Geen tijd voor promoveren wel voor het onderwerp... Openingen Senior Merchandiser drs. J. Rabbie: Duistere opening AH-Flitsen Pagina 3 In Tilburg verhuisde de supermart van Westermarkt 37 naar no. 17, een pand dat ruim 2 x zo groot is. Op de openingsdag, 21 augustus, ontvingen de klanten bij besteding van tenminste 15,uit handen van 2 Bellissimas een Spaanse meloen gratisl Dinsdag 26 augustus j.l. werd de nieuwe Albert Heijn Supermarkt met een uitgebreid non-food-assor- timent aan het Gulden Winckel- plantsoen te Amsterdam (Bos en Lommer) geopend. Bij een Albert Heijn-opening hoeft men veelal niet te klagen over een gebrek aan belangstelling. Hier echter kon men wel spreken over een „koop explosie". Op de foto: De bedrijfsleider, de heer J. C. Bruin, met echtgenote en kinderen en zijn medewerkers klaar voor „de start". De machinist van dit originele, stoomtreintje schijnt hier af te roe pen: „Station Albert Heijn Alle maal uitstappen Onze bedrijfsleider, de heer H. C. van Egmond, verzuchtte na de eer ste openingsweek: Was mijn zaak maar 4 x zo grootI" Op 3 sept. j.l. hielden onze merchandisers non food weer hun jaarlijkse presentatie in ons O.G. in Zaandam. Zoals gewoonlijk „showden" eigen medewerksters en kinderen van personeelsleden. Op bijgaande foto's mevrouw A.E. D. van Vliet en Irma Boersma. Eén van hen is ekonomie-drs. J. voor (Jaap) Rabbie, de 43-jarige senior merchandiser en procuratie houder van Albert Heijn's non- food-afdeling. „Er zal wel niets van komen ook", zegt hij in een praat je met Flitsen (overigens zonder al te veel naar buiten merkbare spijt), „hoewel ik wél een goed onder werp zou wéten: de ontwikkelingen in de detailhandel. Wat zich hier de laatste jaren afspeelt is zó enorm, dat een doctorale studie daarover zeer de moeite waard zou zijn. Enerzijds de omvangrijke en ingrijpende sanering die gaande is, anderzijds de stormachtige ontwik keling van supermarts, discount- houses, cash and carry-bed rijven enz., met als achtergrond de stij gende welvaart en de voortdurende veranderingen in de koopgewoon ten van het publiek". Veel wisseling Over deze onderwerpen kan de heer Rabbie urenlang (zeer ter zake of filosoferend, maar altijd boeiend) praten, hetgeen natuurlijk ook verklaard kan worden uit de omstandigheid dat hij zich uit hoof de van zijn funktie bij AH dagelijks met deze interessante problema tiek bezig houdt. Drs. Rabbie is (na tien jaar Bijen korf) in september zeven jaar in dienst van ons concern. Sinds die tijd „runt" hij de afdeling non food („al was mijn eerste karwei de opheffing van de huishoud- afdeling in het filiaal Amstelveen, omdat de te beperkte ruimte beter kon worden benuten dat is lang geen kleinigheid: non food heeft bij Albert Heijn een be stand van niet minder dan zo'n 4.500 artikelen. „Maar in feite is dat wel de helft meer omdat (met name door mode- en seizoeninvloeden) veel goede ren steeds door iets nieuws moe ten worden vervangen. Over een In ons landje lopen heel wat doctorandussen rond, die maar niet aan promoveren toekomen. Oorzaak meestal: het aanvaarden van een zó drukke baan in het bedrijfsleven of in de politiek dat gelegenheid en tijd voor het schrijven van een dissertatie ten enenmale ontbreken. heel jaar genomen gaan er in mijn afdeling meer verschillende artikelen om dan in levensmiddelen, groente en fruit, ja, alle andere assortimenten." Het spreekt vanzelf dat dit bijzon der hoge eisen stelt aan het te voeren goederenbeleid, met name de assortimentsopbouw. „Eigenlijk zijn er voor een dergelijk groot en voortdurend wisselend assortiment te weinig inkopers (er zijn er nu zes), maar met goed vooroverleg, besprekingen achteraf (wekelijks bijvoorbeeld aan de hand van de rapporten der bedrijfsleiders van de filialen) en het houden van de vinger aan de pols der ontwikke lingen, is het toch goed op te vangen." Nooit bleekwater Daarnaast houdt Drs. Rabbie zich natuurlijk intensief bezig met een groot aantal andere problemen, zoals inkooptechniek, gesprekken met leveranciers, het verkrijgen van een zo vlot mogelijke admini stratieve verwerking, de distributie der goederen, de reklame (die in het kader van het totale AH- reklamebeleid een heel eigen aan pak en dus meer aandacht vereist) en om nog maar iets heel an ders te noemen de voorlichting van het winkelpersoneel. Een ver koopster moet bijvoorbeeld weten dat bij het wassen van wol nooit bleekwater mag worden gebruikt, want een klant zou er eens naar kunnen vragen De heer Rabbie ziet veel perspek- tief in non-food als onderdeel van het totaalpakket van een super- mart. Dankzij de regelmatige bouw van nieuwe filialen zit er in de om zet een stevige groei, al (en dat zegt hij met wat spijt) zullen het er dit jaar maar drie met non-food en geen enkel met uitgebreid non food zijn. Om nog even op hét onderwerp voor een dissertatie terug te ko men: Drs. Rabbie verwacht, dat op den duur bij de konsument geld alleen geen doorslaggevende rol meer zal spelen. Komfort en ge mak, dét zijn de slagwoorden van de toekomst. Op bovenstaande foto vJ.n.r. de heren J. H. van Poecke, H. C. Pollmann, mej. M. B. G. Lampe, mevr. J. Sahuleka, de heer T. Una en drs. J. Rabbie „De omzet in papieren servetjes, papieren luiers en papieren zak doekjes bijvoorbeeld is de laatste jaren geweldig gegroeid, hoewel deze gerekend naar verbruiks- duur veel en veel duurder zijn dan katoen. De huisvrouw beseft het gemak van weggooi-spullen. Geen onnodig gewas meer en geen geknoei met vieze luiers. Zo zal het met élles gaan, in het klein en in het groot. Als de hogere uitgaven, die daarmee gepaard gaan, maar passen in een zodanig inkomens patroon, dat die hogere uitgaven niet als „duur" worden ervaren." Een boeiende ontwikkeling, waar over veel te zeggen is. Maar als we élles hadden opgeschreven, was de dissertatie al bijna klaar ge weest Dinsdag 2 september was het zover dat het nieuwe winkel centrum Overvecht te Utrecht geopend zou worden. Ook onze supermarkt had zich opgemaakt om officiële gasten een recep tie aan te bieden. Het werd echter een zeer duistere zaak, aangezien een uur voordat de eerste gasten arriveerden, de elektriciteit uitviel. De heer W. A. Scholte, distrikts- hoofd, besloot dan ook zijn ope ningswoord maar in het donker te doen. Grote hilariteit ontstond echter, toen de heer Scholte de duistere toestand vergelijkend met de groot te van de supermarkt, die naar zijn mening in een dergelijk centrum veel groter had moeten zijn, het licht plotseling aanging.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 3