Ir. H. N. Mol bestudeerde bouw Amerikaciuse supermarkets SuperMart Laren was decor voor schiIderijenexpositie HOOFD BOUW TECHY DIENST TERUG LIT Y.S. Outillage Congres Veel soorten Amerikanen bezochten AH model slagerij Organisatie Resultaten Mislukte inbraak in filiaal De Slinge 191 Rotterdam AH - Flitsen Pagina 3 In februari is in een motel in de buurt van Philadelphia een congres gehouden dat was gewijd aan de problemen rond de bouw, de inrichting en het technisch onderhoud van Supermar kets en grootwinkelbedrijven. Er werd aan deelgenomen door ongeveer 350 personen, afkomstig uit alle delen van Amerika, J architecten, ingenieurs, technici en zakenlieden uit de betrokken sectoren van het bedrijfsleven. Verder waren er twee Canadezen en één Europeaan. Die eenzame man die helemaal voor dit doel de wijde plas was overgestoken, was ir. H. X. Mol, uit Zaandam. Hoofd Bouwtechnische Dienst van Albert Heijn. Zo heel erg hoeft men zich er( niet over te verbazen, dat hij de ze reis heeft gemaakt, omdat AH gewoon is de ontwikkelingen in Amerika op de voet te volgen. Direct na de oorlog was onze di recteur Verkoop, de heer J. Le gerstee, al één van de eersten die naar de Verenigde Staten reisde, om te zien hoe in Nederland del supermarkt het best zou kunnen! worden opgezet. Wanneer men dit weet, is het j begrijpelijk dat de heer Mol naj terugkeer in Zaandam zegt: „Zo veel echte verschillen heb ik tij-, dens mijn bezoeken aan bevrien-, de ondernemingen niet opge merkt. Onze bedrijven zijn im mers naar Amerikaans voorbeeld opgezet". de klant, geen grote vertraging in de doorstroming geven. Een andere aanpak om de doorstroming te bevorderen heeft hij gezien bij een van de relaties. Hier werd een winkelwagentje gebruikt met de bodem op de hoogte van de bovenkant van de check-out. De voorzijde van het I wagentje was wegklapbaar, zodat de inhoud zonder veel buk- of tilwerk naar de caissière gescho ven kon worden. A 1AAR nu het congres: Dat was een drie dagen durend gebeuren, waarop tientallen spre kers hun zegje kwamen doen Het ene onderwerp was interes santer dan het andere. Naast de behandeling van vraagstukken van vandaag en morgen werden er ook voordrachten gehouden, die een indruk trachten te geven van technische ontwikkelingen in de verre toekomst, zeker naar Nederlandse maatstaven beoor deeld. Er kwamen zaken aan de orde, die ook voor Nederland op dit moment actueel zijn. Een uitge breide uitwisseling van ervarin gen over het toepassen van tapijt als vloerbedekking in SuperMarts vond plaats. Bovendien was er een voordracht over het bouwen en inrichten van een ..food"-win- kel van 200 m2 verkoopopper vlakte in een week na gereedko men van de fundatie. Een volle dig demontabel systeem, dat ont wikkeld was door de gebruiker, zijn architekt en de staal constructiefabrikant. En dan was een van de onderwerpen: de doorstroming bij de check-outs. Hoewel de openingstijden in de Verenigde Staten langer zijn, is er toch ook sprake van filevor ming. Een uitvinder toonde een filmpje, waarin 'hij liet zien wat hij geconstrueerd had, om de doorstroming aan de kassa te be vorderen. Hij had geconstateerd, dat, wanneer de klant niet meer zou behoeven te bukken en te tillen, dus zelf haar inkopen niet meer op de check-out behoefde te leggen, dit een snelheidsverho ging van ongeveer 10 pet. zou opleveren. Hij toonde op het wit te doek zijn vinding: Een wagentje waarvan de boodschappen vanaf de bodem langs mechanische weg via een transportband met noppen op de check out gevoerd worden, wan neer de huisvrouw er mee voor de kassa verschijnt en het sein op groen staat. Voorwaarde is, dat zij het karretje in een be paald spoor voor de kassa brengt, zodat de caissière door op een knop te drukken het mechanisme in werking stelt. Het wagentje wordt dan mechanisch vast ge klemd. geleegd en terzijde afge voerd. ]~AE heer Mol heeft in de twee weken, die hem ter beschikking stonden de gelegen heid gehad om bij diverse onder- I nemingen, waarmee Albert Heijn N.V. op goede voet staat, eens te i kijken hoe het daar met dc ou'til- lage gesteld was. Zo kwam hij terecht bij twee grote ondernemingen, cm in Chi cago en een in Boston. Hier kwam de inrichting in grote I trekken overeen met wat wij in Nederland kennen, alleen op een veel grotere schaal. Opvallend was wel dat ingangsportieken met dubbele deuren hier nog niet toegepast werden. „De Amerika-1 nen' vertelt de heer Mol. ,,ke- ken er van op, dat wij deze reeds lang aanbrengen, te- j meer daar men bij ons een veel i milder klimaat veronderstelde. Daarnaast staat, dat daar de in- iangsdeuren overal geautoma tiseerd zijn". Voor ons is bovendien opval lend, dat in één SuperMart koel- meubelen van verschillend fa brikaat worden toegepast. Men geeft de voorkeur aan dat fabri kaat, waarin het artikel zich, naar de mening van de merchan diser, het best presenteert. aantal parkeerplaatsen in acht te nemen. Doordat iedereen per auto de winkelcentra bezoekt, is het „parcel pick-up"-systeem geme chaniseerd. Achter de check-outs bevindt zich een aangedreven rollenbaan, die naar buiten voor langs het gebouw loopt, zodat de huisvrouw met haar auto haar inkopen daar kan inladen. Een systeem wat zeer eenvoudig en efficiënt is, maar dat in onze Ne derlandse verhoudingen nogal wat bezwaren kan oproepen, in dien dit zou worden ingevoerd. Dat er minder voorschriften zijn toonde een uitbreiding van een SuperMart. waar een stuk te gen aan gebouwd was, dat volko men afweek van de vorm van het hoofdgebouw en bovendien uit andere materialen opgetrok ken was. Men treft ook winkel centra aan, die, wat bouw en af werking betreft, zeer sfeervol zijn. De heer Mol heeft een winkel- centrum bezocht in Plymouth, op 14 mijl van Philadelphia. Een zeer stijlvol ingerichte winkel combinatie met ruimten voor openbare diensten. Het geheel was gegroepeerd rond een grote overdekte hal, waarin planten, bloemen, fonteinen hét geheel een levendig aanzien gaven. Zowel op de begane grond als op de eerste etage waren winkels van verschillende bedrijven Via roltrappen en een grote gaanderij kon men winkelen op de verdie ping. In het algemeen heeft men in Amerika, ook wat SuperMarts betreft voorkeur om alles op de begane grond te bouwen. Daal de grondprijzen oplopen, wordt het weer noodzakelijk om te on derzoeken of het benutten van verdiepingen voor dienst,- par keer- of winkelruimte verant woord is. Op 3 mei hadden we 10 A- merikanen met hun vrouwen op bezoek. In het algemeen waren het slagers, die er in waren geslaagd daarbij zwaar geholpen door hun echtgenotes, zich op te werken tot het bezit van een aantal supermarts. Ze kwamen uit Brussel en waren op weg naar Warschau, Moskou. Kief en Boedapest. Natuurlijk wilden ze onze Centrale Modelslagerij zien, waarbij het hun opviel dat wij het vlees uitbenen, een luxe die de Amerikaan onzin vindt. Hij braadt het vlees met been en al en beweert dat het de smaak ten goede komt. Vervolgens gingen we naar de SM-Amstelveen waar je op vrijdag om 3 uur over de hoof den kon lopen. Er was nl. nog kermis ook op het parkeerter rein. Onze gasten feliciteerden ons met de verbazende drukte in de SuperMart. Na een rondvaart door de grachten verdwenen ze 's avonds richting Warschau, „doing Europe''. FAE HEER Van der Knaap, bedrijfsleider van het filiaal in Laren, ziet zijn taak zeer ruim. Hoewel de commercie wel ergens om de hoek blijft gluren, streeft hij ernaar zijn Super- Mart in het dorpsleven een rol te laten spelendie uitgaat boven die van inkoopcentrum alleen. Daartoe heeft hij verschalende initiatieven genomenmet Sint-Nicolaas stuurde hij een aantal Zwarte Pieten de straat op. m de feestweek rond Koninginnedag kregen 1600 kinderen een onvergetelijke middag aangeboden met goochelen, buikspreken en poppenkast, en van 25 april lot en met 4 mei was zijn bedrijf een ongebruikelijk decor voer een schilderijen-expositie. TAE heer Mol heeft in Ameri- ka SuperMarts van allerlei categorieën gezien. In de bin nenstad waren er oude, die naar onze begrippen aan een grondige reorganisatie en opknapbeurt toe waren. Er waren in winkelcentra nieuwe, waarvan de interieuraf werking een „zekere hang naar het klassieke" liet uitkomen. Al met al vond hij dat de bedrijven in ons land er zeker niet slecht bij afsteken. „De Amerikanen zijn minder aan voorschriften en beperkingen gebonden, zegt hij, „en dat geeft hun de gelegenheid de vorm en inrichting van het gebouw meer aan te passen aan de eisen, die de bedrijfsvoering stelt". Men bouwt veel ruimer; de verkoop oppervlakte is dan ook gemid- deld groter. Er is wel ?en ver plichting om een zekere verhou- 1 ding tussen verkoopruimte en Achttien kunstenaars, van wie zestien dames en twee he ren, hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om ieder drie inzendingen naar de SuperMart af te vaardigen. Allen hadden gestudeerd aan de Gooise Aca demie, maar geen hunner beoe fende het schilderen echt als beroep. In het gezelschap vie len twee figuren bijzonder op: 'de 86-jarige mevrouw Eliza beth Schroder en de non-zuster Felicitas Schellekes van de or de der Dominicanessen. Enigen van hen koesterden in het begin nogal wat beden kingen tegen het initiatief van de heer v. d. Knaap, omdat zij van mening waren dat de om geving zich niet leende voor dit doel, maar nadat de AH-be- drijfsleider hen ervan had overtuigd dat alles zou worden gedaan om hun scheppingen zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen, besloten zij toch mee te doen. „Iedereen", zegt hij, „beschikt nu eenmaal niet over de financiële middelen om ergens te kunnen exposeren en hier kreeg men de kans zijn doeken onder de aandacht van 25.000 mensen te brengen." is echter niet geheel van risico ontbloot, want regelmatig kan men in de kranten nog lezen hoezeer binnen ons volk de op vattingen inzake de moraal uit eenlopen. Er is dan ook van te voren aan de exposanten dui delijk gemaakt, dat geen plaats kon worden geboden aan wer ken waaraan wellicht door sommigen aanstoot zou kunnen worden genomen. Moeilijkhe den in dit verband zijn er dan ook in het geheel niet gerezen. Verder moesten de argumen ten worden ontnomen aan de mensen die wellicht zouden zeggen: „Een expositie in deze entourage betekent een degra datie voor de schilderkunst". „Wij hebben daarom" vertelt de heer v. d. Knaap, „op de plaatsen waar doeken kwamen te hangen, affiches en reclame materiaal weggehaald. Zonder dat dit aan de promotie-activi teiten van AH afbreuk heeft gedaan", voegt hij er snel aan toe. Zowel van het publiek als van de kunstenaars zijn dank zij deze voorzorgen alleen maar gunstige reacties geko men. Verschillende klanten lie ten zich ontvallen: ..Zoiets moet U vaker doen' en enige schilders die nu niet vertegen woordigd waren hebben laten weten de volgende keer graag ook van de partij te zullen zijn. TN ENKELE SuperMarts in Amerika loopt een proef metj dit systeem. De heer Mol is zeer geïnteresseerd in de resultaten j' van dit systeem. Het lijkt hem, dat het geheel een nogal gecom pliceerde constructie heeft en hij vraagt zich af of de storingen, die kunnen optreden, onder an dere door hot niet in juiste stand plaatsen van het wagentje door ET organiseren van een schilderijententoonstelling munt. TAE DOEKEN, die keurig groepsgewijs waren opge hangen aan de wanden boven de groente- en fruitvïtrines en de textielafdeling, vertoonden een grote variatie in genre, stijl, kleur en formaat. Enige namen: Stilleven met fruit, Duinlandschap Terschelling. Agressie. Gekooide vrijheid, Torremolinos: uitzicht op de Mediterranée, Dwarreling, en Ridder en dienstmaagd, welk laatste schilderij afkomstig was van de 86-jarige. Aangespoord door het succes is de heer v. d. Knaap vast besloten het evenement nog eens te herhalen. Maar hij wil bovendien nog meer. Hij speelt met het idee een teken wedstrijd voor de jeugd te or ganiseren en breekt zich het hoofd of er op het lege plat boven het bedrijf ook niet eens een expositie van bijvoorbeeld beeldhouwwerken kan worden gehouden. Het valt niet mee er bij hem uit te trekken waarom hij zich zo tot al deze activiteiten voelt aangetrokken We hebben de indruk dat allerlei aspecten daarbij een rol spelen. „Ik ben natuurlijk zakelijk ingesteld", zegt hij, „en probeer de mensen iets te bieden wat zij ergens anders niet vinden. Het kweken van goodwill is heel belangrijk." Maar allengs distilleren wij uit zijn aarze lende antwoorden toch ook het beeld van een sociaal voelend man, die een goed burger van Laren wil zijn en de ge meenschapszin in zijn dorp tracht te vergroten. In de nacht van zondag op maandag hebben twee amateur inbrekers, namelijk een anti quair en een kunstschilder, kans gezien de brandkast op de rollenbaan te krijgen en via de rollenbaan in een vrachtauto. Dit gebeurde 's nachts om 4 uur. Een vrouw die dit zag ge beuren heeft de politie gebeld, die tijdig ter plaatse was en de heren in de kraag gevat heeft Schade is er verder dus niet aangebracht. De heer De Haas is bezig te trachten het adres van de vrouw te achterhalen.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 3