Opnieuw vier prijzen voor Limerkikdichters Amerikaan stelt andere eisen aan maaltijden Leerlingenwerkplaats in PB-Zaandam geopend MANAGER DE WAT,VIS" NAAR AMERIKA Eetgelegenheden Nieuws in het kort Middelbare scholieren leren in het klein handel drijven AH-Flitsen Pagina 7 A AN DE befaamde Cornell University in Ithaca (Verenigde Staten) is een zeer grote faculteit verbonden die „studen ten" klaar stoomt voor leidinggevende functies in het veelom vattende Horeca-vak. Deze „hogeschool" geniet in de gehele wereld een grote reputatie en het is dan ook geen wonder, dat in de vakantiemaanden, wanneer een aantal herhalings cursussen wordt gegeven, uit alle windrichtingen de bedrijfs leiders van restaurants en hotels toestromen om hun geheu gen wat op te frissen en om van nieuwe ontwikkelingen kennis te nemen. Dit jaar waren dat er ongeveer 250, van wie 80 procent van buiten Amerika afkomstig waren. Er waren Fran sen, Duitsers, Zwitsers, Japanners, Turken, Zweden, om maar enkele nationaliteiten te noemen. Tussen hen bevond zich ook een Nederlander: de heer Boot, manager van het AH-restau- rant de Walvis aan de Zaansehe Schans. Het gaat het Horeca-bedrijf in Nederland niet voor de wind. De kosten zijn zo hoog. dat het een hele toer is om de zaak nog rendabel te houden. De heer Boot schat, dat onge veer 90 procent van de restau rants in ons land „noodlijdend" is. In het buitenland is de situ atie weinig anders. Er is maar één oplossing: er moet worden gezocht naar nieuwe, ar beidsbesparende methoden. Het voorbeeld iste vinden in Ame rika en vandaar vooral ook in de grote trek naar het Mekka der restaurateurs en hoteliers in Ithaca. Het is echter niet juist om aan te nemen, dat de gang van zaken in het Amerikaanse restaurantbedrijf in alle op zichten navolging verdient. De heer Boot zegt: „Wat mij op valt is, dat de managers daar hun beleid in het bijzonder richten op de verkoop." Dit houdt weer verband met de andere instelling van de Ame rikaan, die culinair gezien andere eisen stelt. Hij be schouwt eten als een. nood zakelijkheid waaraan men nu eenmaal niet kan ontkomen. Hij is tevreden met zijn hamburgers, zijn omeletten en zijn sandwiches, zijn steaks in allerlei variëteiten. Sperzie boontjes en erwten eet hij zel den: de Amerikaan doet zich te goed aan sla. Aardappelen consumeert hij zo goed als niet. Als gevolg hiervan we'melt het in de steden dan ook van eenvoudige eetgelegenheden in de trant van onze Wimpy's. Hun interieur komt vrij nauw keurig overeen met wat wij ge wend zijn, en dat is ook geen wonder, omdat Albert Heijn zijn restaurant, net als de Su per Marts, geheel naar Ameri kaans voorbeeld heeft inge richt. koksambacht, dat eens een bij na artistieke inslag vroeg, wei nig meer overblijft, is hij toch onder de indruk gekomen van de uiterst efficiënte wijze waar mee wordt gewerkt. In het bij zonder is hem opgevallen hoe bijzonder actief het personeel zijn taak vervulde. „De mensen hebben een groot gevoel voor werktempo", zegt hij. Ook de bediening is uiterst correct en het is duidelijk dat aan de kle ding van de serveersters grote aandacht wordt gesteed. „Hun schoentjes zijn altijd smette loos wit", zegt de Walvis-ma nager, intussen kritisch blikken in het rond werpend. Er wordt in de restaurants een zeer nauwkeurige controle toegepast op de verkoop. Iede re dag worden omvangrijke lijsten opgesteld met cijfers die over van alles en nog wat opheldering geven. Er staat precies op aangege ven hoeveel er van iedere vleessoort afzonderlijk is ver kocht, hoeveel blokjes roombo ter er zijn gebruikt, welke bar keeper de meeste drankjes heeft ingeschonken. Men kan er op zien welke winst er op b.v. schildpadsoep is gemaakt. Kortom, men heeft een voort durend overzicht over alles wat er in het bedrijf gebeurt en iedere afwijking van het nor maal patroon valt onmiddellijk op. Dit alles brengt wel een heleboel werk met zich mee, dat veelal voor een belangrijk deel door een computer wordt opgeknapt, maar de voordelen zijn duidelijk: oneerlijkheden behoren tot de onmogelijkhe den en er kunnen snel ingrij pende correcties worden aange bracht. De heer Boot, die op de uni versiteit verder nog heel wat heeft opgestoken van manage ment en controle, is van mening, dat de strikt zake lijke aanpak zoals men die in Amerika ziet. voor vele restau rants in Nederland de redding kan betekenen. „Men moet gaan zoeken naar andere werkmethodes, die de kosten zover mogelijk terug kunnen dringen. Natuurlijk zal de klant dan minder hoge eisen moeten gaan stellen, maar daar staat tegenover dat een etentje tenminste nog be taalbaar blijft. Met hoeveel tie relantijnen werden honderd jaar geleden de maaltijden niet opgediend. Sindsdien is er een voortdurende aanpassing ge weest, waarvan in de toekomst noodzakelijkerwijs een verdere voortzetting mag worden ver wacht." De heer Boot ontvangt van een vertegenwoordiger van de Cornell University het diploma. Dinsdag 17 september was een belangrijke dag voor de on derhoudsdienst van het PB te Zaandam. Op die dag werd de leerlingwerkplaats voor de onderhoudsmonteurs officieel ge opend. Dit heugelijke feit werd in de filmzaal van het ontspan ningsgebouw gevierd. Na een welkom aan de genodigden uit de PB en de consulenten van bemetel- en v.e.v.-opleidingen, de heren Welsink en De Witte, werd door de chef van de OD„ de heer De Vries, de sleutel van de leerlingwerkplaats aan de heer Vink overhandigd. De heer Vink kreeg een bijna niet te hanteren steeksleulel. Het heeft de laatste weken van augustus niet aan Limerkiks ont broken! Kennelijk heeft iedereen de sluitingstermijn goed in de gaten gehouden. Dat was name lijk 1 september jl. Hier vindt u vier limerkiks, die wij u niet wil den onthouden. De volgende keer meer, want ons arsenaal is nog niet uitgeput! Vervolgen kreeg de heer Vink het woord. Hij herinnerde aan de wij ze, waarop tot nu toe de op leiding van monteurs tot stand was gekomen. Begeleiding in de praktijk, door de jongens naast een vakbekwame monteur te plaat sen. Nu met zeven jongens te gelijk werd begonnen, was de meest praktische oplossing de praktijkbegeleiding via een mentor te laten uitvoeren, waarbij de leerlingwerkplaats een goed hulpmiddel zal zijn. De heer Vink wenste zo wel de jongens als de mentor de heer Hermarij, veel succes met de opleiding, die reeds in augustus was begonnen. De heer Vink toonde zich bijzon der verheugd, dat hij alle aan wezigen bij deze start kon la ten zien waartoe een met suc ces bekroonde opleiding leidde. Hij kon namelijk het diplo ma „onderhoudsmonteur" uit reiken aan R. Zwart, die het examen in juni had afgelegd en met uitstekende cijfers was geslaagd. Daarna wees de heer Vink op de resultaten, die bereikt kunnen worden wanneer de monteurs met vakbekwaam heid en een kritische instel ling hun werk te lijf gaan. Wat het beheer betreft zijn er echter verschillen. Alles wat maar enigszins automatisch kan worden gedaan, gebeurt beslist niet met de hand, en behalve de chef-kok vindt men in de keukens een aantal figu ren die spiegeleieren of ham burgers bakken, biefstukken snijden en al dat soort specia listische bezigheden meer. „Men is erg ver op het ge bied van de voorbereiding", vertelt de heer Boot, die ijskasten heeft gezien waar de klaargemaakte gerechten met karretjes in en uit werden ge reden. Hij heeft enkele malen in zo'n keuken staan kijken en hoewel hij toegeeft, dat er op deze wijze var het oude Een klant met een klap-band in Laren kwam haast niet meer tot beda ren. De chef dacht aan KIK en pakte zijn krik! Zo'n klant behoudt hij voor ja ren. Mevrouw uit een heel dure woning kwam terug riiet een half potje honing! De bedrijfsleider dacht 'k had het van haar niet ver wacht Maar de klant is altijd nog ko ning!" In de uitgave van het super marktinstituut te Chicago van september staat een foto van onze president en een inter view met de heer G. J. Heijn over de ontwikkeling van onze onderneming. Het personeelsorgaan van Unilever „Op eigen terrein", bracht in het nummer van 5 september jl. een reportage over de Zaanse Schans met een foto van ons museum. Een oudere dame in Loenen had 'n spijker in een van haar schoenen Ik dacht toen aan KIK gaf de spijker een tik en de dame., ze kon me wel zoe nen! Een bediende die pas bij AH was en de inpak-adviezen van KIK las Dacht met groot lef zó word ik chef en pakte een klant in een draag tas Op 9 oktober sprak onze direc teur, de heer J. Legerstee in ons O.G. voor een aantal leer lingen van middelbare scholen uit de Zaanstreek en hun ouders. Onder auspiciën van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel bestaat er n.l. een „Stichting Jeugdondernemingen" die in de Zaanstreek gepropageerd wordt door de z.g. juniorkamer. De bedoeling is dat jonge men sen de achtergronden leren kennen van de activiteiten van een onderneming. Albert Heijn levert hen tegen betaling drop, pepermunt, e.d. waarmee de leerlingen in het klein handel moeten drij ven. Ook andere bedrijven geven hun medewerking. De bedoeling is dat de jeugd- onderneming zó werkt, dat het jaar afgesloten kan worden met een sluitende exploitatie rekening.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 7