„Rie Moddel" zet de boel beter op zijn plaats Stunts dragen de geest van de winkel over op publiek Bedrijfsleider De Veen van filiaal Bergen: Stunts Goede samenwerking Voor U geknipt Tentoonstelling in AH supermart Voorbeeld ER, AH - Flitsen Pagina 3 f De SuperMart in Bergen, winnaar van de extra prijs in de OPW-wedstrijd, beleeft thans drukke dagen. In deze maan den immers wordt het idyllische dorpje overspoeld door toe risten uit binnen- en buitenland, die nergens anders zo n com binatie van bos, duinen, strand en landelijkheid kunnen vinden. Voor de bedrijfsleider de heer Th. de een en zijn ca 30 vaste medewerkers, betekent dit, dat de toevloed van winkelende mensen evenals trouwens de omzet driemaal zo groot is als in de rest van het jaar. De vakantieperiode was echter nog niet aangebroken toen de OPW „draaide", zodat dit filiaal zijn voortreffelijke resultaat vrijwel geheel heeft moeten realiseren met de verkoop aan de plaatselijke bevolking. Voordat de wedstrijd begon, heeft de heer De Veen echter zijn personeel bijeengeroepen en gezegd, dat een heleboel dingen nog net iets beter zou den kunnen. Er kwam een extra-inpakster bij de kassa en mensen die met de auto waren, werden geholpen hun boodschappen naar dit voer tuig te brengen. Iedereen droeg met groot enthousiasme zijn steentje bij, zozeer zelfs dat de klanten ook geestdriftig raakten voor de wedstrijd waarvan zij al gauw lucht kregen, en hun felicita ties kwamen aanbieden toen de uitslag bekend was. Er is echter nog veel meer gebeurd dat tot dit succes heeft bijgedragen. Maar ook dit past eigenlijk weer in de manier van werken die in de Bergense SM gebruikelijk is. De heer De Veen is nl. iemand die houdt van stunts. Hij be schouwt ze als een doeltreffend middel om de geest van de winkel op het publiek over te dragen. De mensen zien nu eenmaal graag activiteit. En bovendien heeft hij er zelf groot plezier in, omdat hij de kans krijgt zijn fantasie, jaren geleden sterk ontwikkeld in het banketbakkersvak, de vrije loop te laten. In het bedrijf is daarom heel vaak iets aan de hand en deze inspanningen zijn ten behoeve van de OPW nog extra uitgebreid. Het enthou siasme van de naar mogelijk heden zoekende heer De Veen werkte op het personeel zo aanstekelijk, dat ook anderen met ideeën kwamen. Het zou veel te ver voeren wanneer wij precies gingen opsommen wat er allemaal is verzonnen, een enkele greep dus maar: Aan de koffie werden spe ciale display's gewijd met fo to's van plantages, antieke kof- fiebranders, palmen, balen on gebrande koffie en folders over Mexico en Guatemala. De kaasbak werd tot een Oud hollandse kaasboetiek omgeto verd en de chocolade werd eer bewezen met een enorme hoorn van overvloed, een ge- Mensen die niet zo op de voorgrond treden, maar toch in belangrijke mate meehielpen de faam van AH bij het veel eisende Bergense publiek te vestigen. raamte van kippegaas dat was beplakt met wikkels. De Western Week bood vol op gelegenheid om zadels, cow boyhoeden, geweren, paarde- hoeven en vele andere zaken die de romantiek van het prairieleven oproepen, aan te laten rukken. Alle attributen die hiervoor nodig waren, heeft de heer De Veen los kunnen praten bij al lerlei mensen in de omgeving. Hij staat, als iemand die eigen lijk ook uit een ander deel van ons land afkomstig is, zelf te kijken van de vanzelfsprekend heid waarmee de Noordhollan ders je belangeloos te hulp komen. „Een poosje geleden hebben wij een actie gevoerd door de zaak flink in de bloe metjes te zetten. Het parool luidde: Zo vers als deze bloe men en planten, is onze groen te dagelijks. De plaatselijke bloemenhandelaar was direct tot medewerking bereid. Nu heb ik voor het uitwerken van een nieuw idee aangeklopt bij de kaasboetiek in Schagen. Daar ging het precies zo". Ook over zijn personeelsleden heeft de Bergense bedrijfs leider niets dan lof. „Zij zijn, zoals alle mensen uit deze streek, eerlijk, reëel en lekker nuchter", zegt hij. Er valt uit stekend met hen samen te wer ken. Ook het publiek voelt aan welk een prettige sfeer er in het bedrijf heerst. „Er zijn mensen die zo maar binnen schuif elen om een praatje te maken. En het komt herhaal delijk voor dat klanten aan mij vragen, of ik in de vakan tie niet een baantje voor hun zoon of dochter heb. Zij zeggen het gevoel te hebben, dat hun kinderen bij ons plezierig zou den werken. Dat zegt wel wat, niet waar?" Wanneer de heer De Veen straks in het vliegtuig stapt dat hem, als beloning voor de geleverde prestatie, naar Israël zal brengen, zal hij dat niet doen zonder aan zijn mensen in de zaak te denken. „Zij gun nen me die reis van harte. Maar ik denk wel eens: ik had nog zo hard kunnen animeren en stimuleren, als zij er niet met zoveel enthousiasme ach- I ter hadden gestaan, was er i niet van terechtgekomen". Ten slotte nog een wens van de actieve, fantasierijke bedrijfsleider: „Uitbreiding van de magazijnruimte, die met de feestdagen en in het seizoen te klein is". Het is een goede gedachte geweest van de heer Mertens, bedrijfsleider van de Albert Heijn Supermart aan het Ad miraalsplein (in de Koophoek) om een tentoonstelling te doen inrichten in zijn zaak. die een indruk geeft van het Fokker- bedrijf. Een model van de nieuwe F-28 Fellowship met een spanwijdte van 3 meter zal o.m. aanwezig zijn. Het tentoongestelde materi aal is afkomstig van een grote Duitse tentoonstelling en gaat na Dordrecht weer naar het 1 buitenland. Dit is dus een unie- j ke kans voor onze Dordtenaren. De heer De Veen, be drijfsleider van de SM in Ber gen: een man die met zijn Een belangrijke bijdrage aangename te maken. Op de tot het succes leverden de achtergrond ziet men nog iets meisjes aan de kassa, wier ple- van het „decor", waaraan in zierige optreden meehielp de deze SM eveneens veel aan- sfeer in de winkel tot een zeer dacht wordt besteed. JN vele bedrijven van Albert Heijn spreekt het personeel tegen- woordig over de mysterieuze ,.Rie Moddel". De caissières fluisteren te hebben gehoord, dat zij binnenkort zal komen om de boel eens wat beter op zijn plaats te zetten. De heer Tepaske van de bouwtechnische dienst heeft ons echter duidelijk gemaakt, dat er geen sprake is van een dienstmaagd of enigerlei ander menselijk ivezen. Remodel is een verschijnsel! Maar het komt er inderdaad wel op neer, dat de inrichting van de SuperMarls of Zelfbedieningszaken een herindeling ondergaat wanneer dit uit Amerika stammende woord ter sprake komt In de loop van de laatste jaren is bij talrijke filialen al tot een dergelijke ingreep besloten. De laatste tijd is de remode- I ling echt zeer vaak in het I AH-r.ieuws, doordat zij achter- i eenvolgens in Osdorp en in de Amsterdamse Helmholtstraat tot stand kwam zonder dat de betrokken SM's ook maar een minuut voor het publiek geslo ten zijn geweest. Terwijl de huisvrouwen hun inkopen de den, ging op de achtergrond het getimmer en gebreek ge woon door. Het is gebleken dat de consument geen enkel bezwaar had tegen deze handelwijze, waarbij overigens overdag de echte verkoopruimte onge moeid werd gelaten en alleen op de achtergrond achter schuttinkjes het echte verbou wen plaatsvond. De heer Te paske heeft zelfs gemerkt, dat vele consumenten iets derge lijks wel op prijs stelden en n>j maakt melding van ervaringen in Amerika waar met het oog op de nieuwsgierigheidsbevre diging van de consument wordt gezegd: „Laat de mensen ge rust zien wat je allemaal uit voert." Nu de operatie bij die twee grote filialen zo bevredi gend is verlopen, is zijn ver wachting dat de daar gevolgde gedragslijn bij Albert Heijn I wel gemeengoed zal worden. „We hoeven nu niet meer met een tijdelijke sluiting aan te komen", zegt hij. kunnen diverse rede nen zijn waarom wordt besloten de inrichting van een filiaal te herzien. De praktijk kan uitwijzen, dat het publiek niet soepel langs alle afdelin gen stroomt, of dat er meer afrekenkassa's nodig zijn, ter wijl daar in de bestaande opstelling geen plaats voor is. En wanneer men ertoe over gaat de check-outs naar oen andere hoek van het bedrijf te verplaatsen, heeft dat onher roepelijk tot gevolg, dat vrij wel alle andere afdelingen rok van plaats moeten wisselen. Voorts kan remodeling worden toegepast om de eenvoudige re den dat met het oog op (<-n assortimentsuitbreiding meer ideeën en enthousiasme zijn team tot grote daden inspireert. ruimte nodig is, die verkregen kan worden door het één en on der te verplaatsen of gewoon te laten verdwijnen. Wanneer men dit alles kan doen zonder dat er een sluiting van het filiaal voor nodig is. betekent dit dat de continuïteit in de omzet bewaard blijft. Verder is er sprake van een soort service-verlening aan de klant, die beseft dat ondanks de blijkbaar zo dringende ver bouwing toch met zijn belan gen rekening wordt gehouden. En ten slotte noemt de heer Tepaske als argument: „Iedere dag die je sluit, geef je de consument de kans bij een an der naar binnen te stappen." p EMODELING zonder dat de winkel dicht gaat, is overigens een niet geringe op gave. Het aantal problemen is legio. Omdat er na sluitingstijd meestal tot twee uur in de nacht wordt gewerkt, dienen zich voortdurend moeilijkhe den aan met betrekking tot de geluidshinder. Om de omwo nenden zoveel mogelijk over last te besparen, wordt bijvoor beeld geprobeerd de aktivitei- ten met de luchthamer op slechts één avond in de zoveel tijd te concentreren. Verder is voor allerlei zaken permissie van de overheid nodig: toestemming voor de gevelver plaatsing, een doorlopende overwerkvergunning, een nieu we hinderwetvergunning inge val de koeling en de motoren worden gewijzigd, enz. Voorts moeten, wanneer het een ge huurd pand betreft, nog de huisbaas en diens architect met de verbouwingen akkoord gaan. Bij dit alles komen dan nog de vele vraagstukken die zich binnen de gelederen van AH zelf voordoen. De heer Tepaske zegt: „Voorbereidings-, uitvoe- rings- en financieel- technisch is het een moeilijke zaak. Wan neer er een geheel nieuw fili aal moet worden geopend, r.ijn wij van de bouwtechnische dienst daarin geruime tijd vol komen heer en meester. Nu echter moet er zeer nauw wor den samengewerkt met de mensen van de verkoop vol gens een zeer nawkeurig sche ma met voortdurende voort gangscontrole. Alles moet als een tandwiel passen. Wanneer ergens vertraging ontstaat, moet onmiddellijk slagvaardig worden gereageerd, bijvoor beeld door hals overkop extra mensen in actie te roepen. Denkt U alleen maar eens aan de moeilijkheden die zich dan weer voordoen bij overwerkbe- rekening. Kortom, het is één brok dynamiek, die tegelijk een grote verantwoordelijkheid op ieders schouders legt. Daar door krijgt een dergelijk avon tuur. ondanks de ongemakken, een zekere charme. Wij hebben het gevoel dat menigeen het leuk vindt het spel zo scherp te spelen."

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 3