Vrij ije meningsuiting van personeel- vertegenwoorcligers van grootste belang voor bedrijfsleiding S Ssiitr. De heren Ir. H. Glazenburg en H. K. Engel te gast bij O.R. Wijhe l)<> heer A. H. Pilger met pensioen Hot wordt voortaan do vrije natuur en verre landen voor de pionier van aid. opleidingen JÏ V, y E Gepensioneerden filialen gaan in september op stap aruHim I NA 0" In memoriam In memoriam de heer G. Sturm Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 24e jaargang no 7 Augustus 1967 Verantwoordelijk eindredakteur: H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. Ypma RedaktiesecretarisJ. Breeschoten (toestel 226) Lay-out: P.R.-Adviesbureau G. J. van Hulzen Druk: Ramshorst N.V., Wormerveer Aan dit nummer werkten mee: de dames C. Buntsma, J. Karssen en E. Korsse en de heren: J. Ph. Bartelson, P. Helder, C. v. Heeckeren-v. d. Schoot, C. Kraaij, A. H. Pilger, K. Romp, P. Schipper, L. J. Stap en S. Eusman. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Op 10 augustus 1967 gaat de heer A. II. Pilger onze dienst verlaten i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In het gesprek dat wij ter gelegenheid van dit af scheid met hem hebben komt al dadelijk aan het licht in wel ke richting de ambities van de heer Pilger zich hebben ont wikkeld. Na de H.B.S., vertelt de heer Pilger, volgde ik een tekenopleiding en colle ges kunstgeschiedenis bij Prof. Luns, de vader van onze huidige minister van buitenlandse zaken. Enige tijd later werd ik aan- (Vervolg van pagina 1) bert Heijn) om de tafel wist te krijgen voor het eerste ge zamenlijke overleg. Yan overheidswege werd nl. bepaald, dat ingeblikte groente alleen verkocht mocht worden als de naam van de fabrikant op de blikken ver meld werd. Voor kruideniers, die toen reeds hun image" verkochten door de naam van hun firma op alle of bijna alle artikelen te vermelden, bete kende dit besluit een inbreuk op hun verkooppolitiek en deze inbreuk werd (terecht) gezien als een eerste stap in een door hen niet gewenste richting. Dit speelde zich af in 1924 en het comité, waaruit de Vereni ging van Grootwinkelbedrij ven is ontstaan, bestond uit ondernemers die vrijwel alleen hun zaken leidden en elkaar vooral als konkurrenten zagen. Gezamenlijke belangen Door de groei van de onder nemingen en de uitbreiding der direkties, traden in de loop der jaren andere bestuurs leden naar voren, die naast de belangen van de eigen onder neming, ook steeds meer de gezamenlijke belangen van de bedrijfstak gingen bespreken en besturen en deze ontwikke ling zet zich nog steeds voort. Daarbij gevoegd de vermaat schappelijking van de onder neming" door steeds verder gaande overheidsinmenging en de interne ontwikkelingen bin nen de grootbedrijven verlegde het accent van de bestuurs- aktiviteiten zich en het kon- takt onderling wordt steeds frekwenter. Naast bestuursoverleg groeit ook het aantal deskundi genkommissies, die zich steeds meer losrakend van het direkte belang van de eigen onderneming bezig houden met vraagstukken van wijde re strekking, zoals omzetbe lasting, vestigingsregelingen, warenwet enz., een ontwikke ling die verband houdt met de instelling van bedrijfsschappen enz. enz. Vestigingswetten r is in het voorgaande ge sproken over de invloed van de overheid en dat brengt ons op het terrein van de ves tigingswetten. In 1939, aldus Dr. Mr. Bomli, kwam het vestigingsbesluit kruideniersbedrijf af, dat ten doel had het kruideniersbedrijf en vervolgens ook andere be drijfstakken, meer gezond te maken of gezond te houden. Door de crisisjaren waren kleine bedrijfjes als padde stoelen uit de grond gekomen, die door ondeskundige leiding tot de ondergang gedoemd wa ren. Mensen die uit het ar beidsproces waren gestoten be gonnen voor zichzelf zonder enig idee van prijsberekening, brutowinstmarge, vakkennis enz. en terwijl zij zichzelf niet konden handhaven, dreigden zij door prijsbederf ook ande ren in hun ondergang mee te slepen. Om hieraan een einde te maken, kwamen in 1939 en daarna vestigingsbesluiten met eisen t.a.v. vakbekwaamheid en economische bedrijfsvoering af. Dat daarna de oorlog op nieuw de zaken zou verstoren, kon uiteraard moeilijk voor zien worden. Bij de vestigingseisen werd gesteld, dat een zelfstan- dige-erkende kruidenier 8 a 10 artikelengroepen kon voeren en dat er minimaal 4 gevoerd moesten worden. Met minder dan 4 groepen achtte men be drijfsvoering economisch niet mogelijk. Wel mocht de krui denier, zolang er nog geen an dere vestigingsbesluiten wa ren, naast deze 10 groepen an dere artikelen verkopen. (On der een artikel groep wordt b.v. verstaan grutterswaren, zuid vruchten, zuivelprodukten e.d.). Wat aanvankelijk als steun bij de gezondmaking van de mid denstand was bedoeld, werd in de loop van de jaren door zgn. branchevervaging een belemmering en heeft ook AH parten gespeeld bij de uitbrei ding van het assortiment. Het is duidelijk dat de rol die AH speelt in de Neder landse detailhandel het nood zakelijk maakt om in deze wirwar van wetten, verorde ningen en regelingen goed de weg te weten en het is begrij pelijk dat het grootste deel van het werk dat Dr. Mr. Bomli verricht zich zodoende buiten de onderneming afspeelt. Kontakten Toch zijn er nog vele terreinen Het is weer zover, dat de ge pensioneerden uit de filialen hun jaarlijkse contactdag hou den. Dit jaar heeft de Raad van Bestuur gemeend, dat het wel interessant zou zijn deze dag te houden in onze nieuwe AH- vestigingen: in DE ZAANSE SCHANS. Op 19 en 20 september steekt 's morgens het motorschip „Glasius" van de rederij Kop- pe, aan de Ruyterkade, te Am- sterdam van wal. Via het IJ en de Zaan gaat de tocht naar ons restaurant ,,De Walvis". Van hieruit wordt de uit 1887 daterende kruidenierswinkel van Albert Heijn bezocht en het pittoreske dorpje met zijn molens en historische huisjes. Als om ongeveer vier uur de boot weer wegvaart hopen wij dat het evenals vorige ja ren weer een geslaagde tocht zal zijn geweest. waarop we de juridische dienst kunnen ontmoeten. Zo pas seren b.v. alle kontrakten die door AH medewerkers worden afgesloten met externe rela ties deze dienst, om te worden gecheckt. In de eerste plaats vervult de juridische dienst hierin een adviserende rol b.v. ten aanzien van commerciële- of arbeidsovereenkomsten, huurkontrakten en al die af spraken en regelingen die men verder in kontrakten wil vast leggen. De juridische dienst treedt op als het gaat om ver zekeringen. De gegevens t.a.v. de te verzekeren objekten, ge taxeerde waarde e.d. worden hiertoe aan de juridische dienst verstrekt en deze is het cen trale punt voor het gehele con cern en alle relaties met ver zekeraars worden dan ook door deze dienst onderhouden. Sterovita S.A. Tot een geheel ander terrein behoren de kontakten ten behoeve van de Vennootschap Sterovita S.A., met daaraan verbonden de consumptieijsfa briek Pinguin S.A. Deze bedrij ven hebben steeds deel uitge maakt van het concern Albert Heijn N.V. Dit onderdeel vraagt regelmatig aandacht en het laatste bezoek aan deze in Ca sablanca gevestigde onderne ming dateert van februari jl. Nadat op deze aanvankelijk ex-territoriale Amerikaan se bases in het Franse protec toraat Marokko kontakten had den bestaan met de Amerika nen, is er veel veranderd. De Amerikanen zijn verdwenen en het Franse protectoraat is be ëindigd, doch de consumptie ijsfabriek, die ten behoeve van de binnenlandse consumptie werkte, is nu een gewone bui tenlandse vestiging in Marok ko geworden, zodat de Marok kaanse regering, evenals de overheid in Nederland doet, daar haar wetten en verorde ningen stelt. Besprekingen hierover vragen van tijd tot tijd de aandacht van de heer Bomli, die ook over dit werk terrein een bijzonder boeiend betoog kan houden, maar dit zou ons te ver afvoeren van de lijn van dit algemene verhaal. Pensioenfonds Over de lijn gesproken: Bij het volgende onderwerp het voorzitterschap van N.V. Pen sioenfonds Albert Heijn schetst de heer Bomli de ont wikkeling in het pensioenfonds wezen in breder verband. Als secretaris onder voorzitter schap van wijlen de heer J. Oosterhuis, maakte de heer Bomli de oprichting van het pensioenfonds mede. In 1950 nam hij het voorzitterschap over en werd de heer G. J. Hermanides secretaris. Goede belegging is zekerheid De ontwikkeling van het pen sioenfondswezen begon bij de stichting op vrijwillige basis van een pensioenfonds bij een aantal vooruitstreven de ondernemingen, maar ge leidelijk groeide dit uit. Ook de controle op deze pen sioenfondsen nam toe en daar naast verving de A.O.W. de bestaande regelingen van ou derdomspensioen. Hoewel het ondernemingspensioenfonds nog steeds een grote rol ver vult als aanvulling op de wet telijke voorzieningen, is haar rol toch relatief teruggelopen. Het bestuur van het pensioen fonds belegt en beheert desal niettemin een kapitaal van ruim 41 miljoen en zoals elders in dit nummer vermeld, bete kent een goede belegging voor alle aangeslotenen een grote zekerheid die met het groeien Dr. Mr. P. E. Bomli woont j j met zijn echtgenote in een leuk j j landhuisje in Blaricum. Als bij- zonderheid mag gelden, dat hij een Nederlander is die vloeiend i j Frans spreekt. Hij is zelfs in het Frans gepromoveerd. i der jaren steeds meer aan spreekt. Ondernemingsraad Last but not least komt de ondernemingsraad aan de orde. Als secretaris hiervan benadrukt de heer Bomli het belang van de vrije menings uiting door personeelsvertegen- woordigers, die als gekozenen uit het personeel vertrouwens lieden zijn om de hoogste lei ding te informeren over alles wat leeft onder de medewer kers en omgekeerd. Hierdoor en doordat zij via de voorzit ter kennis kunnen nemen van belangrijke zaken waarop zij hun kommentaar kunnen ge ven, beïnvloeden de onderne mingsraadleden de hoogste lei ding op positieve en informa tieve wijze. Als schakel tussen leiding en geleiden op alle ni veaus is de OR een nuttig in strument dat past in deze tijd. Het is intussen een gesprek van twee uur geworden en we moeten het beëindigen. Hoe wel vele terreinen slechts op pervlakkig benaderd kunnen worden, hopen wij onze lezers van het secretariaat/juridische dienst, een goede indruk te heben gegeven. Onze dank hiervoor aon Dr. Mr. Bomli. gezocht om een avondkur- sus kunstgeschiedenis en te kenen te geven. Zowel de kunst als het lesgeven boei den mij zozeer dat ik besloot in deze richting verder te gaan. Ik ben toen een kunst- nijverheidsatelier en later een eigen tekenschool be gonnen. Op deze school, waarop ik o.a. nog les heb gegeven aan de bekende kunstschil der Corneille, werd, naast reclame- en modetekenen cok les gegeven in etaleren. Met name door deze laatste activiteit heb ik veel kon takten met de detailhandel Pioniersfase Het uitbreken van de oor log heeft mij doen be sluiten mijn school op te heffen, omdat ik mij anders bij de door de bezetter in gestelde Kulturkammer had I moeten laten aansluiten. Ik Li heb toen tot 1949 etalageon- •■'ij derwijs en lakschildercn ge- 't geven bij de Coöp. Na enige tijd als propagandaleider te hebben gewerkt bij de Vegé kwam ik in augustus 1949 i;i bij AH in dienst om mij met jij opleidingen te gaan bczig- l j houden. In samenwerking met de heren Legerstee en j;j Ter Wee hebben wij vrijwel iïj direct een begin gemaakt Si!! met de opleiding van de jon- geren. In de eerste jaren ij hebben we deze kursussen |l gegeven in de jeugdherberg jj „De Laurier" in Amsterdam. Mijlpaal pioniersfase konden a februari 1954 ons eigen opleidingscentrum in Zaandam in gebruik nemen. Dit was een mijlpaal in de ge schiedenis van onze opleiding. Uniek Wat we in die tijd aan oplei ding deden was zo uniek voor de kruideniersbranche, dat ra dio en pers er aandacht aan besteedden. Toen iater de SM- opleidinyen andere eisen stel den dan waaraan het oplei dingscentrum tc Zaandam kon beantwoorden, heeft mijn werk een ander karakter gekregen. In de laatste jaren ben ik spe ciaal belast geweest met het organiseren van kursussen voor scholieren, studiedagen voor BI.'s. introduktiedagen voor groepen personeelsleden, bij cenkomsten van gepensioneer - den enz.'' Cultuur Ook in Zaandam is de heer Pilger een bekende fi guur. Vele jaren heeft hij zich verdienstelijk gemaakt als voorzitter van <le per soneelsvereniging. De heer Pilger is een echte natuur- en cultuurliefhebber, die het reizen en trekken als het ware in het bloed zit. Sinds jaren leidt hij in zijn vakan ties reizen naar het berg land, maar ook naar Wenen, Parijs en Salzburg. „Ik houd niet van een vakantie waar in je vrijwel uitsluitend op je rug in de zon ligt. Het steeds maar weer opnieuw kennis maken met de natuur en cultuur is voor mij iets waarvan ik nog vele jaren hoop te kunnen genieten." En dit wensen wij de heer Pilger dan ook van harte toe. donderdag 13 juli j.l. kwam de OR van het PB Wijhe bijeen met als speciale gasten de heren Ir. Glazenburg en H. K. Engel. Besproken werden een aantal punten, die in Wijhe nogal in de belangstelling staan en waarbij men graag genoemde heren uit Zaandam over wilde horen. Het overwerken kwam als eer ste aan de orde, nadat de voor zitter de heer J. Nijman sr. allen welkom had geheten. De heer Nijman vroeg de OR me dewerking indien nodig ieder een te bewegen mee te doen aan overwerken. Van OR zijde werd opgemerkt, dat dit een kwestie van de directie is. Wanneer aan alle wettelijke verplichtingen is voldaan en het dringend nodig is dat er wordt overgewerkt, moet men het verplichten, mits ook over leg is gepleegd met de over- werkcommissie uit de OR. Ir. Glazenburg gaf een duidelijke uiteenzetting hoe men bij Al- bert Heijn denkt over samen werking. Wij zijn altijd bereid tot overleg, maar de leiding kan zich niet in een bepaalde richting laten dringen. Wil men niet loyaal medewerken, kan men beter weggaan. Be sloten werd dat de medewer kers mondeling zullen worden ingelicht over het ingenomen standpunt. In dringende geval len wordt overwerk verplicht gesteld. Winstuitkering Verder kwam aan de orde de winstuitkering. Van OR-zijde drong men aan op een hogere uitkering. Ir. Glazenburg zette in een glashelder betoog uiteen hoe men in de raad van bestuur over deze kwestie denkt. Wat Wijhe betreft: er worden mo menteel grote kapitalen aldaar geïnvesteerd, wat betekent, dat de werkgelegenheid wordt ver groot en de zekerheden voor de toekomst voor de medewerkers beter komen te liggen. Dit is meer waard dan enkele per centages meer uitkering, wat niet inhoudt dat de uitkeringen in de toekomst op hetzelfde pijl zullen behoeven te blijven. Als laatste punt kwam de pen sioenregeling aan de orde. De OR wil graag aansluiting bij het Ondernemingspensioen fonds van AH, omdat de voor waarden er beter zouden zijn dan bij het bedrijfspensioen fonds van de vleeswarenindus- trie. Na een uiteenzetting van de heer Engel bleek dit niet het geval te zijn. Momenteel is er geen reden om te veranderen. Ir. Glazenburg gaf de verzeke ring wanneer het Onderne mingspensioenfonds gunstiger zou gaan worden, men de zaak direct aan de orde zou stellen. Namens de OR-leden bracht de heer Stap dank aan de heren Ir. Glazenburg en Engel voor hun komst naar Wijhe. Geslaagd TV-? 18-jarige H. Roeke, werk- zaam bij de Technische dienst (PB Wijhe). slaagde dezer dagen voor het diploma Bank- en Plaat werken van de stichting Bedrijfs opleiding metaal- en elektrotech nische industrie BEMETEL. Hij volgde hiervoor een tweejarige kursus. Qp vrijdag 14 juli j.l. deed zich te Windes- he'm een tragisch ongeval voor, waarbij de 14-jarige PETER MIDDELVELD medewerker aan het PB te Wijhe, het leven liet. Peter was met zijn broer tje en enkele anderen uit het busje gestapt, waar mede zij vanaf de fabriek naar huis waren gebracht. Ze praatten nog even over het loon, Peter liep een eindje de straatweg op en werd geschept door een passerende auto. Hij was op slag dood. Peter was veertien dagen tevoren bij het PB Wijhe aan het werk ge gaan Met nog een leven voor zich werd hij plotse ling van ons weggeno men. Groot was dan ook de verslagenheid aan het PB Wijhe bij het verne men van de zo droeve tij ding. Onze deelneming gaat uit naar zijn ouders en zijn vier broers, die hem zc plotseling moeten missen. Moge God hen de kracht geven dit zware verlies te dragen. ^aterdag- middag j 1 juli 1967 I kwam ten gevolge yan een auto ongeluk op de snelweg Amsterdam. Utrecht om het leven de heer G. E. G. C. Sturm, oud 62 jaren. Op 2 maart 1959 trad hij in dienst van onze Produktie-Bedrij- ven Zaandam waar hij werd opgeleid tot bedieningsvak man van de spuitinstalla- ties in de chocoladefabriek. Hij heeft deze werkzaam heden met toewijding ver richt en was iemand, die voor zijn taak stond. Zijn echtgenote, die bij dit onge luk eveneens betrokken was en ernstig werd ge wond, wensen wij, naast een spoedig herstel, alle sterkte toe bij dit zo ern stige verlies. Ook betuigen wij hiermede onze deelne ming aan de kinderen, waar van een zoon in het verre Australië woonachtig is. Dat hij ruste in vrede!

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 2