„Wij allen leven bij de gratie van de klant" Jaarlijkse OPW loopt weer van stapel Eerste dubbeldeksSupermart werd feestelijk geopend Personeelsorgaan Albert Heijn N.V. IN DIT NIMMER 360' kan méér distributiecentra verwerken Nieuwe computer heeft taak van de oude overgenomen De heer G. J. Heijn bij start service-aktie UNICUM IN GESCHIEDENIS VAN AH 25e jaargang no 2 februari 1968 I Operator, de heer C. Nijdam, bedient op de bovenste foto de centrale-verwerkings-een- I heid. Daaronder is de printer en reader afgebeeld. Qp 18 december was de IBM klaar met de installering van de nieuwe computer, in de vaktaal de „360" ge noemd. Het is de bedoeling dat de 360 de „oude" computer gaat vervangen. Dat dit hoognodig was, bleek al bij de start, want door de kerstdrukte hebben de oude en nieuwe com puter gezamenlijk meer dan 24 produktieve uren per dag gemaakt. Had de oude computer het alleen moeten doen, dan was lang niet al het werk klaargekomen, ook al werd er dag en nacht doorgewerkt. De nieuwe computer gaat de werkzaamheden van de oude overnemen. Deze werkzaam heden bestaan onder andere uit het verwerken van de bestel- Voor de 21e maal zal dit jaar de Omzet en Prestatie Wed strijd worden gehouden. Dit jaarlijkse evenement zal niet veel verschillen van de OPW van het vorig jaar, maar vooral voor de nieuwelingen in het bedrijf is het nuttig nog het een en ander over deze wedstrijd te vertellen. Ter gelegenheid van het feit dat de wedstrijd vorig jaar voor de 20ste maal werd gehou den mocht de kampioen van 1967, de heer J. P. Verheule, bedrijfsleider van het filiaal te Sluis Zeeuws-Vlaanderende mooie wisselbeker voorgoed mee naar huis nemen. De heer Verheule sleepte tevens de hoofdprijs, bestaande uit een fijne vakantiereis in de wacht. Voor de O.P.W. van dit jaar, die in maart zal starten en 10 weken zal duren is dus een splinternieuwe wisselprys ont worpen. De hoofdprijs zal ook ditmaal weer bestaan uit een veertiendaagse vakantiereis voor de bedrijfsleider van het winnende team. Het winnende team verdient behalve de eerste prijs in de groep bovendien nog een schat kist met luxe en gebruiksvoor werpen tot een waarde van 100,per persoon. Er zijn in de wedstrijd totaal 48 prjjzen te winnen. De O.P.W. is eigelijk niets an ders dan een sportieve kracht proef tussen alle filialen van Albert Heijn. Iedereen kan er aan meedoen. Want praktisch alle facetten van het werk in de filialen tellen mee voor het resultaat in de wedstrijd. Of we nu een karwei nemen zo als het goed vullen van de schappen of het schoonhouden van de winkel, al deze dingen bepalen samen of men succes heeft of niet. Iedereen kan er dus direct aan meewerken door zijn eigen werk goed te doen. Daar komt het in deze wed strijd op aan. De wedstrjjd bestaat uit een spannende competitie genaamd top tien voor de zelfbedie ningszaken en top vijf voor de supermarts. In deze competi tie wordt er elke week op gelet welke zaken er respectievelijk de tien of vijf besten zijn. De filialen, die zich achtereenvol gens vijf maal bij de beste tien of vijf weten te plaatsen, komen in aanmerking voor extra prij zen bestaande uit een premie- puntenbonus van 1000 punten per persoon. In totaal worden er maar liefst 3.000.000 waar- depunten beschikbaar gesteld. Met deze waardepunten kan men artikelen uit het AH-ca- deauboek bestellen. De O.P.W. zal voor supermarts in vier combinaties van twee groepen worden gestreden. Het beste team van de combinatie van twee groepen krijgt een eerste prijs en het beste filiaal per groep een tweede prijs. To taal zijn er voor de supermarts vier eerste en acht tweede prij zen beschikbaar. Bij de zelfbedieningszaken wordt er gestreden in zes com binaties van twee groepen. De beste twee filialen uit elke com binatie krijgen een eerste en tweede prijs. Voor de beste combinaties per groep zijn twee derde en twee vierde prijzen be schikbaar. De prijzen zullen op de feestelijke O.P.W.-dag bekend worden ge maakt. Een goede raad voor iedereen, die aan de O.P.W. gaat mee doen: „Zorg ervoor dat de klant prettig bij u winkelt en tevreden is". Dat is de beste grondslag voor Uw omzetsucces! bert Heijn is, is voor alles het belangrijkste. Als het perso neel dit nu goed doet en het misschien nog beter gaat doen ben ik er zeker van dat dit onze plaats op de Nederlandse markt verzekert. En dat is tenslotte voor iedereen van be lang", zegt de heer Heijn. De serviceaktie wordt in dit jaar gevoerd onder het motto lingen van de filialen tot afle- veropdrachten voor het distri butiecentrum en facturen voor de filialen. Kon de oude com puter één distributiecentrum bedienen, de nieuwe is in staat om deze werkzaamheden voor meerdere distributiecentra te gelijk uit te voeren. De bestellingen van de filialen, die 's morgens telefonisch bin nenkomen, worden in de com puter gevoerd, die razendsnel zorgt voor een kompleet over zicht van wat er die dag in totaal besteld is. Vervolgens worden per filiaal ophaallijsten en fakturen voor het distribu tiecentrum gemaakt, terwijl te gelijkertijd de voorraadadmini stratie wordt bijgewerkt. Is er een artikel niet in voorraad, alle artikelen staan in het „ge heugen" dan zoekt de com puter een vervangend artikel op. Voor al deze werkzaam heden tezamen heeft hij nog geen minuut per filiaal nodig. Vraag en antwoord De nieuwe computer nu, is zo danig ingericht dat afstandsbe diening mogelijk is. De specia listen zijn op het ogenblik hard aan het werk om het mogelijk te maken dat het distributiecentrum via een telefoonkabel de compu ter kan bedienen. Geeft het dis tributiecentrum dan opdracht aan de computer om het totaalover zicht van alle bestellingen te ge ven, dan geeft de computer deze gegevens, door ze af te drukken op de regeldrukker een zeer snel le automatische typemachinedie op het distributiecentrum staat op gesteld. Zo zal het ook gaan met de fi liaalbestellingen. Wanneer het distributiecentrum afleveropdrach- ten nodig heeft van de filialen dan hoeft men niet meer te doen dan de betreffende filiaalnummers aan de computer door te geven, waarop deze prompt reageert met het afdrukken van de gevraagde lijst. Troetelkind We zijn eens gaan kijken op de computerafdeling zelf. Wan neer je de operators en pro grammeurs bezig ziet met de pagina Geslaagden De cen trale cursussen 2 Bedrijfsleiders bezoe ken Groente DC 3 Ideeënbus keert ƒ600,—uit 3 Nieuws uit Wijhe 3 Service aktie 4 computer dan is het inderdaad te begrijpen dat ze er over pra ten alsof het een persoon was. Zo wordt er ook mee omge gaan. De operator vraagt iets aan de computer door op een gekoppelde schrijfmachine een code uit te typen en de com puter gaat aan het werk. Wordt er een fout gemaakt, dan waarschuwt de computer door op dezelfde schrijfmachine deze fout uit te typen, waarop de programmeur antwoordt en een korrektie laat uitvoeren. We hebben ook het binnenwerk van de computer bekeken en de voor de leek duizelingwek kende wirwar van draden en onderdeeltjes gezien. Je vraagt je af, hoe het mogelijk is, dat iemand ooit kan begrijpen hoe dit precies in elkaar zit, om nog maar te zwijgen van het opsporen van een mankement je. Maar daar is ook iets op gevonden. Hapert er iets, dan onthoudt de computer dit zelf (Zie verder pagina 2) ..Deze zaak is een unicum in de geschiedenis van Albert Heijn. Het is voor het eerst in het bestaan van ons bedrijf, dat wij klanten kunnen ontvangen op een andere verdieping dan op de parterre''. Dit zei de heer J. van Meer, directeur filialen, toen hij maandag 12 februari om half vijf de eerste twee verdiepingen tellende supermart van Albert Heijn aan het Karei de Groteplein te Deventer opende. Direct na de opening werd er een feestelijke receptie gehouden. De nieuwe supermart, die voor het publiek de volgende dag om tien uur de deuren opende wordt geleid door de heer W. M. Hassink. De „dubbeldekker" heeft een totale oppervlakte van ruim 1715 vierkante meter, waarvan 1180 vierkante meter verkoop gedeelte (660 vierkante meter begane grond en 520 vier kante meter eerste verdieping). Het assortiment van deze zaak is enorm gevarieerd. Behalve een afdeling kruidenierswaren, slagerij, groenten en fruit, ge bak, brood, delicatessen, va cuum vleeswaren en drogisterij, huisvest de bovenste verdie ping een complete afdeling met non-food-artikelen. Hier wor den o.m. verkocht: huishoude lijke artikelen, huishoudtextiel, lederwaren, speelgoed, verlich ting, damesconfectie, kinder kleding, bijous, paraplu's, bol len en zaden en pockets en tijd schriften. De nieuwe aanwinst is ontwor pen door architectenbureau A. E. G. Postma uit Deventer. De aannemer was N.V. Aan nemersbedrijf G. W. J. San ders uit Arnhem. Het verkoopteam Deventer op de trap van begane grond naar eerste verdieping „Als men op het ogenblik een bedrijf staande wil hou den dan moet men het volledige wapenarsenaal hanteren. En met dit wapenarsenaal bedoel ik dan een goede kwa liteit, prijs en hoeveelheid van de artikelen, parkeerplaat sen en het op juiste wijze tegemoet treden van de klant. Op het ogenblik nu de concurrentie tussen de verschil lende vormen in de detailhandel ten top is gestegen moe ten we zorgen dat we één van onze andere wapens in het bijzonder gaan oppoetsen: de service". Dit zegt de heer G. J. Heijn, directeur verkoop, zittende achter zijn bu reau op de bovenste verdieping van het hoofdkantoor aan de Westzijde in Zaandam. ,,De klanten nemen op het ogenblik niet alleen genoegen met goede produkten, maar vragen naar een goede ser vice. Een service, die bij 1968 past. Het begrip service, dat wij in dit jaar op de voorgrond willen laten staan, heeft in de loop van de jaren natuurlijk wel een heel andere inhoud gekregen. Vroeger was het bijvoorbeeld zo, dat een winkelbediende een half ons rookvlees bij de klant thuis bezorgde of dat men op krediet levensmiddelen kon kopen. Op het ogenblik moeten we een service gaan bedrijven, die helemaal niets kost maar toch het meest effectief is, zoals bijvoorbeeld het attent zijn tegen de klanten. Het personeel moet proberen elke schijn van onverschillig heid te vermijden. Zij moeten duidelijk laten merken dat ze er voor de klant zijn en dat de klant altijd een beroep op hen kan doen. Vooral de be dieningsafdelingen moeten at tent zijn. Men moet zorgen dat de schappen goed gevuld zijn, de artikelen duidelijk zijn ge prijsd en dat de klant snel bij de kassa kan worden geholpen. Als een klant met een zware tas met boodschappen de win kel uit wil gaan draag dan die tas even naar de auto. Het is een kleine moeite en men behoudt er een goede klant mee", aldus de heer Heijn. „Natuurlijk is het ook vrese lijk belangrijk dat de opvat tingen over de service-gedach ten niet alleen door het vaste personeel goed wordt begre pen, maar dat ook de part-ti mers hieraan de nodige aan dacht schenken. Zij worden im mers door de klant ook als vast AH-personeel gezien. Het besef, dat iedereen op zijn plaats de representant van Al- „K.I.K." (klant is koning). Dit begrip zal centraal worden ge steld. „Men moet zichzelf er terdege van bewust zijn dat wij allen bij de gratie van de klant leven", zegt de heer Heijn.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 1