NOOIT DENKEN DAT JE ER „BENT" Gesprek met Senior Merchandiser De Jong: Enorm boeiend Drie pilaren —Hl „Op m'n drie-en-dertigste dacht ik, dat ik al een hele Piet was, maar toch (of misschien juist wel daarom) zei de oude baas Gerrit tegen me toen ik bij Albert Heijn kwam: 'Zo, nou gaan we eerst eens een kruidenier van je maken'. Dat was een lesje om mijn hele leven niet meer te vergeten. Want je „bent" er nooit. Als je denkt, dat je er bent, sta je stil". We zitten (speciaal voor Flitsen) tegenover de heer A. (voor velen Abraham) de Jong, 48 jaar nu, en in die 15 jaar opgeklommen tot een hoge post bij Albert Heijn: Senior Merchandiser voor groente, fruit, aardappelen en bloemen (alles vers) en uit dien hoofde belast met de supervisie op alles wat er in deze belangrijke en dynamische sector omgaat. Een self-made- man. aan wiens carrière de volgende filosofie-van-de- arbeid ten grondslag ligt: denk nooit dat je alles al weet, maar b 1 ij f studeren, rondneuzen, lezen, oriënteren, nieu we en betere wegen zoeken. „En dat kan alleen maar als je gegrépen bent door het werk dat je doet!" In de vorige Flitsen plaatsten we vele foto's van jonge AH-ers. Ditmaal het zoeklicht op onze gepensioneerden. Tenslotte zij hebben de basis gelegd voor het bedrijf waar wij nu werken. Zie pagina 3 voor verslag gepen sioneerdendag 1969. V.l.n.r. B. P. Velema, A. de Jungdrs. A. P. Nieuwenhuis, en Ir. W. Wachter. De heer De Jong zelf was al vroeg „gegrepen". Op 17-jari- ge leeftijd (hard en lang wer kend in de flinke fruit- en j comestibleszaak van De Jong Sr. in Amsterdam, daarnaast han- delsschóól) verraste zijn va- der 'met een zelfgeschreven boek over de 50-jarige geschiedenis van diens bedrijf. Dat was in 1937, een uiterst moeilijke tijd. „Een dokument, dat ik kon sa menstellen aan de hand van ou de brieven, rekeningen e.d., die ik had gevonden. Aan Ued. ge leverd, weet u wel Deze „historische" daad be wees al, dat de heer De Jong geen typische „toonbank-figuur" was, maar beter thuis zou zijn in een groot concern als Albert Heijn, waar voor mensen met initiatief, durf en doorzettings vermogen oneindig veel meer perspectieven liggen. En boven dien: „Wat ik doe is enorm boeiend," aldus de heer De Jong. „Mijn sector is voor een zeer groot deel geïnternationaliseerd, vaste contactmensen en toeleve ringsorganisaties in diverse lan den. Geen enkele open markt is voor deze (verse!) sector nog onbereikbaar, dank zij het vlieg- vrachtvervoer. We deinzen er niet voor terug om in één week tien vliegtuigen vol aardbeien of twintig wagons sperciebonen naar Nederland te halen. De spanningen van de (vaak snel le) beslissingen over de aankoop, dat hele daarop volgende inge- wikkelde samenstel van aan voerlijnen en de zorg voor een vlotte afzet, het is een-en-al le vendigheid. Geen wonder, dat ook mijn medewerkers daar door gegrepen worden. Soms, bij grote acties bijvoorbeeld, moet ik ze gewoon naar huis sturen! De heer De Jong is ervan overtuigd, dat niet zozeer de leider dan wel diens mede werkers een afdeling kunnen „maken of breken". Grote waarde hecht hij daarom ook aan (wat hij noemt) „de drie pilaren, waarop mijn hele or ganisatie rust": de functies van de heren B. P. Velema (hoofd inkoper en leiding gevend aan de merchandisers der diverse sectoren), ir. W. Wachter (die er met zijn keurmeesterskorps voor waakt, dat alle aangeko men artikelen aan de hoge kwa liteitsvoorschriften voldoen, we tend dat hy meer en meer door het publiek ,.op de vingers" wordt gekeken) en drs. A. P. E. Nieuwenhuis (belast met de or ganisatie van en het toezicht op een goede en vlotte doorstro ming van de produkten naar de filialen en de ondersteuning van de sector met cijfers). (Vervolg op pag. 2) 3AH002000319 Flitsen Landelijk juli 1969 14-daags personeelsorgaan albert heijn 26e jaargang nr. 7, 11 juli 1969 MaiseSIa Een unieke foto uit 1913. Hier ziet u de heer K. Mul ler, toen 16 jaar oud, met een wa gen volgeladen waarmee hij 's morgens om zes uur op pad ging, om de diverse Al- bert Heijn klanten hun bestellingen thuis te bezorgen. De heer Muller was toen bediende in het Filiaal te Soest. De naam van zijn baas slaat op de wagen, dat was verplichtvanwege de hondenbelasting. Er is sindsdien wel het een en ander veranderd. De heer D. A. Terwee, die het Albert Heijnmuseum on der zijn hoede heeft, wilde deze foto dolgraag hebben, maar de heer Muller kon er moeilijk van scheiden. De heer Terwee zal een mooie kopie voor zijn collectie krij gen.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 1