Turkse gastarbeiders bij AH stichten coöperatie voor bouw van eigen flat Talencursus mini linn hi mm Proefnummer flitsen in offset Vakatures bij muziekkorps Oh flitsen SAH002000322 Flitsen Landelijk september 1969 14-daags personeelsblad albert heijn 26e jaargang nr. 10,19 september 1969 Albert Heijn: Goed Baassie" In het raam van het pensiontehuis voor Turkse gastarbeiders aan de Zuiddijk te Zaandam hangt een boomstammetje, waarop met kleurige letters de naam „Kervan Saray". Het woord is een vondst van de heer De Jong van het Arbeidsbureau te Zaandam. Tijdens een verblijf in Turkije verbleef hij in het fraaie Kervan Saray-hotel, een Turks Hilton. Het pand aan de Zuiddijk is geen Hilton, ove rigens wel goed Ingericht en aangepast aan de bewoners. De Turkse AH-werknemers die er eten, praten, kaarten en slapen, willen de onverwachte bezoekers best het pensiontehuis laten zien. Ze tonen de ruime eetzaal, de praatzaal met aan de muur kleurige kalenderplaten, de slaapkamers met grote ramen, de tuin met vijver en een boom vol rode bessen. Na 5 minuten bieden ze een Drum aan en praten over AH („een goed bóéssie"), thuis (vrouw en kinderen), de Hollandse vrouwen („veel korte rokkies") en het weer („brrr"). je bij de Zwarte Zee, ergens langs de Russische grens. Zijn vrouw wil niet naar het verre Nederland, waar haar man plezierig werkt en zorgt voor het onmisbare geld. Daarom zal Yilmaz nog heel wat jaren in Haziran (juni) naar Turkije gaan. Kok Nagim, die uitstekend Neder lands spreekt, heeft samen met 4 vrienden een coöperatie, een vorm van samenwerking, om voor allen een flatwoning te bouwen. De één zorgt voor arbeid, de ander voor geld. Of hij ooit naar zijn geboorte land teruggaat? „Ik niet weet, ik goed hier", zegt hij. Sinds april 1968 worden ónze Flitsen gedrukt in Rotterdam op rotatiepers, evenals AllerHande. De opmaak gebeurt „aan de steen", zoals dat heet. Uw redakteur staat dan met de opmaker aan de tafel, om het zetsel (In spiegelschrift) In te pas sen in de 4 beschikbare pagina's. Het feit echter, dat de redaktie daarvoor naar Rotterdam moet, kost veel tijd. Met medeweten van het be drijf, dat de Flitsen nu drukt, hebben we kontakt opge nomen met een drukkerij tegenover ons hoofdkantoor te Zaandam, met het ver zoek om onze Flitsen een maal als proef te drukken. Het kontakt met de drukkerij zou n.l. veel soepeler zijn en minder tijd kosten, wanneer wij bij de „buurman" terecht kunnen. Dit is dan het nummer, dat bij die buurman gedrukt is, niet op rotatiepers maar in z.g. offset. De kopij wordt dan gedrukt, geplakt en gefotografeerd. De gehele pagina wordt daarna foto grafisch op de offsetplaat overgebracht. Offset heeft o.a. het voordeel, dat foto's beter doorkomen. Aangezien in de toekomst een bedrijfs blad naar verhouding meer foto's en minder tekst zal brengen, is dit een pluspunt voor de offset. We zullen nu nagaan hoe het kontakt met onze buurman gewerkt heeft en wat de drukkosten zijn, alvorens beslist kan worden volgens welk procédé en bij welk bedrijf in 1970 de Flit sen gedrukt zullen worden. in het pensiontehuis en dat in een kontrakt staat dat er alleen AH-ers gehuisvest mogen worden. Ze zijn blij met de Turkse kok die eten- naar-Turkse-smeak maakt. Maar er zijn ook wensen, zoals een lagere pensionprijs. Bovenaan de wens- lijst staat bij velen; een eigen woning. Naamsverandering Hakki Bayar uit Istanboel, één van de bewoners, heeft al ontdekt dat het in Nederland nauwelijks moge lijk is een betaalbare woning te huren. Toch is een woning voor waarde om „voorgoed" bij AH te blijven werken. De termijn waarin het huis er moet zijn is ruim omdat hij begrijpt dat zijn wens veel moeilijkheden geeft. Maar een man hier, zijn vrouw daar, is niets. „Bij ons iedereen huis, hier niet", zegt hij. Er is trouwens nog een verschil tussen „hier en daar". In Turkije heet hij officieel Bayar, bij perso neelszaken Bayer. Coöperatie Voor Yilmaz Cincil zijn de huis vestingsproblemen minder groot. Hij heeft een woning in een plaats- Plak Een andere bewoner van „Kervan Saray" zou graag een verlaging van de pensionprijs zien. Hij maakt vaak gebruik van de mogelijkheid goedkoop bij AH te eten. Als hij ergens kan slapen en een ontbijt kan klaarmaken, is hem dat genoeg. Het komfort in „Kervan saray" doet hem niets. Hij wil snel veel verdie nen om dan voorgoed naar zijn ge boorteland te gaan. Zelfs van een mogelijkheid om eventueel hier Kok Nagim: coöperatie met 4 vrienden voor bouw van eigen flat. met vrouw en kinderen te wonen zal hij geen gebruik maken. Hij heeft namelijk een vriend die al jaren in de Zaanstreek werkt. De vrouw van deze man heeft zich in korte tijd aan Nederlandse ge woonten aangepast. Ze gaat soms met een buurvrouw of vrouwen- klubje uit naar Amsterdam of naar Zie verder pagina 2, kolom 1. Binnenkort start voor buitenlandse gastarbeiders een talen- kursus. Een enquête met vragen hoe de werknemers uit het buitenland wonen, met name ook hoe ze willen wonen, is in voorbereiding. Ook op andere gebieden, onder meer via de Commissie Buitenlandse Aangelegenheden, wordt nog meer dan voorheen aandacht aan de problemen van deze groep AH-ers besteed. Begin dit jaar werkten in de produktiebedrijven en in het distributiecentrum 252 buiten landers. Dit aantal is inmiddels stefk gestegen. Velen van hen zijn getrouwd. Dat werpt vragen op ten aanzien van de huisvesting. Bovendien is door een andere wijze van personeelswerving een geheel nieuw beleid ten aanzien van de huisvesting nodig. Over de problemen die daarmee verband houden gaat dit en een volgend artikel. Ruime woongelegenheid vinden onze Turkse collega's in het Zaandamse „Kervan Saray" Bedrijfs geneeskundige Dienst Per 1 september 1969 zal Al- bert Heijn N.V. in principe voor de bedrijfsonderdelen te Zaandam toetreden tot de Stichting Bedrijfsgeneeskundi ge Dienst voor de Zaanstreek (direkteur: Dr. J. P. v. Nieuwen- huize). Deze stichting is een z.g. „regio nale bedrijfsgeneeskundige dienst", waarin een aantal ondernemingen samenwerken op het gebied van de medische zorg in het bedrijfs leven. Gezien het aantal personeelsleden, werkzaam in de bedrijfsonderdelen te Zaandam, zal een arts van de stichting praktisch full-time ten dienste staan van A.H. Deze arts, dokter H. D. van der Bruggen, zal zich mettertijd vestigen in Zaan dam. Hij zal gedurende zijn inwerk- tijd nauw samenwerken met dokter B. J. F. Moussault, die voorlopig Jot eind 1970 nog diensten voor onze onderneming zal verrichten. Bij het AH-muziekkorps te Zaan dam zijn nog een aantal plaatsen vrij voor degenen die een instru ment kunnen bespelen of bereid zijn dit te leren. Het muziekkorps oefent elke vrijdagavond in ons ontspanningsgebouw aan de Klam perstraat. Wellicht zijn er ook een aantal gastarbeiders die ons korps willen versterken. Het met behulp van handen en voeten gevoerde gesprek spitst zich na enige tijd toe op de huis vesting. Verscheidene van de 21 Turken die er thans wonen, weten dat „de baas" geld heeft gestoken

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 1