H. van Dijk vierde zilveren jubileum en nam afscheid P. Schellingerhoudt („ik zou een hoek kunnen schrijven") en G. Zwart („hij die Heijn moest ik een baantje hebben") halve eeuw bij Albert Heijn M. H. Brouwer 25 jaar in dienst bij Albert Heijn Liefde voor 't vak Hoornblazer AH - Flitsen Pagina 4 Kippebouillon Op 22 aug. jl. overleed op 59-jarige leeftijd de heer L. J. Pieterse, be drijfsleider van onze zelf bedienings zaak in Den Burg (Texel). Vorige maand werden in de produktiebedrijven in Zaan dam twee indrukwekkende jubilea gevierd. De suiker werkers P. C. W. Schellingerhoudt en G. Zwart, die in augustus 1918 als jochies van 14 jaar bij AH in dienst traden, maakten de halve eeuw vol. Voor deze zeldzame prestatie brengen wij hun alle hulde, temeer omdat de veranderingen die zich in de loop der jaren in ons bedrijf voltrokken, van deze werkers van het eerste uur een niet geringe aanpassing hebben gevraagd. Na aanvankelijk hun werk geheel met de hand te hebben verricht, zagen zij zich gaandeweg teruggedrongen achter moderne machines, die voor een liefdevolle aanpak van de materie weinig ruimte meer lieten. Ook het assortiment onderging een versimpeling. Beiden hebben wel eens bedroefd het hoofd geschud wan neer er weer een taak aan hun vingers werd onttrokken, maar zij begrepen dat het moest en bleven. Piet Schellingerhoudt, dra ger van de suikerbewerkers- rang le officier, heeft tijdens zijn carrière naam gemaakt als een radde prater met een ge heel eigen betoogtrant, en dit interviewtje leverde de zoveel ste bevestiging van deze repu tatie. Na allereerst te hebben medegedeeld dat hij een „af schuw heeft van openbaar heid", deed hij omstandig uit de doeken wat hem tijdens zijn leven zoal had verheugd en benard. „Ik heb altijd veel liefde ge had voor mijn vak. Ik heb er een studie van gemaakt en zou er een boek over kunnen schrijven. Het twintigste sui kerwerkje moet bij mij gelijk zijn aan het eerste. Ik kijk door het spul heen, wil weten ivat erin zit. Ik praat met mijn werk. Het moet precies gebeu ren zoals ik het wil. Ze hadden veel met mijn prestaties op, dat heb ik wel gemerkt. Niet voor niks ben ik nog eens chef ge maakt. Daar ben ik nog altijd trots op, maar ik wist zelf wel dat ik er niet de geschikte man voor was. Leiding geven, is niets voor mij." Dat bij AH aan het vakman schap van deze met talrijke anekdotes omgeven figuur geen twijfel bestaat, blijkt hieruit: Hij is aangewezen om in samenwerking met het la boratorium ideeën voor nieuwe produkten uit te werken. De heer G. Zwart is uit een heel ander hout gesneden. Hij geldt als een wat stille man, maar dat valt in werkelijkheid best mee. In zijn fotografische Jubilaris Schellingerhoudt met zijn moeder en onze president. blaast. Het hoogtepunt van de jubileumviering op 19 augus tus was voor hem het binnen marcheren van deze kapel. „Er gaat," zegt hij, „heel wat door je heen als je aan tafel zit, en er komt zo'n muziekkorps bin nen ter ere van jou. Maar ik moet zeggen: ik heb de hele huldiging erg leuk gevonden." De heer Pieterse trad in 1928 bij ons in dienst en was vanaf 4 augustus 1932 be drijfsleider in Den Burg. Het zal wel zelden zijn voorge komen, dat iemand 36 jaar achtereen bedrijfsleider is ge weest in dezelfde zaak. De beer Pieterse was dan ook een begrip voor Den Burg en omgeving. Zijn zoon, die hem nu opvolgt, heeft hem sinds zijn ziekte, december 1967, reeds vervangen. Bij de begrafenis waarvoor veel belangstelling was heeft de heer G. J. lleijn, lid van de Raad van Bestuur namens on ze onderneming gesproken. Op 17 augustus j.l. is op 90-jarige leeftijd overleden de heer W. H. Miks. Hij trad in 1911 bij ons in dienst. De naam Miks, spreekt de ouderen onder ons nog steeds aan. Hij was de balans maker, met de scherpst ge slepen potloden, de man met het mooiste en duidelijkste handschrift en iemand, die drommels goed wist wat hij op papier zette. Hij werkte snel en secuur. Het begrip „tijd" kende hij niet. De taak, die bij hem be gon met de eerste trein uit Zaandam was niet eerder be ëindigd voor het laatste arti kel genoteerd was, al was dat 's nachts 12, 1 of 2 uur. verteltrant roept hij haarscher pe beelden uit het verleden op: Toen we laatst bij meneer Albert zaten, heeft hij me ge vraagd hoe groot de suikeraf deling eigenlijk was in die tijd. Hij is daar natuurlijk nieuws gierig naar, want hij heeft het zelf niet meegemaakt. Ik. heb gezegd: Nou meneer, als we nu Uw kamer nemen en we delen hem in tweeën, dan hebben we zo ongeveer de ruimtes waarin destijds alles gebeurde. Aan de ene kant, bij het fondant ma ken, was Schellingerhoudt krullenjongen, en ik hielp bij het trekwerk. We deden alles met de hand en er brandde een zwarte kolenkachel." En vervolgens schildert hij in eenvoudige woorden zijn en tree in ons bedrijf. „Het was vlak na de Eerste Wereldoor log een afschuwelijke tijd, hoe wel Nederland er niet zelf bij De heer G. Zwart bedankt met een geestige toespraak voor de hem gebrachte hulde. betrokken was geweest. Er heerste een grote werkloos heid en ik heb toen als jongetje dikwijls echt honger geleden. Erger nog dan in de laatste oorlog. Als we langs het sui kerwerkfabriekje kwamen, rook het daar altijd zo lekker dat ik al gauw op de gedachte kwam: bij die Heijn moet ik een baantje zien te vinden." Hoewel hij bij zijn sollicitatie door de chef werd ontvangen met de woorden: „Jij bent veel te klein, aan jou heb ik niks", werd hij toch aangenomen en Gerrit Zwart heeft daar nooit spijt van gehad. Ook hij denkt met een zekere weemoed terug aan die eerste tijd. „Je was groos als je weer een partijtje klaar had." Aan de andere kant echter hebben de latere veranderingen de ar beidsomstandigheden zozeer verbeterd, dat hij zich er zon der meer bij neerlegde. De heer Zwart is vanaf de oprichting lid van het AH Mu ziekkorps, waarin hij hoorn Filiaal Haren (Gr.) won de 2e prijs in de landelijke King Corn wedstrijd. Op de foto mevrouw Smit van de gebakafdeling, die samen met de bedrijfsleider deze prestatie leverde. Op 20 augustus j.l. vierde de heer H. van Dijk zijn 40- jarig zakenjubileum. Aange zien hij in september met pen sioen gaat, was het tevens zijn I voorste afscheid. Voor de verandering plaatsen we ditmaal weer eens een groepsfoto. De jubilaris met zijn familie staan op de ij. AH Vlees- en kippebouillon, pak a 6 tabletten, goed voor 3 liter krachtige bouillon, 75 ct.: ter kennismaking 59 ct. Op 15 augustus j.l. werd het 25-jarig zakenjubileum her dacht van de heer M. H. Brou wer, bedrijfsleider van de ZB op de Koninginneweg te Am sterdam. De heer J. van Meer, directeur, overhandigde na een toepasselijke speech het cadeau.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 4