Kiezen van de juiste koers is alleen mogelijk met ,bij de tijdse' informatie Exacte groiidgegev ens Functie van geld Enquête onder de tieners en twens Werktijdverkorting besproken in PB en DC Ze *JL zeggen Goede organisatie in noodsituatie Ir. Daamen bezocht PB Zaandam DRS. R. STOELENGA OVER REIS NAAR 1 MER Ik A TTarder en sneller zijn <le begrippen waarom het gesprek draaide, dat wij hadden met de heer drs. R. J. Stoelenga - assistent controller - over zijn reis naar Amerika. Zijn programma bestond uit deelname aan de cursus Modern Merchandising Methods te Dayton en een eursus in de American Management Association, een bezoek aan een SM-bedrijf en aan een specialist, die vestigingsonderzoek verricht. „De confrontatie met collega's, die in principe hetzelfde werk verrichten, verruimt je kijk op je mogelijkheden en geeft je een inzicht in wat men „feitelijk" doet." stratie, is dan ook al lang uit de tijd. Anders gezegd: „Wat doet men in het Amerikaanse bedrijfs leven met de gegevens die voorgelegd worden aan de be drijfsleiding en welke rol speelt de controller bij het voorleggen en bespreken van deze gegevens?" In de eerste plaats blijkt dan, dat in het algemeen minder cijfers worden verstrekt en besproken, maar dat de be drijfsleider, die met deze cijfers moet werken, ze op gediend krijgt op een aan zijn behoefte aangepaste wijze. Zo omvatten deze cijfers bepaald niet alleen de financiële uit komsten, maar bijvoorbeeld ook kwantiteits gegevens, in formatie over aan- en afvoer, omzet enz. Kortom, die gegevens, die het hem mogelijk maken direct maatregelen te nemen. o cc* Wil de bedrijfsleider op deze wijze zijn greep op het werk verstevigen, door hel zien van resultaten, dan dient hij op j zijn beurt snel en exact grond- gegevens te verstrekken. Dit spel over en weer van f bedrijfsleider naar administra tie en via de controller terug, 1 wordt in Amerika veel harder gespeeld. Dit systeem maakt dat j de uiteindelijke bedrijfs- uilkomsten door het betere be heerssysteem bijzonder gun- j stig beïnvloed worden en dat xnen in de harde concurrentie strijd - die de hele economie beheerst - meer succes heeft. We moeten niet vergeten dat i daardoor de kosten van de 1 primaire levensbehoeften in Amerika, relatief zo laag zijn; met andere woorden, dat deze harde ondertoon, één van de bases is van onze welvaart. Hoewel de taak van de conti-ol- ler bepei'kt blijft tot het ver strekken van adequate en tijdige gegevens, spreekt het j vanzelf dat zijn interesse ver der gaat. Werken in team verband met de bedrijfsleider of bijvooi-beeld in onze onder neming met de senior mer- chandisers, is noodzakelijk wil de onderneming als geheel slagvaardiger kunnen hande len. Drs. R. J. STOELENGA Een geheel ander hoofdstuk - waar de heer Stoelenga zijdelings mee in aanraking kwam - is de functie van het geld 111 Amerika. Globaal kan gezegd worden dat de circu latie van baar geld enorm is afgenomen. Met andere woor den, 75 Tc van alle'betalin gen vindt plaats op basis van credit cards en nog slechts 25 van de betaling ge schiedt in klinkende munt aan de kassa (in één SM waren deze percentages zelfs 95 en 5 De functie - inhoud en de opleiding van de caissière - moet zich hierop richten en ook de administratieve con trole systemen, die nodig zijn om fraude te voorkomen of tijdig te ontdekken, zijn een speciaal onderwerp van studie. Daarnaast richt de con troller zich natuurlijk op veranderingen en vernieu wingen die tot verdere be sparing kunnen leiden en tot verbetering van reeds toe gepaste systemen. Het woord computer was nog wel niet gevallen, maar de goede vérstaander heeft al lang begrepen dat deze de ge schetste ontwikkeling heeft mogelijk gemaakt en bevor derd. Het terrein van deze computer breidt zich ook steeds uit en het koppelen van het begrip computer aan uit sluitend financiële admini- Kwantitatieve gegevens, kwa litatieve gegevens, kwaliteits beheersing, planning en aller lei vormen van wetenschappe lijke research, worden door de computer verstrekt en de plaats die de computer-groep in de organisatie van een onderneming inneemt, is zich daardoor ook aan het wijzi gen. De heer Stoelenga signaleert deze wijzigingen als resultaat van zijn bezoek en AH zal er ongetwijfeld haar lering uit trekken. Hoe en wanneer ook in onze onderneming aanpas singen en veranderingen ge wenst zijn, valt niet af te lei den uit de ervaringen op het gebied van één van de AH specialisten, maar zal resul teren uit de bundeling van ontwikkelingen op vele ter reinen, maar het in beweging blijven en kiezen van de juiste koers is alleen mogelijk op grond van grondige en „bij de tijdse" informatie. Wij menen, dat hel voor de lezers van de flitsen interes sant is om de grote lijnen van deze ontwikkelingen te kun nen schetsen en de heer Stoe lenga is er o.i. in geslaagd om uit de vele détailgegevens en los van vaktechnische aspec ten deze lijnen duidelijk aan te geven. Zoals onze jongere lezeres sen en lezers zullen bemerken, zal onze jeugdredaktie (in op richting) zich tot hen wenden met een „hippe" brief, met het verzoek om copie en ideeën voor de „Flitz-In" te zenden. Wij vertrouwen dat alle jon geren deze brief via hun be drijfsleider zullen ontvangen. Dit is de nienwe SM ie Gro- I ningen (Selwerd) Eikenlaan 1 39, die donderdag 30 oktober de deuren heeft geopend. Deze nieuwe zaakdie een totale oppervlakte van 1500 m2 heeft, zal worden geleid door de heer I F. Andriesse. In PB en DC Zaandam en in Zwanenburg werd gespro- j ken over de komende werk- I tijdverkorting en de vierweke- lijkse betaling. De personeels- I situatie blijft moeilijk. Bespro ken wei-d hoe de werving in de noordelijke provincies ver- 1 der aangepakt moet worden. In Wijhe werd de „loonverschil- toeslag" besproken t.w. een nabetaling over ten om-echte te weinig betaald loon door af- i-onding van loontabellen. Aan de werkklassifikatie wordt hard gewerkt, men hoopt het in september 1969 te kunnen invoeren. Naar aanlei ding van 2 bedrijfsongevallen werd de bedrijfsveiligheid be- bespi-oken. Ook de soms (te) lange haren van enige jeugdige medewerkers kwamen ter sprake. Op het hoofdkantoor werden de plannen behandeld voor de voorlichting over het het nieuwe H. K. De verkoop van de overgebleven monstei-s van de non-food zal anders worden geregeld. In de CMS in Amsterdam kwamen ter sprake de regels van het huis. het tijdstip van de loonbeta- ling, ehbo'ei-s en een perso- neelsavond. dat Smuggelio'svoortaan in Renes.se opgeleid worden tot commando; dat zij daardoor aanmerkelijk in aanzien stijgen bij het zwakke geslacht; dat de jeugd-redactie i.o. de Flitsen-kopij te zelfinge nomen vindt; dat zij de opmaak meer „hip" willen hebben: dal centrale tekstverwerking wel doelmatig, maar niet romantisch is. Al is hel wat laat, wc willen u toch het verhaal niet onthou den dat bedrijfsleider J. Jon kers ons onlangs deed over de ontploffing in Pernis in februa ri jl. Op een zaterdag om half vijf 's morgens, hij woont in Rot terdam. werd hij door de poli tie met sirene uit zijn bed ge haald omdat alle ruiten in zijn SuperMart gesprongen waren. Ook het plafond bleek naar be neden gekomen te zijn en stel lingen waren omgeslagen. Aangezien de heer Jonker, door de speciale service van de politie, de eerste bedrijfsleider was die in Hoogvliet die och tend bij zijn zaak was, had hij het voordeel, dat hij ook de eerste was die maatregelen kon treffen. Om acht uur waren er schot ten aangebracht in raamkozij nen en had de reinigingsdienst de glasscherven bijeengeveegd. De daai-op volgende maandag waren de ruiten weer aange bracht, die met een spoed bestelling uit België waren overgekomen. Eert staaltje van voortreffe lijke organisatie in een noodsi tuatie. Pagina 4 De drie molens naast onze AC De Walvis aan de Zaanse Schans, waar onlangs de vierde molen „De Zoeker', na een nachtelijk spectaculair transport, bijgekomen is. Op 26 september jl. hadden we een bijzondere gast in onze PB Zaandam, nl. Ir. N P. J. Daamen. De heer Daamen heeft van 1945 tot 1953 deel uitgemaakt van onze directie en was alge meen bedrijfsleider van onze PB. Voor de oude garde, die onder de heer Daamen ge- werkt heeft, was het na 15 jaar een bijzonder hartelijk weer zien. 's Middags kwamen een aantal gepensioneerde chefs naar ons OG om onze gast de hand te drukken. Het deed ons allen veel genoegen te constateren, dat de heer Daa men, ondanks het feit dat ook hij thans is gepensioneerd, nog niets van zijn vitaliteit heeft verloren. AH-Hitsen

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 4