V Afdeling prospecting neemt afscheid van de man, die veel baanbrekend werk deed Mogelijkheid voor aanvullende pensioenverzekering De clrie ORA- analisten Nu de zon schijnt voor Albert Heijn worden in alle rust maatregelen getroffen tegen een eventuele stortbui PB met nieuwe gietmcichine Dropleverantie uitgebreid voor voorjaar en najaar He is verdrietig het hier vast te moeten stellen, maar met deze zomer is het spoedig gedaan. En met het eindigen van dit jaargetijde komen er andere behoeften: aan war mere kleding, aan paraplues en aan.drop. Want we ge raken weer in het seizoen van de niezers en de kuchelaars. A lbert Heijn N.V. is daarop Groningen en Hilversum kregen AH Supermart Vertrek meester op vele wapenf F. KI ij zing f, De heer D. A. TerWee drukte op een dag een pakje sigaretten en een doos sigaren in mijn handen en gaf me de opdracht: „Zorg dat we in Alkmaar een groter en beter pand krijgen". Zo begon mijn laatste funktie bij Albert Heijn. Het werk wordt nu aangeduid met „Prospecting". Ik heb er bij Albert Heijn de pio nier voor mogen zijn. De heer F. Klijzing Sr. die ons het bovenstaande vertelde, kan trots zijn op wat hij van zijn funktie gemaakt heeft. 1 september a.s. is hij het mid delpunt van een afscheidsbij eenkomst. Ondanks zijn vitali teit en zijn grote energie gaat hij na zijn 65ste verjaardag niet meer een funktie vervul len. Kij heeft er een eigen mening over: „Je moet de jonge ren de kans geven". Het boei ende in een groot bedrijf is voorts dat je zo vaak de kans hebt aan je eigen funktie te bouwen. Je moet er uiteraard voor werken, je best er voor doen, want niets komt je toe waaien". Als 18-jarige jongeman trad hij in dienst bij de firma W. van Amerongen. Een ty pisch Amsterdams filiaalbe drijf, dat buiten de zestig za ken in Amsterdam slechts nog enkele zaken in de omgeving van Haarlem bezat. Zijn werk was het bezoeken van filialen ter kontrole, opname van prijs- veranderingen en het ophalen van de ontvangsten. Jarenlang is het o.m. mijn taak geweest om in het begin van elke week de kasontvangsten van de fi liaalchefs te innen. Zoals dat in kleinere bedrij ven meestal het geval is, zo meent hij, moet je eigen lijk „meester op meerdere wa pens" zijn. Het bepalen van de Vooruitzien wordt terug blikken reklame-artikelen en de rekla- me-prijzen werd een onderdeel van mijn werk en ik diende te zorgen, dat de firma over pan den kon beschikken in stads delen, waarin men nieuwe fili alen wilde openen. Ik heb er hard en erg pret tig gewerkt. Er waren goe de en ook minder goede tijden, gelukkig overtrof de eerste ve le malen de eerste groep. Min der goed waren natuurlijk de oorlogsjaren. Ik ben een paar jaar uit mijn werk gehaald en kreeg de leiding over een ei gen „ondergrondse". Toen na IS UW PENSIOEN VOLDOENDE? Deze vraag lijkt overbodig, maar tochBekijk uw pensioenformulier maar eens goed. Het is een onjuiste gedachte te menen, dat iedereen 70 van zijn salaris aan pensioen zal ontvangen. Deze 70 is in de eerste plaats inclusief een bedrag, dat gelijk is aan de uitkering aan gehuwden volgens de AOW. Voorts wijzen wij u erop, dat ieder jaar 1/40 (of 1/35) gedeelte van het pensioen ver diend wordt op basis van sa laris en AOW-uitkering van datzelfde jaar. Met andere woorden, wanneer er eens een tijd komt, dat de onderneming geen extra-stortingen voor een optrekking kan doen, zit de kans erin, dat de opgebouwde pensioenen van vorige jaren achterblijven. U bent misschien gehuwd met een jonge vrouw. Het leeftijdsverschil tussen uw echtgenote en u kan dan zo groot zijn, dat een korting op het weduwepensioen moet wor den toegepast. De grootste in vloed op het te bereiken pen sioen heeft het aantal dienst jaren. Iedere deelnemer, die na zijn 25ste jaar in dienst van de onderneming is gekomen, kan nimmer zijn volle pensi oen halen. Ook niet al zou er ieder jaar een optrekking wor den gegeven. Voor ieder jaar na de 25ste verjaardag, dat u niet bij Albert Heijn gewerkt hebt, wordt het pensioen met 2,5 verminderd. Dat dit kan op lopen, blijkt uit de volgende voorbeelden. In dienst gekomen op de leef tijd van 35 jaar, betekent dat u maar 75 van het volle pensioen zult ontvangen. Bij indiensttreding op 40-jarige leeftijd wordt het pensioen 621,£ van het volle pensioen. Bij 45 jaar 50 enz. Deze percentages gelden niet alleen voor het ouderdomspen sioen, maar ook voor het we duwepensioen. Aanvulling pensioen mogelijk Umoet met uw vrouw maar eens overwegen, of u geen maatregelen moet nemen om te bereiken, dat uw pensioen wordt aangevuld. De oplossing hiervoor is het sluiten van een aanvullende verzekering voor een verhoogd pensioen. U kunt een dergelijke verze kering bij iedere levensverze keringsmaatschappij afsluiten, maar dit is ook mogelijk bij uw eigen pensioenfonds. In ver gelijking met de premie van deze maatschappijen zijn de premies, welke bij het pensi oenfonds betaald moeten wor den, zeer redelijk. De hoogte van de premie hangt onder meer af van uw leeftijd en die van uw vrouw. Uiteraard wordt ook bij ons fonds de premie hoger naarmate u en uw vrouw ouder zijn. Hoe jonger u een verzekering afsluit, hoe goedkoper het is. Dit geldt zowel voor het ou derdomspensioen als voor het weduwepensioen. Om enig idee te hebben, hoeveel een aanvullende verzekering kan kosten, geven wij hieronder enige premievoorbeelden: Leeftijd bij afsluiten van de verzekering man vrouw 35 33 40 38 45 43 50 48 Ouderdoms Weduwen- Premies p. 4 weken pensioen in pensioen Ouderd.- Wed.- gaand op 65 per week pens. pens. jaar, p/week 1, 1,— 0,85 0,60 1, 1,— 1,13 0,75 1,— 1,— 1,56 0,97 1,— 1, 2,31 1,31 Dit zijn basisbedragen. Wilt u bijvooorbeeld weten hoeveel de premie is voor 10,ou derdomspensioen per week en 7,weduwepensioen per week, dan moet u de premies met 10 en 7 vermenigvuldigen. Voor deze premie kan niet en kel een weduwepensioen wor den afgesloten. Dit moet altijd geschieden in combinatie met het ouderdomspensioen, waar bij het weduwepensioen niet boven het ouderdomspensioen mag uitkomen. Wilt u alleen een verhoogd weduwepensioen verzekeren, dan is de premie hoger. Niet te verwaarlozen is, dat door winstdeling de ver zekerde bedragen zullen stij gen. Regelmatig wordt een evenredig deel uit de winst van het pensioenfonds bestemd voor verhoging. De verschuldigde premie wordt op het salaris ingehouden. Bij de berekening van de loonbelasting mag hier mede echter geen rekening ge houden worden. Wel kunt u de premie bij uw inkomstenbelas ting-aangifte opgeven als lijf rentepremie. Hierdoor betaalt u minder belasting. Behalve door betaling van een gelijk blijvende premie tot de datum van pensionering of tot de da tum van eerder overlijden, kunnen de kosten voldaan worden door het storten van een bedrag ineens. VRAAG aan de pensioenafdeling om opgaaf van premie, indien er reden is om een aanvullende verzekering te sluiten. Men zal u gaarne adviseren. de oorlog het filialenbedrijf weer min of meer opbloeide, kwam de overgang naar Al- bert Heijn. Om eerlijk te zijn: gejuicht hebben we niet. Als assis tent van de heer Martin mocht ik als chef van de Hollerith in Zaandam bij de „nieuwe baas" beginnen. Ik had het vaste voornemen ook bij Albert Heijn van mijn karrière te maken wat ervan te maken was. Mo gelijk een voor mij gelukkige omstandigheid was, dat AH in die dagen eigenlijk niemand zich bezighield met het be machtigen van winkel- en woonpanden. Ik kreeg de si garen en sigaretten en kon be wijzen wat ik waard was! Het voor het bedrijfsleven niet on gewone begin van een belang rijke afdeling. 1%/fomenteel wordt prospecting -*■" bedreven door een team van medewerkers, hetwelk geleid wordt door de heer Mr- Th. Baljon. hoofd dienst onroerende goederen. Naast de problematiek van „waar" moe ten wij ons vestigen, worden door het team van de heer Baljon aan merkelijke prestaties bereikt in het „hoe krijgen we er een goede vestiging"De heren mr. Kollen, drs. G. H. J. Joosten en J. H. Tromp Meesters hebben i v m toe komstige vestigingen veel te ma ken met de plaatselijke autoritei ten, zoals B. en W.. beleggings maatschappijen etc. Daarna leg gen de heren J. P. Blanke en F. Klijzing kontakten met aannemers en makelaars en zorgen, dat de no dige panden in ons bezit komen. De heer mr. P. Roeling-Brouwer houdt epn juridisch oog op huur- en koopkontrakten, terwijl de heer D. P. Zwart de vestigingsplaatsen o.m. op het te verwachten rende ment onderzoekt. Erg grof geschetst, doch u ziet welk een groei het vestigingswerk heeft meege maakt. Uiteraard heeft het vestigingsbeleid een uiterst be langrijke invloed op het voort bestaan van de onderneming. De normen waaraan een ves tigingsplaats moet voldoen worden steeds zwaarder. Par keergelegenheid voor klanten ligt voor de hand! Doch niet iedereen staat stil bij de eisen die een snelle bevoorrading stelt. BI] menige openingsreceptie denk je dan wel eens terug. Bijvoor beeld aan de erfgenamen van de overleden eigenaar van een over looppad achter vijf gekochte wo ningen. Iedereen dacht, dat het pad bij de woningen hoorde. Tot dat de notaris een oud koopkon- trakt uit 1836 vond, dat anders leerde. Omdat de plaats van het pad reeds in de nieuwe vestiging gepland was, moest ook het pad ons eigendom worden. Dat is het ook geworden, maar vijf van de twaalf erfgenamen, die natuurlijk nergens van wisten, woonden bui ten Europa! 1^" a 1 september wordt voor •L deheerKlrjzingSr.„prospec- ting" „retrospecting". Vooruit zien wordt terugblikken. Met summiere probleempjes van zijn eigen caravanvestigingsbe- leid zal de heer Klijzing het niet moeilijk hebben. Om zelfs daarvan af te zijn, zo hebben wij gehoord, heeft hij een vas te standplaats in Zandvoort. Door zijn zoon, welke door de heer Klijzing ingewijd is in de geheimen van het vak, blijft hij op de hoogte van het pro- spectingnieuws van ons con cern naar wij van harte hopen nog vele, vele jaren. C. Bruyn C. van Heeckeren- v. d. Schoot Sinds eind vorig jaar vertoeven in het administratiegebouw een drietal medewerkers in de functie: ORA-analïst. Zij zijn de arbeidsanalisten van de administratie en hebben tot taak de af delingschefs te assisteren bij het uitvoeren van het ORA-program- ma, dat tot doel heeft de Opvoering van het Rendement van de Administratie (afgekort dus ORA). Australisch idee Het OR A-programma is in Nederland geïntroduceerd door het Australische bureau W. D. Scott en Co. Dit bureau is geen organisatiebureau, maar een opleidingsinstituut in technieken van management. Het bureau houdt zich dus be zig met het opleiden van me dewerkers van haar cliënten, zodat die cliënten in staat zijn zelf een organisatie-onderzoek uit te voeren. Zo heeft het bu reau Scott ook de drie ana listen van ons bedrijf opgeleid voor het ORA-programma. Standaardtijden IN het ORA-programma wordt onder meer gebruik gemaakt van standaardtijden voor admini stratief werk. Deze standaardtijden zijn ontwikkeld door de Ameri kaan Paul B. Mulligan, die jaren lang allerlei soorten administratief werk veelvuldig op de film heeft vastgelegd en daaruit de gemid delde tijd van elke administratieve handeling heeft bepaald. Deze tij den heeft hij verzameld in een lijvig handboek. Buiten de Ver enigde Staten heeft Scott het alleenrecht op het gebruik van dit boek. Uit de praktijk is gebleken, dat deze standaardtijden zowel voor Amerika als voor Engeland, Europa, Japan, Afrika enz. gel den. Maatregelen Wat moeten wij in het A.G. nu met ORA? Wie het jaarverslag gelezen heeft kan toch beweren dat het Albert Heijn N.V. goed gaat! Akkoord, juist nu de economische zon voor ons zo stralend schijnt, hebben wij een prachtige ge legenheid om alle maatrege len te nemen om er voor te zorgen dat wij bij weersveran dering (en die kans is er al tijd) een flinke stortbui kun nen doorstaan. Voorwaarden TTOE is dat nu met behulp van Scott Co. te verwezenlijken? Scott poneert, dat voor efficiency verhoging in een bedrijf aan drie voorwaarden voldaan moet wor den. Die zijn: 1. Werken volgens de beste me thode er is altijd een betere 2. Werken volgens een recht vaardige taakstelling niemand overbelast, ook niet onderbe last). 3. Werken in een prettige ver houding tot chef en collega's. Mits aan voonvaarden 1 en 2 voldaan is, kan van een goede sfeer een stimulerende werking uitgaan. Bedoeling De bedoeling van het ORA programma is wel dat er van opvoering van de produk- tiviteit sprake is, niet dat er besparingen komen door invoeren van een jaagsysteem. Deze besparingen zullen vrij wel zeker niet leiden tot ver mindering van het aantal collega's. Daarvoor is de groei van het bedrijf te groot. Wel moet ge tracht worden de groei van de administratieve bezetting zo klein mogelijk te doen zijn. Afdelingschef uitvoerder Het ORA-programma wordt afdelingsgewijs uitgevoerd. De belangrijkste uitvoerder is niet zoals u mischien zoudt denken de analist, maar de af delingschef. Deze gebruikt de kennis van de analist inzake or ganisatie-technieken om zijn afdeling grondig te onderzoe ken en te kijken of aan de drie voorwaarden (methodeverbete ring, taakstelling, menselijke verhoudingen) voldoende vol daan is. Ideeën Uit de samenwerking tussen chef en analist, waarbij de chef bedrijfskennis en de ana list kennis van organisatie technieken inbrengen, zullen ideeën ontstaan, welke kunnen leiden tot gunstige resultaten. Uiteraard zal de chef daarbij graag gebruik maken van detailkennis en eventuele ideeën van zijn medewerkers. Opleidingen Over de ORA-analisten, de heren A. Baars, C. Bruijn en C. van Heeckeren - v. d. Schoot valt thans nog het volgende te vertellen. Zij zijn opgeleid door de heer Ir. D. T. Creemers van Scott en Co. en toegevoegd aan de afdeling Systemen en Procedures onder leiding van de heer J. Burg graaf. De heren Baars en van Heeckeren-v.d.Schootzijn sinds 1 dec. 1966 in onze dienst. De heer Bruijn heeft vóór deze functie drieentwintig jaren deel uitge maakt van de administratieve groep AH-ers. De laatste 14 jaar van de afdeling Informa tie-verwerking. voorbereid. Zij houdt zelfs rekening met een herfst die nog natter, kouder en winde riger is dan gewoonlijk, en dus ook met zeer veel aangetaste kelen. Daarom is een nieuwe gietmachine in gebruik geno men, die twee- a driemaal zo veel dropjes aflevert als de oude. HET gevaarte, dat een lengte van een meter of tien heeft, is er overigens niet alleen om die zwarte, heilzaam werkende sub stantie in de juiste proporties te gieten: ook schuimpjes, pepermun ten, het binnenwerk van pastilles en de interieurs van gevulde cho colade krijgen dankzij dit mecha nisme hun vorm. Het betreft evenwel niet de enige verandering binnen de muren van AH's produktie- bedrijf in Zaandam. Aan het viertal bandovens op een stalen transportband worden biscuits gedurende vijf tot acht minuten door de 26 meter lan ge ovens gevoerd is nu een vijfde toegevoegd. Weliswaar is men hierdoor een beetje met ruimtegebrek komen te zitten (want ook voor voor- en nabe werking is 40 meter nodig), maar de produktie is vergroot: aan de vraag naar biscuits, die de laatste jaren met 25 is toegenomen, zal kunnen wor den voldaan. Donderdag 6 juli ging de nieuwe SuperMart aan de van Lenneplaan in Groningen open. Buiten stond een dikke rij mensen reeds vóór het ope ningsuur te wachten. Zuster Clivia luisterde met haar aan wezigheid 's middags de fees telijkheden op. Om 3 uur ver scheen zij aan de voorzijde van de SuperMart om aan verschil lende kinderen een vraag te stellen, die zij dan moesten be antwoorden met „Ja zuster" of „Nee zuster". Al deze kinde ren kregen een beloning voor hun goede antwoord. Tevens werd aan alle kinderen een Heintje uitgereikt. P IJNA 2 weken hierna, namelijk op 19 juli j.l., opende Hilver sum haar deuren. Om 02.00 uur zat de eerste klant voor de deur. Het was een 73-jarige man, die in de bijna tropische warmte bui ten verkoeling zocht. Om 08.00 uur 's morgens werd hij door de bedrijfsleider, de heer H. Blom, feestelijk onthaald en kreeg een fles wijn en een doos sigaren aan geboden. In plaats van de gebruikelijke lekkernijen, kregen de klanten nu, in verband met het warme weer, door hostesses een beker tje sinaasappelsap aangebo den. 's Middags om 14.00 uur werd op het achter de Super- Mart gelegen parkeerterrein een voorstelling gegeven met o.a. Tako de Clown, een goo- chelshow en de spannende avonturen van Batman en Ro bin. Uit de reakties tijdens de voorstelling bleek dat dit op treden bij de jeugd van Hil versum bijzonder aansloeg. Wij wensen de bedrijfsleiders van bovengenoemde zaken heel veel succes toe.

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 5