Ideeënbus uitstekend kontaktmiddel tussen direktie en werknemers Personeels- Kantoorwerk bij Albert Heijn vereniging niet zo maar een baantje op vele fronten aktief Aantrekkelijke beloningen Klapstuk AH 10.000 mensen Pag. 4 ZAANDAM COENTUNNEL NOORD iCENTRU.I ZUID Willi en zó wordt het nieuwe hoofdkantoor te Zaandam. Het doel van de bus is van zelfsprekend een verhoging van de produktiviteit. maar er valt over te twisten of dit nu beter gebeurt door het vinden van technische snufjes dan wel door het bevorderen van een open, prettige werksfeer, waar ruimte is voor eigen ideeën van de uitvoerenden. Daarom wordt getracht het vinden van technische en organisatorische verbeteringen aan te moedigen door deze aantrekkelijk te be lonen, maar daarnaast is de bus ook een kontaktmiddel, dat het wederzijds vertrouwen kan bevorderen. Dat dit tweeledig streven suc ces heeft blijkt wel uit het grote aantal inzendingen en vooral ook uit het feit, dat slechts een klein gedeelte hier van niet beloond kan worden. Ook blijkt, dat wie eenmaal iets heeft ingezonden vaak de smaak te pakken krijgt en dóórgaat. Bi- zijn zelfs vaste inzenders, die met de regel maat van de klok ideeën in sturen. Overigens, doorgaans Legio activiteiten heeft de personeelsvereniging Al- bert Heijn"; de leden (ong. tweederde van de medewer kers in Zaandam zijn lid) weten het maar al te goed. En ze doen in grote of kleine groepen regelmatig mee aan de viswedstrijd, de najaars- tocht, de dansavonden (beat en stijl), de kienavonden, waar vanwege de steeds gro tere belangstelling geen in troducés toegelaten kunnen worden. Dan ook nog zijn er toneel avonden en cabaretvoorstel lingen en als onderafde lingen van diezelfde perso neelsvereniging is er een muziekkorps en kunnen lief hebbers van kaarten, biljar ten, schaken, tafeltennis en voetbal hun hart ophalen. Het uitgangspunt voor de personeelsverenigingen is zoveel mogelijk het gezin erbij betrekken, vandaar ook de pinksterkampen voor kin deren en de voorlichtings avonden over b.v. wijn, vo gels, ruimtevaart. Het is ïn het Albert Heijn-concern werken ruim 9000 medewer kers, van wie ongeveer 800 op de kantoren in Zaandam. Door de expansie van de onderneming vinden er in die kan toren ook steeds uitbreidingen plaats en die scheppen steeds weer mogelijkheden voor anderen. Alleen al in de admini stratieve sector zijn er ongeveer 130 verschillende functies en omdat er door de steeds verdergaande groei van het bedrijf regelmatig herverdelingen van werk moeten plaats vinden, blijft het werk voor een ieder dynamisch, weet een ieder trouwens ook dat er altijd en altijd met succes gezocht wordt naar de juiste man/vrouw op de juiste plaats. Interne promotie, specialisering en opleiding binnen het be drijf zijn facetten, waarmee iedere kantoorman en -vrouw te maken kan krijgen. Enige speciale arbeidsvoor- j waarden verdienen wel ge noemd te worden, dat zijn namelijk pensioenfonds, spaar fonds en studiefonds en dat laatste fonds keerde in het af gelopen jaar tachtigduizend gulden uit, waardoor vele me dewerkers op kosten van het bedrijf een opleiding konden volgen. Over enige jaren worden de verschillende kantoren samen gevoegd in één nieuw hoofd kantoor op het Stationsplein in Zaandam. Een kantoor van zestien verdiepingen, dat er weliswaar nog niet is, maar nu al worden er medewerkers aangetrokken, die daar 'straks' een goede plaats kunnen krij gen. Waarmee bewezen is, dat zo wel zwaarwichtige als kleine re zaken alle aandacht krijgen. maar een greep uit hel werk van de personeelsvereniging, die permanent organiseert om de medewerkers zoveel mogelijk ontspanning te kunnen geven. „Zo'n groot bedrijf leek me wel en ik heb er echt geen spijt van." Dat zegt Linda Lut- tikhuizen (21), die twee jaar geleden als typiste begon op de correspondentieafdeling en nu de man assisteert, die de schades aan onder andere be drijfsauto's regelt. Volgend jaar trouwt ze, maar ze blijft hier werken, ook al moet ze er meer dan anderhalf uur per dag voor reizen. „Het is leuk werk en bovendien wil ik de gezellige sfeer en het kontakt met de andere meisjes nog niet missen." Kees Dekker werkt in het fi liaal aan de Westzijde in Zaandam. Hij kan zó in het grossiersbedrijf van zijn va der, maar zeventienjarige Kees ziet meer in het filiaalbedrijf. Vorig jaar begon hij als jong ste bediende, nu is hij als bediende verantwoordelijk voor het tijdig bestellen van on der andere vleeswaren, zuivel- produkten, brood en vis. „Het werk bevalt me, het bedrijf bevalt me," zegt Kees eenvou dig. Dat hij zijn werk op lan ge termijn ziet, blijkt wel uit zijn fervente studie; hij wil namelijk afdelingschef en uit eindelijk bedrijfsleider in een filiaal worden. „Het bedrijf trok me wel aan en ik heb er tot dusverre nog geen spijt van gehad." Dat zegt de 30-jarige, uit Drenthe afkomstige Henk Woering, al zes jaar als heftruckchauffeur werkzaam in het distributie centrum. Hij woont in Zaan dam en heeft zich in die afge lopen jaren volkomen weten aan te passen. Het is zijn werk om de op pallets binnen komende goederen in stellin gen te zetten, werk waardoor hij ook veel in kontakt komt met mensen van buiten het be drijf. Maar ook die samenwer king is, evenals de interne, uitstekend volgens de heer Woering. Bij Albert Heijn is een ideeënbus en deze is niet meer weg te denken. Want in betrekkelijk korte tijd heeft deze bus zich ontwikkeld van een nieuwtje tot een instelling, die een uitstekend kontaktmiddel is tussen werknemers en leiding. Tal van medewerkers kunnen daarover meepraten. j duurt het niet lang of deze mensen maken promotie. Vooral in het licht van „kon takt" wordt de bus gezien; een middel eigenlijk tot openheid, een middel om de mens ster ker bij zijn werk te betrek ken, zodat wordt vermeden dat men gelijk een machine automatisch gaat werken. Als extra attractie wordt ver der nog een jaarlijkse Ideeën- i busdag georganiseerd. Hiervoor worden alle inzenders van be loonde ideeën uitgenodigd; zij ontmoeten elkaar en krijgen een diner aangeboden, ivaarbij ook bedrijfsleiders of directeu ren aanwezig zijn. Hel klapstuk I van deze dag is wel de uitrei- I king van de jaarlijkse premie van f 750 voor het best be loonde idee in het algemeen en I van diverse premies van 100 I voor het best beloonde idee van een bepaalde categorie (b.v. hoogst beloonde groep). Annie Steding (17) heeft ver scheidene goede vriendinnen onder haar collega's. Dat al leen al tekent de omgeving, waarin ze werkt: de vorig jaar vernieuwde afdeling handinpak-chocolade. „Door die verandering is het nóg ge zelliger geworden bij ons," zegt Annie, die al drie jaar lang op deze afdeling werkt. Zij vult zakjes, rolt pastilles, blaast letters, allemaal hand werk, dat soms wordt afge wisseld door een tijdelijk ver blijf aan de machine, die de repen inpakt. ..Het is allemaal erg leuk en afwisselend en ik zou de sfeer bij ons niet graag willen missen".

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 4