Wij stellen voor: De heer G. J. van Zijlpre-opener van het eerste uur Pre-opening is voor supermarts eigenlijk geen juist woord Jaarlijkse reis van personeels vereniging P.B. Wij he geslaagd „Het liefst nieuwe projecten GESLAAGD O.R. STEROVITA OP BEZOEK IN WIJHE A. B. G. M. Janssen: De personeelsvereniging van het P.B. Wijhe maakte zater dag 3 juni de jaarlijkse reis. Per trein ging het naar Haar lem, van waaruit per bus een bijzonder fijne tocht werd ge maakt in de omgeving van Zandvoort, Bloemendaal enz. Velen uit onze streken wisten niet dat het daar zo mooi is. Linnaeushof In de Linnaeushof te Benne- broek vermaakte men zich enige uren op uitstekende wij ze. Vanaf Haarlem reisde het gezelschap weer per trein naar de hoofdstad. Een boottocht door de grachten viel zeer in de smaak en de twee uur „vrij" in Amsterdam werden benut om te winkelen of één der vele terrasjes in de binnenstad te bezetten. Het diner in Kras- napolsky ging er in als worst. Dank Aan tafel bracht de voorzitter van de personeelsver., de heer Stap, dank aan de direktie voor de financiële medewerking. Daar geen der direktieleden aanwezig was, vroeg hij de heer G. Nijman de dank over te brengen. De terugtocht naar Wijhe ver liep vlot en gezellig, mede door de goede zorgen vanuit de res tauratiewagen. Algemene indruk: een door de N.S. prima verzorgde reis, welke bijzonder goed verliep. J^e heer G. J. van Zijl mogen wij gerust de pre-opener van het eerste uur noemen. Wij zitten tegenover hem en hij kijkt ons, zoals gewoonlijk, wat over zijn bril aan. Groep Ditmaal is het niet één per soon, die wij u voorstellen, doch een hele groep, de PRE-OPENERS. Een woord, waar u wel licht wat vreemd tegenaan kijkt, doch wat in feite goed weergeeft welke taak de ze mensen hebben. Zij zijn belast met alles wat vóór de opening van een zaak moet gebeuren. Vooral omdat dit vaak werk ach ter de schermen is, vin den wij het prettig u dit maal uitvoerig te kunnen vertellen hoe een en ander bij pre-opening reilt en zeilt. Om bij dit zeilen te blijven: De heer G. J. van Zijl en zijn medewerkers zijn de mensen van de zelf bedieningszaken, terwijl de heer A. B. G. M. Janssen en medewerkers de supermart- openingen voor hun reke ning nemen. Het eerste uur Dat zal ik u vertellen", zegt hij, als hij aan het eerste uur denkt, en glimlach end vertelt hij over de start in 1952. „De eerste twee jaar gaj mijnheer Albert Heijn de toon aan en vanaf 1954 moest ik het zelf doen. Ach, in die tijd moest ik veel volgens ei gen inzicht doen". „Hoeveel zaken hebt u nu zo langzamerhand gehad?" vroe gen wij. „Dan duik ik even in onze dokumentatie"zei de heer van Zijl. en op een keu- -ig net briefje leest hij af: Tot einde 1966 openden wij: 70 nieuwe ZB-vestigingen. 255 van BZ tot ZB omge bouwde zaken. 16 omgebouwde zaken, die ingrijpend werden vergroot en remodelingen" De volgende heren zijn ge slaagd voor het diploma Retorica: Th. Post, BL van filiaal Postjesweg 105 te Am sterdam. H. R. de Nijs, BL van filiaal Scheldestraat te Amster dam. J. H. Kooyman, BL van filiaal Utrechtseweg te Amers foort. Sj. Roukema, BL van het filiaal te Uithoorn. J. M. J. Foist, BL van filiaal Staten- weg te Rotterdam. Voor het slagersvakdiploma is geslaagd: de heer G. H. J. Janssen, werkzaam in filiaal Daalseweg te Nijmegen. Voor het diploma verkoop vers vlees is geslaagd: de heer A. J. Koen, BL van het filiaal te Dieren. Voor het diploma P.B.N.A. is geslaagd: de heer J. J. F. van Broeckliuysen, BL van filiaal Stevinstraat te Den Haag. Voor het kruideniersvakdi- ploma zijn geslaagd de he ren: F. Veenstra, werkzaam in filiaal Jonker Fransstraat te Rotterdam. C. den Engelsman, werkzaam in het filiaal te Weesp. Voor het sleuteldiploma zijn geslaagd de heren: A. A. M. van Egmond, BL van filiaal Halvemaansteeg te Amster dam. S. KI aas se, werkzaam in filiaal Mercatorplein te Am sterdam. Onder aanvoering van de be drijfsleider, de heer E. J. de Leeuw, bracht het onderne mingsraad team van melkex- port Sterovita N.V. uit Dor drecht op dinsdag 23 mei j.l. een bezoek aan het P.B. Wijhe. De heren werden op het kan toor welkom geheten door de heer J. Nijman Jr. waarna met een kleine commissie uit de O.R. gezamenlijk de koffie maaltijd werd gebruikt. Na de middag een excursie door het bedrijf, waaraan ook de O.R. leden uit Wijhe deel namen. In een gezellige en nut tige nabespreking werden di verse wederwaardigheden uit gewisseld. Bij monde van de heer de Leeuw werd dank ge bracht voor de bijzonder pret tige ontvangst. Met een atten tie in de vorm van een pak ketje vleeswaren onder de arm en een hartelijk tot ziens ver trokken de gasten uit Dor drecht huiswaarts. Het record-jaar was 1963, toen er 67 filialen werden omgebouwd tot ZB. Een enorme prestatie, die ik voornamelijk aan mijn ploeg te danken heb", zei de heer van Zijl. „Behalve ik, werken er nog 12 ande ren aan deze openingen en ik ben trots op mijn groep. In 10 jaar kwamen er in de groep geen mutaties voor Omdat er op meerdere plaatsen tegelijk wordt ge werkt, moet men wel erg zelfstandig zijn en de men sen die dit werk doen, heb ben allen stuk voor stuk bewezen, dat zij dit kun nen". Nieuwe projecten Het liefst hebben wij die nieuwe projecten", zegt de heer van Zijl, en het valt ons op, dat hij steeds in het meervoud spreekt als hij het over zijn afdeling heeft. „Samen met de afdelingen prospecting en bouw wordt er een voor lopige vorm aan een teke ning gegeven. Ik breng dan de veranderingen aan, zoals ik denk, dat het het beste is en de bouwafdeling be kijkt of dit bouwtechnisch mogelijk is. Dan onstaat op den duur de definitieve te kening. Wij bestellen de ma terialen, de inventaris en alles wat nodig is. In de groep kennen wij twee chefs, t.w. de heer v.d. Brink en de heer Waare. Eén van beiden bestelt, sa men met de nieuwe bedrijfs leider de goederen aan de hand van de beschikbare ruimte en de te verwachten omzet. Adviezen Onze afdeling doet alles zoveel mogelijk zelf. Ik houd de bouw zoveel mo gelijk in de gaten en van te voren stel ik mij op de hoog- van de te verwachten con currentie. Ik geef adviezen voor de te houden mani festaties en reklame's. De uitnodigingen voor de ope ningsreceptie worden door onze afdeling verzorgd, evenals het kontakt met huisvrouwenverenigingen, enz. Met de divisieleider vindt overleg plaats om trent de persooneelsbezet- ting en de opleiding van het personeel van de nieuwe zaak en de openingsdatum wordt vastgesteld. Op de dag van opening dragen wij dan om 10.00 uur de zaak over aan de divisie". Ombouw „In deze sector zit het mees te werk", aldus de heer van Zijl. „De zaak moet door draaien zonder omzetver lies en daarom moeten wij een noodpand huren en in richten. Ook die noodwin- kel heeft weer een lay-out nodig en inventaris. De be staande zaak moet leegge haald worden en dit doen wij allemaal zelf. Bioscoop Kunt u nu altijd wel een noodpand huren?" vroe gen wij. „Hou daar maar over op", zei de heer van Zijl af werend. „In Ede heb ik des tijds een veewagen gehuurd om alle goederen in op te slaan. In Katwijk zaten wij dit jaar in een bioscoop! Be langrijk is echter, dat wij om zet blijven halen". Voor ieder filiaal dat van BZ naar ZB werd omgebouwd waren dit de zwaarste klus jes: a. inrichten noodpanden b. leeghalen van de bedie ningszaak c. inrichten van de nieuwe ZB d. ontruiming noodpand in clusief inventaris. Wij hadden het over ca. 240 filialen in deze sector. In feite betekent dat viermaal 240 of ca. 1000 projecten. Grote en kleine remodelin gen zijn vaak van die tus sendoor-klusjes, die ook heel wat tijd vergen. In de ze zaak moet een deli-af- deling komen en daar gaan wij vers vlees verkopen of J er moet een kassa bijkomen. Allemaal dingen, die maken, dat vaak de gehele winkel opnieuw moet worden in gericht. Decoraties Ik zei u al, dat wij alles zelf doen, dus ook de decoraties. Twee van onze mensen hebben hieraan een dagtaak en volgens plan ning zijn wij maanden van te voren reeds bezig met de grote wanddecoraties voor een zaak. Ook in be staande zaken worden de decoraties menigmaal ver nieuwd". Een hobby Voordat wij afscheid ne men, willen wij nog graag weten wat of u met uw afdeling dit jaar al deed", vroegen wij. De heer van Zijl gaat bij zijn planbord staan en leest op: „23 kleine en grote remo delingen, De heer A. B. G. M. Janssen, leider van de pre-openingsploeg voor de SM's. Supermarts aan de lopende band "Voor de tweede helft van pre-opening" zochten wij kontakt met de heer A. B. G. M. Janssen, die de supermarts voor zijn rekening neemt. ,,Was u altijd al kruidenier?" vroegen wij hem. ,,Oh, nee, ik werkte eerst in de melkhandel en in militaire dienst tankchauffeur". Dat verschilt nogal wat. De heer Janssen volgde na zijn diensttijd de AH-kursus- sen, werd na een korte vervangingsperiode één van de jongste bedrijfsleiders. In 1961 en 1962 volgde hij de opleiding voor supermart- bedrijfsleider, doch is dit nooit geworden, omdat hij de heer Th. Daalhuysen opvolgde als pre-opener supermarts. „Eigenlijk is het woord „pre-opening" voor wat cfe super marts betreft niet juist", zei de heer Janssen lachend, „ik heb in tegenstelling met de Z.B.-zaken de verantwoor ding tot één week na de opening". LaV-OUt kennen een X, Y en Z-af- levering, omdat bijvoorbeeld eerst de schappen nodig zijn en het allerlaatst pas de kassa's". Om te beginnen bekijk ik de tekening van een pro ject heel secuur. Ik probeer mij in te leven in de nieuwe zaak, al is het nog maar een tekening. T wee belangrijke gezichtspunten zijn: kun nen mensen hier werken? kunnen klanten hier prettig kopen? In samenwerking met de lay-outcommissie ontstaat dan een definitieve tekening. Wij maken dan al een goe deren-indeling, zodat wij we ten, waar of wat komt te staan in de nieuwe zaak". Zo'n half jaar tevoren bestellen wij dan de in ventaris. Hiervoor hebben wij een check-list, waarin (behalve de technische ap paratuur) bijna 1000 arti kelen voorkomen". Nieuws gierig naar leuke dingen bladeren wij dit boek door en ontdekken er wel 1001 dingen. Van stelvoetjes tot kopsokkels en zelfs het ar tikel KNAL, wat naderhand een soort beuntje blijkt te zijn, dat voor een uitsprin gende uitstalling in het schap wordt geplaatst. „Al deze artikelen laten wij op afroep (diverse tijden) in de nieuwe zaak bezorgen. Wij Afroep De winkel wordt door de bouw klaar opgeleverd met daarin de koelvitrines en alle technische appara tuur. Voor de rest zorgen wij". De heer Janssen werkt met vier medewerkers, doch het personeelsteam van de nieu we SM wordt ingescha keld, zodat men al meteen met het ontstaan van de zaak meegroeit. De mede werkers van de heer Jans sen (vooral geen openings- ploeg, alstublieft), geven aan hoe en waar iets moet staan, doch het personeel van de SM moet alles zelf doen. De goederen, die soms maanden van tevoren besteld zijn komen ook op afroep, via een 1, 2, 3 en 4-zending. „Wij zorgen ervoor, dat ar- tikelgroep na artikelgroep wordt afgewerkt, zoveel mogelijk gebruikmakend van het normale vervoer, dus zonder al te veel extra kosten". Meer ingewikkeld zijn de non-food-zaken, waar met textiel en huishoudelijke ar tikelen nog eens een paar duizend artikelen meer wor den verkocht. Dat is voor ons natuur lijk een van de belang rijkste dingen". „Zijn alle goederen wel in de juiste hoeveelheden geleverd? Zijn de reklame's voor een be paald project wel juist ge kozen? Is er een leveran cier voor banket? Welke bank zal straks het wissel geld kunnen leveren? Wie komen er op de openings dag als extra hulptroepen assisteren? Zijn er in de bouw van de nieuwe Su- perMart nog schoonheids foutjes, die op het aller laatste moment nog verhol pen moeten worden? Al deze vragen stormen natuurlijk op je af al naar gelang de openingsdatum (het uur X) nadert". Hoeveel zaken heeft u al geopend?" vroegen wij. „Sinds vorig jaar januari doe ik het zelfstandig en dat zijn er 13", was het ant woord. „Onder supervisie van de heer Daalhuysen maakte ik nog 17 openin gen mee". „Wat vond u het gekste voorval?" „Ach, er gebeurt altijd wel iets geks. Een verwarmingsbuis knapt of een stapel bier valt om, maar het allergekste vond ik wel in Heerlen. Daar re den we kort vóór de ope ning nog van de straat af met een vrachtwagen naar binnen, omdat er geen pla fond en geen gevel in zat. Zo heeft iedere zaak zijn eigen bekoring", schaterde de heer Janssen, want deze jonge, energieke „opener" heeft een royale ha-ha-ha- lach, ondanks de vele moei lijkheden bij een opening! De heer G. van Zijl: Mijn werk is mijn hobby." 10 filialen gesloten en leeg gehaald, 2 nieuwe ZB's ingericht, 1 filiaal vergroot, 4 noodwinkels ingericht en bestaande filialen leegge haald en afgevoerd, en het is nog maar pas juni Plannen Wat staat er nog meer op het programma?" "Och, plannen zijn er genoeg! Tien nieuwe zaken, twee ombouw naar ZB, vijf vergrotingen, 30 kleine en grote remode lingen en nog een heel boek vol plannen „Noemt u eens het gekste ding, dat u hebt meegemaakt" „Oh, het allergekste vond ik wel de opening van Hoens- broek destijds. Daar zaten de avond vóór de opening nog geen ruiten in!" „Wat is op het ogenblik uw grootste moeilijkheid?" „Dat is het tempo", zij hij ernstig, „Het gaat mij niet hard genoeg". Onze laatste vraag: „Houdt u van dit werk?" „Ik zou niet anders willen", zei de heer van Zijl, „Ik moet nog 4 jaar meedraaien, maar iedere dag beschouw ik het als mijn hobby". Geslaagden examen Juniorcursus A Centraal Opleidingsinstituut Levensmiddelenbedrijf CURSUS ALKMAAR M. Bakker, Mcdemblik O. v. d. Berg, Bakkum CURSUS AMSTERDAM R. H. Claassens, Amsterdam L. van Gent, Badhoevcdorp T. Hilarius, Zaandam H. J. Hoeve, Landsmeer P. de Jong, Haarlem B. v. d. Linden, Haarlem-Nrd. A. E. Marsman, Amsterdam J. G. Overmans, Amsterdam W. de Weers, IJmuiden CURSUS ARNHEM B. de Boer, Velp A. P. G. van Galen, Veenendaal A. L. H. Geurts, Nijmegen G. Könning, Huissen G. J. M. Vlaswinkel CURSUS BREDA A. S. M. Akkerman, Oosterhout W. Hazebroek, Tilburg M. A. van Houdt, St. Maartensdijk W. J. Verhoeven, Oisterwijk CURSUS ENSCHEDE A. B. Standhardt, Oldenzaal CURSUS DEN HAAG J. de Jager, Scheveningen S. v. d. Ley, Den Haag F. A. Titulaer, Den Haag E. Vonk, Den Haag CURSUS HEERLEN H. W. M. Hamstra, Kerkrade L. B. Hoks, Hoensbrock CURSUS LEEUWARDEN T. N ij dam, Workum CURSUS ROTTERDAM W. C. Braber, Capelle aan de IJssel H. Dinkelaar, Schiedam W. P. Ewijk, Dordrecht M. J. Godeschalk, Steenbergen A. J. W. Hensen, Rotterdam F. de Lange, Vlaardingen J. v. d. Linden, Vlaardingen R. v. d. Ploeg, Rotterdam C. Waardenburg, Rotterdam CURSUS UTRECHT A. de Bruyn, Houten W. v. d. Dussen, Utrecht L. Meyer, Hilversum K. Mulders, Utrecht J. Peek, Utrecht A. P. Postma, Utrecht M. W. de Rijk, Alphen a/d Ryn J. Schoenmacker, Hilversum

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 5