FEPOW REUNION WAS GROOTSE GEREURTENIS Voor f1000,- per half jaar in Spanje logeren De heer G. A. v. Rooijen nam na 47 jaar afscheid Na 25 jaar trouwe dienst met pensioen gegaan Chef huishoudelijke dienst P.B. De heren J. P. Blanke en J. de Wever naar Londen E rijdag Nachtwaker S. van Bezooijen Zaterdag Zondag Het is op het ogenblik 9 de cember 4 uur en ik zit nog in een zwembroekje op het balcon in de felle zon. Je kijkt hierop zee. Bijna iedere dag hebben wij nog kunnnen zwemmen, alleen de ochtenden zijn vrij koud. Vooral als het landwind is - en de wind van de besneeuwde toppen van de Sierra Nevada komt. Het is hier een bijna tropisch klimaat, er groeien hier sinaas appelen en bananen in de tuin. Achter ons staan dadelpalmen en als je het binnenland in gaat vind je er suikerriet plantages, maïs en rijst. Bergen Waar de bergen begroeid zijn, zijn olijfbomen. Torremolinos zelf is een vrij lelijke badplaats met enorme flatgebouwen en in de zomer is Zand voort er heilig bij. Heel Europa ont moet je hier. Nu in de winter is het er wat kalmer. Vooral het hoge noorden is goed ver tegenwoordigd, Zweden, Fin nen en Noren. Verder Hollan ders. Engelsen, Amerikanen en niet te veel Duitsers. In het huis waar wij zitten zijn het in hoofdzaak Hollanders. Deze zijn te splitsen in drie groepen: jongelui op huwelijksreis, en echtparen waarvan de man óf de vrouw voor hun gezondheid een paar weken er uit moeten en verder gepensioneerden voor enkele maanden of een halfjaar. Vorige week was er nog een familie waarvan de man aan de Birmalijn gewerkt had en clandestien in Scheve- ningen geweest was. Voor gepensioneerden en dus ook voor oud A.H.ers is hier een ideale overwinteringsge legenheid. Doe je je eigen kost dan kun je hier al prima te recht voor even f 1000 per half jaar. Ons kost het per persoon twee maanden met in begrip van vliegreis f 450, per persoon. Je eigen kost klaarmaken is voor oudere mensen hier aan te raden, aan gezien de kost in de tientallen restaurants de Hollanders meestal te vet is door de olijf olie. Het achterland leent zich voor mooie excursies naar wel heel typische Arabische plaatsjes waar het gehele vervoer met ezels gaat en veel handwerk op straat wordt uitgeoefend. Zo arm als het bergland in de buurt van Torremolinos is, zo rijk is het in de omgeving van Granada. V/ij hebben er ge dwaald in dc tuinen en paleizen van het Alhambra. De kathe draal met de graven van Isa bella van Castilië en Ferdinand van Aragon, en van Philips de Schone. Hier in deze stad is de geschiedenis van Europa gemaakt. Het was het laatste bolwerk van de Moren, het was het centrum van waaruit West-Europa en Amerika be heerst i verden. Hier vonden wij herinneringen aan de 80- jarige oorlog en aan Columbus die van Isabella de opdracht kreeg de tocht te maken naar wat later Amerika werd. Hier in Granada leven nog de zigeuners in grotten, wat ech ter niet wil zeggen dat zij alle maal arm zijn. Sommigen zijn schatrijk. Het zijn de flamingo- dansers van Europa. Halver wege Granada en Malaga ligt de stad Antequera, reeds een centrum in het stenen tijdperk- Er zijn nog de oudste wonin gen en begraafplaatsen gevon den, „De dolmen". Dè Phoeni- ciërs hebben hier en in Malaga handel gedreven en hun ves tingen gebouwd. Na hen kwa men de Romeinen. Vandalen De Cartagers trokken hier over met hun olifantenlegers om later verslagen te worden door de Vandalen. Dc naam van het land hier heet nog altijd Andalusië. De V is weggelaten. Spanje is een ideaal vakantie land, vooral het zuiden. In de eerste plaats vooral de zon- aanbidders die hier van april tot november voor 99% zeker zijn van alle dagen zon. De stranden zijn hier in hoofdzaak Op 2 januari 1968 nam de heer G. A. van Rooijen, chef van de huishoudelijke dienst, afscheid van onze Productie-Bedrijven in de ontvangsthal van het Ontspanningsgebouw. Ruim 47 jaar trou we dienst zaten er op en dat terwijl de heer Van Rooijen eigenlijk nooit van plan was geweest by ons bedryf te komen werken, liever was hij bakker geworden, doch door omstandigheden kon dit niet doorgaan; een advertentie lokte de heer Van Rooijen richting Albert Heijn N.V. met de sollicitatie-brief op zak meldde hij zich aan, werd aangenomen en begon zijn werkzaamheden in de functie Van kantoorbediende op het oude Centrale Magazijn aan de West zijde. Na twee jaren ging de heer Van Rooijen over naar de Pro ductie-Bedrijven en in het des tijds nog betrekkelijk kleine, be drijf verkreeg hij een hele reeks taken. Naast onder meer de zorg om de inkoop van verpak- kings-materialen behandelde de heer Van Rooijen ook de per soneelsaangelegenheden voor de fabriek een taak die hij vele jaren met enthousiasme heeft vervuld. In de jaren 19401945 werd het productie-apparaat door de oorlogsomstandigheden groten deels lam gelegd. Vanaf 1937 heeft de heer Van Rooijen de leiding gehad over de werkzaamheden in het Ont spanningsgebouw, vele jaren was hij voorzitter van de Ont spanningsvereniging, hij was een trouw lid van de bedrijfs brandweer, had het beheer over onze vacantiehuisjes en zorgde dat de verdeling rechtvaardig geschiedde en zo zijn er nog vele activiteiten te noemen waar de heer Van Rooijen een klein of 'n groot aandeel in had. Onder grote belangstelling ont ving de heer P. C. Vink de heer Van Rooijen, zijn echtge note en dochtertje en sprak waarderende woorden voor het geen hij voor het bedrijf heeft gedaan. Een tweede mijnheer Van Rooijen was in ons bedrijf niet beschikbaar een nieuwe me dewerker met zo'n grote be drijfservaring en kennis van zaken zou jaren nodig hebben om hetzelfde peil te kunnen be reiken en dat past niet in de steeds meer naar specialisatie vragende functie in onze Pro- zandstranden. In de zomer enorm druk. Gezellige terras jes, night-clubs met flamingo- dansen. Tot vier uur in de nacht rijden hier de bussen. In het voor- en najaar: voor de natuurliefhebbers, duizenden soorten bloemen, in de winter voor hen die de koude ont vluchten. Zij die van 'kunst houden, moeten ook niet in de hete periode komen. Dan is het te warm voor de musea en paleizen, want de zon brandt hier feller en ivordt weerkaatst door de wit gekalkte steden. Vele Hollanders hebben hier een vaste woning. Speciaal oud-I ndië-gasten. Zij hebben hier een eigen dorp, opgezet door de weduwe van Genetaal Spoor. Het leven is hier niet duurder dan in ons land, maar ook niet meer goedkoper. Wel ontlopen de vaste bewoners hier de Nederlandse belasting. Spanje zelf kent maar heel weinig belasting. Als Albert Heijn ook Super markten buiten Nederland had, zou het hier een goede gele genheid zijn om er een paar neer te zetten. Pia Beek Er zijn hier veel Supermarkten maar het ontbreekt hier aan een door de Hollanders ge vraagde sortering. Torremoli nos kent meer Hollandse zakenlui - winkels - restaurants - hotels met hollandse leiding. De bekende pianiste Pia Beek heeft hier een Nacht-club. De wintermaanden zit zij in Hol land, maar de rest van het jaar trekt haar bar duizenden gasten. De gepensioneerden zouden wij willen aanraden er eens over na te denken om een deel van de winter of de hele winter) het kille en vochtige klimaat van Nederland te rui len met een klimaat dat verge leken kan worden met augustus in Nederland. Met de allerbeste wensen en vriendelijke groeten w.g. Pilger en echtgenote. La Baranda, Torremolinos, (Montemar), Espana. duktie-Bedrijven. „Vandaar, mijnheer v. Rooijen," aldus de heer Vink, „hebben wij Uw vele taken ondergebracht bij de diverse afdelingen in ons bedrijf." Namens de directie overhan digde de heer Vink onder een luid applaus aan de heer Van Rooyen een koelkast en de en veloppe met inhoud. Vele sprekers volgden en een stroom van cadeaus kwam in zijn handen. Een straalkachel en een mooie boeket bloemen namens de bewakingsploeg de corveers en de linnenkamer; van het personeel van het Ont spanningsgebouw een electri- sche gong voor zijn nieuwe wo ning in de Bijlstraat en een prachtig scheerapparaat; na- r)p donderdag 5 oktober vertrokken wij met een BAC l-ll van B.U.A. (British United Airways) van de Lucht haven Rotterdam in een wat je zou kunnen noemen uit gelaten stemming. We voelden ons als twee jongens die een schoolreisje gingen maken. Tot onze verbazing ston den wij binnen 40 minuten reeds op London Gatwich Airport alwaar wij werden verwelkomd door de voor zitter van Fepow London, Mr. T. Coffey, bij wie wij het weekend zouden logeren. Onze gastheer woont in Ban- stead, ongeveer 3 kwartier per auto van London. Onze gastheer bracht ons al vroeg de ochtendbladen en twee bekers Engelse thee. Na 'n Engels ontbijt bestaande uit: gebakken bacon, eieren, toma ten, aardappelen en uien, ver lieten we Banstead in gezel schap van onze gastheer voor, wat later zou blijken, een per- fekt georganiseerde sight-see ing tour door de stad Londen, o.a. des morgens; aflossen van de wacht voor Buckingham Palace. Opmerkelijk is dat de geasfalteerde toegangswegen rood zijn dit aflossen is een ceremonie die 3 kwartier in beslag neemt, waarbij door de aanwezige kapel naast mars muziek ook moderne dansmu ziek wordt gespeeld Toen een rondrit langs de Big Ben, Tower Bridge, St. Pauls, Uni lever building, House of Par- lements, House of Lords enz. Na de lunch in een deftige Engelse pub gingen we per underground naar de Tower, waar de kroonjuwelen bewaard worden. Dit is een zeer oud pand aan de Theems met uit zicht op de Tower-Bridge. De wachtposten van dit kanteel hebben een zeer kleurrijk uni form aan, hetgeen in het prachtige zonnige weer goed tot z'n recht kwam. Vandaar per „Tube", dit is een zeer diep gelegen ondergrondse spoor baan, naar „Lloyds Building". Dit was een grote bijzonder heid, aangezien dit ge bouw nimmer voor bezoekers toegankelijk is. Het feit dat één onzer gastheren als direk- teur van een verzekeringsmij., lid van Lloyd is, maakte dit bezoek mogelijk. In Lloyds building worden de voor de verzekeringsmaatschappijen aan grote objekten verbonden risico's verdeeld. Het is een soort beurs voor verzekeringen „Ja, tydens je werk zag je de baas maar zelden," is een begrype- lijk gezegde van de heer S. van Bezooijen, die op donderdag 11 januari 1968 de dag herdacht waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van Albert Heijn N.V. Ruim 21 jaar heeft de heer Van Bezooijen als nachtwaker zijn werkzaamheden verricht in onze Productie-Bedrijven een eenzame taak waaraan een grote ver antwoordelijkheid gekoppeld lag. Al deze jaren heeft hij met een stipte nauwgezetheid zijn con trole-rondes in de fabriek ge lopen lichten uitgedaan waar deze nog brandden deuren gesloten die nog open stonden de in bedrijf zijnde appara tuur in de nachtelijke uren ge controleerd overeenkomstig de instructies van de „dagchefs" mens de Ontspanningsvereni- j ging sigaren en bloemen; de le den van de brandweer kwamen met een toepasselijk woord „een sigaren-boom" aanbieden en zowaar de boom zat reeds vol vruchten; de afdelingschefs van de fabriek bleven niet ach ter en overhandigden een zeld zaam grote doos sigaren met een zeer uitgebreid assortiment. Naast de enveloppe van het personeelfonds kwamen er nog meer sigaren. De heer Van Rooijen, een harts tochtelijk sigarenroker, zal nog vele malen aan deze afscheids- dag kunnen terugdenken als de rookkollommen langzaam op stijgen voorlopig behoeft hij de deur van de sigarenwinkel niet open te duwen. gerapporteerd indien dit no dig was, enz., enz. De voorkomende problemen loste hij merendeels zelf op slechts zelden deed hij een be roep op de hulp van anderen. In de moeilijke oorlogsjaren 1940- 1945 heeft de heer Van Be zooijen zich uitermate verdien stelijk gemaakt voor de brand stofvoorziening van onze per soneelsleden. Velen van ons hebben zich thuis gekoesterd aan de warmte van de turven die de jubilaris op het land ach ter zijn huis had gestoken na eerst het nodige baggerwerk te hebben verricht. Zijn echtgenote was in deze jaren de goede gastvrouwe, wanneer de Albert Heijn turfploeg na het zware werk in haar woning van een „warm bakkie" werd voorzien. De jubilaris, vergezeld van zijn dochter, schoonzoon en klein kind, werd door de heer P. C. Vink in het bijzijn van vele collega's ontvangen in de ont vangsthal van ons Ontspan ningsgebouw. De heer Vink sprak waarde rende woorden en benadrukte nog eens de verdienste van de jubilaris een periode van ruim 21 jaar alleen zijn arbeid te hebben verricht in onze Pro ductie-Bedrijven onder dank zegging voor alles wat de heer Van Bezooijen voor het bedrijf heeft gedaan, overhandigde de heer Vink de jubilaris het gou den insigne en de enveloppe met inhoud. De heer G. A. van Rooijen, die enkele dagen geleden met pen sioen is gegaan, kwam met een toepasselijk woord nog even af scheid nemen van één van zijn trouwe medewerkers. Van zijn collega's ontving de heer Van Bezooijen een prach tige werphengel, waarbij de ver wachting werd uitgesproken dat de vangsten die thuis niet verwerkt kunnen worden, bij de fabriek worden afgeleverd. Namens het personeelfonds nam de heer J. M. Overmeer I Onlangs brachten de heren j J. P. Blanke en J. de Wever j i op uitnodiging van de En- i j gelse Fepow organisatie een j i bezoek aan Londen. Neven- I staan hun relaas. waar in een hal permanent 4.000 mensen aanwezig zijn. In het midden is een grote bel aangebracht, welke geluid wordt indien een schip verlo ren is gegaan. Zowel in de eer der genoemde club als in Lloyds hebben vrouwen geen toegang. Van Lloyds op het bovenste gedeelte van een dubbel deks bus naar een kleine snackbar bij Picadilly Circus om thee te drinken. Eenmaal gezeten zeiden we tegen el kaar: „Wat komt de inrich ting ons bekend voor". Even later ontdekten we waarom. We zaten n.l. in een „Wimpy Bar". Gelopen via Trafalgar Square naar Fepow memorial bestaande uit een kleine vitri ne waarin twee authentieke kopeinden van spoorbielsen van de Birma-spoorlijn, waar zove- len bij zijn omgekomen. We derom boven in de bus naar Picadilly Circus, alwaar in een typisch Engels restaurant een diner-dansant, 's Avonds een wandeling door het deftige Bondsstreet en Regentstreet naar de auto. Toen een rondrit via het bekende „hippies" cen trum, Carnabystreet en„Soho", alwaar onze gastheer bezorgd opmerkte dat hij het op prijs zou stellen in het beruchte So- ho niet de auto te verlaten. Dit was de belangrijkste dag, waarop het doel van onze komst zou plaatsvinden, n.l. de grote Engelse Fepow Reunion. Om 11 uur ontvangst in een zeer grote pub, The Horse Shoe Inn, waar alle mannelijke Fe- pows uit heel Engeland samen plegen te komen. Eerst hier ontmoetten wij onze vrienden waar we in Scheveningen zo'n plezier mee hadden gehad. Dit was werkelijk een groots weer zien. Daarna naar de Royal Festival Hall, waar onze gast heer de leiding had van het to tale gebeuren aldaar met 4000 mensen. Het programma bestond uit een Memorialkorte her denking geleid door de Angli- kaanse bisschop van Birmingham bijgestaan door een orkest in ce remonieel tenue die toepasselijke muziek speelde. Hierna volgde een sketch door de 12 Fepows zoals ook in mei in Scheveningen door hen was opgevoerd en waar in wij toen hebben meegespeeld. Na de sketch volgde een show programma waar ter ere o.a. van de Hollandse gasten, een soort klompendans werd uitgevoerd. Hierna volgde de reünie in een zer grote zaal waar buffetten wa ren ingericht om onze steeds maar dorstige kelen te smeren. Daar hadden wij tevens gelegenheid om kennis te maken met de echtge notes van onze vrienden en vele andere Fepows. Na dit samenzijn werden wij uitgenodigd om met de heer H. K. Engel, Mevrouw Engel en Mevrouw Rompies bij een souper aan te zitten, samen met twee Franse gasten, waar mee wij eerder op de dag reeds kennis hadden gemaakt. Deze zondag, onze laatste dag, werd besteed met een be zoek aan de prachtige omge ving, o.a. aan de beroemde paardenrenbaan (Ascot) en een voortreffelijke lunch in een prachtig motel. Dit alles nam, mede door de gezellige sfeer zo veel tijd in beslag dat wij toen we op het vliegveld Gait- wich aankwamen een laatste oproep voor onze vlucht hoor den. Na een zeer kort, doch moeilijk afscheid, moesten we hard hollen om ons vliegtuig te halen. Vijfendertig minuten later stonden wij weer op Ne derlandse bodem en zeiden te gen elkaar: „Het was geweldig, net een droom, maar dan een mooie". afscheid van de jubilaris en overhandigde hem twee enve loppen (één voor het jubileum en één ten afscheid) en een prachtige plant. De heer Van Bezooijen heeft de laatste maanden met enkele korte on derbrekingen wegens ziekte zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Wij hopen dat hij spoedig ge heel hersteld zal zijn en dat hij nog vele jaren in een goede ge zondheid van zijn pensioen zal mogen genieten.

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 4