n Verkiezingen RvB Pensioenfonds staan weer voor de denr Surinaamse sinaasappelen kunnen interessant handelsobject worden 0 =0 0 1 0 instant Met stokjes eten is met zo ge ma Ov erzicht Ingewikkeld Proe\ cn De heer J. van Meer, directeur filialen: Goed product Vreemd bestek Vertrouwen AH - Flitsen Pagina 2 TN de dagelijkse gang van zaken wordt niet zoveel nagedacht en gesproken over pensioenen. Nog veel minder over het beheer van het vermogen, dat ons vroeger of later een pensioenuitkering zal moeten verzekeren. Voor een klein aantal personen in ons bedrijf mag dit echter niet opgaan. Zij behoren zich hiermede wel intensief bezig te houden, omdat zij deel uitmaken van de „Raad van Bestuur van N.V. Pensioenfonds Albert Heijn". Deze Raad van Bestuur draagt een grote verantwoordelijkheid, omdat aan haar de zaken van het fonds zijn opgedragen. In de praktijk betekent dit het beheer van het grote, elk jaar sterk groeiende vermogen. De leden van de Raad behoren mee te spreken over het beheer van het fonds en mee te beoordelen of het Dagelijks Bestuur de zaken goed behartigt. Zij moeten de be langen van de deelnemers kun nen behartigen, omdat het ver mogen het gezamenlijk eigendom van deze deelnemers is. Ieder be zit hiervan een eigen stukje, waarvan in de toekomst een ou- derdoms- of weduwenpensioen wordt uitgekeerd. Dit is geen eenvoudige opgave, want pensioenzaken en beleg gingsaangelegenheden zijn niet gemakkelijk. Als men zich een maal voor de Raad beschikbaar heeft gesteld is men aan de deel nemers, die hun vertrouwen geschonken hebben. verplicht zich grondig in de zaken te ver diepen. Hoe komt deze Raad van Bestuur tot stand? Gedeeltelijk worden de leden van deze Raad gekozen door de deelnemers, ge deeltelijk worden zij benoemd i door de werkgever. Volgens de 1 Wet en uiteraard ook volgens de eigen statuten, moet tenminste de helft van het bestuur bestaan uit leden, die door de deelnemers worden gekozen. Bij ons pensi oenfonds wordt ruimschoots aan deze eis voldaan. Het huidige bestuur telt 15 leden, waarvan er niet minder dan 10 door de deel- j nemers zijn gekozen. Eens in de vier jaar treden de door deelnemers gekozen bestuursleden af. Dit is in 1968 het geval. Een verkiezing dient uit te maken wie in de komende vier jaar de deelnemers zullen vertegenwoordigen in de Raad van Bestuur. In de statuten van hel fonds is bepaald op welke wijze deze bestuursleden er moeten komen. De deelnemers worden daartoe verdeeld in groepen naar gelang van de bedrijfsonderdelen waar toe zij behoren. Per groep wordt er een stemming gehouden. Er moeten ten minste 10 bestuursle den gekozen worden. In verhouding tot het aantal j deelnemers per groep worden de ze bestuursplaatsen over de 1 verschillende groepen verdeeld. Door een bepaling, dat ook groe pen met minder clan 10 pet. van het aantal deelnemers een bestuurslid kunnen kiezen, is het j aantal te kiezen leden 13 gewor den. ÏJ IERONDER een overzicht van de groepsindeling en het aantal te kiezen bestuursleden per groep. Deelnemersgroepen a. Filialen, inclusief: Divisielei ders, groepsleiders, openingsploeg, etaleurs, divisiekantoren, centrale slagerijen (4); b. I'roduktiebedrijf Zaandam (1); c. Distributiecentra: Zaandam en Rotterdam, alsmede al'd. Grootverbruik (1); d. Pro- duktiebedrijf Zwanenburg (1); e. Produktiebedrijf Wijhe (1): I. Hoofdkantoor, inclusief: fieldmer- chandisers, rayonpersoneelschefs, Hermetica (1); g. Administratie gebouw, inclusief: administratie controleurs, balansmakers (1); h. B.T.D., C.I.D., O.T.B.: Bouwtech nische Dienst, Centrale Inkoop Dienst, Organisatiebureau T.B T.O. Hilversum 1i. Sterovita Melkexport (1): k. Restaurant bedrijf (1) De cijfers tussen haakjes geven het aantal te kiezen bestuursle den per groep aan. J^OOR de rechtsvorm van het pensioenfonds, een naam loze vennootschap ligt formeel de zaak iets ingewikkeld. Voor iedere plaats in het bestuur moeten twee deelnemers worden gekozen. Eén van deze Binnen enkele maanden zal er een nieuwe Raad van Bestuur van het pensioen fonds samengesteld worden. De leden van deze Raad wor den grotendeels door de deel nemers van het pensioenfonds, door de „verzekerden" dus. gekozen. In het hiernaast geplaatste artikel wordt door de heer C. Kraaij, directeur van het fonds, uiteengezet, wat de taak van deze Raad van Bestuur is en hoe in de statu ten de verkiezingen geregeld zijn. twee wordt door de werkgever, de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V.. aangewezen als bestuurslid. Buiten deze twee ge kozen deelnemers mag de werk gever geen andere aanwijzen. Wel heeft de werkgever het recht naast de door deelnemers aangewezen bestuursleden zelf nog leden in het bestuur te be noemen. Door de Raad van Bestuur van het pensioenfonds worden voor iedere bestuursplaats, waarvoor deze verkiezing wordt gehouden, vier kandidaten gesteld. De na men van deze kandidaten worden gevonden door overleg met alle instanties en personen, die geacht kunnen worden inzicht te hebben in deze zaak Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan de verschillende personeelsverte- genwoordigende organen. De mo gelijkheid bestaat voor de deel nemers, met terzijdestelling van de kandiaten van de Raad van Bestuur van het pensioenfonds, een andere kandidatenlijst in te dienen. Wie mogen er aan de verkie zingen deelnemen? 1. Alle mannelijke werkne mers. die tenminste 21 jaar oud zijn en tenminste 1 jaar onafge broken in dienst zijn bij ons con cern. 2. Alle vrouwelijke werkne mers. die tenminste 30 jaar oud zijn en tenminste 2 jaar onafge broken in, dienst bij ons con cern. Wie kunnen er tot lid van de Raad ran Bestuur gekozen wor den? Dit zijn alle deelnemers, die de leeftijd van tenminste 25 jaar hebben bereikt en 2 jaar onafge broken m dienst r>an hei concern zijn. Tenslotte een overzicht van de samenstelling van de huidige Raad van Bestuur. Benoemd zijn door de werkgever: G. J. Hermanides voorzitter, mr. Th. Baljon secretaris, C. Kraaij. directeur en F. Röttger, C. Kromhout. Via verkiezingen zijn in de Raad van Bestuur gekozen (waarbij is aangegeven tot welke deelnemersgroep zij behoren): a. R. H. Boersma, A. v. d. Putten. B. H. van Tiel. vacature, c. J. van Dijk, d. J. L. Zomer, g. E. den Bakker, h. D. Verdonk. i. J. de Graaf, en k. A. A. Roël. (advertentie) IN de Albert Corners en andere AH-restauranls is onlangs een actie geëindigd die was gewijd aan Shikishi's en andere exotische gerechten uit Japan. Men had het dit keer in deze verre hoek van de wereld gezocht omdat het lengen der dagen bij een poëtisch ingestel de functionaris een gedachtenassociatie had opgeroepen met het land van de rijzende zon. Een initiatief dat op een dergelijke wijze wordt j geborenverdient gewaardeerd te worden en dat hebben de bezoe- 'j kers over het algemeen ook wel gedaan. Wat de Shikishi's betreft, kan zelfs van een succes worden gesproken. Met de andere specia liteiten liep het iets minder hard. wat echter niet aan het gebodene maar aan de prijzen schijnt te hebben gelegen, die op een iets hoger j~j plan stonden. Chinese en Indische gerechten zijn in ons land langzamerhand gemeengoed geworden, maar mensen die zich expert kunnen noemen op het gebied van de Ja panse keuken zijn dun gezaaid. Toch werd toen de actie nog in een stadium van voorbereiding verkeerde, al spoedig duidelijk, dat er wel zo iemand aan te pas zou moeten komen. De heren Hermanides en Storm hadden zich weliswaar al dikwijls gebo- gen over dikke kookboeken, die 1 nöÖdlakèlijk! hen ook inderdaad wel iets wij zer maakten, maar dat is wan neer je half Nederland aan tafel kunt verwachten nog niet ge noeg. Tenslotte werd een me vrouw gevonden die als reddende engel kon optreden, een uit Ja- pan afkomstig dametje dat met een Nederlander getrouwd is en ook al enige keren op het tele visiescherm ie zien is geweest. Haar adviezen zijn van onschat bare waarde geweest. Toch zijn 1 de gerechten niet helemaal in hun originele samenstelling in de AH-restaurants gekomen. Een kleine aanpassing aan de smaak van de Nederlandse „eter" bleek' JJE HEER J. van Meer, directeur van Albert Heijn, is vier weken naar Suriname geweest. Hij heeft daar bosnegers gezien en Indianen, maar vooral ook mogelijkheden voor export naar Neder land en daar was deze reis nu juist om te doen. In de directiekamers buigt men zich in deze dagen nog over de cijfers en het feiten materiaal dat de heer Van Meer mee terug heeft gebracht. Als deze voldoende zijn om ook anderen tot optimisme te brengen, kan dat betekenen dat AH over afzienbare tijd stappen zal ondernemen om de rechtstreekse import van Surinaamse sinaasappelen ter hand te kunnen nemen. De heer Van Meer is speciaal om deze vruchten aan de verre tocht begonnen. De sinaasappels die thans in onze winkels komen zijn afkomstig uit het Middel landse Zee-gebied, waar de pluk tijd zo ongeveer ligt tussen okto ber en begin mei Allang was er over gedacht of het niet mogelijk zou zijn de resterende periode te overbruggen en wat dat betreft biedt de west een hele uitkomst. In Suriname komen de plukkers in actie in de maanden juli tot. er. met oktober. VU moet helaas worden op gemerkt, dat wat hier wordt geoogst er ietwat anders uitziet dan de „appeltjes van oranje" die ons van elders bereiken. De heer Van Meer zegt het zelf: „Deze .sinaasappels zien er wat onappe tijtelijk uit". Maar dat is dan ook het enige dat hij ten nadele van hen wil laten horen. Integendeel, hij heeft verder niets dan lof: „Qua smaak, zoetheidsgraad, sap en aroma een buitengewoon goed produkt". zo oordeelt hij Over de plantages die de AH-directeur heeft bezocht, laat j hij zich ietwat voorzichtig uit. j „Zij zijn niet wat ze wezen moe ten", zegt hij, „maar ik ben er van overtuigd dat, als wij ons ermee gaan bemoeien, succes 1 verzekerd is. De mensen hier willen wel. Waar zij mee sukke len is geldgebrek en dat komt doordat hun afzet te weinig con- tinuïteit vertoont. Zij zijn geheel j afhankelijk van de schommelin- I gen die zich in de importerende QIT HEEFT tot gevolg gehad, dat een toevallig in ons land vertoevende televisie-ploeg, die op de eerste dag van de actie werd uitgenodigd eens te komen proeven, niet helemaal „weg' was van de maaltijd. Minzaam buigend en glimlachend gaven de oosterlingen voorzichtige advie zen, die over het algemeen weer gingen in de richting die Albert Heijn juist doelbewust had ge meden. Maar enkele van de goedbedoelde raadgevingen heb ben toch navolging gevonden. Bron tot veel vermaak z in de slokjes geweest die bij de ge rechten werden aangeboden, maat brengen door die sinaasap- i Slechts heel weinig Nederlanders rechtstreeks en in vast- bleken, ondanks de bijgeleverde gestelde hoeveelheden te betrek- j „situatieschets" in staat. dit ken. Wijzelf zijn daarmee gebaat vreemde bestek doeltreffend te omdat we in een ongebruikelijke l hanteren. De meesten vroegen na tijd van het jaar een kwalitatief enkele hulpeloze pogingen toch hoogstaand produkt in de ivin- j maar weer naar mes en vork. De kels kunnen brengen en de stokjes teruggeven deed echter bijna niemand en zo zijn er ge durende de weken die de actie heeft geduurd 15.000 paren in Nederlandse laden en kasten be land. ,,We hadden er nog te kort", zegt de heer Storm, die alweer droomt van een nieuw in itiatief dat Nederland op zijn kop moet zetten. (advertentie) landen voordoen in het spel van vraag en aanbod. Soms gaat het even geweldig goed, dan komt er weer een periode van stilstand. Albert Heijn kan hier regel- mensen daarginds worden tege lijkertijd op een enorme manier geholpen. Als we iets aan ont wikkelingshulp willen doen, dati heeft AH hier de kans van zijn leven". heeft Para- TAE heer Van Meer over deze kwestie ii maribo zo ongeveer met de helft van het Surinaamse kabinet gesproken, premier Pengel in cluis. Ook daar had men uiter aard wol oren naar zijn plan. Maar afgezien nog van de even tuele realisering ervan, toonde men zich al uiterst dankbaar dat er iemand uit Nederland was ge- komen die bij de oplossing van een zakelijk probleem aan Suri nam had gedacht. „De mensen daar", zegt de heer Van Meer. „kennen ons land. Degenen, die i hogere functies bekleden, hebben veelal in Nederland gestudeerd. Zij kennen en vertrouwen de Hollandse manier van zaken doen. Maar bovendien hebben zij wel eens het gevoel door het ou de vaderland vergeten te worden. Ik heb daar vele plezierige gesprekken gehad met mensen die ons volk een zeer goed hart toegedragen." ...V v -

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 2