Dat gelukte de Chinezen maar één keer RVA:sleutel incommunicatie Opdrachten moeten gisteren klaar zijn AH-Flitsen Pagina 5 De vleesafdeling van Albert Heijn maakt (evenals het hele concern trouwens) een spectaculaire groei door. De omzet neemt jaarlijks met zo n 30 a 40 procent toe en dat zal gezien de vele bouw plannen voor nieuwe filialen ook wel zo blijven. Dit vertelt ons in een speciaal gesprekje voor Flitsen senior merchandizer en procuratiehouder J. (voor Johan) Rommertz, 46 jaar en verantwoordelijk voor de in- en verkoop van vers vlees vleeswaren, vis en verse kip. Een funktie met bijzonder veel problemen, die ook te maken hebben met zaken waarvan het een leek alleen maar „duizelt", zoals die hele ingewikkelde struktuur van de landbouwpolitiek in E.E.G. en daarbuiten, met z'n duizend-en-een voorschriften, heffingen, tolmuren, subsidies, in- en exportbepalingen, het groeiend tekort aan Nederlands rundvlees (waardoor steeds meer vlees uit het buitenland moet worden gehaald) enz. Veel te moei lijk om op „door" te gaan. Alleen dit: de heer Rommertz hoopt van harte dat dé weg voor toetreding van Engeland en Dene marken tot de E.E.G. nu spoedig zal vrijkomen. „Dat zou heel gezond zijn voor de prijsontwikkeling, want kwaliteitsvlees is de laatste jaren eigenlijk sterk in prijs gestegen. Nog niet zo lang geleden was voor heel veel huisvrouwen het eten van kip een luxe, nu is kip aanmerkelijk goedkoper dan het andere vlees". V.l.n.r. de heren J. van Zanten, E. de Groote en J. Rommertz. Vervolg van pag. 4 het gehele land verspreid liggen, betekent dit ook transport van en naar het tuinbouwgebied. Dit betekent, dat enorme kassen gebouwd moeten worden en de temperatuur daarin dusdanig be heerst moet zijn, dat ook in jaar getijden waarin oogst van de koude grond niet mogelijk is, toch sla en andere produkten verkregen kun nen worden. Kassen in Erica Reeds enige tijd lopen kontrakten met de fa. Valk in Dubbeldam, waar in 10.000 m2 kassen de komkom mers, tomaten en sla groeien. Maar ook in het noorden wordt de behoefte aan een dergelijke leve rancier gevoeld. Er wordt in Erica, een dorpje vlak bij Emmen, thans hard gebouwd om een kassencomplex te doen verrijzen. Hieraan zijn allerlei gesprekken vooraf gegaan, betreffende de soort kassen en welke keuze voor Erica gemaakt moest worden. In het verleden is n.l. geconsta teerd, dat in het westen 15% meer licht aanwezig is dan in het oosten. Deze situatie zal echter in de toe komst niet zo blijven, want het is bekend, dat in het westen in de dampkring een soort sluier voor de zonnestraling wordt gelegd door de vele industrieën. Er zijn thans 2 proefkassen in Erica, welke technisch op verschil lende wijze zijn uitgevoerd. Aparte NV opgericht Hiertoe is opgericht de N.V. P. de Wit, in welke N.V. Albert Heijn ook deelnemer is. De Bouwafdeling en de Organi satie-afdeling begeleiden mede dit project. De heer De Wit is van vroeg tot laat op het terrein aanwezig om te zorgen, dat bij de bouw van de volgende kassen alles vlot kan ver lopen. Eén bij kan ramp zijn Weet u, wat voor onheil één bij in een kas kan aanrichten en weet u dat er vrouwelijke en mannelijke komkommers zijn? Het is zo, dat een vrouwelijke bloem van een komkommer een lange steel heeft en de mannelijke bloem in het geheel geen steel. Dit steeltje van de vrouwelijke komkommer wordt later de kom kommer, de bloem van de manne lijke komkommer wordt meestal afgeplukt. Als echter een bij het stuifmeel overbrengt van de mannelijke bloem op de vrouwelijke bloem ontstaat er een waardeloze kom kommer, want dan groeit een zgn. zaadkomkommer en deze heeft de huisvrouw liever niet. Vandaar, dat door de landbouw kundigen ijverig is gezocht naar het kweken van uitsluitend vrou welijke komkommers. Slimme Chinezen De heer Rommertz „zit" nu bijna al elf jaar bij AH, waarvan drie jaar uitsluitend „in het vlees". Dat wil niet zeggen dat hij voordien nooit met vlees te maken heeft gehad. Integendeel, dat had hij al tussen 1946 en 1958, toen hij in Indonesië werkte voor een im- en export firma, die alles aanpakte waar wat mee te verdienen was. Ook vlees. „Mijn eerste ervaring met vlees was trouwens niet zo best, maar toch wel leerzaam", zo haalt de heer Rommertz een oude herinne ring op. „Ik moest toen op Bali koeien kopen voor de bevolking van Soerabaja. Maar ik wist (nog) niet, dat de Chinese veehandelaren op Bali een geraffineerde verkoop truc toepasten: ze gaven hun bees ten eerst flink wat zout en daarna net zoveel water te drinken als ze wilden en dat was heel wat! Maar als de koeien dan in Soerabaja aankwamen hadden ze de helft van hun gewicht verloren U begrijpt, dat me dat maar één keer is over komen!" Haantje de voorste Maar, ook in Europa is vlees zoals dat heet een moeilijk arti kel, zij het dan uiteraard (en ge lukkig) in heel andere zin. Aan een zo omvangrijk en gevarieerd assor timent als bij AH verkocht wordt moet een grote dosis kennis van „markt en waar" ten grondslag liggen. De heer Rommertz is van mening, dat het resultaat van zijn sector afhankelijk is van de wijze, waarop zijn medewerkers en hij weten sa men te werken om het gestelde doel te bereiken. Dat zijn voor wat vers vlees betreft de heren J. van Zanten en C. A. de Klaver. Voor vleeswaren, vis en kip de heer E. de Groote. Het voorlopige bedrijfs bureau wordt gevormd door de heer J. in 't Veld. Het spreekt vanzelf dat ook deze senior merchandizer zich voort durend (ook buiten de lands grenzen) op de hoogte moet stellen van nieuwe ontwikkelingen. „Ook in vers vlees veranderen de koop gewoonten. Toen AH ruim 13 jaar geleden als één der eersten start te met verpakt vlees, zaien vele huisvrouwen er wel even tegenaan te kijken. Nu vinden zij het de gewoonste zaak van de wereld. In ons land zijn we al heel ver ge vorderd met centraal verpakt vlees, keurig gewogen en geprijsd. Ver der zelfs dan in de VS. Die ont wikkeling zal nog verder doorgaan, eigenlijk m.b.t. alle artikelen die vers en dus snel aan bederf onder hevig zijn. In het kader van die ontwikkelng past in de toekomst ook het importeren van vlees, dat in het land van export reeds snij- klaar voor de winkel is verpakt. Dat zou o.a. een grote besparing aan transportkosten betekenen". Het is maar één voorbeeld, maar genoeg om te illustreren hoe men er voortdurend voor waakt dat AH „haantje de voorste" is en blijft. Geen heimwee naar Indonesië? „O nee, al zou ik er natuurlijk best nog eens een kijkje willen nemen. Ik heb het hier in Nederland én bij Albert Heijn goed naar m'n zin. Uiteraard wordt er kennis van za ken en initiatief gevraagd, maar daarbij krijg je dan ook de vrijheid om er iets van te maken. Kijk, zo ging het in Indonesië eigenlijk ook In de vorige Flitsen hebben we ver meld dat mej. J. Oosting en de heer J. Broek van het produktie- bedrijf Zaandam samen f 650, verdienden met een goed idee voor het transport van de pakjes puddingpoeder. Hierbij de winnaars aan hun machine. Het team van onze R.V.A. rondom hun nieuwe snijmachine. De prestaties van AH's Reproduktie- en Verzendafdeling, gehuis vest op de eerste etage van ons hoofdkantoor, komen iedereen binnen het bedrijf vrijwel voortdurend onder ogen. maar het zal slechts een enkeling zijn die zich dat realiseert. Alle formu lieren, bloes, bestelboeken, mededelingen voor het personeel, prijskaarten en affiches voor de SuperMarts worden er gedrukt en bovendien wordt alle post bestemd voor filialen, particulieren en zakenrelaties van hieruit verzonden. Bedrijfsleider Snepvangers en zijn 19 medewerkers en -sters hebben daartoe de beschikking over de modernste technische hulpmiddelen, met als 'paradepaardje' een nieuwe volauto matische snijmachine, die twee weken geleden in gebruik werd genomen. Elektronische programma's Het is een aanwinst waar al ge ruime tijd reikhalzend naar werd uitgekeken, omdat de mogelijk heden van de vorige machine niet meer beantwoordden aan de steeds groter wordende verlan gens. Het nieuwe apparaat snijdt maximale formaten van 115 cm en deinst niet terug voor stapeldiktes van 15 cm, ongeacht of het nu papier of karton betreft. Alle taken worden uitgevoerd zonder dat de mens er ook maar omkijken naar heeft. Voordien is er wel even wat hersenwerk nodig, want het me chanisme laat zich alleen instru eren door elektronische program ma's en voor de samenstelling daarvan moet je, zoals de bedrijfs leider zegt, goed kunnen rekenen. Van kruidenier tot drukker De Reproduktie- en Verzend afdeling, in de AH-mond doorgaans kortweg R.V.A. genoemd, is vijf jaar geleden ontstaan, toen ter ver hoging van de efficiency werd be sloten de huisdrukkerij, de post kamer en de zeefdrukkerij samen' te voegen. Er werd voor dit geheel een bedrijfsleider gezocht en de heer Snepvangers, die toen onder meer al elf jaar de scepter had ge zwaaid over filialen in Amsterdam, Eindhoven en Den Haag, zag in een dergelijke funktie een positie verbetering en solliciteerde. Welis waar wist hij op dat moment nog helemaal niets van het drukkers vak, „maar ik heb", zegt hij, „sinds dien steeds mijn best gedaan om me de materie zo goed mogelijk eigen te maken". Hij staat nu aan het hoofd van een afdeling die van grote betekenis is voor de organisatie en de com municatie binnen het gehele be drijf en daarom nooit om werk verlegen zit. In de kantoren, de produktiebedrijven en de filialen zijn honderdtallen verschillende bloes en formulieren in omloop, die door de R.V.A. in uiteenlopende oplagen worden vervaardigd. Het echte letterzetten is er niet bij, want de concepten worden op schrijfmachines getikt en daarna met behulp van klein-offset gere produceerd. heer Snepvangers en zijn mensen iedere maandag- en donderdag middag, wanneer omstreeks 15.00 uur de „mededelingen" van het filialenbureau komen, waarvan met de eerste postbestelling van de volgende ochtend 50.000 exem plaren over het bedrijf moeten worden gedistribueerd. Belangrijk is ook de vervaardiging van prijskaarten en raambiljetten, die in zeefdrukvorm door de reklamestudio worden ingeleverd om daarna in flinke oplagen de deur van de Reproduktie-afdeling uit te gaan. In totaal wordt er per jaar 150 ton papier door de R.V.A. bedrukt. Imposante cijfers hoort men verder over de met de modernste sorteer-, sluit- en frankeermachines werken de verzendafdeling. Per week pas seren hier zo'n slordige 15.000 poststukken, waarmee gemiddeld een bedrag van 5.750,— aan portikosten is gemoeid. Twee men sen die ten slotte ook niet mogen worden vergeten, zijn de heer Hartog en assistente, die bijna alle fotografische werkzaamheden bin nen het bedrijf voor hun rekening nemen. Altijd haast Krachtproef Een grote krachtproef beleven de Om de haverklap komt het voor dat de R.V.A. onverwachte kar weitjes krijgt opgedragen, waaraan de pikante bijzonderheid kleeft, dat ze eigenlijk gisteren klaar moesten zijn. De heer Snepvangers ver klaart plechtig iedere keer een gevoel van grote voldoening over zich te voelen komen wanneer der gelijke spoedopdrachten, die vaak ook nog op ongelegen ogenblikken binnenkomen, toch weer op tijd kunnen worden uitgevoerd- Hij ver bindt aan de initialen AH de woorden Altijd Haast en meldt niet zonder trots, dat zijn team wel eens „service-afdeling" wordt genoemd. De bedrijfsleider brengt in dit ver band hulde aan zijn medewerkers, die een goed op elkaar ingespeel de ploeg vormen en op wie, als het op overwerken aankomt, nooit tevergeefs een beroep hoeft te worden gedaan. En nu hij toch aan het complimenten maken is, dankt hij meteen de mensen van de Centrale Inkoop en de Afdeling Systemen en Procedures voor de plezierige samenwerking.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 5