I AH-ers in opleiding in het buitenland Eigen supermart grootste konkurrent Uitslag examens vers vlees Drs. Brevoord promoveert tot doctor in de ekonomische wetenschappen Kinderbijslag Rektifikatie Alberto wordt gewaardeerd AH-Flitsen Pagina 3 Twee uit velen. Dat geldt voor de heren W. Janssens (37), groeps leider SM in opleiding, en J. C. 't Hart (37), groepsleider SM. Zij hebben onlangs een veertiendaags bezoek gebracht aan res- pektievelijk de grootwinkelbedrijven Delhaize in België en Migros in Zwitserland. Dat alles in het kader van hun werk en het werden reizen die - zo blijkt uit hun verhalen - bijzonder leerzaam waren. De heer Janssens vertoefde in België, waar hij keek, schreef en gesprekken voerde met vele men sen op het Brusselse hoofdkantoor. Hij bezocht DC's en raakte vol komen onder de indruk van het DC-vers vlees in De Zilk, dat in zijn soort het modernste van Euro pa is. Voorts trok hij erop uit met een supervisor en vervolgens met een inspekteur om te leren hoe dit bedrijf organisatorisch in elkaar zit en om van nabij een vlees wedstrijd mee te maken, die voor het personeel was uitgeschreven. Hij zag het werken en proefde de sfeer in de filialen en vertelt daar over: 'Het gaat organisatorisch al lemaal anders dan bij ons en het was prettig te kunnen ervaren hoe anders, omdat je daar tenslotte van leert'. Hij werd getroffen door de teamgeest onder het personeel, door de grote hygiëne, door het feit dat overal in de filialen de leuze 'orde en methode is produk- tiviteit' in praktijk wordt gebracht. 150 soorten franse kaas Bijzonder onder de indruk kwam hij ook van het enorme assorti ment. 'Er lagen daar toch twaalf verschillende soorten roomboter, wel zo'n 150 soorten franse kaas en groenten, die ik zelfs niet van naam kende. En dit zijn nog maar een paar voorbeelden.' Van al dat zien en horen heeft de heer Jans sens veel geleerd; hij is tenminste nog bezig om zijn eind oktober/- begin november opgedane ervarin gen te verwerken. De heer 't Hart trok naar Zwitser land, waar hij gast was bij Migros, een qua struktuur coöperatief be drijf naar Nederlandse begrippen. Hij verbleef in St. Gallen en om geving en zag er zo goed als alles van één van de twaalf door het gehele land werkende 'Gnossen- schaften', die - hoewel behorend tot de Migros - volkomen zelfstan dig werken en zelf SuperMarts ont wikkelen. Geen rookwaren en alcohol Ook hij ondervond grote struk- turele verschillen ten opzichte van het 'eigen AH-bedrijf'. In de filialen worden geen rookwaren en alco holische dranken verkocht. De Migros werkt met de ogen op het eigen merk gevestigd; zo zelfs dat het kan gebeuren dat er hoege naamd geen babyvoeding te koop is, omdat de fabrikant deze pro- dukten uitsluitend onder eigen naam en niet die van Migros wil brengen. Verder zag hij, dat er bijzonder veel ruimte wordt ge geven aan diepvriesprodukten ('wel zo'n 20 a 25 meter van een ge middelde SM van ons'), dat er op het gebied van de non food bijzon der veel wordt gedaan ('de verkoop van radio's, tv's, fotoapparatuur e.d.'), dat er in iedere nieuwe SM een restaurant is en dat er in de laatste nieuwe SM een doe-'t-zelf- afdeling met een volledig assorti ment is. Kursussen op bandjes Enige overeenkomsten met AH kan de heer 't Hart wel noemen. 'Migros is voor de Zwitsers, wat AH hier is. Een volksbegrip, want iedereen praat erover. Verder doet ook de Migros bijzonder veel aan de op leiding van het personeel.' 'In hun hoofdkantoor', vertelt de heer 't Hart, 'kunnen de medewerkers van alles leren in nota bene verschil lende talen, want alle kursussen Op 24 november 1969 werd het examen gehouden op DK Utrecht. De onderstaande kandidaten slaag den: Mevrouw J. Broekhuizen 1634 Mejuffrouw W. Maassen 1028 Mevrouw C. H. v. d. Kwast 1609 Mejuffrouw R. Peters 1099 Mejuffrouw G. Stam 1016 De heer S. de Wit 1078 Mejuffrouw A. v. d. Peet 1624 De heer K. Westera 1621 De heer A. M. Lemmers 1618 Mejuffrouw M. Moerman 1083 De heer Ch. Martens 1614 Mejuffrouw A. P. Einfeld 1091 Mejuffrouw S. Mengerink 1023 Mejuffrouw S. Pauw 1007 Mejuffrouw D. Willekes 1045 Mevrouw J. Rijneveen 1028 zijn op bandjes opgenomen.' Wat de meeste indruk op hem gemaakt heeft? Misschien wel die hypermoderne bakkerij, waar streekprodukten voor het gehele land worden gemaakt en die regel matig bezocht wordt door geïnte resseerden uit Amerika en Scan dinavië. Misschien ook wel de wijze van werken in de ruim veertig zaken in St. Gallen en omgeving. 'Alleen al de dagelijkse bevoor rading is het waard bekeken te worden en het feit dat de truck met oplegger, die de artikelen brengt, alle vuil, zoals dozen, mee neemt naar het DC waar het me teen in een verbrandingsoven wordt gestort, zodat de zaken nooit met veel emballage zitten.' Evenals de heer Janssens meent de heer 't Hart, dat het een leer zame studiereis is geweest, waar bij het zonder meer interessant is om te ervaren hoe andere soort gelijke bedrijven als AH in het buitenland werken. Het is altijd goed te leren van de ervaringen van onze kollega's in de omlig gende landen. Donderdag 20 november 1969 verdedigde Drs. C. Brevoord, Hoofd Admi nistratie, met sukses zijn proefschrift 'Distributie en Informatie'. De promotieplechtigheid vond plaats in de grote aula van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. De vele belangstellenden waren er getuige van, hoe de promovendus de aanvallen, die door promotor Prof. Drs. F. D. Zandstra en enige van diens medehoogleraren werden gelanceerd, met grote slagvaardigheid pareer de. De verdediging resulteerde in de verheugende bekendmaking door de rector magnificus Prof. Mr. W. J. Slagter, dat de graad van doctor werd verleend. Dr. C. Brevoord nam de bul in ontvangst. Op 11 november jl. was de heer G. G. Dekens, vroeger bedrijfsleider filialen, de laatste jaren werkzaam in ons DC te Zaandam, 40 jaar bij ons werkzaam. Op de foto dekoreert de burgemeester van Naarden, de heer J. Kramer, hem met de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau> Omdat de kinderbijslaguitke ringen regelmatig verhoogd worden en deze verhogingen pas op het laatste moment be kend zijn, is het niet meer mogelijk de betalingen op de eerste dag van een kwartaal te verrichten. De oorzaak hiervan ligt bij het Ministerie van Sociale Zaken, die de nieuwe kinderbijslag bedragen niet tijdig vaststelt. Na verscheidene mogelijk heden te hebben onderzocht, is komen vast te staan, dat be taling in het begin van de tweede week van een kwartaal nog juist mogelijk is. Wij zijn ons bewust, dat latere betaling voor sommigen van u moeilijkheden zal geven. Toch verzoeken wij u ons de eerste week van het kwartaal hierover, schriftelijk noch telefonisch, te benaderen. De onderste foto op pagina 5 van Flitsen nr. 13 betrof eveneens de opening van filiaal Putte en niet van Hoogerheide. 'Uit een enquête is gebleken, dat 35% van de mensen die de SuperMart bezoeken, ook in de slijterij komen. Het is aan ons om die resterende 65% ook te krijgen, omdat tenslotte iedereen wel iets drinkt.' Dat zegt de heer L. de Groof, de beheerder van de slijterij Alberto, die pal naast de SM aan de Streksingel in Hillegersberg-Rotterdam ligt. Met weliswaar dezelfde hoofd ingang, maar vanwege de drankwet toch ook een aparte deur. Mekka Bijna een jaar nu, om precies te zijn op 21 januari, draait deze Alberto. En naar behoren. De heer De Groof: 'De eerste Alberto staat in Oostzaan, maar dit is toch de eerste naast een SuperMart. Hij is hier gekomen omdat Rotter dam nog altijd het mekka van de witte drankwinkels is en bij wijze van proef heeft Albert Heijn toen deze winkel geopend. De proef is trouwens wel geslaagd, want we draaien heel goed, al komt het jammer genoeg nog steeds voor, dat klanten, die de andere deur van de SuperMart binnenkomen bij het weggaan verbaasd zien dat hier een slijterij is'. Samen met mejuffrouw A. M. de Koning is de heer De Groof en thousiast bezig de Alberto nog meer bekendheid te geven. 'Weet u', zegt hij lachend, 'mijn grootste konkurrent zit daar', en hij wijst in de SuperMart, waar de mensen zich voor de rekken met wijn, sherry en port verdringen. Veel van die mensen komen echter ook bij hem om de andere alcoholhouden de dranken te kopen en - zo is gebleken - de jonge jenever is daarbij de meest favoriete drank Langzamerhand staat wel vast, dat het publiek dit verlengstuk van de SM waardeert, zoals het ook inge nomen is met de receptjes voor longdrinks, die meegenomen kun nen worden. En dat alles is veel belovend voor de Alberto's die on langs in Voorschoten en Veendam geopend zijn.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 3