De heer A. Heijn opende de 86ste en 87ste Superman Chef-kok AC - Den Haag staat hal ve eeuw aehter fornuis AH directeur aan het woord: DE IIEER BROKKE: EETGEWOO\TE I ER I DERDE litje" NIEUWE KSM'S Verouderd systeem Kwaliteit Assortimentskeuze l)n alles speelt zich af tegen de achtergrond van een assortimentskeuze, waarin dooi de merchandiser in samen werking met onze afdeling marktonderzoek enerzijds en Sobere maaltijd Non food AH - Flitsen Pagina 2 HE HEKK BROKKE. chef-kok van de Albert's Corner in Den Haag, stond begin mei vijftig jaar in de keuken, waarvan zevenendertig bjj Albert Heijn. Al die lange jaren richtte hjj zijn schreden naar het Buitenhof, waar hij eerst bij Formosa werkte. De verandering die daar vorig jaar heeft plaatsgevonden heeft zijn route van huis naar werk niet gewijzigd. Ook in de keuken heeft de tijd niet stilgestaan. Toen de heer Brokke op vijf mei 1918 voor het eerst de witte muts opzette, begon hij aan een car rière waarvan hij wist, dat hij zeer zwaar zou zijn. „Werktij den waren er toen niet bij", zo vertelt hij, ,,na een jaar kreeg ik mijn eerste vrije da gen en ik had toen het gevoel alsof er een andere wereld voor me openging". De arbeidsom standigheden waren in die da gen in dit vak nog ver bene den peil. De heer Brokke spreekt met afschuw over het kolenfornuis, waar men per dag zo'n mud of vier ingooide. Wat dit alles betreft, is er zeer veel verbeterd. Voo1" 1940 was bui ten-de- deur eten een „uitje", een ge zellige belevenis waaraan de meeste mensen zelden toekwa- men. Wanneer men een res taurant binnenstapte, ver wachtte men dan ook dat er iets bijzonders op tafel kwam. Dat gebeurde. Een menu uit die tijd had meestal zo'n vijf a zes gangen en men verlang de niet slechts dat het alle maal voortreffelijk smaakte, maar ook dat het er goed uit zag. „De gerechten werden als J\E heer A. Heijn heeft op maandag 21 mei en dinsdag 28 mei de 86ste en 81sle SuperMart geopend in respectievelijk Almelo en Den Bosch. Op de foto boven de zaak in Almelo, die een vloeroppervlakte heeft van 984 m2 waarvan 718 m2 voor de verkoop. Dit filiaal zul worden geleid door de heer J. N. Claassen. Op de foto onder de Sm in Den Bosch met een totale vloeropper vlakte van 150 m2, waarvan 429 m2 voor de verkoop. Deze zaak zal worden geleid door de heer P. A. Phiferons. M Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 25e jaargang no. 8 17 juni 1968 Verantwoordelijk eindredakteur: H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. Ypma Adres: Westzijde 26, Zaandam Tel. 02980-27000 toestel 220 Na een interne verbouwing zijn de filialen Heemstede, Zandvoortselaan en Amster dam, Stadionweg 173, heropend als KSM's. Aan het assortiment van filiaal Heemstede is voor verpakt (vers) vlees en delica tessen toegevoegd, terwijl dit voor Amsterdam, Stadionweg, voorverpakt vers vlees is. K.S.M. Heemstede nr. 1623, is 15 mei jl. heropend en K.S.M. Amsterdam Stadionweg nr. 1615. op 29 mei. het ware versierd", vertelt de heer Brokke, „van aardappels maakte je bijvoorbeeld een bloementuin en wanneer er weer nieuwe haring kwam. liepen we te piekeren of we niet. van deeg of ijs een bootje konden maken, om daarin dit zeebanket te presenteren." Kortom, in die dagen werd van een kok een dosis fantasie gevraagd, maar naarmate het eten-onderweg steeds meer in trek kwam en de jachtige mens toch geen belangstelling meer had voor al dat fraais, ging de ze charme van het oude am bacht toch enigszins verloren. „Het is nu plate-service ge worden", zegt de heer Brokke. Hoewel de heer Brokke her haaldelijk benadrukt, dat hij ook nu nog met veel plezier zijn taak verricht, steekt hij niet onder stoelen of banken, hoe zeer hij altijd op zoek is ge weest naar een nieuw idee, en welk een bevrediging het hem schonk dit vervolgens te rea liseren. „Doordat mijn vrouw gedurende vijfentwintig jaar een pension dreef, konden wij het ons permitteren fij ne vakanties te houden. Maar waar ik ook kwam, in Wenen, Florence, Nice, Rome of To ledo, ik kon het nooit laten eens in de keuken van het ho tel te gaan kijken. Wanneer ik dan weer thuis kwam. had ik altijd weer nieuwe plannen. Ik werkte ze uit, en zo werd er dan spoedig daarop in ons restaurant weer een nieuwe „specialiteit van onze kok" ge serveerd". zegt de heer Brokke. De heer Brokke neemt aan dat zijn collega's af en toe ook wel eens bijzondere recepten maken of bepaalde voorstel len willen doen, en hij zou het daarom op prijs stellen wan neer de mogelijkheid werd geschapen om elkaar af en toe eens te ontmoeten en ideeën uit te wisselen. (Vervolg van pagina 1) Het is hier niet de plaats om er dieper op in te gaan, maar dat dit lijnrecht staat tegen over de door zo velen erkende noodzaak van steun aan ont wikkelingslanden spreekt wel vanzelf en voor AH en de con sument binnen de EEG en Ne derland, betekent dit dat niet de laagste prijzen gehaald kun nen worden. Overigens blijft Nederland in EEG-verband ijveren voor een ruimer stand punt en meer internationale openheid. T'ERUG in ons eigen land is de prijsvaststelling via de merkartikelen (fabrikan-' ten) een verouderd systeem dat een normale gezonde concurrentie in de weg staat. Immers, een meer efficiënte distributie en versnelde om- j loopsnelheid van artikelen zoals AH nastreeft en reali seert maakt prijsverlaging voor de consument mogelijk, jl maar dit mag niet zolang de producent verkoopprijzen I dwingend kan voorschrijven. yo doorgaande komt ons ge- sprek op de prijsvaststel ling met name op het bieden van aantrekkelijke lage al dan niet tijdelijke prijzen, zoals dit via onze advertenties gebeurt. Deze „trekkers" vor- men een onderdeel van een ge zonde concurrentiestrijd en AH zal met deze agressieve j verkooptechniek zeker door- I gaan. Het is echter bedenkelijk om bepaalde artikelen uit andere branches, die in ons assorti ment worden opgenomen, als „trekkers" te gebruiken. Dit slaat met name op brood en melk omdat de distributie van deze artikelen in Nederland j tot voor kort geheel werd ver- I zorgd door speciaalzaken. Fair play in de handel houdt in dat deze producten door de levens middelenzaken worden ver kocht ap basis van de kosten. Als deze in een supermarkt lager zijn dan in een speciaal zaak. kan de verkoopprijs na- tuurlijk wel lager zijn. Maar 1 deze produkten als trekker met verlies verkopen is onjuist. Wanneer echter onze con currenten in deze richting ac ties gaan ontketenen, kan AH niet passief blijven en wordt van ons een actief, slagvaardig beleid gevraagd. Dit lijkt in consequent, maar de realiteit bepaalt ons feitelijk handelen, ongeacht de vraag of AH ge lukkig is met wat zich op dit vlak in Nederland afspeelt. j^AAST de concurrentie op het prijzenvlak moet ons bedrijf trachten haar markt aandeel te vergroten door zich bijzonder sterk te richten op kwaliteit. In Engeland is ..Marks and Spencer" en in Zwitserland is de „Migros" toonaangevend en AH is bezig zich in ons land een soortgelijke faam te ver werven. Dankzij de hulp van deskundigen op het technolo gisch vlak kunnen wij de kwa liteit van onze eigen producten belangrijk verbeteren en via onze technische en technologi sche know-how bijdragen tot kwaliteitsverbetering bij onze leveranciers. Commercie en wetenschap hebben hierbij een nauw verbond gesloten en zo wordt het team, waarmee de inkoper samenwerkt in- en extern wel ingewikkelder maar komt het resultaat op een hoger niveau te liggen ten bate can onze consumenten. Stonden leveranciers hier aan vankelijk wat huiverig tegen over, langzamerhand valt deze schroom weg en stelt men sa- menwerking op hoge prijs. Zo kan het ook ontstaan dat AH voorlopige garantie geeft ten aanzien van af te nemen kwantiteiten tegen nog nader vast te stellen prijzen. Achter af wordt dan op basis van een redelijke prijs de transactie af gesloten. Dit kan natuurlijk alleen als men door langdurige j samenwerking een basis van wederzijds vertrouwen heeft opgebouwd. onze divisieleiders anderzijds elk op hun eigen wijze, de top leiding adviseren en waarin ook de afdeling planning een grote rol speelt. Opnieuw teamwork dus met als middel punt de directeur merchan dising en de senior merchandi sers. ^ELUKKIG distribueert AH producten, die voorzien j in een dagelijkse behoefte, maar deze behoefte wijzigt zich en het is zaak steeds tijdig de goede leveranciers te zoe ken. We mogen verwachten dat de groei er wel in zal blij ven zitten want de Nederland se consument nuttigt in verhouding tot de buitenlan ders nog steeds een zeer sobere maaltijd. Zowel het ontbijt als het diner van de Nederlander steken sterk af bij wat men bijvoorbeeld in Frankrijk, België en Italië krijgt voorgeschoteld, en al zal deze ontwikkeling mogelijk langzaam gaan, wij zijn ge neigd de consumptiegewoon ten geleidelijk weer interna tionaal aan te passen. QAARNAA'ST neemt de ge woonte om te kopen on der één dak. toe en onze non food groep neemt in groeiende mate deel aan onze totaalom zet. Er is dan ook geen enkele reden om onze SM's van de toekomst te zien als winkels waarin uitsluitend levensmid delen worden verkocht. Maar ook hierbij kan een voorzich tig, weloverwogen beleid ons hoeden voor al te rigoureuze stappen op terreinen, waarop wij via ervaring en onderzoek mogelijkheden aftasten en slap voor stap verder gaan. Ondernemerschap is op grond van visie en feiten be slissingen nemen, die verstrek kende consequenties hebben op de groei en de rentabiliteit van onze onderneming. Op nieuw evenals bij onze vo rige interviews kwamen wij onder de indruk van de grote verantwoordelijkheid die het vervullen van zo'n top- fuii' tie meebrengt.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 2