Marianne I et je ns heeft haar hart verpand aan de operette Filiaal omgebouwd geheel zonder winkelsluiting AH HOOFDCAISSIÈRE EN HAAR HOBBY Plankenkoorts HULDE AAN HET PERSONEEL r"i 1 Gigantische taak Weer open Veranderingen Pagina 4 HHOEN wij het perceel Leuvenaar straat 55 te Breda betraden, -*■ werd de huiskamer juist door het gehad van een luidruchtige pick-up gevuld met romantiek en frivoliteit uit de Csardasfürstin. Toevallig was dat niet. Juffrouw Marianne Vetjens die hier woont is behalve hoofdcaissière bij Albert Heijn operette-zangeres. En wanneer zij niet zelf zingt, leent ze het oor aan haar collega's uit de beroepssector, die van hoog tot laag op band en plaat vertegenwoordigd zijn. Haar moeder zegt: „Ge kunt hier komen wanneer gij ivilt, de muziek staat aan Twee jaar geleden is juf frouw Vetjens (19) zich gaan interesseren voor de operette, toen zij door een vriendin werd meegesleept naar een zangver eniging. Voor die tijd stond bij haar de klok uitsluitend op beat. Hoewel ze eigenlijk alleen voor de gezelligheid naar de club was gegaan, kreeg ze steeds meer plezier in het zin gen en het was alsof haar oren en haar stem zich voortdurend beter op de welluidende liede ren gingen richten. Aanvanke lijk was ze, zoals iedereen die in het „vak" begint een onop vallend meisje uit het koor, maar gaandeweg kwamen er grotere rollen. Kort geleden was ze „Klarchen" in Frederi- ke en twee weken geleden zijn de repetities begonnen voor „Wiener Blut", waarin zij de rol zal spelen van Franziska Cagliari, een pittig danseresje dat haar gunsten aan vele mannen schenkt. Deze opgave ligt Marianne Vetjens wel wat zwaar op de maag, want er wordt nu van haar een heel ander typetje gevraagd dan in haar vorige creaties, die voor namelijk in de sector van de timide weesmeisjes en preutse schooljuffrouwen lagen. Vetjens het podium de rug heeft toegekeerd. „Ze is", gaat haar moeder verder, „tweemaal meegenomen naar de opening van SuperMarts, één in Tilburg en één helemaal in Laren. Dat moet toch betekenen dat je dan tot de snelsten behoort." En daarbij is dit meiske, dat geen poses aanneemt maar zo na tuurlijk is als het Brabantse land, bij de klanten zeer popu lair. Want anders is het niet te verklaren waarom haar om de haverklap wordt gevraagd of ze eens op visite komt. Dat komt bepaald niet doordat zij wordt herkend als het sopraan- tje uit de operette. „Ik weet niet goed wat ik met die uitno digingen aan moet", zegt ze, „vooral niet als de mensen zich na enige tijd teleurgesteld tonen omdat ik nog altijd niet Dit is het operettegezelschap waarvan Marianne deel uit maakt. ben geweest". Op haar verjaar dag stromen de felicitatiekaar- ten binnen van huisvrouwen wier naam zij soms niet eens kent en velen blijken ook op hun vakantie-adres ver in het buitenland aan haar te denken. Er is zelfs één familie die naar Texas is geëmigreerd en van daar nog altijd brieven stuurt. Binnenkort zal aan het directe contact met de klant evenwel een einde komen, want Mari anne Vetjens, een meisje met goud in haar keel en elastiek in haar vingers, wordt opgeleid voor een kantoorfunctie bij AH. TAAT acteren is trouwens toch datgene uit het ope- rettebedrijf waar zij de meeste moeite mee heeft. „Ze hadden haar vroeger ook wel andere rollekes willen geven", vertelt haar moeder, „maar ze wilde niet. Ze voelde zich nog niet thuis op het toneel". Dat is na tuurlijk gaandeweg een stuk beter geworden, hoewel Mari anne nog niet vrij is van plan kenkoorts. „Wanneer ge voor het eerst in een belangrijke rol op het podium staat, hebt ge dat allicht", vindt ze. Intussen is er een bandrecor- dertje tevoorschijn gehaald en wij horen enige fragmenten waarin brommerige man nenstemmen en diverse ondefi nieerbare geluiden worden overstraald door een zeer hoog en helder sopraantje. „Dat ben ik", zegt Marianne, die vooral grote waardering heeft voor Rudolf Schock, Annelies Ro- thenberger, Margit Schramm en Johan Heesters („in zijn goede tijd"). Zangles heeft ze niet. „Ik zing zoveel, dat ik daar geen tijd voor heb. Tweemaal in de week ben ik 's avonds naar de repetities van de operette en eenmaal naar die van het kerkkoor". En daarbij komen dan tijdens de weekends nog de uitvoeringen en de zang avonden, niet alleen in Breda zelf, maar ook in de „dorpkes rondom". Eén ding moet hier uitdruk kelijk worden gesteld: Marian ne Vetjens ziet het zingen dui delijk als een liefhebberij. Zij snakt niet naar roem of popu lariteit en is in geen enkel op zicht zo'n type dat zich ge draagt met de allure van: kij ken jullie nu eens even hoe ik dat varkentje zal wassen. Inte gendeel, zij blijft liever wat op de achtergrond en in dit inter view in Flitsen heeft zij voor namelijk toegestemd om haar „fans" een genoegen te doen: de bedrijfsleider en de chefs van de groente- en kruide niersafdelingen van de Su- perMart aan het Bredase Bra bantplein. Zij zijn met hun ge zinnen ettelijke malen komen kijken naar haar optreden als Klarchen in Frederike. \J OOR hun kritiek en die van haar ouders, is Mari anne altijd dankbaar. „Ge kunt daar alleen maar beter van worden", vindt ze. „Wij heb ben", valt haar moeder weer in, „in het begin altijd gezegd: Marianne je moet veel vlotter worden en bovendien trok je weer zo'n stuurs gezicht". Deze kritiek verliest evenwel elke waarde zodra juffrouw Op 14 mei nam in het Admini stratiegebouw te Zaandam de heer J. H. Rijvordt afscheid van ons bedrijf en deed zijn in trede in de gepensioneerdenclub. De heer Rijvordt heeft vooral als BL van filiaal Bergen (N.-H.) bekendheid in het AH-bedrijf gekregen. De laatste 4 jaren heeft hij bij de PMC-administratie in het AG geassisteerd. Laatstge noemde afdeling wenste hem een prettige pensioentijd toe en over handigde op PMC-wïjze één van de afscheidscadeaus. Links op de foto: de heer J. Le gerstee, daarnaast de heren Rij vordt, Besterveld, Molenaar en Van Rijn. TR IS in dit blad al eens over remodel gesproken. Daarbij is evenwel meer hulde betoond aan het systeem dan aan de mensen die het uitvoerden. Om dit verzuim goed te maken, memoreren wij thans de niet geringe inspanningen van hen, die metterdaad bij de operatie in de Amsterdamse Helmholtz- straat betrokken zijn geweest. Met uitzondering van de groente vitrines en één zuivelvitrine, werd in de SuperMart aldaar alles verplaatst, zonder dat daar ook -maar een minuut sluiting voor nodig is geweest. Nadat er reeds op 8 maart met de eerste verbou wingswerkzaamheden was be gonnen, kwam het hoogtepunt van de operatie in het week einde van 27 op 29 april. Di rect na sluitingstijd op zater dagmiddag kwam er een groep van ongeveer tachtig man in actie, die eensgezind begonnen aan de „Nacht van Janssen", zo genoemd naar de voor niets te rugdeinzende chef van de afde ling Pre-opening SuperMarts. Velen van hen kwamen van buitenaf: elektriciëns zwoegden aan de verplaatsing en aanslui ting van de check-outs, tegel zetters repareerden vloeren, slopers hielden zich bezig met het uitdrillen van ingangspor talen, schilders bewerkten met kwast en verf wanden en ko lommen, timmerlieden zetten een drogisterij-counter op en plaatsten wanden en werkban ken, bouwvakkers deden hun werk met stenen en cement, koeltechnici verplaatsten vitri nes. Alle werkzaamheden in de technische sector stonden on der leiding van een man die zeker een woord van hulde verdient: opzichter Eyk van Albert Heijn. O 'TUSSEN dit alles door be wogen zich de installateurs van de winkelstellingen (de Fa. Michels), die werden geassis teerd door filiaalpersoneel. Van de in totaal 250 meter stelling, moesten er 90 meter worden afgevoerd, terwijl de rest, aan gevuld met 160 meter nieuw materiaal, naar elders moest worden verplaatst. Het leegha len en later weer vullen was een zo gigantische taak, dat het personeel van de Helm- holtzstraat (inclusief de partti mers) absoluut assistentie no dig had. Die hulp kwam van vele kanten. AH'ers uit Osdoro, Amstelveen, Buitenveldert, de Molukkenstraat en de Linnaeus- straat offerden hun vrije tijd om hier eendrachtig de handen ineen te slaan. Er werden 1000 lege kisten gebruikt om de goe deren tijdelijk in op te bergen; twee opleggers waren nodig om de nieuwe inventaris aan te voeren en drie om de oude ma terialen te laten verdwijnen. Twee dames uit de Helm- holtzstraat hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt door voor koffie, broodjes en cro- que'tten te zorgen. De omzetting van ac stellin gen geschiedde onder leiding van de heer Aderna. De voltal lige pre-openingsgroe? was rog versterkt met vier Field Mer chandisers, met aar. het hooid de heer Zijlstra. Zij hebben veel en goed werk gedaan. MAANDAGMIDDAG, 29 april ging de SuperMart weer gewoon om 13.00 uur open, zij het met uitzondering van de non-foodafdeling. 's Och tends waren de Field-Mer chandisers uit de betreffende branche aangesneld, die tol: donderdagavond zijn gebleven om bij de in-rich >'ng van deze „hoek" de helpende hand te bieden. Op 1 en 2 mei versche nen er mensen uit AH's recla me-studio in de Iielm- holtzstraat: de heer M Duyser met zijn medewerkers en de- etaleurs, die gezamenlijk in ac tie kwamen om hot bedrijf „aan te kleden". In deze laatste dagen werd het de heer Janssen echter eens te meer duidelijk dat de Helmholtzstraat een „linie pro ject" was. Onverhoopt dreigde men nog in tijdnood te gera ken, maar gelukkig bood de middag van Koninginnedag uitkomst. Alle betrokkenen verklaarden zich bereid door te werken en zelfs kwamen er versterkingen uit Osdorp en Mariahoeve. Verder werd besloten de werkzaamheden aan het nieuwe filiaal in Weesp enige dagen o-p halve kracht te laten voortgaan en op woensdag, donderdag en vrij dag de vrijgekomen mensen naar Amsterdam te sturen. Zij hebben als vullers en sjouwers veel van het zware werk opge knapt. Hun aandeel in het kar wei verdient daarom met ere te worden genoemd. 'VEER veel heeft de remo- deling gevraagd van de mannen van bouw (o.l.v. de heer Tepaske) en techniek (heer v. Mechelen). Het pro bleem was, dat er in een vrij kleine ruimte een uitbreiding van het aantal koelmotoren moest worden gerealiseerd, ter wijl voorts allerlei veranderin gen aan de diverse elektrische installaties dienden te worden aangebracht. Voor de groepsleider, de heer J. Joustra, betekende deze onder neming de kroon op een zeer enerverende periode: in zijn district werden binnen een half jaar vijf nieuwe SuperMarts geopend en vonden twee van de grootste verbouwingen plaats die ooit bij Albert Heijn hebben plaatsgevonden. Een zeer bijzonder woord moet worden gericht tot be drijfsleider P. Langerhorst, die het buitengewoon zwaar te verduren heeft gehad. Pas op 3 maart had hij zijn functie in de Helmholtzstraat aanvaard, na daarvoor in Den Haag te hebben gewerkt. Tijd om in te spelen op zijn nieuwe omge ving en medewerkers heeft hij nauwelijks gekregen. Hij moest direct aan de slag om ervoor te zorgen dat geschikt personeel werd gevonden voor de nieuwe non-foodafdelingen. Daar kwam nog bij, dat deze Su perMart, die tevoren altijd centraal verpakt vlees had ver kocht, uitgerekend in deze pe riode werd omgeschakeld tot een normale slagerij. Ook hier voor moest de heer Langer horst nieuwe mensen aantrek ken. Voeg daarbij de vele orga nisatorische problemen waar mee hij als nieuweling in een juist omgebouwde en uitgebrei de zaak kreeg te maken, en men zal begrijpen, dat hij, toen alles achter de rug was, een diepe zucht van verlichting heeft geslaakt. Dat heeft ook de heer Janssen gedaan, die eerlijk toegeeft het vaak enorm benauwd te hebben gehad. „Toen ik begreep, dat het zon der sluiting moest gebeuren", zegt hij, „heb ik gedacht: dat lukt nooit. Maar op een avond ben ik er eens diep over gaan zitten denken. Toen ik eenmaal begon te schrijven, z£g ik de dingen steeds duidelijker voor me en toen ik om drie uur on der de wol kroop, stond de zaak op papier". Hij was ook de man die in „zijn nacht" de tachtig zo feilloos dirigeerde, dat zij elkaar niet voor de voe ten liepen, maar als een goed sluitend team de gaten opvul den. „Ik realiseer me", zo ex cuseert hij zich, „dat mijn be velen soms wel eens wat kortaf hebben geklonken. Tijd voor discussie was er nu eenmaal niet. Ik hoop, dat niemand zich dat aangetrokken heeft".

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 4