Groente en fruit worden uit alle delen van de wereld naar Nederland vervoerd De heer J. Hillebrand vierde uniek jubileum mpa 11 Geen land is Albert Heijn te ver Vervoer zowel te land ter zee als in de lucht Halve eeuw bij Meester Bartehon bezoekt Wm zeggen dat De tijd ligt nog niet zover achter ons, dat wij ons slechts gedu rende een korte periode per jaar aan perziken, pruimen en tomaten te goed konden doen. Deze verrukkelijke vruchten bele ven. immers maar heel kortstondig hun rijpheid, en met allerlei groentesoorten is dat niet anders. 'J'och staan er de laatste jaren met Pasen sperziebonen op tafel en in het toetje met Nieuwjaar vindt men verse aardbeien terug. Dat dit mogelijk is geworden, is te danken aan enorme ontwikkelingen die zich in het vervoerswezen, zowel te land, ter zee als in de lucht, hebben voltrokken en waarvan Albert Heijn N.V. meer dan enig ander Nederlands bedrijf profijt heeft weten te trekken. Netwerk A.H. voert zijn groente en [ruit vanuit vele verre landen aan: na men als Italië, Spanje, Grieken land. Israël, Mexico, Florida, Ca- lifornië, de Afrikaanse ontwikke lingslanden, Zmd-Afrika, Nieuw- Zeeland en West-Australië wor den door de heer J. van Meer, directeur filialen, losjes genoemd. Problemen Achter de import uit deze verre streken schuilt ech ter een enorm aantal proble men en daarover kan niemand beter vertellen dan de heer A. de Jong, die er als hoofd van de betrokken afdeling recht streeks mee te maken heeft. Regelmatig is hij zelf in het buitenland te vinden. Misschien snuift hij, terwijl u deze regels leest, de zoetige geur in die over de Spaanse sinaasappel plantages pleegt te hangen, wellicht ook onderhandelt hij onder een kleurige parasol op de Canarische Eilanden over de levering van paprika of sleept hij zich in de moordende zon voort door de straten van Pa lermo om over de aankoop van Siciliaanse sperziebonen te pra ten. Hij heeft al zoveel afge- i-eisd, dat wuivende palmen en romantische haventjes geen ander mens meer van hem ma ken. De heer A. de Jong be geeft zich temidden van dit al les en denkt aan Albert Heijn. Toch blijft zijn bureau op het hoofdkantoor in Zaandam nooit erg lang onbezet, want hij trekt er pas op uit wan neer er ergens spijkers met koppen geslagen moeten wor den. Het leggen van contacten laat hij aan anderen over: aan een netwerk van AH-medé- werkers dat over vele landen is uitgespreid en dat hem te vens op de hoogte houdt van alle bijzonderheden die zich daarginds afspelen: penetra ties, fusies, verwachtingen voor de komende oogst, marktont wikkelingen, veranderingen die voor het vervoer van belang zijn, enz. Wantrouwen De problemen waarvoor men zich in de zuidelijke landen geplaatst ziet, zijn niet gering. Een boer uit Zuid-Italië is van grote argwaan vervuld jegens dat verre noorden, waar vol strekt ondoorgrondelijke vol keren huizen, die altijd haast hebben, moord en brand schreeuwen wanneer een ge wone afspraak eens niet nage komen wordt, en wier meisjes zo vrijmoedig zijn, dat zij zon der mannelijke begeleiding op vakantie gaan. WIJ komen"zegt de heer de Jong, „dikwijls voor een berg van wantrouwen te staan. Deze mensen, die eeuwenlang hun produkten op dezelfde manier heb ben behandeld, doen niet zomaar wat zo'n vreemde snoeshaan hun vertelt. Daar komt heel wat over- redingsqracht aan te pas. Soms zijn we tot twee uur 's nachts met hen bezig." En dan brengt de mentali teit van het zuiden, waar men met grote onbezorgdheid door het leven gaat, met zich mee, dat het woord afspraak er bij lange na niet dezelfde betekenis heeft als bij ons. TB komt voortdurend voor ver- rassingen te staan. Je vertelt bijvoorbeeld aan Italianen, dat wij de klanten van Albert Heijn aard beien voor een bepaalde prijs per kilo willen aanbieden, maar dan een werkelijk kilo, dus zonder het gewicht van de verpakking. Je zegt het tegen de baas, tegen de voorman en nog tegen drie, vier anderen en zij roepen allemaal: Si, si. Maar wat je dan tenslotte afge leverd krijgt, zijn zakken waarvan toch het bruto-gewicht een kilo is." Progressiviteit Over het algemeen vindt de heer de Jong dat de zaken in Spanje iets betrouwbaarder verlopen dan in Italië. Op het Iberisch schiereiland heeft men ook de spoorwegen, wat de outillage en anderzins betreft, meer aan de eisen aangepast. Daartegenover staat evenwel, dat de Italianen op het gebied van de kleinverpakking dikwijls een progressiviteit aan de dag leggen waar men in Neder land iets van zou kunnen le ren. Maar voor beide lan den geldt, dat het verleden en heden er hand in hand gaan: men vindt er moderne trans portwagens, maar ook boeren die met hun muilezel uren lang onderweg zijn om hun pro dukten af te leveren. Duivelskunstenaars Italië, dat allerlei soorten groenten en fruit levert, en Spanje waar vooral sinaasap pels en clementines vandaan komen, terwijl met de kweek van tomaten een begin is ge maakt, leveren verreweg het meest aan Albert Heijn. Ook de Canarische Eilanden moe ten worden genoemd, omdat daar niet alleen paprika en sperziebonen uitstekend gedij en, maar eigenlijk alles wat men nodig heeft. ,,Zeg maar tegen de mensen daar wat je hebben wilt en zij beginnen er meteen aan", ver telt de heer de Jong. TT/T Griekenland komen citroe- nen en perziken. Wat druiven betreft ondervindt men hier nog te grote vervoersmoeilijkheden, hoewel de Griekse chauffeurs wa re duivelskunstenaars zijn, die kanszien in vier dagen met een grote oplegger naar Nederland te komen. Bij Albert Heijn ziet men in de toekomst mogelijkheden voor een vliegroute naar het geboorte land van Pythagoras, Aristoteles en andere beroemde mannen, om aardbeien op te halen. In Israël heeft Albert Heijn zich weten te verzekeren van grote hoeveelheden citrus vruchten en van grapefruits, die zonder meer de beste zijn die in het gehele Midden-Oos ten zijn te vinden. En uit een heel andere hoek van de we reld, uit Mexico, komen me loenen en aardbeien. In de ont wikkelingslanden wordt ge probeerd wat er al wordt ver bouwd, te cultiveren, om daar na aandacht te gaan besteden aan het kweken van nieuwe produkten. Ananas uit deze streken is een zeer gevraagd artikel. Het betrekken van al deze groente- en fruitsoorten uit verre landen is pas enkele jaren geleden tot de mogelijk heden gaan behoren, als ge volg van de grote ontwikke lingen die zich in de vervoers sector hebben voltrokken. van de belangrijkste daar- T-4 van is de komst van de con tainer, enorme vierkante gevaar ten, die luchtdicht afgesloten zijn en rechtstreeks van een vracht wagen in de scheepsruimte wor den overgebracht. Overladen is dus niet meer nodig. Ondanks de hoge eisen, die aan de outillage van de schepen wordt gesteld, worden de transportkosten over zee naar verhouding steeds lager, als gevolg van de felle concur rentie. De spoorwegen passen zich evenwel, naar het oordeel van de heer van Meer, nog te langzaam aan. Toch heeft de samenwerking die zij in inter nationaal verband reeds heb ben bereikt, ertoe geleid, dat de goederen nu doorgaans in de rijdende trein worden inge klaard, zodat er onderweg daardoor geen extra vertraging meer kan ontstaan. T\/7* transport over de rails, dat wat Spanje en Italië betreft toch wel de hoofdmoot vertegen woordigt, heeft een steeds grotere vlucht genomen. Mensen die het weten kunnen", zegt de heer van Meer, „noemen ons wel de groot ste groente- en fruitboer van Ne derland. Wie op de stations de volle treinen achter elkaar voor ons ziet binnenkomen, zal dat best willen geloven." Spanning Lang niet alle fruitsoorten zijn tegen lange reizen per boot of trein bestand. Wanneer de huis vrouw in de winkels van Al- bert Heijn aardbeien ziet uit Italië of zelfs uit Mexico, dan is het zonder meer duidelijk dat deze slechts per vliegtuig vervoerd kunnen zijn. De heer de Jong noemt dit „24 uurs- handel" en het is vooral dit soort transacties dat in Zaan dam tot heel wat spanning en opwinding aanleiding geeft. „Stel dat een vliegtuig waar van gepland is dat het 's mor gens in alle vroegte in Hol land moet aankomen, ergens in Italië enige uren met ver traging aan de grond blijft staan. Het komt dan op een Nederlands vliegveld aan op een moment dat daar de spits- drukte al begonnen is. het bliksemvervoer door de lucht naar Nederland vaak niet meer dan enkele uren in be slag neemt, kan men nu de vruch ten zolang op het veld laten staan tot zij rijp of bijna rijp geivorden zijn. Vroeger was dat een onmo gelijkheid ananas, bana nen, tomaten werden al heel vroeg geplukt, waarna ze groen werden verscheept om pas in Nederland tot rijping te wor den gebracht. Maar hoe mooi ze er dan soms ook uit konden zien, zij hadden toch nooit de kwaliteit en de heerlijke smaak van het fruit, dat onder de ideale omstandigheden van het land van herkomst tot vol le wasdom was gekomen. Nu liggen in de winkels van Albert Heijn vruchten die tot het laatst toe aan de zon van Italië. Mexico en Israël zijn blootge steld geweest en daarom uit die landen hun beste eigen schappen hebben meegebracht. Met deze prachtige zomerse j jaar werkzaam in het bedrijf. dagen zitten wij volop in de Bij de heer en mevr. A. de I vakantie en een ieder van ons i Graaf BTDwerd een doch- 1 kan van dit mooie weer genie-ter Alice Gerda geboren. Onze ten. j felicitaties. de plv. eindredakteur na zijn interview met dr. Bomli meent te kunnen opgaan voor zijn kandidaats rechten: o in een AC een „sudderans" niets te maken heeft met sud deren; bij de opleiding een „smugge- lio" niets te maken heeft met smokkelen; de Zaandamse brugwachter een toerist toeschalde: „Wol das Jachie fcstmachen nicht vor- baifaren!" Of je nu in Spanje of in het Zwarte Woud bent, of in het I Wormerbad, het is overal even mooi en gezellig met dit weer. Ik wil beginnen met onze feest- I gangers. I Mejuffrouw Beenhakker van het laboratorium (nu mevr. Schurer) stapte op 29 juni in 1 de huwelijksboot. Ook mej. E. Jezuit wilde de grote stap doen en wel met de heer H. Bezem binder, dus nu mevr. Bezem- l binder; dit blijde gebeuren was op 23 juni. De heer F. Koning (BTD) ging met zijn bruid op 4 juli naar het gemeentehuis om elkaar het jawoord te geven. Mej. R. A. Boshuizen beloofde op 14 juli haar trouw aan de heer H. W. Boekhout. De heer Kniestedt is ook ge- huwd. Wij zijn nog niet aan het ein- de van onze blijde berichten: Mej. I. de Looze oppert het plan om op 28 juli in het huwelijk te treden met de heer R. Waart. Bij de heer en mevrouw Wes- tra werd een dochter geboren. Wij hopen dat ze in goede ge- zondheid mag opgroeien tot vreugde van haar ouders. 1 Op 1 juli vierde mevr. Nooter- Ros haar 25-jarig huwelijks- 1 feest. Mevr. Udo (KB) was 9 juli 5 jaar in dienst. De heer J. Sijbrand (OD) was 25 juli 1 12jaar aan de zaak. Mej. A. I van Driest vierde haar 5-jarig jubileum op 6 augustus. De heer Huisman was 3 juli 12% jaar in dienst. Ook de heer H. Havik was op die dag 12% Wat onze ziekenlijst betreft j mogen wij niet ontevreden zijn, ook al in verband met het zo merse weer, dat de gezondheid I ten goede komt. Mej. J. Oosting zal na de va kantie weer voor halve dagen gaan werken; dus een goed teken. I De heer Hoekstra (CF) moest voor een onderzoek worden op- genomen. Wij hopen dat alles i goed mag gaan. De heer J. Lokkerbol is nog wegens ziekte thuis, evenals I de heer J. de Jong (CF), die door ziekte al enige weken ver hinderd is zijn werk te doen. Wij hopen dat alles weer goed mag komen. De heer S. Bakker (SB) is nu zover hersteld, dat hij na de vakantie weer gaat werken. De heer G. Schetselaar is in middels weer aan het werk. Wij hopen dat nu alles weer in orde is. Ook de heer K. Weerstand j (PM) is na de operatie weer aan het werk. De heer de Leeuw (PM) was enkele weken thuis door ziekte, maar is inmiddels weer aan het werk. Mej. L. Smit is al vele weken thuis i.v.m. een gebroken been. Wij hopen voor haar op een spoedige beterschap. Mevr. Willemsen (CF) is na haar ziekte nu met vakantie en zal dan daarna haar werk weer hervatten. De heer Pasma (KB) wensen wij toe, dat de gezondheid spoedig terug mag keren. Na een maand leerling-sigarenmaker te Deventer te zijn geweest kwam op 15 juli 1917 de ruim dertien jarige Johan Hillebrand als jongmaatje in dienst bij de NV Meester te Wijhe. Het bedrijf was toen nog gevestigd aan de Kerkstraat, terwijl men ongeveer 20 medewerkers telde. De jonge Hillebrand begon met allerlei voor komende werkzaamheden, totdat in 1922 de eerste vrachtauto werd aangeschaft en hij werd uitverkoren deze te berijden. Geen kleinig heid in die dagen, geen wonder dat de collega's uit de fabriek toen hoog tegen hem opzagen. Nimmer brokken fJIOT 1957 reed Hillebrand in diverse wagens met als bij zonderheid, dat hij nimmer brok ken maakte. Uit de oorlogstijd herinnert hij zich nog goed het rijden op houtgas, waarvoor een installatie op de auto was aange bracht. Inmiddels was hij gepro moveerd tot privé-chauffeur van de direktie en de families Meester en Nijman. Dit leidde op de duur tot een bijzondere verbondenheid. Johan kon een potje breken bij de families en omgekeerd deed hij alles om zo goed mogelijk voor de dag te komen. "Dij speciale gebeurtenissen in de families was hij met de wagen present. De jongste ge neraties Meester en Nijman gingen als kind al dagelijks met hem mee en groeiden met hem op. Ook bij hen kreeg Jo han een aparte plaats. In 1957 werd Hillebrand ernstig ziek en kwam hij enige tijd op non- actief. Daarna leek het beter, dat hij met chaufferen ophield en kwam hij als schrijver in de expeditie-afdeling. Ook daar gaf hij zijn volle krachten. Hoe wel zijn gezondheid te wensen overliet werkte hij toch met veel ambitie en grote accura tesse. Enige weken geleden moest hij wederom in het zie kenhuis worden opgenomen voor onderzoek. Het resultaat was, dat hij met werken moest ophouden, zodat de huldiging ter gelegenheid van zijn 50-ja- rig dienstverband tevens een afscheidsbijeenkomst werd. Op donderdag 13 juli j.l. werd de jubilaris op het kantoor ont vangen. Prettig was het dat voor dit bijzonder jubileum (niet iedereen „haalt" een hal ve eeuw bij dezelfde baas) ir. H. Glazenburg, lid van de Raad van Bestuur en de heer H. K. Engel, hoofd CPD speciaal uit Zaandam naar Wijhe waren gekomen. Van het PB Wijhe waren bij de huldiging verte genwoordigd de heren J. Nij man sr. en G.W. Meester (di rektie) J. Meester en J. Nijman (bedrijfsleiding), W. Berken bosch (procuratiehouder) L. J. Stap en H. Dijkslag (OR). De heer J. Nijman sr. heette eerst de aanwezigen welkom om ver volgens in een leuke toespraak de jubilaris veel lof toe te zwaaien voor zijn vele werk dat hij voor de firma en de twee families deed. Hij gaf daarbij tevens ook een over zicht wat men alzo met Johan meemaakte. Tenslotte bracht hij hem hartelijk dank voor zijn goede werken en bood een ge schenk onder couvert aan. De heer Stap, die voor het ju bileumfonds het woord ver kreeg wees o.a. op de aparte plaats die de jubilaris ook on der het personeel innam. Hij zei steeds alles wat hem voor de mond kwam, spaarde nie mand, maar mocht ook alles zeggen, want niemand werd er kwaad om. Er zijn maar en- De heer J. Nijman Sr. over- I handigt de heer J. Hillebrand I (l.) het jubileumgeschenk in couvert. K kele mensen, die deze kunst verstaan. Verder bracht de heer Stap de jubilaris dank voor zijn collegialiteit en wen ste hem nog het allerbeste in de toekomst toe. Ook hij bood een geschenk onder couvert aan. Als laatste sprak ir. H. Glazen- burg namens de raad van bestuur van Albert Heijn. Het is een uni cum als iemand vijftig jaar aan hetzelfde bedrijf werkzaam is, al dus de heer Glazenburg en wij stellen het zeer op prijs hierbij vertegenwoordigd te zijn. Door de overname van Meester cloor Al- bert Heijn zal het mogelijk zijn, dat ook in de toekomst nog derge- gelijke jubilea plaats vinden. Door de overname zijn grote verande ringen gekomen en zullen nog grote veranderingen plaats vinden, die de heer Hillebrand niet meer meemaakt als medewerker, maar hopelijk wel als belangstellende. De heer Glazenburg haakte ook nog in op de opmerkingen van de heer Stap wat betreft de vrijmoedigheid van de jubi laris: Wij in Zaandam houden daar wel van, aldus de heer Glazenburg die tenslotte de ju bilaris een verdiende rust toe wenste. Nadat de heer Stap namens de jubilaris iedereen had bedankt voor de vriende lijke woorden en de geschen ken sloot de heer Nijman deze bijeenkomst, die voor de heer Hillebrand de afsluiting van een belangrijke periode van een halve eeuw betekende.

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 6