Drs. J. Rabbie legde nieuwe contacten in Verre Oosten AH senior merchandiser op reis AC Utrecht opende sfeervolle wijnkelder H' Geen straatnamen Snelste trein Zuid-Korea Amerikaanse invloed De heer G. Nienhuis 2 zo |aar Wijhe Lage prijs Rl Formosa II at is en doet de Ondernemingsraad AH - Flitsen Paoina 3 ET,IS natuurlijk prachtig dat Albert Heijn in de loop der jaren een keten van agenten over de aarde heelt kunnen uitzetten, maar enig persoonlijk contact tussen deze ..makelaars" van doorgaans buitenlands origine en het hoofdkantoor in Zaandam moet er af en toe toch zijn. Dat verhoogt aan beide zijden het vertrouwen en het inzicht. Daarom is drs. J. Rabbie, senior-merchandiser van de afdeling non-food. op 14 januari in een vliegtuig gestapt en naar het Verre Oosten gevlogen. Hy heeft er echter veel meer gedaan dan handjes schudden alleen. „Aan het handje" van „onze mannen aldaar" heeft hij bovendien de gelegenheid gehad talrijke nieuwe contacten te leggen en inkopen te doen. Plaats van handeling: Japan. Korea, Formosa en Hongkong. Twee weken heeft drs. Rabbie in Japan doorgebracht, drie-en-een-halve dag in Tokio en de rest in de omgeving van Wat Tokio betreft, leverde dat het beeld op van een ver keersdrukte waarbij vergeleken Amsterdam maar een slaperig provinciestadje was. Maar ondanks de onvoorstelbare hoe veelheden auto's ging alles er ge ordend toe. De heer Rabbie heeft enige warenhuizen bezocht en het is hem opgevallen dat deze niet alleen westers, maar ook zeer modern zijn ingericht. Wel was er een hele etage gereser veerd voor de kimono en de daarbij behorende accessoires. Maar men ziet deze dracht ei genlijk, althans in de stad, alleen nog maar bij feestelijke gelegen heden. Wel is het nog gebrui kelijk, dat de vrouwen hun kinderen in een soort zak op de rug meedragen. f WERIGENS is het voor een buitenlander vrijwel ondoen lijk om er in Tokio alleen op uit te trekken. Het probleem is nl. dat de straten er geen namen hebben. Het enige dat je kunt doen is de taxichauffeur een pa piertje overhandigen met de naam van de wijk erop, maar die moet dan wel in het Japans geschreven zijn. Naar onze let ters kijken die lieden met even groot onbegrip als wij naar de zonderlinge haken en ogen van hen. Op die manier kun je dan ten minste nog in het juiste stadsdeel terecht komen. Maar de taxi kan je alleen nog verder brengen, wanneer je precies kunt wijzen waar je moet zijn. Een buiten lander kan dat niet en dus wordt het dan het zoeken van een naald in een hooiberg". Tl EEL WAT moderner gaat het toe in de Tokio - Osa- "ka-expres, de snelste trein ter wereld die de adembenemende snelheid van 210 kilometer per uur haalt. Hij biedt een enorm „comfort en is altijd vol, zodat reservering verplicht is. Van alle landen in het Verre Oosten is Japan het duurste en wat textiel betreft zijn de prijzen -al zo hoog geworden, dat het voor AH weinig zin meer heeft hier te kopen. In andere sectoren is het echter nog wel aantrekke lijk om zaken te doen met dit «land. „De grote kracht van Ja pan", zegt de heer Rabbie, „is, dat op het platteland het loonpeil nog zeer laag ligt. terwijl men aan de andere kant wat tech nische kennis betreft de gelijke van het Westen is, ja, ons soms zelfs wel eens overtreft," Een kleine opsomming van Ja- L*ipanse artikelen clie dit jaar in winkels van AH komen: filtstif- ten („een geweldig groot arti kel"), iv-slippertjes. (zachte op vouwbare slofjes in effen en be- ïedrukte badstof, verpakt in aardi ge etuitjes), de reeds bekende slippersocks, plastic vlakgom (dat beter schoonmaakt), allerlei zeer goedkope netjes afgewerkte leerartikelen (zoals portefeuilles en sleutelhouders), schoenenzak- ken op basis van rubber en plastic, handschoenen van plastic en nylon en alle mogelijke soor ten aardewerk bekers. VUID-KOREA is een land waarop de heer Rabbie het niet erg heeft begrepen. Het be gon er al mee dat hij zijn bezoek twee dagen moest uitstellen van wege de Pueblo-af faire en de raid van noordelijke commando's op het paleis van de president. Alleen een op koopjes beluste za kenman zal zich hier trouwens ook vertonen, want voor andere vreemdelingen is er alleen maar reden er weg te blijven. In het centrum van Seoel, de hoofdstad, zie je nog wel wat pleinen en hoge gebouwen, maar verder is het een samenraapsel van lage houten en stenen huizen, waar van een groot deel op instorten lijkt te staan. Alles ziet er sme rig en verwaarloosd uit. Het erg ste zijn de straten, die nauwe lijks nog het predicaat berijdbaar verdienen. Dikwijls vertonen zij kuilen die ruim een halve meter diep zijn en het is dan ook geen wonder dat in dit oord de jeep nog het meest geliefde vervoer middel is. De lieer Rabbie heeft er één warenhuis gezien, dat een vreselijk oude en armoedige in druk maakte. ITAXI'S en treinen zijn hier goedkoop en de mensen gaan goed gekleed. Dat laatste is te j danken aan de Amerikaanse dol- lars die rijkelijk rollen. Men kan wel zeggen dat het gehele zaken leven onder Amerikaanse invloed staat. Het verkeer rijdt dan ook j rechts. Onvoorstelbare hoeveel- heden gebreide truien en vesten i (van kunstvezelstoffen) en over hemden worden geëxporteerd i naar de Verenigde Staten. Voor I de Nederlandse zakenman die hier orders komt plaatsen bete- kent dit, dat de Koreanen in het geheel niet onder de indruk ka- men van de grootte van zijn op dracht. Eerst moet hen duidelijk I worden gemaakt dat Nederland maar een stip is vergeleken met 1 de enorme kolos die Amerika heet. van dag en nacht uitmaken. Alle j belangrijke straten en gebouwen liggen op een eiland vlak voor de kust, dat aan de oceaanzijde schitterende panorama's biedt. Er 1 staah statige hotels en het geheel ademt nog de sfeer van het machtige Britse imperium van voorheen. De veel grotere volksbuurten op de vaste wal vertonen echter een ander aan- zien. Twee behoorlijke straten vindt men er en verder onafzien bare achterbuurten, die door de i enorme overbevolking eens te meer een uiterst chaotisch karak ter dragen. Hier vindt men ook de vele fabriekjes, die doorgaans zijn ondergebracht in hoge, grau we huizen, waar op iedere etage een ander onderneminkje is ge vestigd, soms wel vijf of zes bo ven elkaar. Artikelen uil Hongkong die in de winkels van AH komen, zijn: textiel, o.a. pyjama's (voor heren en jongens) en prachtige ski-jacks, handdoeken, bonnette rie, kaarsen, plastic speelgoed en pluche beesten. IJIEZELFDE gerichtheid op de Verenigde Staten heeft de heer Rabbie aangetroffen op For mosa, het Nationalistisch Chinese bolwerk van Tsjang Kai Sjek. j Het heeft hem verbaasd hoezeer I men hier sinds zijn bezoek van vorig jaar vooruit is gegaan. Er i is meer te koop, de kwaliteit van j de artikelen is beter geworden en de hotels rijzen uit de grond. In I dit land profiteert men van de I oorlog die in Vietnam woedt, i want Formosa is één van de plaatsen geworden waar Ameri kaanse soldaten die van het front terugkeren, van hun verlof kun- nen genieten. Toch is het eiland, vergeleken met Japan en Hongkong, nog ze ker twintig jaar achter. Albert Heijn haalt er de vol- gende artikelen vandaanallerlei produkten van zacht plastic (zo als opblaasbaar speelgoed), schoen- en kostuumzakken (voor i gebruik in auto's), bonneterie en textiel, al of niet voorzien van permanent press, een be paalde bewerking van katoen met mengingen van polyester, waarbij het strijken of persen overbodig wordt gemaakt. TJONGKONG bestaat uit twee delen, die een verschil UIM 25 procent van AH's totale non-food import is af- komstig uit het Verre Oosten. De voornaamste reden waarom men het zo ver zoekt, is gelegen in de prijs, die naar westerse maatsta ven nog vaak zeer laag ligt. In vergelijking met vorig jaar zul len de artikelen in de winkels echter iets duurder zijn. Dit heeft twee oorzaken: de sluiting van het Suez-kanaal na de oorlog tussen Israël en zijn Arabische buurstaten vorig jaar en de ver hoging van het EEG-buitentarief. Wat de heer Rabbie in hel Verre Oosten nog is opgevallen, is hoezeer de Nederlandse koop mansgeest nog zijn stempel drukt op het handelsverkeer in dit deel van de wereld. De grote han delskantoren, die in vroeger da gen waren gevestigd in Soeraba- ja en Sjanghai, hebben toen deze steden aan betekenis gingen in boeten en Nederlands-Indië voor ons verloren was, het bijltje er niet bij neergelegd. Weldra open den zij elders nieuwe vestigingen en gooiden het, nu er niet meer met eigen waren viel te hande len, over een andere boeg: thans hebben zij de transitohandel tus sen het Verre Oosten en tal van Europese landen voor een groot deel in handen. Op 18 februari was drs. J. Rabbie. eenzaam ver tegenwoordiger van een klein maar energiek volk, weer terug aan de Zaan. Vrijdag, 19 februari, was de heer G. Nienhuis 25 jaar in dienst bij productiebedrijf Wijhe. In de jaren 1930/1934 werkte hij tijdens de seizoendrukte verschil lende perioden aan het bedrijf. Op 29-9-*34 kwam hij in vaste dienst. Zijn werkzaamheden J bestonden uit het machinaal ont- zwoerden van ham- en schouder- afval. De heer Nienhuis was lid van de O.R. van 1959 t/m 1962 en i heeft thans weer zitting vanaf 1965. Bij de huldiging waren zijn echtgenote, zoon en twee van zijn 3 dochters aanwezig. De heer J. Nijman sprak de jubi laris toe en bracht hem dank voor zijn activiteiten ook als O.R lid. De heer H. Dijkslag «prak namens de O.R. en het personee'.. De heer Nienhuis ont ving "net gouden AH-insigne, geschenken onder couvert en at tenties van de O.R.-leden en me dewerkers van zijn afdeling. Om een inzich' »e krygcn in de doelstelling en werkwijze van de ondernemingsraad, volgt hieronder een uittreksel uit het reglement: De ondernemingsraad is een orgaan van overleg en heeft tot laak de behandeling van aangelegenheden, die betrek- king hebben op het onderne- 1 mingsonderdeel, waarvoor de f ondernemingsraad is in- gesteld. Hij vervuil deze taak 1 onder erkenning van de zelfstandige functie van de l leiding. De ondernemingsraad voert i zijn taak uit door: a. het geven van adviezen en het doen van voorstellen. die tot verbetering van de I technische en economische I gang van zaken binnen het ondernemingsonderdeel kun- j nen bijdragen: I b. het bespreken van uit het I personeel ter kennis van de i ondernemingsraad gebrachte opmerkingen, voorzover deze van algemeen belang zijn voor de positie van de werknemers in het ondememingsonder- deel; opmerkingen van indivi- duele aard dienen behandeld te worden door het daarvoor aangewezen leidinggevend personeel; c. het plegen van overleg i over een door de Raad van Bestuur vast te stellen ar beidsreglement zoals aanvul lingen daarop of wijzigingen daarin; d. het plegen van overleg over de opleiding en de scho ling van werknemers voor hun taak in het onderne mingsonderdeel: e. het plegen van overleg inzake het. vaststellen van va kantietijden, werkroosters, ploegendiensten en schafttij den, voorzover dit niet inge volge artikel 4 buiten zijn be voegdheid valt; f. het bevorderen van de naleving van voor het onder nemingsonderdeel geldende arbeidsvoorwaarden en ar- beidsrichtlijnen; g. het houden van toezicht op de naleving van de wette lijke voorschriften voor de werknemers in het onderne mingsonderdeel, alsmede het houden van toezicht op de in richtingen in het belang van de veiligheid, gezondheid en hygiëne en op de schaft- en kleedgelegenheden. Artikel 4. De ondernemingsraad ont houdt zich van de behandeling van aangelegenhedendie be- drijfstakgewijze zijn geregeld, dan wel in overleg tussen de vakverenigingen en een werk geversvereniging, waarbij de onderneming is aangesloten, of in overleg tussen de Raad van Bestuur en de vakvereni gingen zijn of plegen te wor den geregeld. Vrijdag. 29 maart heeft For mosa N.V. in de Albert's Corner aan. de Oude Gracht in Utrecht een sfeervol ..wijnkeldertje", waar wijn en kaasgerechten wor den geserveerd, geopend. Ter ge legenheid van deze Utrechtse primeur, is er een expositie ge organiseerd van werken van Hans Timmer, leraar aan de academie Artibus.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 3