Passagiersschip Dempo in de oorlog getorpedeerd 600 AH-cursisten studeren jaarlijks in Garderen AC-MANAGER VERTELT OORLOGSERVARINGEN Vreemde passagiers Invasie Getorpedeerd Prachtige dag Elf miljoen aan boord Veel veranderd AH - Flitsen Pagina 6 IN een vorig nummer van „Flitsen" meldden wij, dat de Omzet Prestatie Wedstrijd voor restaurants dit jaar is gewonnen door de Albert's Corner in Leiden. De manager van dit bedrijf, de heer Dekker, heeft ons onthuld met welke kunst greep hij tot dit resultaat gekomen is. „Om ervoor te zorgen dat de artikelen die wij in de bijverkoop hadden, bier, sherry, gebak, enz., in zo groot mogelijke hoeveelheden van de hand gingen, heb ik prijsjes uitgeloofd voor de serveersters die van de diverse attracties het "meeste aan de man brachten. Dat heeft de gemiddelde besteding aanzienlijk omhoog gebracht". In mei 1940 was de heer Dekker weer terug in Soeraba- ja en beleefde daar het mo ment waarop ons land, on danks zijn strikt volgehouden neutraliteitspolitiek, in oorlog kwam met Duitsland. De „Dempo" maakte nog twee reizen naar Amerika, eenmaal met baar goud ter waarde van 11 miljoen gulden aan boord, dat in veiligheid moest worden gebracht. Daar na begon het grote avontuur,, dat vier gevaarvolle jaren zou duren. De eerste opdracht was het overbrengen van Cana dese luchtmachttroepen naar Engeland, een zeer riskante reis omdat de duikbootoor log in volle hevigheid woedde. Om verzekerd te zijn van een zo groot 'mogelijke veiligheid werd de route ten noorden van IJsland gevolgd. Het werd een tocht van veertien dagen waarin men had te kampen met vliegend slecht weer, wat neerkwam op honderden dood zieke soldaten met omgekeer de magen. Na aankomst wei-d de boot omgebouwd tot troe pentransportschip en voorzien van allerlei afweergeschut: De „Dempo" had haar oorlogsbe stemming gevonden. ■pvirect. nadat de verbouwin- gen, waarbij de hutten voor het overgrote deel plaats maakten voor grote ruimen met kribben, voltooid waren, vertrok het schip, dat vroeger accommodatie bood aan 600 passagiers, met 2500 man Brit se soldaten die in Zuid-Afrika moesten worden opgeleid. Na dat dit karwei tot een goed einde was gebracht, kwam het terecht op de „lijn" Bombay- Suez. Twee jaar lang wei'den Brits-Indische soldaten ver hitte ondraaglijk en in paniek verdrongen de mannen elkaar i bij de plaatsen waar het mo- gelijk was een klein beetje J frisse lucht in te ademen. Eind 1942, Noord-Afrika. Bij I El Alamein heeft Montgo- j mery de beslissende slag met Rommel gewonnen. De oor log krijgt een ander aanzien j en in Europa wordt verwacht, dat de sprong over de Middel landse Zee spoedig zal worden gemaakt. Tegen het einde van november trekken zich inva- sievloten samen bij de door de Vichy-regering van maar schalk Pétain beheerste Noord- afrikaanse havens. Ook de „Dempo" behoort tot de 800 schepen die bij deze actie wor den ingezet. „Het was een gevaarlijke si tuatie", vertelt de heer Dekker, „want zij moesten allemaal door de nauwe Straat van Gi braltar terug naar de Atlan tische Oceaan. De Duitsers la gen natuurlijk op de loer. Van ons konvooi verloren wij drie schepen in één nadht. En er ging een vliegtuigmoeder schip met 900 man naar de kelder". Tn het voorjaar van 1944 kwam het einde van de „Dempo". Na nog een poosje te hebben gevaren op Zuid- Afrika, was de boot terugge keerd naar de Middellandse Zee. „De voet van Italië was toen al bezet", en wij voeren op de route tussen Napels en Oran in Noord-Afrika. Op 17 maart werden wij getroffen door een torpedo en het schip zonk binnen de twintig minu ten." Het was een geluk dat er geen troepen aan boord wa ren en de bemanning had dus gelegenheid in de sloepen te gaan. en verder zijn er cursussen voor resei've-chefs en voor restaurant-personeel. Eén beeld uit de oorlog zal de Leidse AC-manager altijd voor ogen blijven staan. „Wij voeren in konvooi voor de Spaanse kust. Het was het mooiste weer van de wereld en de Middellandse Zee was spiegelglad. Plotseling werd één van de marineschepen die ons bewaakten, door een tor pedo getroffen. Ik heb mijn verrekijker gepakt en met tra nen in de ogen het tafreel aan gezien dat zich daar afspeel de. Het schip zonk binnen de vijf minuten. Aan de boeg die nog boven water uitstak, klampten -zich wanhopig zeven of acht man vast. Alle anderen hadden niet zo snel naar bui ten kunnen komen in de rava ge die was aangericht. Het is een afschuwelijke belevenis op zo'n prachtige dag in enkele mi nuten tijd ruim honderd man de dood tegemoet te zien gaan". Er is ook een plezierige her innering: de grote geest van kameraadschap die gedurende de jaren van gevaar en avon tuur onder de bemanning van de „Dempo" is ontstaan. Vriendschappen die toen ge sloten zijn, werden vriend schappen voor het leven. „Nog ieder jaar", besluit de heer Dekker, „komen wij op de 17- de maart met zes man bijeen om onze „torpederingsdag" te herdenken". Al naar gelang de verschil lende cursussen staan thans als vakken op het rooster: Massa distributie; Merchandising; Waarom verkopen wij vlees, groente...; Wat is de taak van een bedrijfsleidei\ Er zijn vak technische cursussen naast de vormingscursus en zo zal ieder dat opsteken waarvoor hij naar Garderen was gekomen. Een hoofdcaissière leert andere din gen dan de mensen die werken in de afdeling verpakt vlees, om jnaar iets te noemen, en deze praten weer op een geheel andere golflengte dan een sla ger uit de afdeling vers vlees. Het is maar een simpel voor beeld uit de vele mogelijkhe den, maar nu begrijpt U dat deze cursussen niet voor niets gegeven worden. Wie in de hoogste groep te recht komt krijgt nog een veer- tiendagse cursus die gegeven wordt door de Zaanse Stichting voor bedrijfspsychologie en pei-soneelsbeleid. Hiervoor blijft men in Garderen, maai de uitvoering van het lespro gramma ligt dan geheel in handen van de stichting. „Leiden is een studenten stad," zegt de heer Dekker, „en dat kan men hier goed mer ken. Er komen veel jongelui en omdat de stations voor trein cn bus vlak voor de deur liggen, stappen er ook heel wat reizigers bij ons bin nen". De drukte die daaruit voortkomt vei'heugt hem niet alleen in zakelijk opzicht. Wie gevaren heeft, en dan nog onder omstandigheden als hij, blijft zijn leven lang naar beweeglijkheid en afwisseling verlangen. In 1939 was de heer Dek ker als assistent-hofmeester in dienst getreden bij de Rotter damse Lloyd. Hij wilde wat van de wereld zien en de kans daartoe heeft hij gekregen, al was het op een andei-e manier dan hij zich had voorgesteld. Reeds tijdens zijn derde reis (naar Indië) tekenden zich de contouren af van de catastro fe-die de wereld vijf jaar lang in haar greep zou houden. „Hit- Ier was Polen binnengevallen waarop Frankrijk en Engeland hem de oorlog hadden ver klaard. Omdat gevreesd werd dat Italië ieder ogenblik bij de strijd betrokken zou kun nen worden, voeren wij niet door het Suez-kanaal maar om de Kaap". In Soerabaja wei-d de „Dempo", een luxe passagiex-sschip, tien weken op gelegd vanwege de dreiging, maar toen het die winter rus tig bleef, werd de tocht naar Europa toch gemaakt, en nog wel via de vei-trouwde route door de Rode en de Middel landse Zee. voerd naar het front in Nooi-d- Afi'ika, waar veldmaarschalk Erwin Rommel vooralsnog het strijdtoneel beheerste. Het waren vreemde passagiers, donkere mannen met zonder linge hoofddeksels en baarden, die geen woord Engels spra- lcen en elkaar regelmatig in de haren vlogen omdat zij in twee kampen, Boeddhisten en Hindoes, waren verdeeld. Met de 'gasten' die op de terugreis mee gingen, had de bemanning minder moeite: krijgsgevangen gemaakte Ita liaanse soldaten, die als ech te levensgenieters allang blij waren uit de kille dreiging van de dood te worden wegge voerd. Zij wai'en zo weinig vechtlustig, dat ze aan boord bijna volledige bewegingsvrij heid genoten. Aangename tochten waren het niet. Vaak bi-andde in de Perzische Golf en de Rode Zee de zon er onbarmhartig op. In de ruimen was dan de Zo was het ook hier. Recht opstaand, het petje in de hand en met tranen in de ogen na men de mannen afscheid van de „Dempo". „Vergeet niet", zegt de heer Dekker, „dat we op die schuit heel wat hadden beleefd. Zij was een stuk van ons leven geworden, een thuis waar wé ieder plekje van ken den". Alle bemanningsleden wer den door Britse toi-pedojagei-s naar Noord-Afrika gebracht. Een aantal hunner, waaronder de heer Dekker, verbleven drie weken in een klein Arabisch dorpje, alvorens zich bij an deren, die in Algiers terecht waren gekomen, te kunnen voegen. Vandaar keerde de la tere AC-manager met een Ame rikaans troepentransportschip, dat 6000 man vervoerde, ein delijk terug naar Engeland, waar hij overstapte op de Si- bajak, eveneens van de R'dam- se Lloyd. Dit is Sabine Kersten, de 26- jarige serveerster van de programma Rodeo. Sabine Wimpy-Leidsestraat, die zoals heeft door deze tweede plaats wij in het vorig nummer reeds reeds enkele contracten ge schreven, de tweede prijs be- kregen. Zij legt zich voor- haalde in hel amateurtelevisie- i namelijk toe op evergreens. Er is voor de cursisten nog gelegenheid om te relaxen in de recreatiezaal, op de midget- golfbaan van de Houtsnip of om te „trotten", maar erg veel tijd is daarvoor niet. Wie rusten wil in 't groene bos moet dus maar een ander keer tje naar Garderen terugkomen, bijvoorbeeld tijdens een va kantie. Dat de stilte van de bossen echter zeer heilzaam werkt voor de cursisten be wijst 'evenwel het feit dat men zich na afloop niet afgdraaid voelt. Men heeft zich in Garde ren namelijk geheel kunnen concentreren. De moeilijkheden waarmee men normaal dage lijks wordt geconfronteerd bestaan er eenvoudig niet. Men is er in Garderen eens hele maal uit en staat daardoor ontspannen tegenover de leerstof. Zelfs geharde zeelieden kun nen hun emoties nauwelijks de baas wanneer zij hun boot in de diepte zien verdwijnen. (Vervolg van pag. 3) leven voorbij glijdt. Vragen i.v.m. veranderende koopge woonten of een veranderd koopgedrag tijdens ons be zoek een onderwerp waarover de heer Govers zeer boeiend wist te vertellen hadden de cursisten nooit bewust bezig gehouden. Wie echter leiding wil geven in een bedrijf, zal toch met deze onderwerpen op de hoogte moeten zijn. Hij moet immers vooruit kunnen zien. Nu al weten wat de klant van morgen zal vragen. De heer Romp merkte op dat er in de dertien jaar dat hij het cursuswezen leidt dan ook heel wat is veranderd. Men be gon op de jeugdherbergtoer in De Laurier in Amsterdam, later in Zaandam en tot voor twee jaar in Hoog Soeren, de cursus sen waren ook veel minder in gewikkeld. Er waren nog geen of weir:« ZB noch SuperMarts men had alleen te maken et bedienden-cursussen. D leerde men hoe je wijn mc verkopen, men kreeg artike len-kennis, hoe je nassi-goreng moest maken en wat je daarbij moest aanbevelen. Nu zijn er cursussen voor afdelingschefs en hoofdcaissières; bedrijfslei ders SuperMart en functiona rissen van het hoofdkantoor

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 6