Afd. Vormgeving visualiseert onbewuste wensen GEE231 Vormgeving van grootste belang WIJZIGING TARIEVEN VAN DE BIJZONDERE BELONINGEN Standaardisatie Experiment Video-tape 1 Tv rv B/. Uitgebreide onderzoekingen Hoogste prijzen in wedstrijd voor behaald In memoriam AH-Flitsen Pagina 2 Dit wordt een verhaal waarin geheimzinnige machten een rol spelen. Behalve de indrukken die de mens bewust, in een ingenieus samenspel tussen de zintuigen en de hersenen, opdoet, zijn er nog andere gewaarwordingen die zonder dat hij zich daar rekenschap van geeft, tot zijn geesteswereld doordringen. Ergens in hogere sferen, op de vijfde verdieping van ons hoofdgebouw, zetelt een afdeling die deze nauwelijks te stuiten impulsen virtuoos hanteert en daarmee bereikt, dat het grote publiek Albert Ileijn N.V. als een progressief en dynamisch bedrijf is gaan „kennen". Velen voelen zich tot een dergelijke pittige koers aangetrokken, hetgeen aan de stijgende omzetcijfers is te merken. Wanneer in een winkelstraat 's avonds een lichtreclame met de naam van een sigaretten merk onophoudelijk aan en uit floept, zal menigeen de vraag voelen opkomen: helpt dat nou wat? Er is aan de boodschap die zich zo indringend door de duisternis boort, verder geen woordje voorlichting of argu mentatie besteed. Toch wijzen „metingen" steevast uit, dat een dergelijke simpele licht flits wel degelijk tot omzet- verhoging leidt. Hij dringt op de een of andere manier door het onderbewustzijn van de voorbijgangers, die zich niet eens realiseren, dat zij het ver schijnsel hebben gezien. Zo zijn er talrijke middelen om De heer G. A. Brünott De heer B. Eken. het publiek een bepaalde in druk op te dringen over de kwaliteit van een produkt of over de degelijkheid, betrouw baarheid, dynamiek of pro gressiviteit van een bedrijf. De nuchtere buitenstaander zal vaak ietwat gereserveerd staan tegenover de hierbij toe te passen methoden, maar hun doeltreffendheid is weten schappelijk bewezen. Eén en kel voorbeeld: niemand zal ei- bij stilstaan, dat de naam Al- bert Heijn tegenwoordig wordt geschreven met letters die ron de hoeken hebben. Maar wel proeft iedereen intuïtief, dat dit geheel een modern en voor uitstrevend karakter verraadt, waarbij het wegvallen van de ..kapitalen" bovendien nog een sfeer van vertrouwelijkheid oproept. De vette, rechthoekige letters van vroeger roepen daarentegen associaties op met statigheid en traditie, begrip pen die het in onze tijd niet meer zo doen. Ook het uiter lijk van de produkten in de winkel draagt sterk bij tot de ..image" van het bedrijf. Daar om wordt de verpakking zowel wat materiaal als wat de vorm geving betreft, aangepast aan het tijdbeeld van thans. Flessen van plastic krijgen attractieve vormen, blikken en pakken worden voorzien van frisse, jeugdige tinten en de tekst die erop wordt aangebracht, haakt Met ingang van 1 januari 1969 zijn o.a. de loonbelasting tarieven gewijzigd voor de zg. „Bijzondere beloningen", als overwerkvergoedingen, vakantietoeslagen, kerstuitke ringen en gratificaties. De heer E. Jonker. in op het verlangen naar in formatie dat de moderne mens kent. Terug nu naar de vijfde ver dieping, waar de heer Jonker als hoofd van de afdeling vormgeving zegt: ..Het is onze taak de visuele uitingen van Albert Heijn te coördineren". De behoefte aan een orgaan met een dergelijke functie deed zich voor het eerst ge voelen in 1964. Voor die tijd was het een ratjetoe van uit eenlopende briefhoofden en verpakkingen. Zo kon het ge beuren, dat bepaalde sectox-en van het bedrijf naar buiten de indruk maakten zeer tijdbe- wust te zijn, terwijl andere de sfeer van lang vervlogen dagen levend hielden. Het was duide lijk. dat er een standaardisatie moest komen. De heer Jonker en zijn mensen kregen de op dracht ervoor te zorgen dat er een beeldmerk werd gecreëerd en dat dit overal in het bedrijf op consequente wijze werd toe gepast: op de vrachtauto's, in de filialen, op de kleding van de portiers en het winkelperso neel, op affiches, lichtreclames, Mej. Y. Th. Lycklama a Nijeholt, caissière-in- structricc in West, zond ons een enthousiast verslag over een experimentele cursus, in instructietech niek en uitdrukkingsvaar digheid: Deze cursus vond plaats in Garderen in maart j.l. onder leiding van de Heer R. Piscaer voor medewerkers van het filialenbureau, de afdeling op leiding en uit de FM-sector. In deze cursus is een intensief gebruik gemaakt van de video recorder, dat wil zeggen, dat men zichzelf na het optreden direct op het TV-scherm te zien en te horen kreeg. Een leer zame ervaring. WITTE TABEL VOOR BIJZONDERE BELONINGEN Tantièmes, gratificaties ërt andere beloningen die in de regel slechts eenmaal of eenmaal 's jaars worden toegekend, worden belast naar de percentages die worden aangewezen door de navolgende tabel. Bij een jaarloon van bedraagt III, in geval van kinderaftrek voor: de premie 1a 2 3 4 5 6 7 8 9 10 meer dan doch niet A.O.W. en II 1 kin kin kin kin kin kin kin kin kin meer dan AWW. kind de de de de de de de de de ren ren ren ren ren ren ren ren ren °/o V. °/o f 4 000 10 'f 4 000 6 000 10 6000 9 000 10 18,5 16 13,5 11.8 9000 12000 10 23,6 20,2 16,9 15.2 13,5 11.8 12 000 15 000 10 26,1 22,8 19,6 17,9 16,3 14.7 13 11,4 9.8 8,1 15 000 21 000 10 31,1 27,6 24,2 23.3 22,4 20.7 19,8 19 18,1 16,4 15,5 13.8 21 000 30 000 10 44 40 36 35 34 33 32 31 30 29 28 26 25 30 000 39 000 10 54 50 46 46 45 44 43 42 42 41 41 40 40 39 000 10 60 56 52 52 52 51 50 49 49 48 48 47 47 Jaarloon Is in het algemeen het loon over het gehele vorige jaar (het totaal van kolom 10 van de loonstaat, vermeerderd met de kinder bijslag) Zie punt 18 van de „handleiding voor loonbelasting en premieheffing'" (uitgave maart 1968). A. Voor de inkomens tot f 15.000,— is er in een aantal gevallen sprake van een kleine verlaging. B. Voor de inkomens hoven 15.000,echter zijn de loonbelastingtarieven aan merkelijk verhoogd. In wezen gaat het in dit geval om een verschuiving, in die zin, dat men MEER LOONBELASTING gaat betalen dan vroeger OP HET MOMENT VAN DE UIT KERING doch MINDER VOORLOPIGE AANSLAG INKOMSTENBELASTING dan wel MINDER NAVORDERING INKOMSTENBELASTING krijgt. Wij vestigen echter de aandacht op de wijziging, omdat bijv. het NETTOBEDRAG VAN DE VAKANTIE TOESLAG aanmerkelijk minder kan zijn dan voorheen. C. Hierboven een overzicht van de nieuwe inhoudingspercentages (vergeleken met die van 1968). enz. Voorts moest er een moderne schrijfwijze van de naam Albert Heijn worden be dacht, die in een progressief aandoende omlijsting op alle briefpapier, nota's, bestelor- ders, enveloppes e.d. zou wor den toegepast. Bij dit alles kwam dan nog de omvangrijke taak op verpakkingsgebied. Wan neer er een nieuw pro dukt onder AH-merk uit moet komen", vertelt de heer Jonker, „komt men bij ons om het artikel in het juiste jasje te laten steken. Wij vei'zame- len dan de technische gegevens bij de warenwetspecialist, de ontwikkelings- en verpak- kingslaboratoi-ia, de technische afdeling en de afdelingen oi-ga- nisatie en inkoop-verpakkings materiaal. Als we van alle fa cetten op de hoogte zijn. gaan we praten met de ontwerper, de fotograaf, de tekstschrijver of wie er ook nodig mogen zijn. Aan dit werk komt een ge duchte dosis creativiteit te pas, want vanzelfsprekend streeft men ernaar door middel van vormgeving en kleur een ze kere relatie te creëren tussen de verpakking en het produkt dat erin verborgen is. Indien mogelijk wil men het geheel dan ook nog een functionele gedaante geven, zodat de con sument er „handig mee uit de weg kan". Maar de allesover heersende indruk die van het totaalbeeld moet afstralen is, dat het er esthetisch en vooral progressief uitziet. De heer Jonker graait schijnbaar achteloos naar de vensterbank achter hem, die plaats biedt aan een aan tal fraaie glazen sculpturen waarin als kern een fonkelen de „noot" is aangebx-acht. „Het Nederlands Verpakkingscen trum organiseex-t sinds zes jaar een wedstrijd", zegt hij, „wij hebben driemaal meegedaan en vielen iedere keer in de gouden en -zilveren prijzen." Maar men kan de px-odukten in de winkel dan nog zo'n voor- uitsti-evend gezicht geven, wanneer de zaak zelf een don- kei-e, ouderwetse en oneffici ënte indruk maakt, valt het re sultaat volkomen in het niet. Vandaar dat de afdeling vorm- geving zich de laatste jaren ook is gaan bemoeien met de inrichting van de filialen. Zij geeft aan welke kleuren en matei-ialen er in de wandaan- kleding moeten worden ge bruikt en verzorgt alle perma nente decoraties. Actueel ob ject van deze groep ambitieuze image-bouwers: de lichtrecla me op ons nieuwe hoofdkan toor, die aanvankelijk als een zelfstandige eenheid was ge pland, maar nu, op initiatief van de afdeling vormgeving, door de architect in de boven bouw wordt ingepast. Op dinsdag 18 maart 1969 ontvingen wij de droeve tijding dat de heer H. Ko- nings, medewerker van ons Distributie-Centrum te Zaandam, onverwacht was ovei'leden. Hij bei'eikte de leeftijd van 48 jaar. Meer dan 22 jaar is hij in onze dienst wei'kzaam geweest, voornamelijk in de functie van magazijnbediende. De laatste jaren had hij een controlerende taak bij het afschepen van de goe deren vanuit het Distribu tie-Centrum. Hij verrichtte zijn werkzaamheden punc tueel en op zijn plichtsbe trachting was nimmer iets aan te merken. Enkele malen werd hij getroffen door ziekte-peri odes van langdurige aard, doch hij vond in die jtren de kracht om tot een vol ledig hei-stel te geraken. Juist daarom was het be richt van zijn overlijden een zware slag voor zijn vi'ienden en collega's. Onze gedachten gaan uit ,qaar zijn echtgenote, kinderen cn kleinkinderen die hem zo node zullen missen. Moge de goede herinneringen welke wij aan de heer Ko- nings bewaren hen de kracht geven dit verlies zo goed mogelijk te dragen. Dat hij ruste in vrede. Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 26e jaargang no. 3 18 april 1969 Verantwoordelijk eindredakteur: H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. Ypma Adres: Westzijde 26, Zaandam Tel. 02980-27000 toestel 220 Merrouw I. Hussaarts-Voet en de heer G. A. Brünott.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 2