De introductie van gehuwde cassières is een groot succes gebleken De heer D. Vetliaak, lid Raad van bestuur, gastspreker op COR-vergadering te Zaandam AH SuperMart ging Spaans Centrale Ondernemingsraad te Zaandam bijeen: Distributie en filialen komen organisatorisch dichter bijeen IN MEMORIAM Verantwoordelijk heidsbesef Hogere kosten verantwoord Dertig-urige werkweek AH - Flitsen Pagina 6 Op donderdag 27 maart vond in het Enscliedese winkelcentrum „Deppenbroek" de officiële opening jolaats van een nieuwe AH SuperMart. Bovenstaande foto toont de bedrijfsleider van deze SM - de heer H. Askes - met echtgenote en kinderen temidden van het enthousiaste winkelteam. Blijkens een mededeling van de Raad van Bestuur is besloten tot een integratie van de distributie (De DC's en het vervoer) en de filialen. Het organisatorisch dich ter bij elkaar brengen van de twee onderdelen van het bedrijf, die de fysieke distributie tot taak hebben, schept mogelijkheden voor betere coördinatie, waar door het oplossen van onze problemen in die sector versneld kan worden. Op 23 april 1969 vergader de de Centrale Onderne mingsraad in Zaandam. Als gast was aanwezig de heer D. Vethaak, lid van de Raad van Bestuur. De Distributie- en de Fili- alenorganisatie zullen wor den geleid door de heer J. van Meer. Aan de in mei te houden aandeelhoudersvergadering is besloten de heer J. van Meer te benoe men tot adjunct-lid van de Raad van Bestuur. Van wege destijds geldende redenen is in 1965 de merchandising van groen ten/fruit en vlees/vlees waren aan de Filialenorga- nisatie toegevoegd. Aange zien aan een groot deel van onze oogmerken van toen is voldaan, zal nu de mer chandising van alle hoofd- assortimentsgroepen, t.w. kruidenierswaren, groen ten/fruit, vlees/vleeswaren en non-foods, worden ge bracht onder leiding van de heer P. Ligtenstein. Onder de heer G. J. Heijn blijven dus ressorteren merchan dising, verkoopbevordering, restaurants en marktonder zoek. Verder is besloten de heer Drs. R. J. Stoe- lenga, te benoemen tot controller (als opvolger van de heer D. Vethaak, die deze functie waargenomen heeft) en de heer G. Hoorn tot econoom van het Tech nisch Bedrijf. Met de groter wordende stroom van nieuwe artikelen en de ontwikke ling van groenten, fruit en vlees, worden de technolo- Het feit dat midden- februari in de filialen in het teken stond van de sinaasappelen - verkoop wedstrijd, vormde voor de heren H. G. van Dam en L. A. J. Oers - beiden verbonden aan de SM aan het Kleine Loo te Den Haag - reden om de hoofden bijeen te steken teneinde na te gaan wat er gedaan kon worden om de verkoop van „oranje-appelen" te sti muleren. Men kwam al snel tot de ontdekking dat een Spaan se Marktkraam het aange wezen middel hiervoor was. Met toestemming van de heer Snepvanger en met medewerking van de heren Langeveld en Freud werd van oude sinaasappelkisten een stand in elkaar geknut seld. Een paar palmbomen en een juffrouw in Spaanse kledij mej. C. v. d. Berg gaven extra kleur aan het geheel. gische problemen com plexer. Om dit op te vangen za,l onder leiding van Ir. H. N. Hes, een technologische groep geformeerd worden als onderdeel van het Tech nisch Bedrijf, onder Ir. H. Glazenburg. De integratie van de distributie en de filialen maakt een her groepering van de Organi- satieafdelingen nodig, waar bij zowel het Technisch Bedrijf als Filialen/Distri butie een eigen afdeling behouden. Over de bezet ting zal met de medewer kers van deze afdelingen overlegd worden. Mededelingen van de voorzitter: Verkiesbaarheid parttimers In de C.C.-filialen is dit onder werp aan de orde geweest. In de filialen zijn n.l. 900 part timers werkzaam, d.w.z. per soneelsleden, die minstens 15 uur per week bij ons werken. Het reglement voor de O.R. geeft aan dat alleen verkies baar zijn personeelsleden, die een volledige dagtaak vervul len. Dit zal dan herzien moe ten worden. De C.O.R.-leden hebben geen bezwaar indien het voorstel tot verkiezing van parttimers verder wordt uit gewerkt. Verschillende leden verzoeken in dit verband ook de formule voor de verstrek king van personeelspakketten aan parttimers nader te bezien aangezien op de nieuwe rege ling veel kritiek is. De voor zitter antwoordt hierop, dat op elke grensbepaling kritiek zal zijn, maar dat niettemin de regeling opnieuw zal worden bekeken. Opleiding O.R.-leden De betreffende commissie heeft een plan ingediend dat bestu deerd is door de afdeling Op leidingen. Deze afdeling heeft een 4-daags programma uit gewerkt dat zal worden voor gelegd aan de Raad van Bv- stuur. Vergaderschema De dinsdag en de woensdag kunnen enige C.O.R.-leden zich bijzonder moeilijk vrijma ken. Voortaan zal de C.O.R.- vergadering op dondez-dag wor den gehouden, t.w. 5 juni, 2.' augustus, 23 oktober en 18 december 1969. Grondslagen beleid De grondslagen beleid zullen in de volgende vergadering worden behandeld. Op hun verzoek zullen ook enige lan delijke vakbondsbestuurders over de grondslagen worden geïnformeerd. Toelichting op het jaarverslag 1968 De heer Vethaak geeft aan de hand van dia's een uitgebreide toelichting op het jaarverslag. Een van de leden vraagt of verdere expansiemogelijkhe den, eventueel buiten de gren zen, worden overwogen. De heer Vethaak antwoordt, dat dit onderwerp de voort durende aandacht heeft van de Raad van Bestuur. Hij deelt desgevraagd mede, dat de Kerstuitkering verband houdt met de bedrijfswinst, verdeeld op basis van de aan merkelijk hogere loonsom. Bij de bepaling van het dividend, dat met 1 wordt verhoogd, spelen ook andere elementen een rol. De voorzitter ver klaart zich echter bereid om opnieuw te bezien of de „kop peling" van de Kerstuitkering op andere wijze kan worden verkregen. Enige leden vragen speciale aandacht voor de be waking van de productiviteit, controle op ondoelmatig wer ken en onnodige verliezen. Rondvraag Een van de leden constateert, dat de komende sluiting van de fabrieken van Thomassen en Drijver/Verblif.i in Krom menie de Zaanstreek indrin gend heeft beroerd. Hij vraagt zich af of bij dit besluit de sociale funktie van de onder neming voldoende centraal is gesteld. De voorzitter antwoordt, dat het voor buitenstaanders bij zonder moeilijk is om een oor deel te vormen over de over wegingen, die bij deze beslis sing een rol hebben gespeeld. In de voortgaande concentratie van bedrijven in E.E.G.-ver- band zal het in de nabije toe komst wel meer voorkomen dat er bedrijven worden ge sloten. Niettemin zijn de leden het erover eens dat het gaat om de manier waarop dit ge beurt. Zij spreken er hun spijt over uit, dat de wijze, waarop de toekomstige sluiting van de fabrieken van Thomassen en Drijver/Verblifa te Kromme nie in de publiciteit is geko men, de schijn wekt dat de verschillende belangen niet voldoende zorgvuldig zijn af gewogen. Een van de leden vraagt de vakantieregeling voor het administratief per soneel ook te doen gelden voor personeel, waarvan de arbeids voorwaarden per C.A.O. zijn geregeld. Tenslotte vraagt een van de leden of er aandacht aan wordt geschonken dat de opening van D.C. Zwijn- drecht t.z.t. mogelijkheden opent voor interne promotie. In een drietal AH-filialen, te Oegstgeest, Sliedrecht en Amsterdam, hebben gehuwde dames de plaatsen ingeno men van de „vrije" kassameisjes. Het betreft incidentele gevallen, waarin door problemen gekwelde bedrijfsleiders tot deze maatregel hebben besloten. hun zorgen niet meer nodig hebben. Wanneer de drukte uit het gezin is weggevallen, geeft j menigeen er de voorkeur aan weer in het arbeidsproces te worden opgenomen, in plaats j van thuis stilletjes wat te brei en en de Eva of AllerHande te lezen. Op deze overweging was I de wervingsactie van Albert Hetijn dan ook min of meer ge baseerd. De gehuwde dames die nu aan de check-outs onze kleuren verdedigen, bezitten in het al gemeen het mulo-diploma, maar er zijn ook enkele in drukwekkende uitschieters naar hoger sferen. Zij allen verrichten hun werkzaamhe den, zo berichten de betrok ken bedrijfsleiders opper best, daarbij geholpen door de ervaring die zij zelf als klant hebben opgedaan. Gerijpt door het leven tonen zij bovendien een opvallende zelfdiscipline en een grote dosis verantwoor- J delijkheidsbesef. Wel zullen degenen die bij het lezen van dit artikel goed hebben opgelet, reeds hebben becijferd dat op zo'n ploeg als j in Oegstgeest in actie is (acht dames met 30 werkuren, en zes met 15) in financieel-econo misch opzicht wel iets valt aan te merken. De heer Bouwman van onze personeeli dienst, de man die het allemaal heeft „aangelopen", reduceert die ho gere kosten evenwel aanzien lijk door ons erop te wijzen, dat het inschakelen van noodhulpen nu overbodig is ge worden. In september werden in Oegstgeest adveitenties ge plaatst waarin aan huisvrou wen tussen 40 en 48 jaar de functie van caissière werd aan geboden. Er werden de nodige voorwaarden gesteld: men mocht geen „handenbindertjes" thuis hebben, de echtgenoten moesten met de eventuele in diensttreding akkoord gaan en men diende bereid te zijn ge durende zes dagen per week vijf uren te werken. Dit laatste houdt in, dat de dames in twee groepen opere- j ren: één in de ochtend- en één in de middagperiode. Zij hou den dus nog de nodige tijd over voor hun huishoudelijke beslommeringen, terwijl Albert Heijn dank zij deze indeling is verlost van de moeilijkheden die zich altijd in de lunchpauze rond de bezetting manifesteren. D Deze dertig-urige werkweek bleek voor velen grote aantrek kelijkheden te bezitten, want er meldde zich een flink leger tje sollicitantes, van wie er ten 1 slotte acht werden aangenomen. Daarna ging men nog op zoek naar zes dames die alleen tij- 1 dens de pieken wilden assiste- j ren en daarmee aan een totaal j van vijftien uren konden ko men. Ook zij werden zonder moeite gevonden. Een dergelijke animo is hier- i uit te verklaren, dat vele vrou- wen zich een beetje eenzaam MMEiSi A JÜH. gaan voelen of zich vervelen Ervaring als klant bleek voor gehuwde caissières van onschal- wanneer de kinderen overdag bare waarde. Bij het ter perse gaan van onze flitsen bereikte ons het droeve bericht, dat de heer J. P. Boom, die ruim 40 jaar ons bedrijf gediend heeft, in de leeftijd van 67 jaar is over leden. De heer Boom, die inkoper en procuratiehouder was, heeft na zijn bijzonder actieve leven, helaas slechts enkele jaren van zijn pensioen kunnen genieten. Tot onze ontsteltenis verna men wij dat in de nacht van de 15e april door een nood lottig ongeval op weg van de fabriek naar huis is overleden onze zeer gewaardeerde col lega de heer H. van den Berg, op de leeftijd van 63 jaar. De heer Van den Berg was als broodbakker werkzaam in on ze brood- en banketfabriek te Zwanenburg. We hebben ruim 10 jaar met de heer Van den Berg mogen samenwerken en in deze tijd hebben wij hem leren kennen als een opgewekt en toegewijd collega wie nooit iets te veel was. Nimmer werd er tevergeefs een beroep op hem gedaan. Wij zullen hem node missen. Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw en zoon, wij wensen hun veel sterkte bij het te dragen ver lies.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 6