Leiders grootwinkelbedrijven bezochten Cies-congres Contactcommissie restaurants hield levendige vergadering juffrouw Daams enige sou ven irverkoopster van Albert Heijn Ontwikkelingen Kastekorten Salarisregeling Rondvraag Geslaagde viswedstrijd van personeel P. B. Wijhe HE Wintermaanden Twee functies AH - Flitsen Pagina 4 De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. Mevrouw Branderhorst en de heer De Priester, die de CC-ver gadering voor de eerste maal bijwonen worden als lid van de Contactcommissie geïnstalleerd. In verband met het grote aantal agendapunten wordt afgespro ken dat, behoudens spoedeisende onderwerpen, de punten die niet aan de orde komen bovenaan de agenda van de volgende vergadering zullen worden geplaatst. De notulen van de vergade ring van 20 mei j.l. worden zonder opmerkingen goedge keurd. Eén van de leden vraagt de publicatie van het verslag zo spoedig mogelijk na de verga dering te doen plaatsvinden in verband met het tijdig indie nen van agendapunten voor de volgende bespreking. De voorzitter deelt mee dat er een instructie naar de ma nagers is uitgegaan met be trekking tot de betaling van loon en reiskosten aan de CC- leden over de dagen waarop zij aan de vergaderingen deel nemen. Aan deze instructie, waarvan de aanwezigen een exemplaar ter kennisneming ontvangen, zal het volgende worden toegevoegd: „Wanneer door het bijwonen van de ver gaderingen elders de maaltij den moeten worden gebruikt, kunnen de kosten daarvan worden gedeclareerd". Op een vraag over de wijze waarop de CC'Restaurants is samengesteld deelt de voorzit ter mede dat twee overwegin gen een rol hebben gespeeld n.l.: 1. De wens om alle geledingen van de restaurants in de CC te doen vertegenwoordigen. 2. de wens van een zo groot mogelijke geografische sprei ding van de leden, waardoor het contact van het personeel met de CC-leden zo gemakke lijk mogelijk kan verlopen. Op een vraag van één der leden naar hetgeen in de Cen trale Ondernemingsraad is be sproken, wordt meegedeeld dat de notulen van de COR- vergaderingen zo volledig mo gelijk in de Flitsen zullen wor den gepubliceerd. De voorzitter zal de CC een maal per kwartaal inlich ten over de gang van zaken in de restaurantsector. De omzet heeft zich in het le kwartaal 1968 enigszins an ders ontwikkeld dan in het le kwartaal 1967. In het jaar 1967 is door nieu we vestigingen en door de agressievere verkooppolitiek met acties e.d. een aanzienlijke omzetstijging gerealiseerd. In het le kwartaal 1968 is dit in mindere mate het geval. Dit is niet alleen een tendens in onze onderneming, maar ook in vele andere Horecabedrijven in binnen- en buitenland. Of deze ontwikkeling een tijde lijk of een meer permanent karakter draagt is thans nog niet te beoordelen. Er wordt aan gewerkt om van de omzetontwikkeling een beter beeld te krijgen, mede in verband met het toekomstig beleid t.a.v. aantal, plaats en type van te openen nieuwe restaurants. Ten aanzien van de kosten is het beeld gunstiger. Evenals in zovele branches valt ook in de Horecasector aan mechanisering en automa tisering niet te ontkomen. In onze restaurants gaan wij dan ook, met behoud van de kwa liteitsnormen, naar een meer industriële aanpak. Door de maatregelen die in de afgelopen tijd in dit vlak zijn getroffen zijn de totale kosten, zowel absoluut als pro centueel, beneden die van het vorig jaar gebleven. Naar aanleiding van het overzicht van de voorzitter ontspon zich een discussie, waai'bij de voorzitter o.a. het volgende opmerkte. Naast en met het streven naar een meer rationele aan pak willen wij een hogere om zet bereiken waardoor o.a. af vloeiing van personeel wordt tegengegaan. Een beperking van het assoi-timent zal voorzover deze noodzakelijk is -zo klein mogelijk worden gehouden, terwijl een zo groot mogelijke beperking van de wei-kzaamheden wordt nage streefd. Overigens zal voor ie dere vestiging worden bepaald welke oplossingen het meest passend zijn. Op een vraag of onze prijzen niet te laag liggen, antwoordt de voorzitter dat wij juist door onze lage prijzen en goede kwaliteit de gasten naar onze restaurants willen trekken. Wanneer een juiste verhouding wordt bereikt tussen de (lage) prijzen en de (hoge) omzetten, zullen de resultaten zeker niet uitblijven. Tekorten in de centrale kassa worden vaak aangevuld uit het potje met overtip. Deze regeling wordt als on rechtvaardig ervaren, temeer waar in sommige restaurants wel een kastekort uit de over- tippot wordt aangevuld doch een kasoverschot niet in de overtippot wordt gestort. Na een uitvoerige gedach- tenwisseling wordt besloten de bestudering van dit onderwerp op te dragen aan een werk groep, waarin o.m. één of meer personeelsleden uit de bedie ningssector zitting hebben. De werkgroep zal een op lossing moeten voorstellen die: 1. als rechtvaardig wordt ge voeld. 2. bevordert dat het ontstaan van kastekorten door slordig heid, oneerlijkheid enz. tot een minimum worden beperkt o.a. j door het scheppen van duide- lijkheid t.a.v. de verantwoor- delijkheid voor kasverschillen. werking en werksfeer in de vestiging ten goede komt. Afgesproken wordt dat er voorstellen zullen worden ge daan voor uniforme ti-onc-re- geling. gevraagd wordt om een ge- sprek over de uniformkle- ding. Dit punt zal op de agenda worden geplaatst. Op een vraag of het is toe gestaan een kok pannen te la- i ten wassen b.v. bij ziekte van een cassei-olier wordt geant woord dat de CAO dit niet verbiedt. Het accent zal echter meer moeten liggen op de be- i reidheid van een ieder om dat gene te doen dat een goede gang van zaken in de vestiging bevordert. Hoewel er vier punten van de overvolle agenda niet aan de orde konden komen sluit de voorzitter de vergadering met dank aan de aanwezigen voor hun bijdragen in de le vendige discussies en wenst al len die dat nog in het vooruit zicht hebben, een prettige va kantie. De volgende vergadering zal worden gehouden op 19 augus tus a.s. om 13.30 uur in de Alberts Corner, Oude Gracht te Utrecht. Maar liefst 53 hengelaars na men zaterdagmiddag 6 juli j.l. deel aan de hengel wedstrijd voor het personeel van het P. B. Wijhe, gehouden in de IJssel. Dank zij de medewer king van de hengelaars vereni ging Wijhe, die o.a. controleurs beschikbaar stelde, had de wedstrijd een vlot verloop. In 2 uur werden 29 vissen verschalkt met een totale leng te van 518 cm. De prijsuitrei king vond plaats in café van de Anker door de heer L. J. Stap. De volgende prijswinnaars kwamen uit de bus: 1. H. ten Kate 77 cm. (elektr. koffie molen); 2. H. Ester 67 cm. (hengel 4 delig); 3. J. Schurink 52 cm. (leefnet); 4. E. Tiggel- hoven 40 cm. (mes); 5. H. Ei lander 33 cm. (ijstaart). ET WEGRESTAURANT bij Zevenaar ziet per jaar zo'n 750.000 bezoekers de kassa passeren. Van wie naar schatting 60 procent belangstelling voor het souvenir winkeltje aan de dag legt. Hierin werkt juffrouw Daams de enige souvenirverkoopster van Albert Heijn. Deze minimarkt heeft van alle All-filialen de grootste omzet per vierkante meter verkoopruimte. Delfts blauw, tin, lepeltjes, klederdrachtpoppen, bonbons, hopjes, gedistilleerd, boter kaas, koffie, sigaren en sigaretten gaan er over in de handen van mensen uit de meest uiteenlopende landen. In de bollentijd en in de zo mermaanden passeren toeristen uit alle hoeken van Europa en zelfs ver daarbuiten per eigen auto of in de bus de Albert's Corner in Zevenaar, op weg naar, of terugkerend van de vele aantrekkelijkheden die Nederland te bieden heeft. De Duitsers zijn natuurlijk verre in de meerderheid, maar er zijn ook zwermen Amerikanen en Engelsen die per vliegtuig naar Amsterdam of Rotterdam zijn gekomen en, na ons land in één of twee dagen te hebben „gedaan", nu doortrekken naar Duitsland, Zwitserland of Oostenrijk. Verder komen er heel wat Scandinaviërs langs, en Italianen en Spanjaarden. En het dringt tot ons door dat in de vakantietijd een veel ge- vai'ieerder gezelschap binnen onze grenzen verblijft dan wij beseffen, als we horen dat ook de Joegoslaven en Portugezen met honderdtallen in het win keltje worden gesignaleerd. Gasten van heel ver zijn de Japanners, van wie de heer Passet zich afvraagt waar zij toch in zulke grote aantallen vandaan kunnen komen. Ook in de wintermaanden is de toeristenstroom, hoewel na- rr bestaan binnen onze on- i derneming vele verschil len in de toepassing van de beloningssystemen. Gevraagd wordt om te komen tot een uniforme regeling. Er wordt gediscussieerd over de vraag welk systeem het meest gewenst is. De vakbon den hebben voorkeur voor vast loon. Ook in andere be drijfstakken valt een ontwik keling in de richting van vast loon, eventueel met een klein deel variabel, te bespeuren. De vertegenwoordigers van het bedienend personeel menen dat het tronc-systeem met een rechtvaardige verdeling van punten (puntenverdeling naar prestatie) de voorkeur heeft boven vast loon. Het systeem is goed, maar de toepassing er van moet worden verbeterd en geüniformeerd. De heer J. Ph. Ypma meent dat de ontwikkeling naar vast loon zich ook in de restaurants zal gaan voltrekken. Het is evenwel niet de bedoeling in dit opzicht op toekomstige ont wikkelingen vooruit te lopen. Invoering van vast loon kan mogelijk meewerken de ver schillen die er thans bestaan tussen het bedienend en keu ken en AD-personeel te doen afnemen, wat de samen- TTet Cies-congres, dat van 24 tot 26 juni jl. leiders van groot- winkelbedrijven in de levensmiddelensector uit de gehele wereld en hun leveranciers in De Doelen in Rotterdam bijeen bracht, is vlot verlopen. Zoals u weet, was onze president, de heer A. Heijn, voorzitter. Met onderwerp, de groei van onze bedrijven en de daarmee gepaard gaande problemen werd van vele kanten belicht, zoals organisatie, opleiding, financiering, vestiging e.d. Het meest waardevolle van zo'n jaarlijks congres is wel, dat men elkaar informeel ontmoet en nadere afspraken kan maken voor uitwisseling van gegevens en bezoeken. tuurlijk aanzienlijk geslonken, altijd nog dicht genoeg voor bevredigende zaken. Ook dan weer passeren de bussen met Engelsen en Amerikanen, die via Holland op weg zijn naar andere landen, om daar hun wintersportvakantie door te brengen. In di'c wonderlijke, bonte we reldje vol vreemdelingen, die alle mogelijke talen spreken, beweegt zich nu juffrouw Daams. Zij doet dat met de witte AH-jas aan en met snelle resolute gebaren, want behalve het verkopen van souvenirs be hoort het tot haar taak het buffet te bedienen. Dat laa'cste is zelfs haar eigenlijke werk, maar teen zij drie en een half jaar geleden bij de AC in dienst trad, werd meteen af gesproken dat zij ook de ande re afdeling onder haar hoede zou nemen. Dat was in die tijd nog een karwei waar zij haar handen nauwelijks voor om draaide, want er was nog niet meer dan een minuscuul toonbankje met slechts enkele kleinere souve- niers, en de kas bestond uit een heel klein geldkistje. Gaande weg echter is de drukte zo 'coe- genomen, dat er meer ï-uimte beschikbaar moest komen. Spe ciaal voor dit doel werd er vlakbij het buffet een stuk bij gebouwd en de kasten en vak ken werden gevuld met steeds meer artikelen. B. en W. van Rotterdam bo den een receptie aan in de burgerzaal van het stadhuis, een bijzonder stijlvolle omge ving. Na afloop van het congres waren belangstellenden nog 'n dag de gast van B. en W. in Delft, waar kennis genomen werd van de uitbreidingsplan nen en het nieuwe winkelcen trum. Door een beperkte groep ge- interesseerden werd o.a. ook een bezoek gebracht aan onze SM's In den Boogaard en Ma- riahoeve in Den Haag en aan de C.M.S. Amsterdam en D.C. Zaandam. Geluncht werd in „De Wal vis" in de Zaanse Schans. Dit oude buux-tje doet het altijd goed bij de Engelse- en Ame rikaanse collega's. Tijdens het congres werd een persconferentie gehouden voor verslaggevers van Nederland se- en buitenlandse bladen. De heer Heijn was gastheer, geflankeerd door Lord Sains- bury uit Engeland en de heren Meyer Marcus en Fernandes uit de Verenigde Staten. A [AAR juffi'ouw Daams A bleef beide functies combi neren en dat betekent dat zij in de zomermaanden niet al leen lichamelijk, maar ook geestelijk geweldig in 'touw moet zijn. Want het is met al die buitenlanders een vaak nogal ingewikkeld gedoe. Velen begrijpen van de Hollandse gulden maar heel weinig en wanneer daarbij nog de taal moeilijkheden komen, kan men zich voorstellen dat er voor haar heel wat puzzels op te lossen zijn. Doordat iedere keer het buf fet haar aandacht weer opeist, blijft er maar heel weinig gele genheid over om zich met de buitenlanders te onderhouden. Al met al lopen de zaken van het souvenirvvinkeltje nog ie der jaar beter. Als echter de stroom bezoekers al te dicht wordt, krijgt zij assistentie, want anders zou zü aan haar buffetwerk niet meer toeko men.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 4