BOUW PROEFKANTOOR Consument wordt vaak te veel onderschat Produktiebedrijf Zwanenburg blijft zich uitbreiden OUD EN JONG POSITIEF INGESTELD Niet graag terug Gefundeerde argumenten De mens Ideeënbus Nieuwe artikelen DE HEERLEGERSTEE: Vaste winst Graantje meepikken AH-Flitsen Pagina 2 F)E produktie in het P.B. Zwanenburg laat een steeds stijgende lijn zien, maar een modern, groeiend bedrijf dient eveneens blijk te geven van goede kwaliteitseisen en dient een stimulans te zijn tot bevordering van de hygiëne en netheid. Dat het door onze Zwanenburgers ook zo gezien wordtwerd duidelijk toen wij als redaktie dit bedrijf bezochten. Nu dit bedrijf ruim een jaar als één geheel (brood, banket en gebak) draait, waren wij nieuwsgierig naar de meningen van de mensen, die in de verschillende oxide onderdelen van het vroe gere bakkerij-bedrijf hadden gewerkt. Reactie van de heer Van Dijk: „O nee, niet meer terug naar die ouwe boel van de Borger- straat. Hoe is het mogelijk, dat we daar onder die omstandig heden nog zoveel konden ma ken. We hebben natuurlijk eerst wat aan die grote ovens moeten wennen en moeten le ren hoe alles te regelen viel, maar terug, nee hoor!" Ook de heer Van der Tuin, die in de Ruysdaelstraat wel beter gehuisvest was dan de mensen in de Borgerstraat, zou niet graag terug willen. „Wel misten we eerst de in timiteit, maar ik help graag een situatie opbouwen en daar voor zijn hier veel meer mo gelijkheden", aldus de heer Van der Tuin. We stelden dezelfde vraag aan de heer Rats. De heer Rats was namelijk werkzaam in een kleine ban ketbakkerij aan de Kruger- straat. „Het was daar verre van ge makkelijk werken door het ruimtegebrek", zo vertelde hij. „Je wist soms niet waar je nog een hoekje moest vinden om de gemaakte artikelen neer te zetten en je stond er letter lijk en figuurlijk met je rug tegen de oven. Het heeft wel even geduurd voor wij hele maal ingespeeld waren." De dames Bakker en Van Vliet reeds vele jaren in dienst, vin den dit bedrijf wel veel netter en schoner, maar de intimiteit is minder dan in de oude be drijfjes. Nee, dat gesjouw met die bak platen was ook niet alles en het gaat hier steeds beter, alles moet zijn weg nog een beetje vinden. Het is allemaal zo heel anders; de ruimten zijn veel groter, waardoor ook de afstand tus- (Vervolg van pag. 1) zeer rekbare taakomschrijving gebleken. Ik ben als AH'er verant woordelijk dat het nieuwe hoofdkantoor aan alle eisen voor ons personeel voldoet. Daarom moet ik zorgen dat de wensen en adviezen van de Raad van Bestuur door het bouwteam worden uitgevoerd. Daarbij heb ik als lid van het bouwteam ook de moge lijkheid mijn eigen inzichten aan alle betrokkenen voor te leggen. Dit laatste behoeft wel enige toelichting; naar de adviezen van de heer Bouman wordt namelijk geluisterd, omdat hij zijn opvattingen met zeer gefundeerde argumenten kan staven. Om goed beslagen ten ijs te komen heeft hij diverse cursussen gevolgd over kan toorplanning, onder meer in Zürich en Brussel, en is hij met de architect talrijke grote kantoorgebouwen in bin nen- en buitenland wezen be zoeken (vooral in Duitsland en Zwitserland). Bij AH zelf heeft de heer Bou man al met meer dan 150 men sen gesproken over de verlan- gens die zij ten aanzien van allerlei dingen in het nieuwe gebouw hebben, en tenslotte staat hij voortdurend in con tact met alle mogelijke in stanties, zoals PTT en GEB, om hun adviezen te vragen. „Het project waaraan we nu werken", zegt de heer Bouman, „wordt een modern kantoor. Alle elementen worden zeer kritisch bekeken en het spreekt vanzelf dat we ervan uit gaan, dat alles straks zo snel en doel matig mogelijk moet kunnen draaien. Maar bij al ons zoe ken en proberen, staat altijd de mens centraal. Er zal in de toekomst veel gedaan moeten worden voor het personeel. De arbeidssfeer is voor velen zeer belangrijk. Wij weten dat het in ons huidige hoofdkantoor gezellig is en we willen die gezelligheid overbrengen naar het nieuwe gebouw. De werk nemer zal zich straks volko men op zijn gemak moeten voelen in de intimiteit van een eigen afdeling. We bekijken alle mogelijkheden om het hem nog comfortabeler te kunnen maken. We hebben bijv., naar aanleiding van het toenemende aantal rugklachten, een spe ciale studie gemaakt van de stoel, en de hoogte van de bureaus is onder de loep genomen. Om de mensen te laten weten, dat met hun ge voelens en wensen rekening wordt gehouden, wordt vol gend jaar de gelegenheid ge boden alvast een kijkje te komen nemen in het proef- kantoor." Het is een fascinerend karwei dat de heer Bouman op de schouders is gelegd. Stukje voor stukje ziet hij het totale beeld van ons nieuwe onder komen voor zijn geestesoog op rijzen. Hij wikt en weegt, raadpleegt en adviseert. „Het is heerlijk werk", zegt hij, „het vreet me helemaal op. Het is een groot voordeel dat ik het bedrijf ken, en de mensen". sen de mensen groter gewor den is. Nee, ook deze dames zouden de nieuwe situatie niet meer willen ruilen voor de ou de omstandigheden, ondanks 't feit, dat ze nu veel verder van huis werken. Dat is echter nauwelijks een bezwaar, want de busverbin dingen zijn goed. Ook de ideeënbus is na de va kantie van start gegaan en deze mag zich in de belangstelling van de medewerkers verheu gen. Op 10 oktober werd de eerste beloning door de heer Oudega aan de heer Van dei- Tuin uitgereikt. De heer Van der Tuin had een idee inge diend om de roomvulling van de tompouces en de crème vulling van de tripcakes gelijk matig op de onderlagen aan te brengen. De heer Oudega zei verheugd te zijn deze eerste beloning van 280,te kun nen uitreiken en sprak de hoop uit, dat deze beloning een sti mulans voor de anderen zou zijn. De indiener van bovenge noemd idee had thuis een proefexemplaar gemaakt. Dit was in de praktijk uitgetest in het bedrijf en het zal nu in roestvrij staal worden uitge voerd. „We zijn nog lang niet waar we zijn moeten", aldus de heer Oudega, „er zijn dus nog vele kansen op een beloond idee". Er zijn thans nog meerdere ideeën in behandeling. Ieder idee t.a.v. werkmethode-ver betering, besparing van uitval en afval, hygiëne, kwaliteit of welke verbetering danook, zal door de ideeënbuscommissie serieus worden onderzocht. Dat ook kleine verbeteringen gewaardeerd worden, onder vond een scholier, die een idee had ingediend voor een kleine wijziging in het magazijn. Hiervoor kreeg hij 16,thuis bezorgd. Ook wat betreft het zoeken naar nieuwe artikelen zit men niet stil. Het nieuwe artikel „Mini-luxe broodjes" loopt heel goed. Zij worden bij duizenden gemaakt en worden in de winkel ver kocht voor 79 cent per 12 stuks. Het bleek zeer snel een veel gevraagd artikel te zijn. Dat kunnen we trouwens ook van onze broodproduktie zeggen; deze is zo groot, dat er thans in 3 ploegen wordt gewerkt. Dat oud en jong in Zwanen burg in het afgelopen jaar zo positief ingesteld is geweest, stemt tot vreugde, omdat een prettige werksfeer en een goe de samenwerking in onze be drijven onontbeerlijk zijn. Het nieuwe artikel mini-luxe broodjes wordt in grote hoe veelheden geproduceerd en verpakt. 3? J^e heer J. Legerstee, onze directeur verkoopbevorde ring, heeft drukke tijden achter de rug. De befaamde advertentie „Jammer, gelukkig", het artikel dat in Aller hande aan de vertikale prijsbinding werd gewijd en de reacties die hierop volgden, hebben hem voortdurend oog in oog gebracht met vertegenwoordigers van de wakkere vaderlandse pers. Dikwijls lieten zij zelfs niet na hem 's avonds thuis aan de telefoon te roepen. Terugblikkend op de af faire en alle reacties, zegt de heer Legerstee: „Be halve de kritiek van de merkartikelfabrikanten en de vakpers, (bladen als „Het Levensmiddelenbe- drijf" en „de Kruidenier-" e.d.,) hebben we ook tien tallen brieven en telefoon tjes gehad van mensen, die zich achter onze standpun ten schaarden. Men kan de consument toch ook niet in ernst wijsmaken, dat het in zijn belang is wanneer de huidige situatie gehandhaafd blijft. De fabrikanten van merkartikelen zeggen: „Een vaste prijs maakt een arti kel herkenbaar voor de huisvrouw. Zonder dat weet zij niet meer wat ze koopt." Wij bespeuren hierin een grote onderschatting van de consument, die tegenwoor dig heel goed in staat is zelf uit te maken of de kwaliteit van een produkt in overeen stemming is met de verlang de prijs." En die zeker het Dat ook de dames zich als decoreersters tussen de bak kers thuis voelen kan men op de foto zien. **53BaggggOm^': merkartikel daar zal kopen waar dit goedkoper is. Ook met de stelling, dat met de vertikale prijs binding in Nederland een rationeel goed geleid distri butiebeleid zou bestaan, maakt de heer Legerstee korte metten: „40 procent van de Nederlandse le vensmiddelenwinkels heeft slechts ca. 12 procent van de omzet in handen", zo be weert hij. TNe merkartikelfabrikanten zijn o.a. voorstanders van de huidige gang van zaken omdat de winkeliers verzekerd kunnen zijn van een vaste winst. Albert Heijn N.V., zo maakt de heer Legerstee duidelijk, vindt dat het haar taak is te blijven groeien, en zoekt daarom naar mogelijkheden om de afzet te vergroten. Wanneer men zich tevreden stelt met de zekerheden die er op dit ogenblik zijn, ont staat er op den duur een Jan Saliegeest, die funest is voor de zakenwereld. rNP DE lager geprijsde »VJ produkten onder AH- merk, die in onze winkels worden verkocht, kan in kwalitatief opzicht moeilijk iets worden aangemerkt. In diverse gevallen zijn zij af komstig van merkartikelfa brikanten, die hun afkeu ring uitspreken over het in Zaandam gevoerde beleid, maar in werkelijkheid een steeds steviger graantje van onze gestegen omzet mee pikken", onthult de heer Legerstee. Hij gelooft dan ook niet., dat het ooit tot maatregelen tegen Albert Heijn zal komen. De vraag welt in ons op, of bij een eventueel verdwij nen van de vertikale prijs binding AH het in de daar op volgende concurrentie slag zelf ook niet erg moei lijk zou kunnen krijgen, en of we met de huidige be- drijfspolitieke lijn dus niet bezig zijn ons in eigen vin gers te snijden. De heer Le gerstee schudt beslist het hoofd. „Reken cr maar op", zegt hij, „dat ons heel pre cies voor ogen staat hoe wij te zijner tijd de consument zullen laten zien wat zijn voordeel is."

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 2