BEROEP VAN CAISSIÈRE MOET MEER INHOUD KRIJGEN Divisiekantoren zijn de ruggesteun voor filialen De heer K. Romp naar Amerika Beoordeling Instructie „Tussenstation" Zakelijke- en Huwelijksjubilea Divisiekantoor Utrecht AH-Flitsen Pagina 6 DE heer K. Romp. Hoofd Cursuswezen, is onlangs naar Amerika geweest. Hij heeft (laar eerst een bezoek gebracht aan een vijftigtal Superinarts in New York en Chicago om te kijken hoe het daar met de serviceverlening was gesteld. Vervolgens trok hij naar Kalamazoo in Michigan om daar aan de Western Michigan University een cursus bij te wonen, bedoeld voor mensen, die zich bezig houden met de opleiding van caissières. De reden van deze verre reis van de heer Romp? De leiding van Albert Heijn is ervan overtuigd dat een zeer belangrijk deel van het goed gaan van het bedrijf samen hangt met het feit dat de AH-ers als mens en als vakman of vakvrouw het „goed doen". Een deel van dat vakmanschap moet worden aangeleerd en daarvoor is er onder andere de Afdeling Opleidingen. Die Afdeling Opleidingen moet net als elk ander be drijfsonderdeel „goede waar'' leveren. En om dat weer te kunnen doen is het nodig dat gewerkt wordt met „oplei ders" die weten wat er op het gebied van lesmethoden en moderne opvattingen leeft in streken waarvan bekend is dat de zelfbediening en het Supermartwezen ons - Albert Heijn - nog wat kunnen leren. En toen de heer Albert Heijn zelf bij een bezoek aan een tentoonstelling in Amerika te gen een stand aanliep waarin een complete caissière-school bleek te zitten, met als leerlin gen aanstaande opleiders van caissières, stond het voor de heer Albert vast dat iemand van AH die school maar eens moest beoordelen naai zij n waarde voor onze caissiè re-opleiding. En dus kreeg de heer Romp een kaartje voor het vliegtuig. Hij is nu terug en heeft een oordeel gevormd over de waar de voor ons bedrijf van wat hij meemaakte: I Men ziet in de Verenigde Staten de caissière-opleiding als een all-round opleiding zowel voor de jeugd als voor volwassenen. De caissière is het laatste punt waarmede de klant in contact komt in de zaak. Zij moet dus begrijpen wat er in de winkel allemaal speelt; wat goed MOET gaan en fout KAN gaan. Daarom gelooft men dat een cais sière-opleiding uit twee delen dient te bestaan: a. De eigenlijke training; b Inzicht geven in: wat eigenlijk „zelf- bedienen of Super- marten' is; wat de klant van een zelfbediening of Su- permart verwacht; wat de klant van het PERSONEEL in een zelfbediening of Su- pemiart verwacht. De cursus was samengesteld door het SuperMarket Institu te in samenwerking met de Western Michigan University en National Cash Registers. „Het is niet goed" zeiden de docenten van de cursus in Mi chigan dat de caissière alleen maar het meisje is dat snel even afrekent zonder te we ten wat er verder in het be drijf omgaat. Zij moet een „representan- te" zijn, een soort receptionis te in de winkel. „Het is hele maal mis", aldus de Amerika nen, wanneer de juffrouw aan de kassa op vragen van de klant over het een of ander artikel moet zeggen „ik weet het niet mevrouw". Behalve voor de huisvrouw is dat ook voor het meisje zelf onaange naam. Wanneer zij als een goede informatrice het ant woord zonder aarzelen ten bes te weet te geven, krijgt haar taak er een zeer plezierige dimensie bij. Het is in deze ingewikkelde tijd mooi en dankbaar werk een vraag baak te zijn. Het „blind aanslaan", dat jaren lang zo stoer werd ge propageerd bleek in de ogen van de Amerikaanse leer meesters niet langer de zalig makende methode. Dat wil zeggen: „zij vinden het prach tig als de caissière het kan en doet, maar er wordt tijdens de opleiding geen onderricht meer in gegeven. Wie zich eenmaal een bepaalde manier van han delen heeft eigen gemaakt, berooft men door het opdrin gen van een andere „slag" van haar snelheid en zeker heid, zo is gebleken. Ook dient de bekende methode van aan slaan met drie vingers ver vangen te worden door een betere - meer natuurlijke me thode met twee vingers. De heer Romp heeft in de Verenigde Staten ontdekt dat de geschreven instructie steeds meer voet aan de grond krijgt. Dat „geschreven" wil niet zeg gen een ellenlang verhaal. In tegendeel. De instructies zijn kleurig opgezet, kort en dui delijk, met waar nodig plaat jes. De mooiste vorm is de zo genaamde „geprogrammeer de" instructie, waarbij de leer ling in haar eigen tempo een boekje doorneemt dat de hele gang van gemakkelijk naar moeilijk behandelt. Enkele van deze geprogram meerde instructies zijn ook uitstekend geschikt voor Al- bert Heijn. En wat gaat de Afdeling Opleidingen nu doen met de ervaringen van de heer Romp? Hij is als een overtuigd aan hanger van de nieuwe leer in Zaandam teruggekeerd, maar wat daarvan de consequentie VfsmsmVs ïïïam StRit? CHICAGO zal zijn voor de caissière-op leiding is nog niet met 100 procent zekerheid te zeggen. Als onze neus ons niet be driegt, zal echter het volgend jaar wel enkele nieuwe din gen op opleidingsgebied bren gen. Allen die de heer Romp kennen, welen dat hij er al heel druk mee bezig is. T>EDR1JFSLEIDERS die door problemen worden gekiveld, staan niet alleen in het leven. Zij weten zich geruggesteund door de juffrouw van het divisiekantoordie na het aanhoren van de zorgen monter mededeelt, dat er maatregelen zullen worden opgenomen. Maar omdat haar chefs bijna altijd onderweg zijn, komt het erop neer, dat zij als enige aanwezige zelf tot actie moet overgaan. Een mooie en dankbare taak die veel voldoening geeft, maar ook een geduchte dosis eigen initiatief, vindingrijk heid en verantwoordelijkheidsbesef vraagt. Juffrouw Fiedler in het kan toor aan de Amsterdamse De Lairessestraat is de charmante steun en toeverlaat van hen die regeren over de kruide nierswinkels, de brood- en banketzaken en de ZB's in de hoofdstad en de Zaanstreek. Zij zetelt hier sinds vier jaar en in die periode heeft zij vol doende ervaring opgedaan om in de neteligste situaties de kalmte in persoon te blijven. „Alle problemen die zich in de filialen voordoen komen op bet divisiekantoor terecht en wor den hier zoveel mogelijk opge lost onthult zij. „wij zijn ei genlijk een tussenstation tus sen de winkels en het hoofd kantoor". „Wanneer er ergens bestelde goederen niet op tijd arriveren komen de bedrijfsleiders bij ons aankloppen. Nou ja, dan bel je hier en daar en probeert uit te zoeken waar het in zit. Vaak kun je het dan nog wel redden, vooral hier in Amster dam omdat er zovele AH-win- kels zijn, die niet ver van el- bedrijfsleiders in de knoop zijn geraakt: personeelsaangele genheden b.v., die soms betrek king hebben op moeilijkheden binnen een gezin. Dat soort dingen wordt doorverwezen naar de groeps- of divisieleider en eventueel naar het hoofd kantoor". Juffrouw Keizer, die onge veer een jaar op deze stoel zit, speelt haar centrale rol met de allure van de char mante gastvrouw, die weet te spreken èn te luisteren. „Het is moeilijk", vindt ze, „om er zo één, twee, drie voorbeelden van te geven, maar als je zo met Mejuffrouw F. C. Keizer die bedrijfsleiders aan het kletsen bent, doe je vaak leuke ervaringen op. Ze vertellen over hun plannen en dat soort dingen en praten soms ook wel over de één of andere voetbal wedstrijd. Mejuffrouw Fiedler kaar afliggen. Als ze iets tekort komen, kan het dikwijls gauw even bij een ander filiaal wor den gehaald." „Op het ogenblik", vertelt juffrouw Fiedler, die ook op het gebied van de spreekvaar- digheid een tien met een griffel verdient, „zijn de problemen rond de decemberbevoorrading zeer actueel. Dat moet orga- nisatorisch geheel op poten worden gezet. In Amsterdam is j dat erg moeilijk. Je hebt hier j vooral in de binnenstad een heleboel van die kleine filialen met bijna geen magazijn". Soortgelijke geluiden laat mejuffrouw F. C. Keizer horen, de „zuster" op het divisiekan- i toor (ZB) in Utrecht, dat echter een veel uitgebreider gebied „bewaakt": kleinere filialen in j heel westelijk Nederland, tot in Zeeland toe. „In de meeste ge- 1 vallen", vertelt zij, „gaat het j bij ons om normale nabestel lingen, maar vanzelfsprekend komen ook regelmatig andere dingen aan de orde waarmee (vervolg van pagina 4 - 5) Jubi Naam: Werkzaam: leum datum: Z. H. Mej. H T P Schammée 1044 7—12 5 Mevr J Swaders- v. Achthoven 1619 7—12 5 Dhr. G. Bruinewoud P B Zwanenburg 1012 121/b Dhr. N. Verburgt P.B. Zwanenburg 1012 121/z Dhr. L. Hengst 5509 11—12 12y2 Dhr. M. M. Neuhaus SMBL i o. 11—12 121/z Dhr. J. Manten Sterovita A dam 1212 12/2 Mevr. J. Polstra-Karssen H.K 14—12 5 Mej. J. G. Wiegman 1040 14—12 5 Mej. W. de Graaf DC/VC R'dam 17—12 121/2 Dhr. 0. A. Jelmersma P.B. Zaandam 17—12 121/2 Dhr J. Kommer P.B Wijhe 17—12 12i/2 Dhr D. v. Maanen Sterovita Dordr. 17—12 121/2 Dhr J H W. auf d. Brinke GL. 18—12 40 Mevr. J Saras-Cohen P.B. Zaandam 18—12 12'/2 Mevr. A. W. de Vries- Wessels 5706 19—12 5 Dhr. G Sanderse 5710 20—12 25 Mej D. L. H. Hoevenaars 5623 21—12 5 Mej. S. Vonk 1002 22—12 5 Mej M. A D. van Baal 1018 23—12 5 Dhr. M. J. de Groot Formosa A dam 24—12 50 Dhr H. P. J. v, d. Horst 5706 24—12 121/a Dhr. J.W. Smalbrugge P.B. Wijhe 26—12 121/2 Dhr J. C de Bruijn 1602 27—12 121/2 Dhr. J. B v. Dam P.B. Zaandam 30—12 40 Indien Uw naam niet of ten onrechte is vermeld, of Uw jubileum in welk opzicht dan ook onjuist is opgenomen, ver zoeken wij U dit OMGAAND SCHRIFTELIJK met de juiste gegevens op te geven aan het hoofdkantoor, ter attentie van kamer 539, mevrouw G. Rompies. Voor de goede orde merken wij nog op. dat 5-jarige jubilea alleen gelden voor vrouwelijk personeel.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 6