Tweede computer voor AH AH-medewerkers praten nieuwbouw van de grond iiiiiiiiaiiiiïii! AUTOMATISERING IN STROOMVERSNELLING Dagje ouder door *7 EEN HUIS VOL INSPRAAK Opgelet Nu afkoop verzekering Rentekaart Nu doen Oh flitsen SAH002000320 Flitsen Landelijk augjslus 1969 14-daags personeelsorgaan albert heijn 26e jaargang nr. aug. 1969 Binnen afzienbare tijd zal dc computercapaciteit in het AH-administratiegebouw verdubbeld zijn. Een tweede IBM-computer 360/40 zal naast de huidige computer eind dit jaar geïnstalleerd worden in de machinekamer van ons administratiegebouw. Geen wonder, dat iedereen, die betrokken is bij de computerafdeling, met ongeduld de komst van de computer tegemoet ziet. Een regelmatiger werkpatroon, mede door een beter te realiseren planning, zal op korte termijn hun deel zijn. De computer-uitbreiding is o.m. ook afgestemd op de te verwachten decentralisering van de goederendistributie. Zoals reeds in de Flitsen vermeld is wordt in de nabije toekomst in Zwijndrecht een tweede DC >n gebruik genomen. Informatie De automatisering van de administratie is in een stroom versnelling geraakt. Begrijpe lijk, steeds meer projecten Een vergissing is mense lijk. Maar ook soms wense lijktenminste als je per soonlijk door de burgemees ter van Zaandam begroet wil worden. Een welbekend gepensioneerd AH-echtpaar kan dit beamen. Enige tijd geleden stapten ze monter in de gereed staande bus die hen en an dere gepensioneerde AH- medewerkers naar het zon overgoten Scheveningen zou voeren. Althans dat dach ten ze. De bus vertrok en de stemming was best. Tot op het moment dat de heer zich ernstig bezorgd begon te maken over het feit dat hij eigenlijk niemand van zijn medepassagiers kende. „Worden we nou zo oxid, dat we niemand bij AH meer kennen?", vroeg het echtpaar zich bezorgd af. Wilt u natuurlijk weten in welke bus ze gestapt zijn? In de bus van de TOU, oftewel Thuiszittende Ou den van Dagen. Al met al hebben ze voortreffelijk ge luncht in Baarn, genoten in Avifauna om lest best be groet te worden door Zaan- dams burgervader himself. Een pleister op de wonde. staan te dringen om in een geautomatiseerd systeem uit gevoerd te worden. Zo heeft in de afgelopen jaren de compu ter het Albert Heijn bedrijf aan een snel lopende goederen- bevooi'rading geholpen, als- I mede de rendementscijfers i voor filialen en goederen- assortimenten. We bleven echter „maar" met één computer werken. Storingsmogelijkheden waren donkere buien die zelfs bij het helderste weer boven de hoof den van DC- en AG medewer- kers hingen. Zo bleek bij pe riodieke afsluitmgen maar al te vaak dat zelfs 24 machine- uren per etmaal te weinig wa- ren. Veel overwerk en het in- I schakelen van servicebureaus waren de noodzakelijke tijde- lijke oplossingen. De tweede computer zal hier voorlopig definitief een eind aan maken. Proef De programmeurs en sys teemanalisten treffen nu reeds voorbereidingen om met behulp van de computer te komen tot een geautomatiseer de salarisberekening en uitbe taling. Bestudeerd worden voorts de mogelijkheden om te komen tot een wetenschap pelijk voorraadbeheer. Een an der interessant project is de uitwisseling van computer-in put (ponskaarten en magneti sche banden) met leveranciers. Enkele grote leveranciers zijn bereid gevonden dit najaar een proef te nemen. Zij faktureren dan, door AH i.p.v. de bekende nota's, een stapel ponskaarten te zenden. Het maken van ponskaarten aan de hand van de nota's (en de nodige con troles daaraan vei'bonden) wordt op deze wijze ovei'bo- dig. Algemeen wordt verwacht dat deze ontwikkeling enorm kostenbesparend zal werken. Snelheid De snelheid waarmee de computer zijn opdrachten uit voert dwingt bewondering af! Enkele voorbeelden: de printer is in staat 1100 regels van elk 132 tekens per minuut af te drukken! De zgn. lees- en schrijfsnelheid van de compu ter is 60.000 tekens per secon de; van de schijfeenheden liefst 156.000 per seconde! Massaal De computer is bij uitstek geschikt voor het massale en routinematig te verrichten werk. Hierdoor krijgen wij mensen de gelegenheid ons met nutti ger dingen bezig te houden. Vanzelfsprekend dat deze ont wikkeling aan de werknemer van morgen, en eigenlijk ook al aan die van vandaag, hoge eisen stelt, vooral als hij naast en met de computer zal gaan werken. Een hoge graad van scholing en vakmanschap zal de menselijke traagheid moe ten compenseren. De snelle computer zal ongeschoold blij ven. De enige die het mag. C"i Op maandag 21 juli jl. liet Christine Valdor (miss Tasmania '69) de klanten in onze SM te Buitenveldert kennis maken met de sinaasappelen uit haar geboorteland. De bouw van het nieuwe hoofdkantoor, dat Albert Heijn NV in mei 1971 hoopt te betrekken, is in volle gang. Iedereen in Zaandam, al dan niet AH-cr, weet zo langza merhand precies waar het zal verrijzen, waarom juist daar, hoe hoog het gaat worden en vooral op welk een spectacu laire wijze de bouw zal ge schieden. Om alle risico's te vermijden heeft men een klein proefkan- toor gebouwd, een dummy, waarin geëxperimenteerd kan worden met o.a. het ventilatie systeem, wandbekleding, vloer bedekking en niet te vergeten de aluminiumplaten van de ge vel. Men gaat dus zeer om zichtig te werk. Even omzich tig houdt men bij dit alles rekening met de opmerkingen en wensen van het personeel, dat straks onder zo plezierig mogelijke omstandigheden in het nieuwe hoofdgebouw aan de slag moet kunnen Dia's De heer L. Bouman, de „ver bindingsofficier" bij de bouw en ook al lang geen onbekende meer in Zaandam, heeft vooral met het oog op die inspraak de bouw van een dummy voorge staan. Beneden is, wat hij zelf noemt een voorlichtingsruimte gepland, waar men door mid del van een kleine foto-ten- toonstelling een indruk krijgt van de wijze waarop het hoofdkantoor wordt gebouwd. Hier komen regelmatig groe pen van het personeel bijeen, die aan de hand van dia's kun nen zien hoe het straks alle maal gaat worden. Vragen staat daarbij vrij. Alle opmer kingen worden genoteerd en iedereen krijgt, zo mogelijk di rect en anders in de Flitsen een antwoord. Daarna gaat de hele groep naar boven waar men zich een oordeel kan vor men over de toekomstige werkruimte. Men heeft hier namelijk in de dummy een paar kamers ingericht zoals die straks in het hoofdgebouw eventueel kunnen worden ingericht. Met opzet is daarbij veel voorbe houd betracht, want vooral bij de inrichting van het kantoor is de ruimte voor inspraak het grootst. Dat dit zo georgani seerd mogelijk dient te gebeu ren zal iedeieen duidelijk zijn. Daarom zijn er uit het perso neel commissies benoemd, waarmee de heer Bouman re gelmatig besprekingen voert over duizend-en-één dingen Risico s „Er is zoveel waarover ge praat moet worden", vertelt hij. ..We zijn bereid uitgebreid in te gaan op de wensen die de commissies aan ons over brengen en op de op- en aan merkingen die er bij het be zichtigen van de dummy wor den gemaakt. Daarbij plegen we ook altijd overleg met des- (Zie verder pagina 3) De Vereeniging van Raden van Arbeid vestigt er de aandacht op dat van de twee jaar geleden begonnen afkoopregeling van rentekaartverzekeringen per 1 juli j.l. het derde jaar is inge gaan. Thans zijn voor de afkoop hunner verzekering aan de beurt degenen, die geboren zijn in de jaren 1909, 1910, 1911, 1912, 1941, 1942 of 1943, mits op hun verzekering in totaal voor min der dan 286,- aan rentezegels is geplakt. Aanvragen tot het verkrij gen van de afkoopsom kunnen vanaf heden worden ingediend bij de Raad van Arbeid. De daarvoor bestemde aanvraag formulieren met toelichting zijn verkrijgbaar bij alle postkan- toren en Raden van Arbeid, dus tussenpersonen zijn niet nodig. In de afgelopen twee jaren konden onder dezelfde voor waarden degenen, die in een der jai-en 1902 tot en met 1908 en 1944 tot en met 1950 geboren zijn hun afkoopsom aanvra gen. Een groot aantal personen uit deze leeftijdsgroepen heeft tot nog toe geen aanvraag in gediend. Aangeraden wordt dit alsnog te doen. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat personen die tot andere jaargangen dan de genoemde behoren, later aan de beurt komen.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 1