Oud KLM-ers bij AH Cursus OR-leden te Garderen OU flitsen AH-Flitsen Pagina 2 Van 25 augustus tot 5 septem ber hebben 4 x 16 OR-leden een kursus meegemaakt in Garderen. Deze speciale kursus voor OR- leden was samengesteld door een kommissie uit de COR in samenwerking met de CPD. De kursus duurde één avond en twee dagen. Vervolg van pagina 1. Gastarbeiders het strand. Een enkele keer komt ze laat thuis. Wanneer de vriend van de AH-werker daar iets van zegt, volgt: „In Turkije zijn mannen de baas, hier, in Nederland, de vrou wen". Uitspraak van onze zegs man: „Denk je dat ik bij AH blijf werken om hier onder de plak te komen Enquête Tja, de mensen die binnenkort de enquête gaan houden, zullen on getwijfeld nog meer „vreemde" uitspraken noteren. Maar wat is vreemd? De heer P. Helder, personeels- funktionaris zegt: „De enquête wordt gehouden om te weten te komen hoe de buitenlanders wo nen, vooral ook hoe ze zelf willen wonen. Wij, met onze westerse op vattingen, kunnen nu wel wat uit denken, maar misschien voelen de Turken, Marokkanen, Spanjaarden en anderen helemaal niets voor dat geduvel" Eigen woning Men weet dat enkele werknemers, voornamelijk Spanjaarden en Por tugezen een eigen woning hebben gekocht. Men weet ook dat veel anderen overal verspreid wonen, tot in Amsterdam toe. Soms met 5 man op een kamertje, waar alleen plaats is voor bedden en een kook- toestel, soms wat ruimer met ver zorging. Er zijn enkele gevallen bekend van het berekenen van woekerprijzen voor minder goede verzorging. Tot voor kort had men overigens weinig met de huis vesting van de buitenlandse werk nemers te maken. Personeel werd op de Nederlandse arbeidsmarkt (via 't Arbeidsbureau en „aan de poort") geworven. De Turken die in „Kervan Saray" wonen, kwamen op aanvraag van familieleden die reeds in de Zaan streek werkten. AH werd voor het eerst verplicht voor huis vesting te zorgen. Het fraaie pen sion, waar de verzorging uitstekend is, was het gevolg. De onderwerpen, die behandeld werden, waren de volgende: I. Principes van de organisatie van Albert Heijn. Inleider: Dr. H. P. Meppelink of de heer J. C. Voskamp. II. Wet op de Ondernemings raden. Taakstelling en funktie van de OR. Inleider: de heer A. J. Kuiper, vice-voorzitter van de A.B.V.G., aangesloten bij het N.V.V. III. Spreekvaardigheid. Inleider: de heer R. Piscaer. IV. Jaarverslag, budget, efficiency. Inleider: Dr. C. M. Storm. V. Kommunikatie tussen OR-leden en hun kiezers. Inleider: de heer F. Brandsma of de heer H. K. Engel. De mening van de deelnemers is, dat de kursus in een behoefte voor ziet en aan de verwachtingen heeft beantwoord. Voor het onderdeel „spreekvaar digheid" hielden de meesten een voorbereide of onvoorbereide 3 minuten-speech. Onderwerpen wa ren b.v. joga, vliegen in een straal jager, diskussie in de kerk, ont vangen van verre t.v.-zenders, sport, wintervakantie gespaard door overuren, waarin een klein land groot is e.d. Dat dit onderdeel rendement op leverde, moge blijken uit het dank woord van mevr. C. M. Hoogland aan Dr. C. M. Storm: „Meneer Storm, ik heb gehoord, dat dit uw maidenspeech over dit onderwerp was. Namens de groep verklaar ik graag, dat u voor ons cum laude bent geslaagd. Wel be dankt." Minister Luns zou het haar niet verbeterd hebben. Het is de bedoeling, dat de overige 60 OR-leden dezelfde kursus mee maken in het voorjaar van 1970. Rectificatie Tot onze spijt is in de vorige Flit sen in het onderschrift bij de foto van de merchandisers op de voor pagina een zin uitgevallen. Op de achterste rij staan v.l.n.r. de heren L. B. Zeilstra (Coörd. F.M.), G. IJskës (merchandiser), C. Pieters (Product Group Manager) en A. G. ter Schure (merchandiser). Onze verontschuldigingen. Personeelsblad van Albert Heijn N.V. 26e jaargang no. 10, 19 september 1969 Verantwoordelijk eindredakteur: H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. Ypma Adres: Westzijde 26, Zaandam Tel. 02980-27000 toestel 220 Op 30 augustus j.l. slaagde de heer M. Toet, bedrijfsleider van ons filiaal in Uitgeest, er in om 1500, aan drie duistere figuren te ont futselen, die probeerden overdag zijn kassa te lichten. in memoriam Mej.W.H.Benningshof Op vrijdag 5 september 1969 be reikte ons het ontstellende bericht dat Wil Benningshof bij een auto ongeluk, haar de dag daarvoor overkomen, om het leven was ge komen. Mej. Benningshof trad in 1957 in onze dienst. Na de funktie van administratrice vervuld te hebben, werd zij ambulant administratrice en hield zich speciaal bezig met het opleiden van nieuwe mede werksters. Sinds enkele maanden was zij assistente van de distrikts- personeelschef west. Wij zullen ons haar herinneren als een openhartige, serieuze en zeer ambitieuze medewerkster, waar mee een ieder die haar kende zeer prettig heeft samengewerkt. Johan Hillebrand Op donderdag 28 augustus j'l. overleed de oud-medewerker aan het P.B. Wijhe de heer Joh. Hille brand. Enkele maanden geleden werd afscheid van hem genomen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Helaas heeft hij dus maar korte tijd van zijn pensioen kunnen genieten. De heer Hillebrand was langer dan vijftig jaar aan ons be drijf verbonden. Als chauffeur van de vroegere direktie nam hij een aparte plaats in aan het bedrijf. Met hem is een bijzonder plichts getrouw werker heengegaan. Trouwe lezers van Aller Hande zal het niet zijn ontgaan dat het september-nummer van dit blad voor een groot deel in het teken van het vijftig-jarig bestaan van de KLM staat. Reden voor de redaktie van Flitsen eens te gaan praten met een viertal oud-KLM-ers die bij AH in dienst zijn. Helaas bleek dat één van hen, de heer J. H. Tromp Meesters met vakantie, en on bereikbaar was. Opvallend is het feit dat de drie overige heren, on afhankelijk van elkaar, vertelden dat de dynamiek die de KLM in hun tijd kenmerkte, ook bij Albert Heijn N.V. terug te vinden is. R. J. M. Piscaer De heer R. J. M. Piscaer kwam eind 1945 bij de KLM in dienst om als radio-telegrafist te worden op geleid. Dit vak was hem niet vreemd, want reeds voor de oorlog had hij in militaire dienst zijn „radio-ticket" behaald. De heer Piscaer heeft daadwerkelijke vlieg- ervaring. En nogal fors. Binnen een tijdsbestek van 17 jaar wist hij ruim 16.000 vlieguren op zijn naam te brengen. Als radio-navigator heeft hij o.a. de bekende KLM/ Mauritius-vluchten meegemaakt. In 1962, ten tijde van de grote KLM- reorganisatie, besloot de heer Piscaer zijn „hoge" post bij de KLM te verlaten en bij Albert Heijn N.V. op free-lance basis te gaan werken. Aanvankelijk was hij be last met het opstellen van de taak omschrijvingen voor het midden kader van de Produktie Bedrijven, later, hij was toen al in vaste dienst bij AH, is hij o.a. betrokken ge weest bij het samenstellen van de 12 handboeken, die de bases vormden voor de huidige „filialen- training". Momenteel is de heer Piscaer, die in de Engelenbak re sideert (AH's verlengstuk te water), belast met de kadervorming HK/ AG, een job die hem als geboren methodoloog bijzonder goed ligt. Dat de heer Piscaer sterk aan zijn werk verknocht is moge blijken uit het feit dat hij het organiseren ook buiten „diensttijd" niet kan laten. Hij heeft er zelfs zijn kamera voor aan de wilgen gehangen. En dat zegt wel iets voor een verwoed amateurfotograaf van zijn klasse. L. Bouman De heer L. Bouman is voor vele AH-ers geen vreemde. Men kent hem vooral als projektleider bij de bouw van het nieuwe AH-hoofd- kwartier te Zaandam of als Office Manager van het huidige hoofd kantoor. Ook de heer Bouman werkt dus in de organisatie-sfeer. Bij de KLM heeft hij verschillende taken gehad. Aanvankelijk trad de heer Bouman bij onze nationale luchtvaartmaatschappij in dienst als grondwerktuigkundige, een baan die hij na verloop van tijd voor die van boordwerktuigkundige verwisselde. Problemen met zijn gehoor brachten de heer Bouman weer naar de grond. Via een kur sus, waarvoor hij door de KLM in de gelegenheid werd gesteld, werd hij „organisatiedeskundige". Zijn taak werd het maken van bedrijfs- studies en arbeidsanalyses. In deze funktie heeft hij een groot deel van Schiphol (het oude Schiphol wel te verstaan) op het gebied van efficiëncy doorgelicht. Toen de heer Bouman eind 1953 bij Albert Heijn in dienst kwam kreeg hij de funktie van arbeidsanalist in het P.B. Zaandam. Later werd hij be trokken bij de organisatie van de CMS te Zaandam en de filialen- organisatie. Vooral in het begin leverde dit nog al eens problemen op. Men vroeg zich namelijk af wat een niet-kruidenier in een kruideniersbedrijf kwam doen. Het is de heer Bouman kennelijk gelukt dit imago van zich af te schudden, alhoewel hij zelf zegt nooit kruide nier geworden te zijn. Drs. L. H. Caarls Drs. .L. H. Caarls heeft zijn drie KLM-dienstjaren doorgebracht op het planbureau Vluchtproduktie- groep Operations in KLM-taal. Op dit bureau hield hij zich voor namelijk bezig met het samenstel len van de vliegtuigbemanningen voor zover dit het cockpitpersoneel als vliegers, navigators, boord werktuigkundigen en telegrafisten betrof. Ook was hij belast met de sektor opleidingen en intro- duktie van het cockpitpersoneel. De introduktie van de nieuwe vlieg tuigtypen, met name de DC-8 en de Lockheed Electra heeft hem veel werk bezorgd. Een groot aantal vliegers moest geselecteerd en voor de nieuwe toestellen omge schoold worden, hetgeen in ver band met de daaraan verbonden promotiekansen en de bestaande ancieniteitsregelingen, nogal eens tot moeilijkheden leidde. In augus tus 1961 kwam de heer Caarls in dienst bij Albert Heijn N.V., waar hij o.a. werd belast met de Produkt Ontwikkeling. Momenteel staat hij aan het hoofd van het Bedrijfs bureau van de Produktie Bedrijven Zaandam, waar hij zich o.a. bezig houdt met het maken van arbeids- studies en de planning van de magazijnen van Distributiecentrum Zaandam.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 2