Vormingsclubs geven aan de jeugd meer zelfvertrouwen Filiaal Sluis kampioen H Bartelson bezoekt Zelfvertrouwen Leuk team Overzicht vergaderingen onder nemingsraden AH-Flitsen oewel hun aantal de laatste jaren kleiner wordt, zijn er in ons geen school is (een woord dat alleen al voldoende is om bij vele jongeren tegenzin op te L land toch nog vele kinderen die, om welke reden dan ook, reeds op 14- of 15-jarige leeftijd gaan werken. Overal in Nederland bestaan centra, die zich over deze jongens en meisjes ontfermen.] wekken), maar veeleer een ge- Hun doel is de lacune van het kortstondige schoolbezoek te over bruggen en de jongeren allerlei dingen bij te brengen die het hun gemakkelijker zullen maken hun rol in de maatschappij te spelen. In Zaandam is dat o.a. „De Voorslag", het Zaans vormingscentrum voor de werkende jeugd en Albert Heijn ziet gaarne, dat zoveel mogelijk van zijn jonge medewerkers daarheen gaan. Zo zijn wij dan de maand juli met prachtig weer (wei eens een dag regen) ingegaan. Velen uit ons bedrijf gingen dan ook op 29 juni gepakt per fiets of auto en ook per bus op vakantie met mooi weer. Tocli is er mits de vele mensen die uit zijn nog wel wat nieuws te vertellen. Mej. Oudejans van de C.K. is in de huwelijksboot gestapt. Op 14 juli is mevr. H. Willemsen- Brakenhoff 5 jaar in ons be drijf werkzaam. Ook mej. Gast (h.k.) is inmiddels getrouwd. Mej. C. Sachman werkzaam in de wijnafdeling, is 5 augustus 5 jaar in dienst. Ook mej. H. Smit van de G.F. is 5 augustus 5 jaar in ons bedrijf werkzaam. Dan hebben wij op 12 augustus 5 jaar in dienst, mevr. M. Dijst-Boom. Nu volgen nog twee heel bijzondere jubilea en wel de heren P. Schellinger hout en G. Zwart allebei van de Z.B., die vieren op 12 augus tus en 19 augustus hun 50 jarig zak en jubileum, dus dit is voor beide heren een grote feestdag. Wij wensen hun beide dan ook een hele prettige dag toe. Mej. H. W. d. Houts van de linnen kamer viert haar 121/jarig zakenjubileum op 20 augustus, en de heer J. Tonkens van de S.B. is ook een bijzonder feest toegedacht omrede dat hij op 31 augustus 40 jaar in dienst is. Dit is dan onze eestagenda. Vervolgens de ziekenlijst: Mej. J. Oosting moest weer opgeno men worden in een ziekenhuis voor onderzoek. Ook de heer J. Lokkerbol moest in een zie kenhuis in Alkmaar opgeno men worden. De heer H. Bak ker is ook nog steeds bij fa milie in Lichtenvoord voor herstel van zijn ziekte. De heer W. Kleij die ook in 't zieken huis verblijft begint weer wat op te knappen. Mevr. Boon ivordt ook in 't St. Jan Zieken huis verpleegd. De heer S. Krom wordt verpleegd in 't Juliana Zieken huis, waar hij moet opknappen van een operatie. Mevr. De Moiite Galhofo is ook al vele weken thuis door ziekte. De heer P. Tolstra (G.F.) moest ook opgenomen worden voor een keelbehandelingmaar zal wel weer gauw 't werk her vatten. Mej. B v. d. Bosch is op 2 juli getrouwd met de heer F. Brouwer. Op 5 juli is overleden onze beste vriend en collega de heer Van Leeuwen (portier). Ook mevr. Meidema die vele jaren in ons bedrijf werkte, is op 6 juli in 't Juliana Ziekenhuis overleden. Vormingsclubs geven aan de jeugd meer zelfvertrouwen De 14-jarigen, die met spe ciale vergunning mogen wer ken zijn verplicht één dag per week naar school te gaan. De anderen (tot en met 18 jaar) bezoeken het centrum een hal ve dag per week. AH stelt hun de daartoe benodigde tijd gaar ne ter beschikking. Daarbij mag gerust worden gezegd, dat menselijke motieven boven de zakelijke prevaleren. Wel iswaar wordt gehoopt dat de jongens en meisjes het één en ander opdoen dat hen tot waar devoller medewerkers maakt, maar daaruit komt deze be reidwilligheid niet voort. Uit bedrijfseconomisch oogpunt ge zien, zou er zelfs meer voor te zeggen zijn, dat er geen toestemming werd gegeven, want op de op volle toeren draaiende afdelingen kan men eigenlijk niemand een halve dag per week missen. De directie laat zich dan ook voornamelijk leiden door het ietwat vaderlijke gevoel, dat zij ten opzichte van deze heel jonge medewerkers een grotere verantwoordelijkheid heeft dan in de relatie werk gever-werknemer gebruikelijk is. Albert Heijn N.V. is van mening, dat het haar taak is de jong sten in het bedrijf niet alleen op dit moment werkge legenheid te verschaffen, maar ook er toe bij te dragen, dat zij iets mee krijgen, waardoor zij later met groter zelfver trouwen door het leven kunnen gaan. Eén van de mensen die deze gedachte met vuur verdedigen, is (natuurlijk) de sociaal werkster, mej. Meijn. Ieder jaar maakt zij haar ronde door het distributiecentrum, de pro- duktiebedrijven en de kanto ren om jongens en meisjes er toe te bewegen naar „De Voor slag" te gaan. Zij constateert met voldoening dat velen aan dit advies gehoor geven. Zo juist is er weer een aantal jon ge AH-medewerkers „gediplo meerd". Dit wil zeggen dat zij het vormingscentrum twee jaar hebben bezocht. Eén van hen is Corrie Kooistra, een aardig meisje dat even haar dagtaak, het inpakken van chocolaatjes, in de steek laat om ons over „De Voorslag" te vertellen. Onbevangen doet zij haar ver haal: dat ons duidelijk maakt, dat het „Centrum" bepaald Hierbij een foto van de in stallatie van de Centrale On dernemingsraad op 18 juni j.l. zellige club, die zich met aller lei nuttige en plezierige dingen bezighoudt. „Ik ben er nu drie jaar geweest", onthult Corrie. „maar ik zou best weer wil len". Zij vertelt over de dis cussieclubjes, waarin allerlei zaken die de kranten met op hef beschrijven, worden be sproken, zoals b.v. moord op ds. Martin Luther King. Ver der wordt er gesproken over sport en worden er fijne ex cursies gemaakt Wat die uit stapjes betreft mogen de jon geren, die afkomstig zijn uit allerlei bedrijven in de Zaan streek, zelf met ideeën komen en helpen bij de organisatie. „We zijn b.v. op bezoek ge weest bij een krant", deelt Corrie mee, „en we hebben eens geroeid en vlees gebakken op een eiland". Waar zij op de Voorslag altijd veel plezier in i had, was de „les": Expressie in j woord en gebaar. Dit komt er- op neer. dat de „groep" (meest- j al zo'n stuk of tien jongens of I meisjes) een onderwerp op kreeg waarover dan geheel ge- improviseerd een toneelstukje moest worden opgevoerd. Mejuffrouw G Meijn geeft te kennen dat iets dergelijks er zeer toe bijdraagt de jon gelui een grotere uitdruk kingsvaardigheid te geven, waardoor hun zelfvertrouwen en persoonlijkheid worden ontwikkeld. Wat de meis jes aangaat, wordt verder veel aandacht besteed aan huishoudelijke vorming (naai en en koken) en aan uiterlijke verzorging, terwijl bij de jon gens de nadruk ligt op handen arbeid. Eind juni werd in de kantine van P. B. Wijhe afscheid genomen van de directeur G. W. Meester, die gedurende 40 jaar aan dit be drijf verbonden is geweest. Het personeel, bij monde van de heer G. W. Bouwmeester, bood hem een vulpenset aan. Als afscheids- attentie ontving het gehele personeel van de heer Meester een Parker-balpen. Vervolg van pag. 1. I Zodra aan het einde van de zomer de komende en gaande man die de boventoon voerden in de klandizie, verdwenen zijn, blijft er een kern van vaste klanten over, die steeds groter wordt. Als deze getrou- I wen alleen uit het plaatsje zelf afkomstig waren, zou het resul- taat voor AH maar minnetjes zijn, want er zijn niet meer dan ongeveer tweeduizend in woners. Tachtig procent van de klanten zijn Belgen, die er om reeds genoemde redenen de j voorkeur aan geven in Neder- land inkopen te doen. In de winter kunnen op zondagen met redelijk weer plotseling de winkels van het stadje worden i overspoeld door een enorme stroom kooplustigen, die de ge halveerde beztting van het AH-fiUaal een hele kluif werk bezorgt. gepoch moet zij niets hebben. Zij wimpelt alle hulde af op het team. dat, OPW of niet, altijd zijn uiterste best doet, en op haar voorganger, de heer Verheule, die de zaak heeft groot gemaakt. „Hoewel hij de pensioengerechtigde leeftijd is gepasseerd, is hij nog zeven dagen van de week present, ik ben daar heel erg blij om". Waar en wanneer de lakonieke bedrijfsleidster haar gewonnen vakantie gaat besteden? Zij haalt de schouders op: „Dit jaar komt het or niet van. Het is te druk." En vervolgens schildert zij ons een beeld van de steeds aanhoudende mensenstroom die het personeel in dit zo ver af gelegen AH-filiaal tol topprestaties dwingt. PR moet hier hard wor- ■*-J den aangepakt", zegt juf frouw Albregts, die zelf al 27 jaar in deze AH-winkel werk zaam is. „Maar wij hebben een ontzettend leuk team. Niemand heeft er iets op tegen de handen uit de mouwen te steken en ondanks de drukte proberen we nog zoveel mogelijk sfeer in de zaak te brengen. Er zijn meisjes die hier al zes of zeven jaar in dienst zijn, en dat ter wijl er om de andere zondag moet worden gewerkt. We zijn maar twee dagen per jaar gesloten: Eerste Kerstdag en Nieuwsjaarsdag. Ik vind het daarom leuk dat de mensen nu eens een extraatje krijgen". Juffrouw Albregts vindt het natuurlijk wel leuk dat onder haar leiding de overwinningen van de twee voorgaande jaren zijn geprolongeerd, maar van In de vakantietij d bestaat I deze menigte in de eerste i plaats uit de toeristen die op weg zijn naar Brugge en de badplaatsen aan de Belgische kust, of daarvandaan komen. Wie eenmaal de prachtige to- ren van het stadhuis ziet, een voor Nederland unieke belfort met vier hoektorentjes, voelt de behoefte om uit te stappen en het plaatsje te bezichtigen. En dit wonder van middel eeuws architectonisch mees terschap, dat na de oorlog overigens moest worden her bouwd omdat het bij oor logshandelingen in 1944 zeer zwaar gehavend was, staat op zeer korte afstand van de win kel van AH. Vervolgens zijn er de vele Belgen en in België verblijvende vakantiegangers die voor het doen van boodschappen snel even naar het nabijgelegen Sluis komen, omdat de prijzen in Nederland toch nog een stuk lager liggen en verder natuurlijk de inwo ners van de omliggende plaatsen en het stadje zelf. Hieronder volgt een over zicht van de punten, die in de recente vergaderingen van on dernemingsraden en contact- dernemingsraden ter sprake kwamen. Administratiegebouw Zaan dam: Kandidaten Raad van Bestuur Pensioenfonds, func tie-evaluatie leidinggevend personeel, overwerk- en ploe- genbetaling idem, EHBO, ar beidsvoorwaarden buitendienst, verhuizingsregeling, plaatsver vangend voorzitter, verzekering passagiers in AH-auto's; PB Zwanenburg: 2-weke- lijkse betaling, vervoer, tijdstip uitbetaling lonen, douches en fietsenstalling, minimumloon, technische achterstand in ver band met onderbezetting; PB Wijhe: Werktijden in verband met pendelaars, be- I noeming: tariefcommissie, overwerkcommissie. ontslag en klachtencommissie, perso- I neelfonds, spaarfonds, werktij den administratief personeel, J werkwijze fondsen; Technisch Onderhoud Hil versum: KIK-actie, collectief personeelsvervoer met privé j auto's, werktijden na verhui zing naar Amersfoort, ver huiskostenregeling, geen ver- goeding bij bekeuringen, rege- ling bedrijfskleding, 4-weke- lijkse betaling; Centrale Model Slagerij Amsterdam: Koudetoeslag, I etensgeldvergoeding, EHBO, j kantine, introduktieboekje, me- dedelingen tijdens pauzes. werkmethoden, instructie, zie kengeld part-timers;

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 6