„Systematisch denken in de VS veel verder ontwikkeld dan bij ons" Ch flitsen Stageaires uit de engelenbak Ir. F. T. Keilerman na studie in Amerika Groei in omzet (■rail-visie 1 Meer vrijheid Les Tsjechoslowaak bezocht AH T ekstverwerkin g gecentraliseerd Excursie Gemeenteraad Wij he bezocht prod.bedrijf AH-Flitsen Pagina 2 Ir. F. T. Kellerman, hoofd van de afdeling Organisatie Filialen, maakte van 11 juni tot 7 juli een studiereis naar de Verenigde Staten, l Het werk van de afdeling Organisatie Filialen i bestaat uit het maken van normen voor de plan- ning van het werk van bedrijfsleider en afde lingschef in aantallen uren (dus benodigde aantal mensen) per dag, per week en zelfs voor liet komende kwartaal. De normen worden ook gebruikt voor het vaststellen van de grootte van toekomstige vestigingen. Hiervoor moeten wij natuurlijk ook gegevens verzamelen over aantallen arti kelen en de ruimte daarvoor ter beschikking gesteld (WORP), de assortimenten en hun ver werking (groente en vlees) en de hoeveelheden goederen die door het filiaal heen moeten van magazijn via de verkoopstellingen tot aan de kassa's. Het vaststellen, beheersen en voorspellen van deze stroom van goederen (goederenstroom) bracht ons ertoe om afspraken over transporten vanuit ons DC te maken en om regelingen en systemen te ontwerpen (zoals b.v. voor de Kerstverzendingen). Het is de beheersing van deze stroom en het tijdig nemen van maat regelen, die bepalen of AH slaagt in het waar maken van haar doelstellingen en de organisatie afdeling moet deze bewegingen voortdurend in het oog houden. Een van onze redacteuren had een gesprek met Ir. Kellerman. „In Amerika worstelt men met dezelfde problematiek en dezelfde vragen als in Nederland. Toch is het opvallend, dat men minder improviseert en de afdelingen „Industrial Engineering of Systems Design" een steeds grotere plaats innemen. Deze afdeling is te vergelijken met onze afdeling Organisatie Filialen en richt zich vooral op systemen en systematiek." Aldus Ir. F. T. Kellerman in antwoord op onze vraag naar het doel van zijn Amerikaanse reis. Op de vraag iaat hem het meest heeft geïmponeerd gaf de heer Kellerman een twee ledig antwoord. Voor Neder land is Albert Heijn n.v. een groot bedrijf maar in Amerika treft het je dat er SM-bedrij- ven zijn die op veel grotere schaal werken dan wij, b.v.: een van de bezochte bedrijven had aan zijn Divisieleiders vliegtuigen ter beschikking ge steld om de filialen die 600 km uit elkaar liggen te bezoeken, j De afstanden zijn groter maar ook de hoeveelheden per filiaal zijn groter. Wij groeien wél naar deze Amerikaanse hoe veelheden. Daarom kun je er steeds weer veel van opsteken ten behoeve van onze toe komst. In ons groeiproces zul len we de problemen moeten aankunnen, die men aan de andere kant van de oceaan al heeft moeten overwinnen. In de tweede plaats is de systematische aanpak die bij deze ontwikkeling vereist is, bijzonder leerzaam. Het syste matisch denken op alle ni veaus is veel verder ontwik keld en wij moeten ook die kant uit. Onze groei brengt verande ringen met zich mee, niet al leen in kwantiteiten. Duidelijk is dit bij ons geworden bij de groei in omzet van artikelen die aan bederf onderhevig zijn. De technologische voorziening, het tempo van doorstroming in verband met versheid, de wij ze van vervoer, de behandeling in het filiaal, eisen nieuwe voorzieningen, nieuwe syste men en nieuwe maatregelen. Werd deze problematiek aan vankelijk per onderdeel (pro ductie, inkoop, DC's, filialen) aangelopen: de schaalvergro ting vraagt nu een overall-vi sie, die wel uitmondt in de onderdelen maar in concern- verband gecoördineerd moet worden. Amerika toonde ons, dat in dit proces ook de automatise- Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 25e jaargang no. 14 16 oktober 1968 Verantwoordelijk eindredakteur:i H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. Ypma Adres: Westzijde 26, Zaandam Tel. 02980-27000 toestel 220 ring een grote plaats inneemt, maar anderzijds haar duidelij ke grenzen heeft. Voor auto matisering is bijvoorbeeld vaak standaardisering van verpak kingen nodig, moet er gewerkt worden met standaard hoeveel heden, enz. enz. Een systematisch onderzoek dat begint bij het constateren van de gevolgen van de be staande werkwijze en terug gaat naar de oorzaak, om oor zaak en gevolg in logische volgorde te brengen en stap pen te nemen tot betere metho den, leert ons hoe we proble men moeten oplossen. Hierin zijn we nog achter bij Ameri ka. We hebben wel geleerd hoe we kennis moeten toepassen, maar zijn minder dan onze overburen getraind in het lo gisch denken over oorzaak en gevolg. Als we in dit opzicht iets overnemen, kan ook het stre ven om beslissingen meer de centraal te laten nemen de kern van het delegeren be ter gerealiseerd worden. De hoofdlijnen worden dan Wij zijn niet aansprakelijk voor vermissing van kle dingstukken wel centraal Vastgesteld, maar ter plaatse kan men op grond van de aldaar te verwachten gevolgen, meer vrijheid krij gen bij het nemen van maat regelen, binnen een bepaald kader. Een sprekend voorbeeld hiervan: Als in een filiaal een bestellijst wordt klaargemaakt en er wordt bijvoorbeeld door onnadenkendheid of onnauw keurigheid van een bepaald artikel twee maal zoveel be steld als nodig is, heeft dit ex tra werk in DC, vervoer, pro ductie en/of inkoop, tot ge volg. Ir. F. T. Kellerman Hetzelfde geldt voor foutie ve aanlevering of bijvoorbeeld bij onnauwkeurigheid bij ver pakking of beprijzing, elders, aldus de heer Kellerman. Dit verhaal is niet zo „Ame rikaans" geworden als de lezer misschien zou verwachten, maar het geeft de geest weer van de ontwikkeling die, zowel de Amerikaanse als de West- Europese onderneming in onze branche doormaakt en de les, die we voortdurend weer moe ten repeteren en verder uit werken. Carry-out girl Het zal mejuffrouw J. Hooi veld uit SM Brunssum, waar van in de vorige Flitsen een vakantieverhaal uit Tsjecho- Slowakije werd afgedrukt, in teresseren dat wij op 2 okto ber j.l. bezoek kregen van de heer Frantisek Zila, directeur van een grootwinkelbedrijf ook in Olomouc, die bijzonder geïnteresseerd was in onze PMC. Hij hoopt het volgend jaar toe stemming te krijgen zich enige dagen bij ons te komen oriën teren. Hij is mederedacteur van het socialistisch staatsblad Ob- chad, waarin hij een artikel over onze aktiviteiten zal publiceren. Wij zijn benieuwd. Person ee Isw erving IAE afdeling beleidsvoorbereiding van de C.P.D. maakt reeds enige jaren gebruik van stageaires van een Sociale Aca demie, die hun praktijkjaar in ons bedrijf werken. Dit jaar waren het de heren j. R. F. Hattink en K. J. Reinders, die vooral ingezet zijn bij het samenstellen van handboeken personeelsleiding voor verschillende ondernemingsonderdelen. Bij hun afscheid, kenne lijk meer dan genoeg heb bende van handboeken, kregen de CPD'ers een boekje cadeau, genaamd: „Engelenbakjes". Dit boekje bevat vele hoofdstukken van onze be kende handboeken, echter niet in de vorm van instruc ties, maar getekend (door Ton Hoogendoorn en Theo Olof). Ter verduidelijking: de „Engelenbak" is de kan toorboot, waar de C.P.D. in gehuisvest is. Hierbij vijf voorbeelden, waarmee de vertrekkende heren de C.P.D. „in de boot" namen: Introductie In geval men blijft werken tot 6 weken voor (Vervolg van pag. 1 Het plezierige van deze me thode is verder, dat de ont vanger van de brief onmogelijk kan zien, dat hij door een machine wordt toegesproken. Bij de flexowriter, waarvan de correspondentie-afdeling ook wel gebruik maakte, was dat anders: aan de kleur van het lint en het lettertype was te zien, dat bepaalde gegevens later waren ingevuld. Dit maakte een zo onpersoonlijke indruk, dat men niet gaarne naar dit hulpmiddel greep. In de plannen voor het nieuwe hoofdgebouw is rekening ge houden met de plaatsing van verschillende type-centrales waar men met opdrachten voor de magnetische bandschrijf machines terecht kan. Voor de meisjes van de corres pondentie-afdeling betekent de nieuwe ontwikkeling, die ove rigens nog niet op slag en sprong in volle omvang om zich heen zal grijpen, dat zij met de apparatuur moeten leren werken. Zij hebben een excursie gemaakt naar IBM in Amsterdam, een film over de machine gezien en er zelf ook al wat mee geëxperimenteerd. Over het algemeen bleek men opgetogen over de nieuwe ont wikkeling, en de heer J. Mijn- ders, hun chef, meende tranen te hebben ontwaard bij enkele typistes, die zo graag ook tot het eerste drietal hadden wil len behoren dat de cursus mag gaan volgen. Om te getuigen van haar ervaringen werd Mieke Veenboer aan ons voor geleid, die de verwachtingen van haar chef niet beschaamde en gewaagde van haar grote enthousiasme. „Het is gewoon de oplossing," sprak zij ferm. Het kost volgens haar, echter bepaald wel wat tijd om op de IBM 72 ingespeeld te raken en je moet er echt je hoofd bij houden. Behalve voor de meisjes die zich met de apparatuur ver trouwd moeten maken, brengt de nieuwe ontwikkeling ook heel wat problemen met zich mee voor de heer J. Kuyl. Hij is de man die ermee is belast de tekst van de standaardbrie ven op te stellen. Dat is een moeilijke en veelomvattende opgave, omdat met de wens van velen rekening moet wor den gehouden. Bovendien dreigt het gevaar dat de taal in de mechanisch opgebouwde brieven straks aan een zekere starheid zal blijken te lijden. Dit kan alleen worden voorko men door ieder zinnetje afzon derlijk op stijl en toon te toetsen. Albert Heijn wil van zelfsprekend dat alle corres pondentie in plezierige be woordingen is gesteld. Op uitnodiging van de leiding van het P. B. Wijhe brachten het College van B. en W. en de raadsleden een bezoek aan het bedrijf. In het nieuwe leslokaal wer den de gasten welkom geheten door de heer J. Nijman, die verder een explicatie gaf van de ontwikkeling van het be drijf te Wijhe. Ir. Glazenburg gaf een boeiend overzicht van het gehele AH- concern, waarbij hij inging op de toekomstige ontwikkeling van het produktiebedrijf Wijhe. Onder leiding van de heren J. Nijman, G. Nijman en Ir. Hes werd vervolgens het be drijf bezichtigd. In de nabespreking waarbij ook de leden der O.R. aan wezig waren kwam duidelijk naar voren dat de vroede vaderen van Wijhe onder de indruk waren van de ontwik keling van het P.B. Wijhe. Bij monde van burgemeester Mr. J. W. C. Teilegen werd hartelijk dank gebracht voor de gastvrijheid. Deze merkte nog op dat het gemeentebe stuur bijzonder blij is met deze AH-vestiging te Wijhe

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 2