Bakker was belangrijk ambachts man in het oude Egypte Nieuwe regeling ideeënbeloning Demonstratie van vooruitgang lr. Glazenburg bij jubileum L. Bonman: Deegtrappen Teamspirit bepalend voor slagen C. M. S. aktiviteiten Pinksterkamp Garderen AH-FLITSEN 25 degen van 150 kg per nachtdienst „DE BAKKER!" I anderd is daar kan de heer v. d. Nouweland ons meer van vertel- Iedere dag klinkt deze kreet nog steeds 111 tienduizenden huizen wan- ^en neer „de bakker" na zijn aanbellen opengedaan wordt. Hierbij valt het op dat men nog van „de bakker" spreekt, terwijl de aangesprokene in De heer v. d. Nouweland kwam als 14-jarige bij zijn vader in de bakkerij en maakte de ontwikke ling mee van hout- tot electrische de meeste gevallen alleen nog „broodbezorger" is. Splitsing Er blijkt tussen de bakker en de bezorger een groot verschil te be staan dat in onze woordkeuze nog niet te onderkennen is. De bakker was, tot enkele jaren geleden, de ambachtsman die zijn brood bakte en het tevens zelf verkocht. De mechanisatie bracht hier al gauw verandering in, vooral in de grotere bedrijven, men ging pro- duktie en verkoop splitsen. Zo ontstond naast de bakker, de bezorger, die produkten van de bakker tot voor kort aan huis bracht, want de moderne huis vrouw koopt haar brood nu gelijk tijdig met haar andere levensmid delen in de S.M., waar zij immers vlees, groenten, kruidenierswaren en brood onder één dak vindt. Achter de schermen De bakker is dan ook bij deze ma nier van kopen een man op de achtergrond geworden, nauw ver bonden met ons leven, doordat wij in de gelukkige situatie verkeren dat we dagelijks van zijn produk ten mogen genieten, waarbij niet meer gerealiseerd wordt wat er aan vooraf moet gaan om ons „ons dagelijks brood" voor te zet ten. Om U wat meer van Uw bakker en Uw brood te laten zien willen wij U graag meenemen achter de schermen van onze broodbakkerij te Zwanenburg, welke deel uit maakt van de Produktiebedrijven Amsterdam/Zwanenburg. Historie Voordat we daar binnen stappen willen we eerst iets vertellen over oven. Thans werkt hij als ploegen- chef o.m. met een oven waarvan de capaciteit 1600 broden per uur is, daarnaast hebben hij en zijn mensen de beschikking over een batterij deegkneedmachines terwijl het afwegen, opbollen en uitrollen, ook geheel machinaal gebeurd. Er zou ook geen beginnen aan zijn, zegt de heer v. d. Nouweland, we maken momenteel zo'n 100.000 broden per week, moesten we deze j alle met de hand verwerken, dan zou de bezetting verviervoudigd moeten worden. ovens verwarmde men door op de bakvloer takkenbossen (later ook turven en hout) te verbranden. As- en houtresten werden daarna zo goed mogelijk met een natte jute zak verwijderd. Dat er bij deze manier van bakken stof en houtskool aan en in het brood kwam speelde geen rol, men moest toen wat minder kieskeurig zijn. Het opstoken van die oude ovens was beslist geen pretje, een be hoorlijke schoorsteen was niet aanwezig, terwijl de afsluiting van die ovens alles te wensen overliet. Bij nat hout en weinig trek dreig de de bakker gerookt te worden waarbij de tranen hem over de wangen stroomden. De deur open zetten was er niet bij want dan ging de warmte uit de bakkerij verloren en de hoge temperaturen had men hard nodig voor het rijs- proces van het deeg. U ziet, het was geen onverdeeld genoegen. - Nog voldoende handwerk over - de geschiedenis van de bakker. Hoe oud die geschiedenis al is ver telt o.a. het bijbelse verhaal van „de bakker en de schenker". Reeds in die tijd, in het oude Egypte van de pharao's was de bakker een belangrijk ambachtsman. Was hij dit eerst alleen ten gerie ve van de in die tijd regerende vorsten en belangrijke personen, later, omstreeks 200 jr. voor onze jaartelling, zien we in het oude Rome de eerste op het publiek af gestemde bakkerijen verschijnen. Een der oudste bakkerijen, die ons bekend is in West-Europa, is he den ten dage nog steeds te bezich tigen in de door de Vesuvius ver woeste stad Pompei. In de middeleeuwen rond 1100 verschijnen de eerste bakkersgil den, in deze tijden tot 1930 werk te men met stenen ovens. Deze aan directie en personeel vo bewezen attenties: mevrouw J. Fris-Hogeveen bij overlijden van haar echtgenoot; de heer W. P. Luiten (D.C.) tij dens zijn ziekte, mevr. G. Berke vel d Molenaar (H.D.) bij onge val: de heer J. H. Winter met mevr. M. Winter-Gemser bij hun huwelijk; de heer A. Leermakers (Emb.J tijdens zijn ziekte. „We maken momenteel zo'n 100.000 broden per week." Veranderingen Dat er vooral door de mechanisa tie van de bakkerijen veel ver- Een van de eerste handelingen welke verricht moeten worden om brood te kunnen bakken is het I deegmaken. We moeten het ons nu toch niet meer voorstellen, zegt de deegmaker, de heer Wilhelmus, dat we nu nog moesten werken zoals het plm. 50 jaar geleden ge beurde n.l. met de hand of met de voeten (het z.g. deegtrappen). We maken nu met z'n tweeën zo'n 25 degen van 150 kg per nacht dienst, misschien waren het er dan twee i.p.v. 25. In de deegmakerij beginnen de soorten brood door toevoeging van een of meer extra soorten grond stoffen te ontstaan, 's Nachts wordt vooral het normale brood gebakken, terwijl overdag de meer luxere soorten gebakken worden. Het afwisselend in de dag- en nachtdienst werken heeft geen in vloed op de hobby van de heer Wilhelmus, welke bestaat uit het houden van bonte kanaries. Waarom het bonte en geen gele kanaries zijn is een kwestie van een mooiere tekening, vaak een mooier zingen Wij zullen het meer op smaak houden waar niet over te twisten valt. Uit dit smaakverschil zijn immers ook de broodsoorten ont staan, waarover wij U graag een volgend keer meer willen vertel len. IDEEËNBUSSEN EN DE VER BETERINGEN, DIE ER UIT VOORTKOMEN, ZIJN EEN WARE DEMONSTRATIE VAN DE VOORUITGANG, DIE BE REIKT KAN WORDEN DOOR DE SAMENWERKING TUSSEN LEIDING EN PERSONEEL IN EEN VRIJE SAMENLEVING. John. F. Kennedy Het was een merkwaardig feit, dat de heer L. Bounian als bedrijfs leider van de C.M.S. tevens de eerste was die in deze nieuwe eenheid zijn 121/2-jarig zaken jubileum mocht vieren. zijn de peilers waarop de onder linge samenwerking is opgebouwd, aldus de heer Melis. Namens de chefs bood hij de heer Bouman een aantal boeken aan, waarin een serie artikelen uit 'Life' is samengevat en op populair-weten- schappelijke wijze met bijzonder fraai fotowerk diverse onderwer pen behandelen. Ook de heer Van Zanten, die reeds voor de oprichting van de C.M.S. met de heer Bouman samenwerkte, sprak zijn voldoening uit over de collegialiteit, het wederzijds begrip en de gezamenlijke wil tot goede resultaten te komen. Plezierig De relatie inkoop-produktie is hecht en plezierig wat niet alleen op menselijk vlak maar ook op zakelijk terrein noodzakelijk en vruchtbaar is. Kenmerkend was dat bij dit jubileum de blik meer op de toekomst dan op het ver leden was gericht, al werd tussen neus en lippen wel een enkele her innering opgehaald, zoals de vie ring van het 75-jarig bestaan van ons bedrijf, waaraan de heer Bou man een zeer grote organisatori sche bijdrage leverde. In het nage- sprek bleek nog eens duidelijk hoezeer men in de beginfase van een nieuw bedrijf worstelt met de problemen van alle dag, terwijl toch ook wel sterk het verlangen leeft de grote lijnen te blijven zien. Overleg hierover en bezinning hierop zal in de loop van 1964 plaatsvinden, waarbij kaderbespre kingen, kontaktkommissiewerk en personeelfonds als aspekten van het personeelsbeleid aan de orde komen. De heer L. Bouman; eerste jubilaris C.M.S. Teamspirit Het organiseren en voorbereiden door de naaste medewerkers van deze eerste jubileumviering was wat onwennig. De prettige, open sfeer, die ook in dit bedrijfsonderdeel kenmer kend is, zorgde er echter wel voor dat niet de officiële kant maar de gezellige zijde van deze herden king het samenzijn beheerste. Ir. Glazenburg kon dan ook bij de overhandiging van het direktie- kadeau (een vulpenset) zijn vol doening uitspreken over de team spirit die nodig en bepalend is voor het slagen van de in de C.M.S. gestarte aktiviteiten. Peilers Ook de medewerkers lieten zich niet onbetuigd en de heer Melis gaf hieraan namens de chefs uiting, waarbij hij niet onder stoe len of banken stak, dat men in de aanvang even aan elkaar moest wennen. Keiharde zakelijkheid als het gaat om feiten, menselijke be langstelling als het gaat om de problemen van de medewerkers, In ons januarinummer is aangekondigd, dat de toekenning van extra be loningen, zoals deze in de afgelopen jaren heeft plaatsgevonden, opnieuw een punt van bespreking is geweest. De opzet is, dat er een pot wordt gevormd, die aan het einde van het jaar wordt verdeeld onder alle inzenders, die voor een beloning of een aanmoedigingspremie in aanmerking zijn gekomen. Om de tafel nagaan wat er gedaan kan wor den aan verhoging van efficiency, verbetering van werkomstandig heden etc., etc. Hand in hand De achtergrond van deze verande ring is dat wij menen, dat een zo groot mogelijke groep personeels leden voortdurend meedoet aan het ontwikkelen en bevorderen van nieuwe ideeën en verbeterin gen in produktiemethoden, bespa ringen op materiaal, vermindering van afval etc. De ontwikkeling van de ideeënbus en de ontwikkeling van dit steeds voortschrijdende overleg met het personeel, gaan dus hand in hand en in de PB Zaandam is duidelijk gebleken, dat deze gang van za- ken veel bijdraagt tot een steeds p 9 logisch. bij aan leidinggevende funktiona- rissen, arbeidsanalisten, laborato rium assistenten etc.) zullen o.i ook in de toekomst nog lang blij ven bestaan, al staat ons als ideaal voor ogen dat iedereen het normaal vindt, dat verbeteringen op zijn eigen werkterrein tot zijn taak behoren, en dat t.z.t. zelfs het beloningssysteem zal vervallen. Grote pot Wij willen echter met beide benen op de grond blijven staan. In het huidige beloningssysteem op grond van funk- tie is een extra uitkering voor een bijzondere bijdrage niet alleen bij- ook volkomen Deze gedachte vindt ook in het betere bedrijfsvoering. Het toe- gehele beleid in de PB haar weer- kennen van beloningen voor idee klank nu vele chefs met hun men- en aan diegenen, die niet speciaal sen om de tafel of om de machi- tot taak hebben om verbeteringen nes gaan zitten en systematisch aan te brengen (wij denken hier- Wij hopen dan ook dat vele in- Vervolg van pagina 1) onnavolgbare wijze een heerlijk stukje kaas. Een leider vertelde zijn ervaring van een dag. Hij lag even op zijn bed met zijn in kamptaal geheten „klaverjas-tenen" over de rand, toen er een A.H.-lieverdje langs kwam, met een groot stuk blaas- kauwgom in zijn mond. Meteen rekt hij het stuk gom uit en wik kelt de sliert om de tenen van de bewuste leider. Het gejuich van de omringende jongens was na tuurlijk enorm! Of het gom nog tussen zijn tenen zit, verhaalt de historie niet. Lenen Een knulletje heeft het voor el kaar gekregen, om net zo met zrjn koffertje terug te komen, als hij vertrokken was. Hij had nl. maar alles van zijn vriendje geleend! Ten slotte dit gevraagd aan ver schillende jongens en meisjes, of zij het volgend jaar weer meegin gen, was het antwoord „natuurlijk heel graag", maar van hen, die dit jaar voor het laatst meegin gen, hoorden we een spijtig „dan ben ik te oud". Tot ziens in 1965, ieder bij zijn eigen zenders met belangrijke bedragen Weur rozet op de Klamperstraat in uit de bus zullen komen. I Zaandam!

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 3