5 meubeltjes luiven tot Nieuws uit de 'Kweekschool' van ons filiaal personeel Vrachtwagens op hellend vlak: laad bak op vloerhoogte v fling Pagina 5 'Het nieuwe hoofdkantoor? Och, dat wordt wel 1972, misschien nóg IKAÏJ wei later, want we merken er niéts van.' Dit - vrij pessimistische - geluid was in het afgelopen jaar onder de medewerkers op het hoofd kantoor hier en daar nog wel eens op te vangen, vooral na dat bekend werd dat er 'grote vertraging met het heiwerk' was. Op schema 'Maar', zo zegt de heer L. Bouman (44), AH's office manager en projektleider van het nieuwe hoofd kantoor, 'niemand behoeft zich be zorgd te maken, want het gebouw komt echt op tijd, dat wil zeggen in mei-juni 1971, klaar. Alle hei palen zitten nu in de grond en we liggen momenteel precies op schema.' Dat zal dan voor vele van de mede werkers in HK en AG een gerust stellend bericht zijn. want dat bijna iedereen wel eens naar het gereed komen van dat nieuwe HK zit te snakken behoeven we niet meer te vertellen. En wat dat 'we merken er niets van' betreft: de heer Bouman verzekert, dat daar vol gend jaar (en al vrij snel) veran dering in zal komen. In mei vijzelen In november is men begonnen met het graven en in begin 1970 gaat men de kelder (35 X 35 m) storten, van waaruit de 18 etages één voor één en kant en klaar zullen worden opgevijzeld. De vijzelapparatuur wordt in maart-april gesteld en het vijzelen zelf moet dan in mei-juni beginnen. Dit alles betekent, dat dan (eigen lijk natuurlijk al aanzienlijk eerder) precies bekend moet zijn hoe de diverse etages moeten worden in gedeeld, want de ene indeling is van de andere afhankelijk. En bij de beslissingen daarover zal het personeel intensief worden be trokken. Voor elke afdeling zal met het hoofd en diens medewerk(st)ers (waaruit in bepaalde gevallen ook werkgroepjes zullen worden ge vormd) tijdig worden overlegd om langs deze weg tot een zo efficiënt en prettig mogelijke indeling te komen, waarin iedereen zich 'thuis' voelt. Daarbij wordt gebruik ge maakt van maquettes: kleine kan toormeubeltjes e.d. (schaal 1 25), waarvan - indien eenmaal tot de juiste opstelling is besloten - een Polaroid-foto wordt genomen, zo dat niemand achteraf kan klagen: 'Ja maar, we hadden afgesproken dat m ij n bureau andersom zou staan Zo zullen er in het eerste kwartaal van het komende jaar veel beslis singen moeten vallen, waarbij zo veel mogelijk medewerkers direkt zullen worden betrokken. 'Let maar op, spoedig zal iedereen terdege mérken, dat we aan de bouw van een nieuw HK bezig zijn', zo 'waar schuwt' de heer Bouman, 'want het volgend jaar staat er heel wat te gebeuren.' Het is de projektleider (nu al) aan te zien dat het héél veel zal zijn. Diverse werkgroepen houden zich met tientallen, zo niet honderd tallen deel-problemen bezig, die stuk voor stuk toch hoogst be langrijk zijn. (Een voorbeeld is het stoelenprobleem. 'We nemen proe ven met nieuwe stoelen, waarvan de bekleding door de eigen onder houdsdienst kan worden vervan gen.') 'Ja, 1970 gaat een hoogst belang rijk jaar worden', zegt de heer Bouman nog als hij terugrent naar een werkvergadering. Dat zullen niet alleen de medewerkers in het HK merken, maar ook de Zaan dammers, als zij medio-1970 eerst de bovenverdieping uit de grond zullen zien verrijzen (mogelijk tot hun verbazing), gevolgd door nog 17 andere, lagere etages, waarvan de laatste vier in 1971 het gebouw tot het hoogste van de gehele Zaanstreek zullen maken! Opleiding en vorming van het personeel spelen in het AH- gebeuren een zeer belangrijke rol en het spreekt daarom van zelf dat wij - nu dit jaar alweer ten einde loopt - ook nieuws gierig zijn naar de plannen, die AH's hoofd opleidingen voor 1970 heeft uitgebroed. Het blijkt, dat de heer J. C. Vos kamp (35) een nogal ambitieus programma heeft ontwikkeld dat er enerzijds op gericht is de (nieuwe) medewerkers meer inzicht te geven in hetgeen Albert Heijn bij de bedrijfsvoering beweegt en dat an derzijds beoogt de dienstverlening aan de honderdduizenden klanten nog meer 'diepte' te geven. We moeten volstaan met een enkele greep, want met de opzet en in houd van de heer Voskamps op- leidings- en vormingsprogramma's zou gemakkelijk een kompleet nummer van Flitsen te vullen zijn. Decentrale opleidingen in 7 dagen Zo zal volgend jaar aanzienlijk meer aandacht worden besteed aan DECENTRALE OPLEIDINGEN, 'We hopen dat in januari de heipalen de grond ingaan. Maar ook al wordt het ÜHK4LZJ wat later, in elk geval moet het pand in septem ber kant en klaar zijn. Dat is de absolute streefdatum.' Dit zegt ir. H. N. Mol (47), hoofd van AH's bouwtechnische dienst als we hem wat nadere bijzon derheden vragen over Neder lands eerste zelfbedienings warenhuis in Vlissingen. Een streefdatum is voor AH een doorslaggevende datum, waarvan alleen in 'noodgevallen' wordt af geweken. Echte (tijd)nood zal er in dit geval echter niet zo gauw zijn, want het gehele warenhuis van ongeveer 90 x 60 m (alleen be gane grond) wordt opgetrokken in montage-systeemstaalkonstruktie met geprefabriceerde wandplaten en dat betekent: snél bouwen. 'Ter plaatse behoeft eigenlijk alleen maar de fundering gemaakt te wor den, de rest is een kwestie van in-elkaar-zetten', aldus de heer Mol. Zó gemakkelijk als hij het voorstelt gaat het natuurlijk ook weer niet, maar het 'bouwhoofd' is een be scheiden man, die met z'n mensen (de dienst telt zo'n 55 man) toch heel wat problemen opgelost heeft (en nog móét oplossen) om dat warenhuis in Vlissingen netjes op z'n pootjes te krijgen. En dat gebeurt dan op een bouw terrein van ca. 2 ha in het industrie plan Vlissingen-Oost, aan de Gilde- weg, ca. vijfhonderd meter vanaf de woonwijken in deze omgeving, maar gunstig gelegen aan de hoofdverkeersweg naar Souburg, Middelburg, Goes en Bergen op Zoom. Het ZBW moet het dan ook hoofdzakelijk hebben van de 'auto klanten' en voldoende parkeer ruimte is dus één van de belang rijkste criteria, die bij de opzet worden gehanteerd, zo vertelt de heer Mol. Enkele cijfers noemen Het warenhuis krijgt een opper vlakte van ca. 5.400 m2, waarvan ca. 4.000 m2 verkoopruimte (ter ver gelijking: de grootste AH-super- mart, die in Amsterdam-Osdorp, is 2.302 m2 groot, waarvan 1.633 voor de verkoop), en aan de voorzijde ervan wordt een parkeerruimte aangelegd van niet minder dan ongeveer 11.000 m2. Ook verder wordt het de toekom stige klanten zo gemakkelijk moge lijk gemaakt. De hoofdingang krijgt een uitgebouwde entree met (aan weerszijden) doorlopende luifels, waaronder links een emballage ruimte, W3ar de klant kan voor rijden om zijn aankopen in te laden. Direkt tegenover de hoofd ingang komt een informatie centrum, waarna er twee mogelijk heden zijn om in de verkoopruimte te komen: links af voor de food- afdelingen, rechts af voor de non food-afdelingen (verhouding in om vang ongeveer 1 op 2). Ir. Mol kan (nog) niet op teveel details ingaan, want over heel veel dingen moet nog worden beslist. Vast staat in elk geval al wel, dat er een kantine voor het personeel komt (waarschijnlijk met gelegen heid voor het nuttigen van diverse soorten maaltijden) en voor de klanten o.m. een koffiehoek en een Alberto-drankwinkel. Grote aandacht wordt ook besteed aan een vlotte goederenaanvoer: er komt een bevoorradingsruimte van ca. 2.500 m2 (inbegrepen parkeerterrein voor het personeel) met een helling, die het mogelijk maakt de laadbakken der vracht wagens op gelijke hoogte met de vloer voor te rijden, waardoor los sen en laden een stuk gemakke lijker wordt. Verder: het gebouw krijgt geen air-conditioning, maar een speciale dakisolatie, die de overtollige warme lucht buiten houdt en gasgestookte gasverhit- ters, die er voor zullen zorgen dat het niet te koud wordt. 'Nee, specifieke problemen zijn er eigenlijk niet', aldus de heer Mol. Het lijkt er dus op dat AH over ongeveer negen maanden een voor Nederland uniek verkooppunt rijker waaraan - zoals bekend - deel genomen kan worden door jonge ren, die de basisopleiding achter de rug hebben. Het decentrale opleidingsprogramma (resulterend in het vakdiploma AH) zal gelei delijk worden uitgebreid tot ge middeld zeven dagen (thans drie dagen en drie avonden), waarbij vooral het gevarieerde kontakt met de klanten beter uit de verf zal komen. Er zal o.m. voor worden gezorgd dat de medewerkers nog beter op de hoogte zijn van kenmerken en eigenschappen van produkten, waarover de huisvrouw vragen zou kunnen stellen. Het mag toch eigenlijk niet voorkomen, dat het antwoord achterwege blijft op de vraag hoe lang een biefstuk moet braden om het smakelijkst te zijn? De ervaring heeft geleerd, dat vra gen als deze vooral worden gesteld in de 'verse' afdelingen. In het raam van de decentrale op- leiding-nieuwe stijl zal ook de kas- sièrefunktie beduidend meer aan dacht krijgen. Immers, vaak meer nog dan de andere medewerkers hebben de meisjes aan de kassa's direkt kontakt met de klanten Een nors gezicht, een prikkelende op merking, Albert Heijn wordt er voor aangezien Dit alles heeft, zo vertelt de heer Voskamp, geleid tot een andere struktuur van het lespakket: zwaar der dan voorheen, maar - gelet op de eisen van deze tijd - geen over bodige luxe. Een belangrijk onder deel van het decentrale opleidings programma zal ook zijn de, wat de heer Voskamp noemt, 'diepere achtergrond van het bedrijfs- gebeuren, het eigenlijke onder- nemingsdoel'. Ook de CENTRALE OPLEIDINGEN (voor de afdelingschefs, bedrijfs leiders, supermartbedrijfsleiders) krijgen een intensieve benadering, alleen al nodig omdat door de voortdurende groei van het bedrijf de behoefte aan mensen, die een zwaardere taak aankunnen, steeds groter wordt. Denk in dit verband ook aan de zelfbedieningswaren huizen, waarvoor diverse funkties moeten worden vervuld, die AH nu nog niet kent. De heer Voskamp en zijn medewerkers zijn daaraan al een hele tijd druk bezig En om nog iets te noemen: dit najaar is ook gestart met een spe ciale 3-daagse kursus voor kader mensen, waarbij vooral problemen rondom leiding-geven, samenwer king, teamgeest, werkklimaat, het hebben van vertrouwen in eikaars kapaciteiten, het delegeren van verantwoordelijkheden e.d. op in dringende wijze worden behandeld. Het ligt in de bedoeling deze kursus volgend jaar op nog bre dere basis te geven. Opnieuw blijkt dus, dat de aloude idealen van Albert Heijn om zo weinig mogelijk mensen van 'bui tenaf' te halen en zoveel mogelijk medewerkers ook voor de leiding gevende funkties zelf te 'kweken', onverkort gehandhaafd blijven, ja, nog voortdurend worden verbreed'

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 5