Kom bij AH en zie de wereld De afdeling marktonderzoek vraagbaak voor vele zaken ëmmm Marktaandelen en omzetontwikkeling Niet direct antwoord Gepensioneerden te Seheveningen bij een Geen gebrek aan opdrachten De heer C. Pieters weet er alles van: *~mm - f Op 18 juni a.s.. Nieuwe AC bij Reeuwijk/Bodegraven waarschijnlijk eind april geopend COR-LEDEN STERKE RIEMEN REDDEN LEVENS VAN AH-MEDE- WERKERS BESTAANSRECHT AH - Flitsen Pagina 3 Nog maar nauwelijks hadden wij de kamer van Drs. v. d. Wees betreden, of er meldde zich aan de telefoon een stem die informeerde welke toekomstverwachtingen er worden gekoesterd ten aanzien van de hagelslag. ..Dit soort vragen", vertelt onze gastheer even later, ..kan men bij ons, op de afdeling marktonderzoek, altijd verwach ten". En dan drukt hij de bril stevig op de neus, teneinde ons een duidelijk beeld van zijn dienst te verschaffen. In zijn verhaal klinkt niet alleen een flinke dosis beschei denheid door, maar bovendien wordt ieder woordje ge wikt en gewogen, want veel van wat hier omgaat kan niet aan de grote klok worden gehangen. Centraal Planbureau zijn in dit verband van groot belang. Bo vendien krijgen we veel gege vens van leveranciers die zelf ook marktonderzoek plegen". „Onze vier koppen tellende afdeling", vertelt de heer v. d. Wees, „beweegt zich op velerlei terrein, met als hoofddoel di verse AH-instanties 'informa ties te verschaffen over de markt". Deze ene zin heeft heel wat te betekenen, want er zijn binnen ons bedrijf altijd een heleboel mensen die het voor het nemen van beslissingen niet zonder die gegevens kun nen stellen. Men wil weten wat AH's marktaandeel is voor alle mo gelijke artikelen en hoe het is gesteld met de omzetontwikke ling bij de concurrent. Men in formeert naar het resultaat van de vrij dagavond verkoop, naar het effect van reclame-ac ties, naar verschuivingen in het consumptie- en inkooppatroon. Er worden inlichtingen ge vraagd over de gemiddelde besteding van de „autoklant", over het type bezoeker dat b.v. het AC wegrestaurant de Lage Weide aandoet en over de po pulariteit van AllerHande. Het v. d. Wees-kwartet waagt zich aan het doen van omzetprogno- ses en werkt mee aan de lan- ge-termijn-planning. Het is duidelijk, dat men bij het stellen van dit soort vragen niet mag hopen, binnen vijf minuten te worden teruggebeld of even aan de telefoon te kun nen wachten. Er moet door de afdeling marktonderzoek wor den „gemeten", zoals dat in het vakjargon heet, en dat kan een tijd en geduld vragende affaire zijn. Vele conclusies worden ge peurd uit nijver verzameld in formatiemateriaal. „Alles wat we tegenkomen, bewaren we", zegt de heer v. d. Wees, „onze goede contacten met instituten als het Centraal Bureau voor de Statistiek, het Nipo en het Dit alles klinkt erg eenvoudig, maar wij weten dat er heel wat kennis voor nodig is om al die informaties op de juiste wijze te kunnen interpreteren, en er een betrouwbaar feiten beeld uit op te bouwen. Er blijven vanzelfsprekend de nodige vraagstukken over, waarop niet met behulp van documentatiemateriaal een ant woord kan worden gevonden. Voor het houden van enquêtes in de filialen worden dikwijls werkstudenten in de arm geno men, terwijl image-onderzoe kingen plegen plaats te vinden in samenwerking met op dit ge bied gespecialiseerde bureaus. „In de moderne fcjd", vindt de heer v. d. Wees. ..kan een grote onderneming het onmo gelijk meer zonder markton derzoek stellen In een paar jaar tijd heeft het zich een steeds belangrijker plaats ver worven". Over gebrek aan op drachten heeft zijn afdeling dan ook niet te klagen „Afwis seling is er genoeg, want er valt altijd wel weer iets anders te onderzoeken. Maar het is wel eens ondankbaar werk: soms verzamel je geduldtg een massa materiaal, terwijl er toch niets uitkomt" üc heer Van der Wees vond zichzelf onvoldoende fotogeniek, hierbij tivee van zijn medeioerkers v.l.n.r. de heer E R M. Verhoeven en drs. M. L R. la Fontaine De Heer C. Pieters kan er over meepraten. In de vooroor logse jaren luidde de propagan- J dakree t van de Engelse marine: Join the navy and see the world. Als reactie daarop kwam in 1936 een film uit met Fred As- taire en Ginger Rogers met o.a. het volgende liedje: We joined the navy, and what did we see, We saw the sea, we saw the We saw the Atlantic, Which isn't romantic, And the Pacific, Which isn't terrific. And isn't what it's cracked in; up to be of iets van die strekking. We dachten aan dit liedje toen onlangs een Philips direc teur, die z'n hele leven gereisd had, bij het afscheid ter gele genheid van zijn pensionering verklaarde, dat hij nu dezelfde landen weer eens ging bezoe ken, maar nu dan om zich de tijd' te gunnen eens wat te zien. We kunnen ook dichter bij huis blijven. Neem de Heer C. Pieters, merchandiser- product manager, 34 jaar, in dienst sinds 1957, aanvankelijk op de kostprijsafdeling en sinds 1959 bij de inkoop, later merchandis- Dit is een tafereeltje, waar je als reizende AH'er niet aan toe komt, een zg. Otea op Tahiti. Toeschouwers zijn toeristen, die eerst op ananassap met rum getracteerd zijn. Overigens is het in een gebloemd hemd, een short en sandalen, op een scootertje op Tahiti best uit te houden. Het is er alleen erg duur. In tegenstelling tot vorige ja ren, wordt dit jaar een proef genomen met een gecombineer de reünie voor al onze gepensio neerden, dus van filialen, fa brieken, distributiecentra, res taurants, kantoren. Eind april wordt aan onze gepensioneer den een uitnodiging verzonden om met hun echtgenote op woensdag 18 juni onze gast te zijn in het Kurhaus te Seheve ningen. Op veler verzoek wordt het een echte reünie, met alle gelegenheid om elkaar te ont moeten. Dus niet zoals de reü nie-filialen in 1968, een ex cursie. Wel hopen we bij mooi weer, met degenen, die graag een luchtje scheppen, even te pierewaaien"! Nog maar nauwelijks is de nieuwe Albert's Corner bij Leiderdorp in gebruik genomen, of er staat alweer een opening van een AH-wegrestaurant voor de deur. Deze laatste aanwinst is te vinden aan de E 8 en biedt de automobilist die op weg is van Utrecht naar Den Haag/ Rotterdam of zich juist in tegenovergestelde richting beweegt, de zo lang ontbeerde mogelijkheid de saaie tocht te onderbreken voor een kop koffie, of een maaltijd. De AC, die waarschijnlijk te gen het einde wan april zijn poorten zal openen, is voor de reiziger die de Domstad achter zich heeft gelaten, te bereiken via de afslag naar Bodegraven en Leiden. Wie van de andere kant komt, moet de groie weg verlaten bij de afbuiging naar Bodegraven, Reeuwijk en Am sterdam. Maar wanneer u al leen maar let op de bekende borden met de grote letter R belandt u vanzelf ook te be stemder plaatse. nen omdoen. Het aantal zit plaatsen binnen is iets kleiner (223), maar daar staat iegeno- ver dat er een zaaltje is inge bouwd, waar gezelschappen van ca 50 personen terecht Kun nen voor lunches, diners, recep ties en vergaderingen. "Parkeer ruimte is er voldoende, zowel voor personenauto's als touring cars. De openingstijden: alle 24 uren van iedere dag van iede- dere week. Het nieuwe wegrestaurant verschilt wat bouw en inrich ting betreft weinig van zijn voorgangers. Evenals in Leider dorp vindt men er twee ruime counters, een apart winkeltje met souvenirs en delicatessen en een vertrek waar moeders hun baby een schone luier kun- Ze zeggen: in de Cor dat je iemand van achteren niet op de tenen kunt trappen; dat de bijzondere banden van de baas alleen in Garderen slippen. (vervolg van pagina 1) In zijn vakanties had hij z'n talen bijgeschaafd door reizend van jeugdherberg naar jeugd herberg o.a. in Scandinavië, an dere landen te verkennen. Eenmaal bij merchandising werkzaam, heeft hij intussen enige malen de aardbol rondge reisd. Toen we de Heer Pieters zei den, dat we hem erom benijd den. dat hij al zo veel van de wereld gezien had, was zijn ant woord: „Natuurlijk waardeer ik het in hoge mate, dat mijn functie meebrengt, dat ik zo ambulant ben. Natuurlijk heb ik m'n ogen de kost gegeven en veel informatie gekregen over „lokale kleur". Maar denk niet, dat je als toerist reist. Je jak kert van de ene naar de vol gende afspraak en bent steeds gespannen aan het onderhande len. Tijd voor een beetje sight seeing is er niet bij." Moet de slagzin dus luiden: Kom bij A.H. en zie de wereld, maar niet als toerist. Kassian toch, die reizende A.H.-ers. Een frontale botsing van een auto tegen een stilstaand voor werp, een in de berm geraakte auto die gekanteld vijftig me ter doorgleed en één auto die ondersteboven in een sloot te recht kwam. Dit zijn een drie- Tal ongevallen waarbij AH me dewerkers in de afgelopen gladheidsperiode betrokken waren. De totale schade bij de ze drie ongevallen: Twee auto's total loss; één auto zwaar beschadigd; één pijnlijke schou der en één buil op het hoofd van een bestuurder. Dat bij de ze ernstige ongevallen zwaar lichamelijk letsel (of erger) voorkomen is, is gelet op andere ongevallen van gelijke aard duidelijk te danken aan het feit dat al de bij deze ongevallen betrokken bestuur ders zo verstandig waren ge weest hun veiligheidsriemen te gebruiken. Het is duidelijk dat verder commentaar hierbij overbodig er niet in de om praktische duldig uit, is eerste plaats problemen die zich ergens in een klein deel van het bedrijf aftekenen, mee te helpen op lossen. Daarvoor zijn de onder nemingsraden, van de onder delen waarvan de voorzitters immers regelrecht contact met de hoogste leiding hebben. Het gaat hier, in het overkoepelend orgaan, om de algemene lijn. Om de communicatie binnen het bedrijf bijvoorbeeld, een zaak die vooral de heer Jans sen zeer ter harte gaat. De heer Heijn is er volgens hem zeer mee ingenomen via de COR de stemmen van het front to horen. Maar de Utrechtse filia len-afgevaardigde bepleit voor al maatregelen om tot een doeltreffende gang van zaken in omgekeerde richting te ko men. Er moeten wegen worden gevonden om het nieuws vanaf de top zo snel mogelijk tot in alle hoeken en gaten van het bedrijf te brengen. Niet alleen kan daardoor een efficientere manier van werken worden be reikt, maar bovendien schept het een grotere mate van saamhorigheid en vertrouwen. Het personeel gaat beseffen, dat iedereen in het concern, in welke functie dan ook, door de „top" als een volwaardige col lega wordt beschouwd. Deze' zienswijze, die door alle pu- blic-relationsbureaus ter wereld juichend wordt onderschreven, heeft de heer Janssen tot het voorstel gebracht, alle filialen, produktiecentra e.d. via een te- lexlijn met het hoofdkantoor te verbinden. Het plan zal nader worden bekeken. Heeft nu, kan men zich afvra gen, de Centrale Onderne mingsraad in de korte tijd van zijn bestaan al bepaalde verbe teringen bewerkstelligd? De heer Way en mevrouw Kluwen menen, dat dankzij verschil lende discussies in het college, nieuwe personeelsleden thans over de gehele linie beter wor den opgevangen dan voordien vaak het geval was. En verder zijn via de COR de problemen rond de ziektekostencom pensatie opgelost en hebben in de Stichting Personeelsaande- len twee leden van de raad zit ting gekregen, die naar de ko mende aandeelhoudersver gadering zullen worden afge vaardigd. De heer Ypma ont hulde nog dat er van de zijde van de raad van be stuur regelmatig initiatieven op het sociale vlak zullen worden genomen, maar hij wilde eT nog geen nadere in lichtingen over verstrekken. In ieder geval weet u alvast, dat er weer iets te gebeuren staat.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 3