DC 'mag' tweemaal zo groot zijn dan AH dacht... Met piepklei net zolang i foto genom Vechten om ruimte voor ZBW's of... meer begrip? De heer A. Heijn voorzitter VGL en CBL Pagina 4 J De studiegroep van Albert Heijn, die in de Verenigde Staten de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van distributie centra heeft bestudeerd, is in Nederland teruggekeerd met de konklusie dat een DC van 70.000 m2 heel goed te beheren is. Een uiterst belangrijke konklusie als men weet dat de AH-top er voordien altijd vrij zeker van over tuigd was dat een distributie centrum eigenlijk niet groter zou mogen zijn dan ons DC in Zaan dam, dat een totale oppervlakte heeft van 'slechts' de helft, n.l. zo'n 35.000 m2, waarvan 20.000 m2 voor het kruidenierswarengedeelte. We vernamen dit nieuws van de heer J. van Meer (46), adjunkt-lid van dè raad van bestuur, enkele uren na zijn terugkeer uit de VS en kort vóór het ter perse gaan van dit nummer van Flitsen. Een 'op zienbarende' primeur dus! De konsekwenties van de 'Ameri kaanse' konklusie zijn nogal in grijpend, want de raad van bestuur moet nu op zeer korte termijn be slissen hoe groot het nieuwe DC in Zwijndrecht zal moeten worden. Een beslissing, die nog dit jaar zal worden genomen, want wil ons tweede DC - zoals in de bedoeling ligt - op 1 oktober 1971 met het kruidenierswarengedeelte kunnen starten, dan zal met de bouw niet lang meer mogen worden gewacht. Of het inderdaad 70.000 m2 gaat worden is overigens zeer de vraag, maar - aldus de heer Van Meer - de ruimte ervoor is op de bestem de bouwplaats bij Zwijndrecht in elk geval beschikbaar en wij weten nu dat zo'n groot DC ook zeker beheersbaar is 'De bijzondere eisen, die Albert Heijn stelt bij het verkrijgen van goede vestigings plaatsen voor nieuwe supermarts, gelden in nog sterkere mate voor de zelf bedieningswarenhuizen, waar van wij er volgend jaar drie a vier willen bouwen. Een super- mart kan - mits voldoende par keergelegenheid aanwezig is - dikwijls best onderdeel van een winkelcentrum uitmaken, voor een ZBW is dat praktisch uit gesloten.' Aan het woord: mr. J. Kollen (46), hoofd van AH's dienst onroerende goederen, die o.a. tot taak heeft voor allerlei soorten en vormen nieuwe filialen de meest geschikte vestigingsplaats te zoeken. En daarbij doen zich nogal eens wat problemen voor, die zich tot dusver vooral hebben toegespitst op de 'ruimtelijke ordening'. Het is bekend dat Albert Heijn daarover al met veel gemeente raden 'in de clinch' heeft gelegen en daarbij kwam het - afgezien van de botsingen van typisch plaatse lijke en politieke belangen - in hoofdzaak altijd neer op gebrek aan begrip voor de specifieke eisen, die aan het 'fenomeen' supermart nu eenmaal gesteld moeten worden. In diverse ge meenten wordt dit winkeltype nog steeds beoordeeld vanuit het al oude winkelpatroon, waarbij in 90 procent van alle gevallen met name de benodigde parkeerakkomodatie schromelijk wordt onderschat. 15.000 m2 parkeerruimte Mr. Kollen: 'Neem nu die zelf bedieningswarenhuizen. Daarvoor is een minimale bouwoppervlakte nodig van zo'n 5.000 m2 bruto par terre-oppervlakte, dat is ruim twee maal zoveel als onze grootste supermart. Onderzoekingen, waar bij ook rekening is gehouden met toekomst-prognoses, hebben aan getoond dat de verhouding tot de bijbehorende parkeerruimte (even als in de VS) 1 op 3 moet zijn. Het geen betekent, dat bij een waren huis van een dergelijke omvang ongeveer 15.000 m2 (eigen!) par keer- en expeditieruimte nodig is!' Dat komt dus al met al neer op een totale minimale oppervlakte van zo'n 2 ha, een stuk ruimte, dat in een (toch al 'verstikte' binnenstad) natuurlijk nooit te vinden is, even veel mogelijk te mechaniseren. Voor het opslaan van goederen zag de studiegroep een aantal op lossingen, die nog tézeer in het beginstadium verkeerden om in het programma van AH gebruikt te kunnen worden, temeer, omdat de te verkrijgen besparingen vrij ge ring zouden zijn. Op het gebied van het sorteren van de goederen voor de filialen evenwel werd kennis genomen van een systeem, dat in de toekomst ook voor AH wel eens interessant zou kunnen blijken te zijn, zo ver klapte de heer Van Meer. Eén be drijf in de VS heeft zijn hele sortering met dit systeem geauto matiseerd, maar er blijken nog diverse kinderzieken mee annex te zijn. Inmiddels echter is elders een soortgelijk, verbeterd automatisch sorteersysteem in opbouw, dat eveneens zal moeten worden be studeerd alvorens AH al of niet tot 'overname' zal beslissen. Daar met de voorbereiding van een dergelijk systeem anderhalf a twee jaar gemoeid is, is duidelijk dat het DC Zwijndrecht zal moeten starten met een wat traditionelere sorteer- methode, maar - zo vertelde de heer Van Meer - er zullen wel de nodige voorzieningen worden ge troffen dat het systeem in de toe komst gemakkelijk kan worden omgebouwd. 'Verdeler' Inmiddels zijn met de opzet van 'Zwijndrecht' nog enkele belang rijke beslissingen genomen: het nieuwe DC zal ook als 'verdeler' gaan fungeren voor non food- artikelen, groente en fruit, brood en banket, ijs- en diepvriesprodukten en melkprodukten. Een ingrijpende verandering in AH's distributie systeem, dat er op gericht is zoveel mogelijk - zo niet alle - artikelen voor de filialen zélf te distribueren, t.z.t. ook vanuit het DC Zaandam. Thans neemt ons distributie-appa raat nog 'slechts' de helft voor zijn rekening. Het is duidelijk, aldus de heer Van Meer, dat dit de aanvoer- problematiek bij de filialen aan merkelijk zal verlichten! Onze president, de heer A. Heijn, die onlangs verkozen werd tot voorzitter van de Vereniging van Grootbedrij ven in Levensmiddelen, is per 1 januari 1970 eveneens benoemd tot voorzitter van het Centraal Bureau Levens- middelenbedrijf. min veelal in het geheel van een winkelcentrum. Daar komt nog een aantal speci fieke eisen bij. Zo moet het parkeerterrein ten gerieve van de klanten bij voorkeur aan de voor zijde van het warenhuis liggen en daarop bovendien direkt aanslui ten. Want, aldus de heer Kollen, in een traditioneel warenhuis wordt gewinkeld, maar in AH's ZBW's zal er daarnaast ook boodschappen worden gedaan! De klanten (hoofd zakelijk autoklanten!) moeten daar om zo dicht mogelijk bij in- en uitgang komen om de veelal volu mineuze en zware aankopen zon der al te veel moeite te kunnen 'inladen' Een ander punt is, dat bij ZBW's per week zo'n 150 vracht wagens zullen af- en aanrijden. In Vlissingen, waar het eerste ZBW zal verrijzen, heeft men gelukkig veel begrip voor deze bijzondere eisen getoond. In een aantal an dere gemeenten is dat helaas nog onvoldoende het geval: de gedach te dat een 'warenhuis in de binnen stad' thuishoort, is blijkbaar nogal moeilijk overboord te zetten. 'In dien aan bepaalde essentiële voor waarden evenwel niet kan worden voldaan, dan zullen we onverbid delijk nee zeggen', aldus mr. Kol len, die ook nog wijst op de be langrijke streekverzorgende funktie die een ZBW zal hebben. 'De aan trekkingskracht van een plaats wordt er niet onaanzienlijk door vergroot, want men ziet er - dank zij de auto - niet meer tegen op een aantal kilometers te rijden om het boodschappen-doen met het uitje te kombineren en die tendens zal verder toenemen. Het is dan ook helemaal niet onwaarschijnlijk, ^e' dat we in een bepaald geval in een Aeroc naburige gemeente zullen gaan onze zitten als ons daar de mogelijkr Za heden wél worden gegeven de Studie in VS Hij vertelde dat het DC Zaandam in het begin van de zestiger jaren gebouwd is met de bedoeling dat AH er tot ongeveer 1980 mee 'voor uit' zou kunnen. Albert Heijn groei de evenwel zó snel, dat twee jaar geleden al ernstig over een tweede DC gedacht moest worden. Dit leid de tot de vorming van een speciale studiegroep, die tot taak kreeg de nieuwste ontwikkelingen en opvat tingen ten aanzien van de dis tributie van goederen 'in kaart' te brengen en daarbij uiteraard ook te betrekken de (mogelijke) toe passing van nieuwe efficiënte tech nieken en arbeidsbesparende me thoden, met name door mechani satie en het gebruik van computers. Deze studie werd nu onlangs af gesloten met een bezoek aan de VS, waar - op dit gebied - veel te leren is. Distributie-gebeuren In dit land werd gekonstateerd dat veel pogingen worden ondernomen om het 'distributie-gebeuren' zo-

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 4