VOOR WEISLAGEN VAN DE K.I.K.-AKTIE IS ACHTER DE SCHERMEN HARD GEWERKT Oprichter van het AH-bedrljf wist het 80 jaar geleden al Men is klant om sfeer en service Personeelsver. Wijhe Subsidie onderafdelingen PV Zaandam werd verdubbeld De heer J. Brehler nam afscheid in O.G. GOED INPAKKEN IS MISSCHIEN DE BESTE DIENST DIE U DE KLANT KUNT BEWIJZEN Dit jaar zal dus geheel in liet teken van de service staan. Dit is echter niet voor het eerst, want in feite is Albert Heyn liiermee al zo'n 80 jaar bezig. In een cahier uit 1920 schreef de oprichter van het bedrijf al in keu rige schrijfletters verschil lende adviezen voor zijn per soneel. Hieronder volgen er enkele: Een grove onbeleefdheid is het, een klant gapend of geeuwend of met andere tee kenen van lusteloosheid te woord te staan. Stel tegenover de klanten de voortreffelijkheid van uw eigen firma in het licht, maak echter niet uw concur renten zwart en geloof ook niet alles, wat men u over hen vertelt. Wordt niet ongeduldig als uw klant moeilijk zijn keus kan bepalen. Dat jaagt de klanten weg. Vele menschen kunnen moeilijk tot een be sluit komen; dat is een ka rakter-eigenaardigheid, waar mee ge rekenschap dient te houden. Voer geen gesprekken met een collega onderwijl ge doende zijt een klant te hel pen. De klant heeft het recht, of meent het recht te hebben, op uw volle attentie, wat u echter niet behoeft te weer houden een tweeden binnen- tredenden klant te groeten. Gebruikt uw overredings kracht niet om de menschen uw waar aan te praten, be denk dat een klant meer waard is dan een enkele ver koop. Er zijn menschen, die tegen een welbespraakt ver- kooper niet bestand zijn en die men gemakkelijk er toe brengt, meer te koopen dan zij van plan waren. Doch zulke verkoopen zijn niet zelden een schadepost voor de zaak, want eenmaal gezwicht zijnde, waagt zulk een zwakke kooper zich lie ver niet ten tweede male aan uw verkoopkracht ge ziet hem niet terug. Zorg er voor, dat uw clien tele nooit hoort, „niet voor radig"van het een of ander artikel, dat gij geregeld ver koopt, want dan is het een aanstaande klant van uw con current. Verkoop een artikel nooit voor beter dan het is, want dat is moordend voor een zaak. Vermijdt ten strengste het natmaken van de vingertop pen met speeksel om het in- wikkelpapier af te scheuren. Vermijdt bij het verkoopen te hoesten, te schrapen, te snuiten en te spuwen. Wendt u bij het hoesten en niezen van de eetwaren af. Blaast zakjes niet met den mond af. Er is zeer veel te verliezen, echter niets te winnen door met een klant over een kwes tie te redeneerende klant heeft altijd gelijk. Als een bediende denkt, dat de klanten er zijn voor hem in plaats van dat hij er is voor de klanten, is het hoog tijd dat ge hem ontslaat. Wanneer U dit nummer van Flitsen onder ogen krijgt, zal om het zo eens uit te drukken 30 van het A.H.-personeel in de filialen reeds kennis hebben gemaakt met de actie „KIK" ofwel, „Klant is Ko ning". Om de 70 die nu met de ogen zitten te knipperen en zich afvragen wat dat nu weer voor „stunt" is direct even wegwijs te maken: De actie „KIK" is niet bepaald een soort happening van voorbij gaande aard, maar een opwekking, een In deze tijd van gelijkscha keling, mechanisatie en een vormigheid rijzen de super markets als paddestoelen uit de grond. Iedereen weet dat Albert Heijn echt niet meer het alleenvertoningsrecht heeft van Z.B.'s en Super- Marts. De klant kan ook, soms nog dichter in de buurt, elders terecht. Het is echter voor U van belang dat ze bij A.H. koopt. Zou ze dat tegenwoordig alleen nog doen omdat de lever worst in de reclame een dubbeltje goedkoper is? An dere zaken hebben immers óók koffieaanbiedingen en aantrekkelijke reklames. Na tuurlijk weet iedere consu ment zo een aantal artikelen op te noemen die hij of zij het liefste van A.H. heeft, maar men is klant van A.H. om de sfeer in de zaak, om de service die men er krijgt als bij geen ander. Waarom service? Om alle mogelijkheden van serviceverlening nu weer eens op een prettige en doeltreffende manier onder de aandacht te brengen kreeg de heer G. C. Kortleve, medewerker van de afdeling reclame, in septem ber van het vorig jaar de op dracht een plan samen te stel len met het doel het perso neel in de filialen duidelijk te maken waarom en hoe service te bieden aan de klant. Servicerapport Als handleiding om de puntjes op de i te zetten is de heer Kortleve uitgegaan van een servicerapport dat voor de di- rektie van AH is opgemaakt en waarvan de essentie met mensen uit de praktijk werd doorgesproken. Er werden twee werkgroepen gevormd. Eén met betrekking tot het onderwerp Onvoorwaardelijke Kwaliteits Garantie, bestaande uit de he ren: L. M. de Haas (divisie leider), K. Dorsman (merchan diser), A. J. Brokman (be drijfsleider SM Osdorp in Am sterdam), A. van Dam (non food-specialist) en de heer Kortleve zelf, die tot taak had den de O.K.G. op de praktijk herinnering aan het feit dat de klant wer kelijk koning is. ledereen heeft dat bij de opleiding voor filiaalpersoneel geleerd en als vanzelfsprekend aanvaard. Het be langrijkste waar het op aankomt is ser vice verlenen, de klant op alle mogelijke manieren van dienst zijn. Ook is geleerd hoe dat het beste kan gebeuren, hoe men zich dient te gedragen, hoe men er uit be hoort te zien. Zo moet het in ieder geval De gecombineerde jaarverga dering-feestavond van de per soneelsvereniging wordt, zoals reeds vermeld, op 2 maart a.s in Hotel Krikke te Wijhe ge houden. Aanvang 19.30 uur. De jaarvergadering is gepland van 19.30 tot 20.00 uur, o.a. wordt het a.s. reisje besproken. Daarna koffiepauze. Om half negen begint de toneelvereni ging T D, Deventer met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven: „Blijf zitten waar je zit", van Aug. van Zuylen. Na afloop dansen tot 1 uur. Muziek van het trio Roelofs uit Heino. De leden van de personeelsvereniging krijgen enkele dagen tevoren de plaatskaarten uitgereikt. De consumptiebonnen (vijf per persoon) worden aan de zaal verstrekt. Wij wijzen de medewerkers van het P.B. Wijhe er nog op, dat nieuwe leden voor de perso neelsvereniging zeer welkom zijn. U kunt zich opgeven bij de personeelschef de heer H. de Groot of bij de heer L. J. Stap (expeditie). De jaarvergadering van de P.V. welke op 12 februari j.l. werd gehouden was slecht be zet. Dit is dan ook een „aktivi- teit" waarvoor niet veel leden belangstelling hebben, echter zijn er een paar dingen in deze vergadering naar voren geko men, die al onze leden moeten weten. Van de onderafdelingen komen in het vervolg op de bestuurs vergadering van de P.V. een afgevaardigde van elk van de ze onderafdelingen de vergade ring bijwonen, dus de inbreng zal vermoedelijk groter wor den. Verder is besloten om de sub sidie voor 1968 aan de onder afdelingen te verdubbelen, dit o.a. ook in verband met de ta melijk ongunstige financiële positie, van enkele onderafde lingen. De heren v. d. Hazel (voorz.), de heer A. Slob (penningmees ter) en de heer J. Zeeman (lid) werden bij akklamatie herko zen en Mw. v. Bronswijk-Hoek stra werd bedankt voor het werk, dat zij voor onze P.V. had gedaan. Tot zo ver een resumé van on ze algemene jaarlijkse leden vergadering; rest nog te ver tellen dat wij op 23 maart a.s. onze laatste avond van het seizoen hebben en dat deze avond gevuld zal worden met 'n cabaretprogramma. De aan kondiging zal weer vroegtijdig worden opgehangen, zodat u allen op de hoogte gesteld wordt. te toetsen. Een tweede werk groep, bestaande uit de heren: B. Talsma (divisieleider), A. J. van der Knaap (bedrijfslei der SM Laren), en P. G. M. Leenards (organisatieafdeling), die tot taak hadden te onder zoeken hoe het staat met het contact met de klant en de serviceverlening in de filialen. Onderzoek De werkgroepen hebben ver volgens hun bevindingen op pa pier gezet, waarna de volgende campagne uit de bus is geko- Dia-show In de eerste plaats etr> dia-show van 160 dia's met geluid en mu ziek. Hiervoor heeft het Téchnisch Filmcentrum te Den Haag een apparaat ontwikkeld bestaande uit een bandrecorder en een carrou sel-projector een apparatuur dus waarin alles bijeen zit, de band recorder het projectie-apparaat bestuurt en de show dus ge makkelijk door een ieder ver toond kan worden Ten twee de een „Kik"-boekje, dat na afloop van de vertoning aan het personeel zal worden uitgereikt en waarin ongeveer dezelfde stof als in de dia's nog eens wordt behandeld met „goed" en fout voorbeelden uit de praktijk. Ten derde, aan de hand van het boek je én de dia's 28 affiches die, na dat men in een filiaal de service- show heeft gezien, aan de bedrijfs leider worden toegestuurd om er elke week één van op het me dedelingenbord te bevestigen. Ten vierde, een brief van de heer A. Heijn aan alle mede werkers die de show hebben gezien en ten vijfde een verras sing. In het kader van de actie komt er namelijk een grote ser vice-prijsvraag, waaraan alle fi- lialenteams kunnen meedoen en waarbij f 5.000,aan prijzen worden uitgeloofd. Veel tijd Wie ooit wel eens iets georga niseerd heeft, zal begrijpen dat het uitvoeren van een derge lijke actie heel wat voeten in de aarde heeft. Behalve alle voorbereidende onderzoeken en besprekingen van de werkgroe pen en de commissie, moest er voor de dia-presentatie een goed script komen. Tenslotte kon er dan pas worden gefoto grafeerd. Omdat het script natuurlijk overeen moest komen met de bevindingen van de werkgroe pen, heeft een en ander nogal wat tijd gevergd. Toen alle di- visieleiders, aan wie het script was voorgelegd, akkoord gin gen kon met de opnamen wor- „Wij zijn vriendelijk. den begonnen. Deze zijn ge maakt in de SM te Osdorp precies tijdens de kerstdrukte, maar bedrijfsleider Brokman bleek wel tegen een stootje te kunnen. Aparte kabel „Het is enorm, zoals de heer Brokman ons ter wille is ge weest", zegt de heer Kortleve. „Stel U voor, er moesten 100 kleurendia's worden gemaakt, maar al gauw bleek dat het maken van goede opnamen, terwijl het filiaal open was, niet mogelijk was. Zo konden bepaalde situaties niet goed worden belicht of was een en ander soms >vat al te lastig voor de klanten. Geen nood, op 11 december kwam er in samenwerking met het G.E.B. een aparte kabel zodat in de avonduren met een zee van lielit kon worden ge werkt zonder dat de gewo ne stoppen doorsloegen. Een aantal medewerkers van het filiaal was bereid ook 's avonds te komen „optreden" en ver der dienden foto-modellen als klanten. Er is die avond tot diep in de nacht gewerkt en op donderdag 14 december nog eens. Toen waren alle 100 dia's klaar waaraan de tekenaar Hans Bishoff nog eens 60 te keningen toevoegde, waarvan ook dia's zijn gemaakt. De heer Bishoff heeft overigens ook de tekeningen in het Kik-boekje verzorgd", aldus de heer Kort leve. Nadat de dia's waren ont wikkeld kon men tussen Kerst en Oudjaar de zaak mon teren met geluid en al, en zo kreeg de direktie van AH de show op 2 januari voor het eerst te zien. Er is daarna nog een en ander bijgeschaafd waarvoor men wéér de mede werking van de heer Brokman en zijn SM-team kreeg met op namen in de avond enz., en toen was alles klaar. De tekst wordt gesproken door Frits Thors, nieuwslezer van de N.T.S., het „Kik"-lied werd gecomponeerd door Kees Bruyn, die o.a. ook het „Bos sanova-boy" op zijn naam heeft staan. De presentatie geschiedt De klant is de persoon waar bij Albert Heijn alles om draait. door de groepsleiders die 12 apparaten tot hun beschikking hebben. De eerste vertoning begon op 19 februari en men hoopt dat op 13 maart ieder een de show heeft gezien en al het materiaal aan de be langhebbenden is uitgereikt. Natuurlijk houdt dit niet in dat de actie na 13 maart is afge lopen. Er is niet zo enorm veel aandacht en tijd aan ge spendeerd, dat we het dan wel weer kunnen laten afweten. Maar waarschijnlijk zal Ook wel niemand dit doen. De show is zo indringend dat we er niet lauw onder kunnen blijven,- maar enthousiast ons best bul len doen te tonen dat we het begrepen hebben. „Eigenlijk", zegt de heer Kórt- leve, „moet iedereen dat geOpel krijgen van: Hoe zou ik het Zelf vinden klant van AH te zijn. Als naar dat idee wordt gehandeld hebben we ons doel bereikt" Voorproefje Een klein voorproefje, hoe de aktie KIK zal worden ontvan gen, heeft de heer Kortleve al gehad. Op 17 januari namelijk is de show al gepresenteerd aan een aantal bedrijfsleiders van SuperMarts die bijeen wa ren in Deventer, Noordwijk en Den Bosch. Het betrof hier de voorlopige, nog niet bijgewerk te opnamen. „In Den Bosch wa ren ze zo enthousiast dat het „Kik"-lied als een carnavals schlager werd meegestampt", zegt hij. Dat was dus een goed begin. In allerlei interne pu- blikaties zal regelmatig aan de service-aotie worden herinnerd, maar misschien is dat dan niet eens meer nodig, omdat het een tweede natuur geworden is. De show zal na 13 maart nog dikwijls worden vertoond. Niet alleen aan al het overige per soneel buiten de filialen, maar ook aan de nieuwe medewer kers. Niemand zal kunnen zeg gen: „Nooit van gehoord". Het is dan ook van het grootste be lang dat men attent is voor de klant. IK VIND HET PRETTIG DATU ONS WAARSCHUWT "Een klant met een klacht is Uw bedankje waard". Op vrijdag, 26 januari 1968 werd in de ontvangsthal van het Ontspanningsgebouw aan de Oostzijde afscheid ge nomen van de heer J. Brehler temidden van een grote groep medewerkers van de onderhoudsdienst. De heer Brehler heeft vanaf het tijdstip van zijn indienst treding totdat hij ruim vier jaar geleden zijn werkzaam heden wegens ziekte moest af breken, in het ketelhuis van onze Productie-Bedrijven ge werkt in de functie van sto ker; een „eenzame post" met een grote verantwoordelijkheid. Radiotoestel Namens de direktie sprak de heer P. C. Vink woorden van dank voor hetgeen de heer Brehler voor het bedrijf heeft gedaan en over handigde hem naast de enveloppe met inhoud een prachtig radio toestel. De heer F. J. de Vries, hoofd van de onderhoudsdienst, me moreerde hierna de technische vooruitgang die de heer Breh ler heeft mogen meemaken, waarna de heer J. F. Daub namens de collega's met een toepasselijk woord een platen- bon overhandigde en een fruit mand. Namens personeel De heer W. Hermary bood ten slotte namens het personeels- fonds een enveloppe met in houd aan. Wij wensen de heer Brehler en zijn echtgenote nog vele jaren toe en hopen dat z'n gezondheidstoestand zich nog verder moge verbeteren.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 4