In AH - opleidingsinstiluut staat men ontspannen tegenover leerstof Olympisch dorp brengt ste „sport verbroedert" in praktijk Eervolle plaatsen Hard trainen Ervaringen Romances Eén uniform 600 CURSISTEN PER JAAR NAAR GARDEREN Inleidingen Jaarlijks diner voor jubilarissen op 10 dec. Verkiezingen voor raad van bestuur pensioenfonds AH - Flitsen Pagina 3 T*\e aandacht van miljoenen mensen is in deze dagen gericht op Mexico, toneel van het grootste sportgebeuren dat de wereld kent. Voor ons. televisiekijkers, wordt het een fascinerend maar vluchtig kijkspel, vol sensaties rond nieuwe sterren en nieuwe tijden. Voor de deelnemers echter is het een evenementdat zij hun leven lang niet vergeten. In onze SuperMart in Voorburg werkt een man die zulke herinneringen met zich draagt. Het is de heer De Graaf, in opleiding voor groentechef. die er als lid van de Nederlandse wielerploeg, zowel in Rome als in Tokio bij is geweest. meer of minder niet terug schrikt: hij spreekt behalve Frans, Duits, Engels en Spaans ook nog wat Italiaans en Deens. ")P beide Spelen heeft hij het wel tot eervolle plaatsen, maar niet tot prijzen kunnen brengen. Twee keer drong hij in de sprint door tot de laat ste zestien, maar daarna was het gedaan. In Rome werd hij gewipt door de Fransman Pel- legrina, in Japan werd een valpartij hem noodlottig. Wel slaagde hij erin in Tokio samen met Piet v. d. Touw het tandemnummer tot een i bijzonder bevredigend einde te brengen: een vierde plaats, vlak achter de dragers van het eremetaal dus. T Til zijn verhalen blijkt dui- del ijk, dat men uitzending j naar de Spelen niet moet zien j als een aardig toeristisch uit stapje. Tot het moment waar op men zelf in de arena ver schijnt, wordt er bijzonder hard getraind en is er van feesten en uitgaan geen sprake. Degenen die al in het begin aan de beurt komen, zijn goed af, want zij hebben tot de vlam weer wordt ge doofd, verder alle tijd om te doen en te laten wat ze willen. Ongelukkig echter zijn zij die tot de laatste dagen met hun spanningen rond moeten lopen, en aan geen enkele receptie of andere feestelijke gelegen heid mogen deelnemen. Men moet de emoties die rond de Spelen heersen niet onder schatten. Velen hebben het in de dagen voorafgaande aan hun officiële optreden, enorm te kwaad en kunnen van ner vositeit niet eten en niet slapen. r\aartegenover echter staan vele enorme ervaringen. Het indrukwekkendste evene ment is voor de heer De Graaf beide malen de openingscere monie geweest: het binnen marcheren van de vertegen woordigers van vele naties in met tienduizenden toeschou wers volgepakte stadions. In het Olympisch dorp wordt de stelling dat sport verbroe dert, daadwerkelijk in prak tijk gebracht. Sportlieden van oost en west, uit Azië, Afrika en Zuid-Amerika krioelen er ongedwongen dooreen. Taal moeilijkheden bemoeilijken weliswaar meestal een uit gebreide conversatie, maar at leten, zwemmers, wielrenners enz. blijken elkaar ook met gebaren veel duidelijk te kun nen maken. De heer De Graaf heeft het geluk gehad met velen wat meer van gedach ten te kunnen wisselen, omdat hij voor een vreemde taal TToeieer de gedachten zijn A A geconcentreerd op de pres taties die geleverd moeten wordenblijkt wel uit het be trekkelijk geringe aantal ro mances dat tijdens Olympische Spelen ontstaat. De heer De Graaf kent eigenlijk maar twee van dit soort gevallen: Eef Kamerbeek die in Rome zijn hart verspeelde aan een ver tegenwoordigster van het Ver enigd Koninkrijk, en Jaap Oudkerk en Marian Heems kerk, die elkaar tijdens een receptie in de Nederlandse ambassade in Tokio eeuwige j trouw beloofden. ALLEEN a] het dragen van eenzelfde unifox-m brengt met zich mee, dat de deel- nemers aan de Spelen zich er- l van bewust zijn, als gezamen- I lijke vertegenwoordiging van hun land op te treden. Toch 1 valt uit de woorden van de I heer De Graaf op te maken, dat er vaak maar een betrek- 1 kelijk geringe belangstelling i voor elkanders prestaties en problemen bestond. Eén uit- zondering moet echter worden genoemd: in Tokio was in liet hele Olympisch dorp geen Nederlander meer te beken- I nen wanneer Anton Geesink zijn strijd met zijn gevreesde Japanse concurrenten uitvecht. Overigens valt het onze AII- medewerker moeilijk veel te vertellen over de sfeer rond de spelen in Japan, want de wielerploeg was gehuisvest op twee uur afstand van het „dorp", in een hotel dat direct aan de wielerbaan was gele gen. Hier leverde de heer De Graaf een prestatie, die hoogst waarschijnlijk nog door geen andere Nederlander ooit geleverd is en wellicht ook nimmer meer geleverd zal worden. Terugkerend van onder de douche betrad hij monter de kame- die hij met drie anderen deelde, en stond plotseling poedelnaakt voor Prinses Beatrix. Een herinne ring om nooit te vergeten. De heer De Graaf in aktie. Staande op de pedalen vocht hij voor eervolle plaatsen. „Wie rusten wil in 't groene woud... is een ijzersterk vader lands lied dat menigeen door de gedachten zal zweven als hij wordt uitgenodigd een van cursussen te volgen in AH centrale opleidingsinstituut Garderen. Garderen immers is, omgeven door het Speulder- en Sprielderbos een van de oudste en bestbewaarde plekjes in Ne derland waar men nog on gestoord kan wandelen, waar de bromfietsenauto's én jengelende transistors het hert en het ever zwijn nog niet hebben ver jaagd. Eenmaal aangekomen in het hotel SpeuldeEbosch of in De Houtsnip, twee plaatsen met vol doende accommodatie voor zo'n 600 cursisten per jaar, raakt, de „gast" er echter al spoedig van overtuigd, dat hij dat melodietje wel uit zijn hoofd kan zetten. Niet dat het niet rustig is in 't groene bos, integendeel, maar in die rust zal gedurende vier da gen, twee of meer iveken. al naar gelang ivélke cursus men volgt, zeer, zeer hard moeten toerden gewerkt. Wie namelijk via de decentrale cursussen, elders in het land, tenslotte in het centrale opleidingsinstituut i belandt, zal later belast worden met verantwoordelijke en lei-1 dinggevende functies bij Albert' Heijn en aangezien de ..gaven" daartoe iemand meestal niet zo maar komen aanwaaien, moet erj in Garderen nog heel wat ivor den „gepompt" Hoewel er op de verschil lende cursussen (er zijn er vier) heel wat wordt geleerd, gaat het niet schools toe. We denken veel eerder aan een collegevorm, hoewel die verge lijking ook niet geheel opgaat Over het algemeen worden de lessen, of liever gezegd lezin gen, gegeven door autoriteiten uit het bedrijf, in dit geval dus het AH-concern, zelf. Vak mensen die niet alleen droge theorie spuien, maar praten rechtstreeks vanuit de praktijk. Het diner met de Raad van Bestuur voor jubilarissen en gepensioneerden 1968 zal plaatsvinden op dinsdag 10 december in ons Ontspan ningsgebouw. We wilden ditmaal het expe riment wagen om er een zelf bedieningsmaaltijd van te maken, zodat men tijdens de avond bij verschillende oude kennissen kan gaan zitten en desgewenst tussentijds een dansje maken. c De stemcommissie deelt mede, dat op grond van de uitslag van de verkiezingen, tot leden 1 van de Raad van Bestuur van j het Pensioenfonds zijn be noemd Groep A filialen: Lijst 1: A. H. Boersma; 2. Y. v. d. Blom, 3: Mej. C. M. van Ekris, 4: L. M. de Haas. Groep B: PB Zaandam: J. M. Over- meer, C: DC Zaandam: J. van Dijk, D: PB Zwanenburg: J. L. Zomer, E: PB Wij he: E. de Haan, F: HK Zaandam: Mevr. H. Rompies-Amesz, G: AG Zaandam: E. den Bakker, H. BTD, CID, TO H'sum: M. Baas, I: Sterovita Melkexport: J. de Graaf, K: Restaurants: A A. Roëll. De stemcommissie: A. Bester- veld, H. K. Engel en J. Keijzer. Zo begonnen vier jaar ge leden de Olympische Spelen in Tokio. Plechtig wordt de vlag met de vijf ringen door mariniers het enorme stadion binnengedragen. Deze cere monie maakte veel indruk op de heer De Graaf. De heren L. Oranje (hoofd afdeling opleidingen) en K. Romp (hoofd cursuswezen), die wij beiden in Garderen aan- i troffen, vertelden één en ander over de gang van zaken. Ener- zijds om nu eens gelijk goed duidelijk te maken voor de mensen die nooit in Garderen zijn geweest, dat het oplei- dingsinstituut geen vakantie- plaats is, en anderzijds voor de a.s. cursisten, dat men nu ook 1 niet moet denken dat zo'n cur- sus onoverkomelijk vervelend is. Zo van „we moeten weer terug in de schoolbanken". Het komt dan menigmaal voor dat tijdens de „lezing" vragen j worden gesteld, of opmerkin gen worden gemaakt. Dat hier- uit soms een levendige discus sie ontstaat is niet alleen leer zaam. maar ook verheugend. J Zo'n discussie geeft blijk van een intense aandacht voor het onderwerp. Op deze manier onthoudt men ook veel meer I van de leerstof, dan wanneer deze in een droge „les" onder I de aandacht was gebracht. Wanneer men weet dat de I iessen 's morgens om half ne gen beginnen tot half één, om twee uur verdergaan tot half zes en dan 's avonds nog duren van zeven uur tot ongeveer half tien, dan begrijpt men dat hier nu niet bepaald „vakantie gehouden'" wordt. Toch zal men de cursisten niet horen klagen. Het programma mag dan zwaar zijn, maar het is ook bijzonder interessant. Men leert de achtergronden kennen van vele zaken, het hoe en waarom van de dingen. Men krijgt soms ook een geheel an dere kijk op iets. Vooral bij de vormingscursus komen aspec ten naar voren waaraan men in de drukte van het normale (7.ie verder pag. 6)

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 3