0' Nieuwe Binnenweg Rotterdam nog nieuwer D ARBEIDS\ OORWAARDEN RESTAERANTPERSONEEE De heer C. Govers en zijn jubileum 'Vinden en ontwikkelen van nieuwe produkten is heilig moeten van AH M' Pakkamer PB Zaandam kreeg nieuwe glaceer machine Vermicelli en macaroni groeit met NIEUWE PERS IN DE PRODUKTIEBEDRIJVEN Nieuwe installatie voor produktie biscuitartikelen In de jaren '60 en '61 hebben de heer Th. Daalhuysen en ik alle bedrijfsleiders geduren de veertiendaagse cursussen in Zandvoort van deze nieuwe theorieën doordrongen in de vorm van een zogenaamde brain-wash. Dit gebeurde dus danig agressief dat ik elke cursus een nieuwe stok nodig had, want bij een bepaald on derdeel van de cursus werd al tijd, om mijn woorden kracht bij te zetten, een stok stukge slagen. Deze cursus was der mate belangrijk dat ook alle staffunctionarissen die maar iets met de commercie te ma ken hadden de cursus mee maakten. p 1 januari 1960 volgde mijn benoeming tot procuratie- Ma een grondige verbouwing van onze Supermart 1001, werd deze donderdag 12 oktober geopend, onder lei ding van de heer H. Lamberts, voorheen bedr.leider van fil. 1005 te Rotterdam. Ondanks de voetbalwedstrijd Ned.- Denemarken die via de TV werd uitgezonden, was het tij dens de receptie en ouderavond bijzonder druk. e heer J. Legerstee bracht I laken. Op de openingsdag, werd door de G.L. de heer Th. van Deel man, aan het personeel die de gehele tijd in de noodwinkel hadden gewerkt, een leuke her innering aangeboden, in de vorm van een reiswekker. o.m. herinneringen naar voren, die dateerden uit de tijd dat er in de plaats van de su permart, een café-restaurant was, en blijkbaar mooie her inneringen, niet aan de groene tafel, maar toen op het groene aan bedrijfsleiding en collega's voor attenties en belangstelling de heer J. M. Overmeer bij 25-jarig zaken- en huwelijks jubileum de heer D. Bruijn bij 25- jarig zakenjubileum de heer J. Boer bij zijn af scheid. I V.l.n.r. De heer F. Brandsma, G. Heijn. P. Ligten- De heer P. Ligtenstein (midden) overhandigt de j stein. Dr. H. P. Meppelink en C. Govers. jubilaris een Perzisch tapijt als jubileumcadeau. ginds geruime tijd is er door een kleine commissie, waarin o.a. de he ren A. J. Welp en J. R. W. Boot zit ting hebben, hard gewerkt aan de in ventarisatie en het vastleggen van de arbeidsvoorwaar- j den in de restau rantsector, JJoewel de Hore ca CAO op vele vragen antwoord geeft is er toch bij de toepassing van deze CAO-bepalin- gen natuurlijk eni ge variatie in de restaurantwereld en ook binnen de AH-vestigingen. Daarnaast zijn er een aantal zaken, die niet volledig in de CAO geregeld zijn, bijvoorbeeld maaltijdverstrek king, waarvoor el ke manager een oplossing heeft ge vonden die het beste past bij zijn organisatie en si tuatie. Dan is er nog het streven om op een aantal pun ten aansluiting te vinden bij de bepa lingen, die in de andere sectoren van Albert Heijn N V. gelden, zoals bijvoorbeeld jubi leumviering, stu- diebijdragenfonds, buitenlandse ar beidskrachten e.d. ^I met al een se rie vragen die er niet om liegen en nog niet in één keer te beantwoor den zijn. Gelukkig vorderen de be sprekingen goed en in een bijeen komst met de ma nagers op 20 sep tember jl. is het ge hele pakket, zoals in het handboek zal worden samenge vat, onder de loupe genomen. J^ij deze interes sante bespre king kwam duide lijk naar voren dat er grote behoefte bestaat aan onder linge afstemming en het is daarom dat wij hiervoor in de Flitsen even uw aandacht vragen A Is binnenkort uw manager voorstellen, maar regelen of regelin gen in aan U voor legt, is het goed dat u weet wat hiervan de achter grond is. Uiteraard worden dit geen revolutionaire in grepen maar om tot meer eenheid te komen is onderling overleg noodzake lijk. Ap 6 oktober j.l. werd het feit herdacht dat de heer C. Govers, thans onderdirekteur en senior-merchandiser levensmiddelen, zijn 25-jarig zakenjubileum vierde. Dit gebeurde d.m.v. een zeer druk bezochte receptie, hem aangeboden door de Raad van Bestuur. Sprekers waren o.a. de heren G. J. Heijn, P. Ligtenstein, W. F. Nolte, J. Kok. Wij spraken met de heer Govers. /~Vp 1 oktober 1942 kwam ik "vf in dienst bij Van Ameron- gen, G.W.B. in Amsterdam e.o., waar ik belast werd met de leiding van de distributie-afde ling. Mijn direkte, administra tief direkteur was Dr. Max Eu we. Vandaar mijn belang stelling voor de schaaksport en de negen valse Ausweise, die ik door zijn bemiddeling kreeg en waarmee ik 1945 haalde. Maar laat ik bij het begin be ginnen. ei 1940 eindexamen 5-jarige H.B.S. (2e OHS-A'dam) Als arbeidscontractant (semi- ambtenaar) werkzaam op het Rijkskolenbureau, waar ik mij bezighield met de toewijzing- van kolen aan kleine industrie- en. Begin '42 trad ik in dienst bij de handelmij. Perlstein en Roeperbosch. Toen deze firma door de Duitsers werd opgehe ven ben ik bij de Spar-centrale gaan werken. Dit duurde maar kort, waarna ik overstapte naar Van Amerongen. Toen de oorlog voorbij was heb ik mij niet meer bezig gehouden met de distributie, maar kreeg ik de leiding van de afdeling verkoopverzorging. Op 1 november 1949 ben ik als assistent-verkoopleider in dienst van AH getreden. Ver koopleider was de heer J. Le gerstee. Er waren toen 1 hoofd- rayonleider, 6 rayonleiders en een reklame-afdeling met vijf man. Binnendienst, Sales-Pro motion, Filialenbureau en Vormgeving bestonden toen nog niet. De start was dus: be ginnen met de opbouw van het filialenbureau en de afdeling verkoopvoorbereiding. In de jaren '50 ontstond de be langstelling voor het ZB-sys- teem. In eerste instantie was de heer A. Heijn belast met de op zet en de ontwikkeling van de eerste zaken, waarbij ik hem ge durende ca. twee jaren assisteer de. Inmiddels was ik hoofd van de afdeling Verkoop geworden, waardoor ik verantwoordelijk was voor reklame, verpakking en sa les-promotion. Uit hoofde van die functie ben ik in april '59 met de eerste groep AH-ers naar de VS geweest. Dit is een reis met ver strekkende gevolgen geweest, want hieruit resulteerde een vol ledige nieuwe aanpak voor het opstellen van de artikelen, nieuwe winkelinventarissen, reklame-tech- nieken, agressievere advertenties en prijzen met lagere marges. houder. In verband met het vervallen van het obligatie spaarsysteem gingen de heer Legerstee en ik naar de V.S. om daar premie-systemen te bestuderen. Gevolg hiervan was de oprichting van de P.M.C., met als start de beruchte koel kasten-campagne. Op 1 januari 1964 werd ik be noemd tot onderdirekteur en in september 1965 tot senior-mer chandiser uit hoofde waarvan ik verantwoordelijk ben voor de in- en verkoop (in de ruim ste zin van het woord) van al le kruidenierswaren. Belangrijker dan wat achter achter ons ligt is echter dat waar wij vandaag en mor gen mee te maken hebben. Spe ciaal in mijn vak is de onder bouw van alle merchandising- aktiviteiten belangrijk. Deze worden gevormd door drie as pecten. W. O. R.P.-systeem Dit is een noodzaak doordat het aantal produkten wat aan de markt komt onvoorstelbaar groot is en het uitgesloten is tegen ieder produkt „ja" te zeg gen. Onderzoek in de V.S. heeft uitgewezen dat de gemiddelde SM van de 30.000 beschikbare produkten er slechts 7.000 ver koopt. De hoge stichtingskos- ten verbonden aan de bouw van winkelcomplexen vereist van ieder produkt dat aanspraak maakt op ruimte op de plank een hoge omzetsnelheid en een goed rendement. In dit licht moeten we ook het nieuwe W.O.R.P.-systeem zien dat is opgezet om de beschikbare ruimte volgens de moderne calculatiemethoden toe te wij zen. Hier zijn twee formules van belang. 1. Statistisch is bewezen dat van de 10 nieuwe produk ten er 7 mislukken en 2. Meer dan 50 van de om zet van vandaag komt van produkten die 5 jaar gele den niet bestonden. Het vinden en ontwikkelen van nieuwe produkten is der halve een heilig moeten voor een progressief bedrijf als AH. Als gevraagd wordt naar de redenen van het succes van AH, dan zijn dat natuurlijk aktiviteit, progressiviteit, goe de winkels, maar alles zou wei nig baten indien het kwaliteits aspect niet alles overheersend zou zijn. Het doorslaand succes van de vele nieuwe eigen merken van de laatste jaren is primair ge baseerd op kwaliteit. Wij zijn onszelf ternauwernood bewust van het uitzonderlijk hoge kwa- liteits-niveau van de meeste AH-produkten. "VTaasf zijn drukke dagtaak is de lieer C. Govers nog „bestuur der" van een druk gezin: vier meis jes en twee jongens. Uitgezon derd de jongste, echte Heintje- fans". Boze tongen beweren dat hierdoor de laatste jaren zoveel familie-verpakkingen geïntrodu ceerd worden). Ja, acht olifanten van vijf ton... Onze pakkamer die na het moderniseren de toets der kritiek ruimschoots kan doorstaan, heeft als nieuw ste aanwinst een glaceer- machine gekregen. Deze machine is in de nieuwe pakkamer geplaatst, zodat alle kleinverpakkingen op één afdeling kunnen ge schieden. De principes ver schillen niet zoveel van de voorgaande machine, wel ke in de oude C.F. stond, doch de afwerking doet heel wat moderner aan en verhoogd daarmede ook weer het aanzien van de chooolade-pakkamer. Vl/"ie telkens de verbeteringen aan de verschillende in stallaties ziet, zal zich wel eens afvragen wanneer we hiermee aan het eind komen. Zo is het ook gesteld, als we de nieuwe vermicelli-pers bekijken en deze gaan vergelijken met de reeds aanwezige. Steeds weer zijn er nieuwe snufjes, waardoor verbeteringen van capaci teit en kwaliteit tot stand komen. Xlef is bij alle Albert Heijners natuurlijk wel 'bekend, dat vermicelli en ook macaroni niet groeit, zoals bezoekers wel eens denken. Zij bekijken dan in steile verbazing de enorme pers, waaruit onafgebroken honderden kilo's per uur stromen. Deze stroom, welke continue blijft voortgaan, wordt slechts in het weekend onderbroken. Het is daarom vanzelfspre kend, dat de kop waardoor de vermicelli-sliertjes geperst worden van zeer zwaar kali ber is. De meter naast de pers wijst dan ook 50 atmosfeer aan. Denkt U zich dat eens in; dat wil zeggen, dat op de pers plaat van de pers 34 ton druk staat of als U liever een meer populaire vergelijking wilt hebben: er moeten 7 a 8 olifanten van 5 ton boven op staan om op dezelfde wijze een hoeveelheid vermicelli te persen. Ook de droogkasten zijn van de laatste nieuwigheden voorzien, zodat alles nu volau tomatisch regelbaar is. Geen wonder, dat de heer Pis- tocchi en zijn medewerkers bij zonder in hun nopjes zijn met deze nieuwe aanwinst. ^/7e van de Albert Heijners kent de Zaanse Molen-biscuit niet. het artikel dat thans zelfs met twee rollen tegelijk verkocht wordt. De omzet van de biscuit-artikelen, dus niet alleen de Zaanse Molen, nam een dusdanige vorm aan. dat uitbreiding nu al noodzakelijk was. Met passen en meten is op de le verdieping van pand '55 een nieuwe installatie ge plaatst naast de bandoven die de Zaanse- en Koffiekoeken maakt. De lengte van deze in stallatie vormde echter een probleem, waardoor de voorbe werkingsinstallatie er dwars voor moest komen te staan en de inpakband met een terug- voerband in een zgn. rondtrans- port moest worden uitgevoerd. Later zullen deze installaties in één lijn geplaatst wor den, maar alvorens dit kan ge schieden zal het huidige pand verlengd moeten worden. Dat dit echter een omvangrijk werk is, waaraan heel wat bereke ningen en voorbereidingen vooraf gaan, zal U duidelijk zijn. Het resultaat van de hui dige situatie is echter bijzonder bevredigend en hiertoe hebben de frisse kleuren zeker het hun ne bijgedragen. De enorme produktie-mogelijkheid en het bereikte resultaat van de arti kelen doen zelfs de verwach tingen voor de toekomst voor wat de omzet betreft in zeer optimistische prognoses tende ren. Ieder biscuitje wordt keurig uit het deeglaken gestanst. Keurig in formatie komen de bis cuits en koeken uit de oven, waar na ze direkt verpakt worden.

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 3