Albert Heijn zou in een paar talen wel wat gek klinken 28 presidenten op bezoek Ms IHIIIllllllllll 2 .9 -fACUlcL i/T>rce AUCi natal Lt/rn <b&rn. Clnc Tlovo laAnalia y y^Zcyooicr czïicr- /tfccem' t-3 {j f (j-Ap- qO f (>»-<*> Oh flitsen SAH002000326 Flitsen Landelijk december 1969 personeelsblad albert heijn 26e jaargang nr. 14,12 december 1969 'Er was een tijd, dat we alleen maar keuze maakten uit de vestigings- plaatsen die ons werden aangeboden. Toen wij er toe overgingen doelbewust zélf naar geschikte plaatsen voor nieuwe filialen te zoeken, was dat een belangrijke prin cipiële verandering in het be leid. Welnu, eenzelfde princi piële verandering voltrekt zich nu zeer binnenkort in ons be leid t.a.v. het buitenland, met dit 'historisch' verschil overi gens, dat wij op aanbiedingen voor vestiging over de grenzen zelden zeer grondig zijn inge gaan.' Dit zegt de heer G. J. Heijn (38), lid van de raad van bestuur van Albert Heijn nv, als wij - als nieuws gierige medewerkers! - blijk geven graag iets meer te willen weten over de uitlating in Voorburg van president A. Heijn, dat het bedrijf voornemens is 'zich ook in het buitenland te gaan oriënteren'. En dat oriënteren betekent dan na tuurlijk vèstigen, een konklusie, die de heer G. J, Heijn volmondig bevestigt. Heijn - zowel het overnemen van of deelnemen in bestaande bedrijven in overweging wordt genomen. Mogelijkheden tot verdere uitbouw zouden persé aanwezig moeten zijn; in 'een paar winkeltjes' zijn we niet geïnteresseerd. En over de te verwachten konkurrentie: 'We geloven dat we met onze formule ook in de buitenlandse levens middelenbranche goed tegen an dere vestigingen op zullen kunnen'. Zal de naam 'Albert Heijn' ook in het buitenland worden gehanteerd? G. J. schiet in de lach. 'Nou, dat zou in een paar talen wel wat gék klinken Nog een paar vragen over de toekomstige zelfbedie ningswarenhuizen, waarop de heer Heijn antwoordt dat de ZBW's al leen in plaatsen met minstens 50.000 inwoners ('t liefst nog wat meer) zullen komen en dat daarbij ook aan 'de grote steden' wordt gedacht. Het assortiment zal veel uitgebreider zijn dan van onze z.g. UNF-supermarts en o.m. bestaan uit elektrische- en huishoudelijke apparatuur, een doe-het-zelf-afde- ling, speelgoed, auto-accessoires, campingartikelen, foto- en film apparatuur, tuingereedschappen, transistorradio's, kortom, alle mo gelijke artikelen die in de normale behoefte van het gezin voorzien. De ZBW's zullen geen verspreid opgestelde kassa's krijgen (zoals in de 'normale' warenhuizen), maar - net als in de AH-supermarts - één check-outbatterij bij de uitgang. De zelfbedieningswarenhuizen zullen worden gekenmerkt door gemak kelijke bereikbaarheid met royale parkeerplaats, een breed assorti ment, aantrekkelijke aanbiedingen, gezellige sfeer en scherpe prijzen, waarvoor gewerkt zal worden met eigen inkopers. Sinds 1937 wordt het Sinterklaasfeest in ons Ontspanningsgebouw te Zaandam gevierd. Er waren ditmaal 350 kinderen van personeelsleden. Hierbij enige jeugdige vrijwilligsters met een liedje voor de microfoon. Supermart-instituut op studiereis Vele malen hebben AH'ers een kursus meegemaakt van het SMI (Super-Market Institute) in Chicago. Ditmaal kwamen 28 presidenten en vice-presidenten van-super markt-organisaties op tegenbezoek. Op 18 en 19 november j.l. waren ze onze gasten. Dinsdagmorgen 18 november eerst de kaasafdeling in ons DC bezocht. Kaasopslag en inpakken op dergelijke schaal kent men In de Verenigde Staten niet. Ons museum op de Zaanse Schans bekeken en geluncht in de Walvis. 'Ja, we zijn inderdaad van plan onze verkoopaktiviteiten tot over de grenzen uit te breiden. Begin volgend jaar wordt een speciale afdeling opgezet, die de opdracht krijgt een systematische inventari satie op te bouwen van de moge lijkheden, die er in dit opzicht in andere landen zijn.' Welke landen? De heer Heijn: 'Dat onderzoek zal zich richten op West-Europa. Er wordt dus niet alleen aan bijv. de EEG-landen gedacht, maar ook aan landen als Engeland en Denemar ken. Dat wil overigens niet zeggen, dat we ook in al die landen zullen gaan opereren. We hebben al wel een bepaald land in het hoofd, waar we best naar toe zouden willen, maar het is nog prematuur om dat land bij name te noemen.' Nog even terugkomend op die prin cipiële verandering in het 'buiten land beleid': in het afgelopen de cennium kwamen bij Albert Heijn talrijke verzoeken en aanbiedingen binnen van mensen uit alle hoeken van de wereld (w.o. zelfs Grieken land en India, en ook Suriname), die met de know-how van AH tot samenwerking wilden komen. Ook waren er aanbiedingen tot over name van bedrijven, 'maar we zijn daar eigenlijk nooit serieus op in gegaan, waarschijnlijk omdat nooit de juiste man heeft aangebeld Maar, zoals gezegd, net als inder tijd in eigen land gaat Albert Heijn nu zélf gericht en doelbewust zoe ken, waarbij - zo vertelt de heer oéo &l tWi i jj* t „jjj L» 's Middags in de vergaderzaal van het HK inleidingen van de heer W. T. van Veen over onze restaurants, de heer L. Alber- dingk Thijm over onze PMC en Dr. H. P. Meppelink over onze opleidingsprogramma's. De volgende morgen op bezoek in onze nieuwe SuperMart in het 'Gulden Winckelplantsoen' bij de Bos en Lommerweg in Amsterdam. Interessant waren enige opmer kingen van de heren: Wat hebben jullie veel personeel in de zaken. Met dat aantal mensen zouden wij in de rode cijfers zitten. De produktiviteit in Europa is nu eenmaal lager dan in de VS en niet alleen in de detailhandel. Wat hebben jullie een grote vaste bezetting en weinig part-timers. De Hollanders hebben 4 luxes, die de produktiviteit en de welvaart (dus niet het welzijn) afremmen, nl.: a. ze hebben het hoogste geboor tecijfer en dus de meeste kin deren van de wereld; b. ze hebben het laagste sterfte cijfer en dus de meeste bejaar den van de wereld; c. ze houden hun vrouwen thuis. In de VS, Rusland en W.-Duits- land werkt ca. 50% van de vrouwen, bij ons 27%; d. ze hebben een waterdicht sys teem van sociale verzekeringen. Waarom werken jullie niet meer met omzetpremies en andere 'geld- injekties'? Premies en tarieven hebben we reeds in alle standen geprobeerd. Elk systeem overleeft zichzelf na verloop van tijd. Overigens speelt hierbij ook de progressieve belas ting een rol. Natuurlijk moeten de lonen behoor lijk zijn, maar 'kapitalisme' blijft toch een beetje een vies woord hier. Een Hollander wil betrokken zijn Vervolg op pagina 2

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 1