In Zweden bepalen „buitenstaanders" de winkelindeling In dit nummer niinnnuini Transportbanden Verpakkingsaf deling Herindeling PAGINA. .2 PAGINA. .3 UITKERING PERSONEELS- AANDELEN IDEE „BERLINER" PINKSTERKAMP FC AH-MARIAHOEYE Stafleden maakten studiereis naar Zweden Gezamenlijke vertegenwoordiging Geraffineerde architectuur Discount-shops SAH002000317 Flitsen Landelijk Juni 1969 j£f 14-daags personeelsorgaan On nitsen m 26e jaargang nr. 5 5 juni 1969 Ook het nieuwe dagdistributiecentrum in Zaandam is thans in gebruik genomen. Dit DDC was tijdelijk in het z.g. blauwe gebouw ondergebracht, doch deze ruimte was voorbereid voor de afdeling grootverbruikers. Deze afdeling moest dus met lede ogen aanzien dat hun ge bouw ten offer viel aan de snelle groei van dit gedeelte van de distributie. Het nieuwe gebouw is een uitbrei ding die er wezen mag. Een 17.000 m2 is aan het distri butie-oppervlak toegevoegd. Ongeveer de helft hiervan is voor expeditie en opslag van de dagartikelen, het an dere gedeelte is uitbreiding van het DC-magazijn. De opzet bij het laden is hier anders gekozen. Een 12-tal deu ren zorgt voor een directe verbinding met het laadperron. Deze deurkozijnen zijn echter van een brede en dikke laag sponsrubber voorzien, zodat iedere auto achteruit rijdend tegen deze sponsrubbere stootkussens zelf voor een tocht vrije afscheiding zorgdraagt. ing. Natuurlijk wordt niet ver ondersteld dat nooit meer wij zigingen aangebracht zullen worden maar grote zaken zijn moeilijker te volvoeren, omdat de thans beschikbare grond ge heel bezet is. Met de gemeente worden nog onderhandelingen gevoerd over de strook grond naast het DC, zodat de auto's binnen het terrein alle ont vangst- en verzendruimten kunnen bereiken. Uit het voorgaande kan wor den begrepen dat hier nu geen overdekt laadperron noodzake lijk is. Hierdoor kon het voor plein ruimer zijn en werd een kostenbesparing van autoboxen bereikt. In het gebouw zijn thans 2 a 3 zeer lange trans portbanden opgesteld en een uitbreiding tot 6 kan hierin plaatsvinden. Langs deze banden staan alle artikelen op nummer opgesteld en de op haler kan dus hier alle arti kelen vanaf zijn bestellijst le zen, oppakken en op de trans portband plaatsen, die eventu eel rechtstreeks de auto in draait of indien geen auto aanwezig is de coll ver zamelen kan op het voorstuk van de expeditie, die dan dus dienst gaat doen als uitzet- ruimte. Boven deze ophaalbanden is een verdieping en op deze ver dieping is de verpakkingsaf deling gehuisvest. Hier kun nen dus citrus, appels, toma ten, uien, enz. enz. verpakt worden met de verschillende machines. Het kantoor, de kan tine, de kleedkamers en sani taire ruimten, zijn eveneens op deze verdieping. Zowel op de begane grond als op de ver dieping is nog ruimte over voor andere activiteiten, waarbijen eigenlijk zegt het woord dag- distributie-centrum het al, ge dacht is aan allerlei artikelen die dagelijks vers moeten wor den aangevoerd in de filialen. Aan deze uitbreiding wordt nog gewerkt, maar in de opzet is hier reeds rekening mee ge houden. Nadat de grootverbruikers hun definitieve plaats zullen inne men, nadert het Zaandams distributiebedrijf zijn voltooi- In het magazijn zal nog een gedeeltelijke herindeling plaats vinden, waarin dan ook een gedeelte van de non food een plaats zal vinden. Er wordt thans ook nog gewerkt syste men op te zetten, waardoor het plannen van de stroom van goederen uit verschillende sec toren van het magazijn te over zien zal zijn en de afvoer zo snel mogelijk kan plaatsvinden zodat ruimte gecreëerd wordt in de uitzetruimte, die thans wel eens overvol is. Een proef, welke genomen is, is door allen, die er mee moes ten werken, enthousiast be groet. De apparatuur om dit te verwezenlijken zal worden be sproken en verder worden in gevoerd. Wij hopen dat dan in het distributiecentrum Zaan dam de regelmaat van de werkzaamheden weer zal terug keren, omdat verhuizing van verschillende onderdelen meest al een moeilijke zaak is in ons bedrijf. Het is in vele ge vallen zo goed als onmogelijk een dag stil te staan en dit maakt het verhuizen dan meest al tot zeer zorgzame problemen. De uitbreiding, zoals hij thans verwezenlijkt is, mag echter gezien worden en wij hopen dat dit er toe zal bijdragen, dat het werken in het distri butiecentrum een prettige aan gelegenheid is. AH-VOETBALMANI FESTATIE TE DRIEBERGEN OPTREDEN All-MUZIEkkORPS BEDRIJFSLEIDERS IN SPÉ Het heien van de eerste paal voor ons nieuwe hoofdkantoor geschiedde op dinsdag 27 mei jl. Ofschoon de plechtigheid plaats vond in kleine kring omdat de officiële opening t.z.t. grote aandacht zal krijgen, willen we onze lezers toch niet de foto onthouden waarop de 14-jarige Albert, de zoon van onze president, aanwijzingen krijgt over de wijze waarop hij de eerste hei-handeling moet verrichten. Op uitnodiging van Sweda Kasregisters heeft de heer J. van Meer, samen met de heer P. G. Zwarts en andere stafleden een reis naar Zweden gemaakt, om eens wat nader kennis te maken met de leef- en vooral de koop gewoonten van het veelbesproken Zweedse volk. Ook de heer P. G. M. Leenards van de afdeling Organisatie Filialen maakte de reis mee (hij heeft vijf jaar in Zwe den gewoond en kon dan ook vaak goede dienst doen als tolk) en met hem maakten wij een praatje over het Zweedse winkelbedrijf, dat nogal verschilt van het onze. Een blik in de afdeling groente- en fruitverpakking van het nieu we DDC in Zaandam. „Om te beginnen worden in Zweden de stadswijken en de winkecentra totaal anders opgezet dan bij ons meestal het geval is", zo vertelt de heer Leenards. „In Stockholm spraken wij met iemand van de Commissie Stadsontwikke ling, die vertelde dat deze Commissie alle aspecten van een nieuw op te zetten stads wijk zorgvuldig bestudeert, en daarbij vele deskundigen raad pleegt. Op die manier kan men tot in details nagaan hoe zo'n wijk gaat worden, welke type mensen daar komen wonen en wat hun levensbehoeften zijn. o c c Elke winkel, elke branche wordt naar aanleiding van die gegevens gepland en vertegen woordigd. Als levensmiddelen- bedrijf ben je vrij zo'n win kel al dan niet te betrekken. Je verliest in zo'n centrum naar onze begrippen wel een beetje je identiteit, de winkel heeft niet jouw specifieke karakter meer, omdat je bij voorbeeld niet eens zelf kunt bepalen waar de check-outs komen te staan. Een voordeel van dit systeem is wel dat het risico minder groot is en je profiteert mee van een voortreffelijk opgezet bevoor radingssysteem de ruime par keergelegenheid enz. Dat alles is mede zo in de puntjes geregeld, doordat in de al eerder genoemde Com missie Stadsontwikkeling ook vertegenwoordigers zitten van de gezamenlijke levensmidde- lenbedrijven. In Nederland is alleen die gezamenlijke ver tegenwoordiging al niet gauw mogelijk omdat men hier in de levenmiddelenbedrijven nog lang niet zoveel contact met elkaar heeft. In Zweden is de coöperatieve gedachte nu eenmaal sterk verbreid." Natuurlijk heeft men een aantal winkelcentra bezich tigd. Het was er meestal erg gezellig, vond de heer Leenards, veel winkels (met vrijwel altijd hetzelfde vloer oppervlak), veel mensen maar het geheel deed toch niet vol aan door de geraffineerde ar chitectuur van de centra, inet overal fonteinen, bomen en planten in groepjes aangelegd, met veel banken er omheen, en enorme parkeerterreinen, meestal ondergronds. Bijzonder enthousiast was de heer Leenards over het win kelcentrum Frölundatorg, even buiten Gotenborg. Het is een gesloten centrum, in een ring met winkels volgebouwd, met op de vier hoeken grote warenhuizen. Een lange win kelstraat, ook gedeeltelijk overdekt, leidt naar de woon wijk, die als het ware in een halve cirkel om het centrum is heengebouwd. Het winkel centrum bestaat uit twee la gen, die door een lopende band met elkaar verbonden zijn. Je kunt in het hele centrum met dezelfde bood- schappenwagentjes winkelen: de wielen van de wagentjes zijn namelijk aangepast aan het profiel van de lopende band. En ook hier weer een goed lopend bevoorradings systeem. Wie niet dichtbij of in de grote stad woont, doet in Zweden zijn inkopen in de discount-shops die daar een grote bloeiperiode doormaken. Hierover vertelt de heer Leenards: „Ze zijn heel groot opgezet, heel simpel ingericht en je kunt er werkelijk van alles kopen, levensmiddelen, meubels tot complete sauna's aan toe. Er is weinig perso neel en natuurlijk weinig ser vice. De mensen komen daar vaak voor de hele maand hun- inkopen doen, omdat het er zo goedkoop is, en omdat ze te veraf wonen om meer dan eens per maand terug te ko men. Resumerend vond de heer Leenards het een uitermate plezierige reis, waarbij hij on der de indruk is gekomen van de allesomvattende plan ning van de winkelcentra, van de hoge vlucht die de discountshops genomen heb ben en van de perfect geor ganiseerde distributiesyste men. Jammer vond hij wei dat men weinig mensen heeft ontmoet met wie men eens van gedachten kon wisselen over huishoudelijke problemen als merchandising, personeels beleid en goederen aan- en afvoer.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 1