flitsen Resultaat te danken aan inzet van 7000 man personeel A.H. art-mart met werken van 25 Nederlandse kunstenaars Goed jaar voor Albert Heijn N.V. OPW-dag helaas uitgesteld tot komend najaar VELE VERBOUWINGEN NOODZAKELIJK DOOR TOENEMENDE KLANTENSTR00M Den Haag heeft z'n Albert's Corner Opening door Pierre Janssen Personeelsorgaan Albert Heijn N.V. in Galerie Pribaut Omzetten filialen 28°lo gestegen SAH002000285 Flitsen Landelijk juni 1967 24e jaargang no 6 juni 67 Op 26 mei j.l. werd de A.H. art-mart, gehouden in Galerie Pribaut, geopend. Deze ver koop-tentoonstelling, waarop de werken van 25 nederlandse kunstenaars te zien en te koop zijn, is opgezet ter gelegen heid van de 5e verjaardag van de P. M, C. De organisatie lag in handen van de heren J. Legerstee, Dr. L. Gans en P. Mertz. Er zijn werken van alle mogelijke stijlen en tech nieken aanwezig tegen prijzen variërend van ruim f 30 tot f 700. Opening De heer Pierre Janssen, aan wezig om de officiële opening te verrichten, stak van wal met te zeggen dat hij in de re gel voor dergelijke officiële ge beurtenissen moeilijk te vangen is, maar dat hij dit initiatief toch dermate toejuichte dat hij zich had laten overhalen, en omdat de art-mart geen echte expositie, maar een verkoop tentoonstelling is, gaf hij er meteen maar „een commer ciële draai" aan, zoals hij dat noemde door de aanwezigen op te wekken ervoor te zorgen dat het niet bij deze ene art- mart blijft, maar het zo'n suc ces te laten worden dat her haling niet uit kan blijven, rrya.w. niet vertrekken zonder een schilderij onder de arm. Toch ontnam Pierre Janssen de aanwezigen direkt daarna de illusie dat zij dan jarenlang tevreden naar hun aankoop zouden kunnen blijven staren, „want kunst in huis", zo ver klaarde hij, „is inwoning heb ben en daar krijg je altijd ge donder mee". Desondanks waren er nog geen uur na de opening al vele lege plekken, vooral de aan wezige AH-ers toonden zich loyaal en bezorgden de check out veel werk. De lieer Pierre Janssen was de eerste koper op de Art-Mart. j Hij betaalt hier het stuk van zijn keuze. v Het kan zonder omwegen worden vastgesteld: het jaar 1966 is voor Albert Heijn een goed jaar geweest. Hoe komt dat? Deze vraag legden wij voor aan de heer A. Heijn, president directeur. Hij zegt: ,,De enige reden waarom een klant naar je toekomt is, omdat hij denkt dat daar aan zijn wensen wordt voldaan. De consument, de klant dus, kan tenslotte overal heen. Maar wij hebben kans gezien in tachtig jaar een reputatie van betrouwbaarheid op te bouwen. Dat weet de klant. En heeft iemand bij ons iets gekocht dat niet bevalt, dan kan men terugkomen en het ruilen. Dat weet de klant ook. Ik mag wel zeggen dat wij ik moet het woord gebruiken een bepaald imago hebben opgebouwd, waardoor een plezierig soort meis je bij ons graag wil werken. Dat is zeer belangrijk. In een heleboel supermarts en zelfbedieningszaken is het meisje aan de kassa bij voorbeeld het enige contact dat de klant met „AH" heelt. Is dat een prettig contact, dan voelt de klant zich op zijn gemak en heeft het inkopen-doen cok plezierig gevon den." Investeren in personeel De cijfers liegen er niet om: de omzet van A.H. in 1966 be droeg 335 miljoen gulden en zevenduizend man personeel hebben daaraan meegewerkt. „Wij zijn het enige bedrijf dat de cijfers bekend maakt en we hadden de hoogste omzet", zegt de heer A. Heijn. „Hoe komt dat? Een samenspel van faktoren natuurlijk ien ik kan er wel iets van zeggen. Als bedrijf voelen we ons na tuurlijk verantwoordelijk voor wat we verkopen. De prijs en de kwaliteit moeten alle twee „goed" zijn. Naar het aloude „waar voor je geld". En de consument vindt kennelijk, dat hij dat bij ons krijgt". „Ik zei het al: zevenduizend man per soneel", aldus de heer A. Heijn. „En die zevenduizend probe ren we een verantwoordelijk heidsgevoel bij te brengen, men Jammer, de OPW-dag waar velen naar uitgezien heb ben, kon op 6 juni niet door gaan, maar is uitgesteld tot het najaar. Er was bijzonder veel voor bereidend werk verricht aan de organisatie van deze 20ste OPW-dag. Het be loofde een uitschieter te worden, met vele verrassen de momenten. Intern was alles prima geregeld en ook op het hoofdkantoor ver heugde men zich over deze komende feestdag. Maar plannen kunnen nog zo precies zijn uitgewerkt, er kunnen altijd externe facto ren in het spel komen. En dat gebeurde op een afstand van meer dan 3000 km vlie gen. De omstandigheden maakten het onmogelijk voor ons om feest te vieren. De beslissing was niet een voudig. We geloven echter dat het goed is geweest. moet hart voor het bedrijf heb ben, er moet een stuk eigen inbreng zijn. Is dat er niet, dan gaat de zaak fout. Daarom passen wij een stevige selectie toe op ons personeel. Ik mag zeggen dat wij proberen het personeel goed op te vangen en er wordt veel aan de vak opleiding gedaan. Ja, we in vesteren in ons personeel. En we doen het graag". Eigen planologen In het afgelopen jaar opende AH tien nieuwe supermarts, zes nieuwe zelfbedieningszaken en drie omge bouwde winkels. Hoeveel zaken telt AH nu over heel Nederland? „Per 31 december 1966 waren dat er in totaal vierhonderd en nog eens tien", is het antwoord. Er is dus telkens plaats voor nieuwe be drijven? „Wanneer men de ivensen van het publiek aanvoelt en vol doet aan wat de klant wenst, ja. Er moet een constante activiteit zijn, een steeds zoeken naar mo gelijkheden tot nieuwe vestigingen. Daarom bestuderen wij ook alle nieuwe stadsplannen en wijksaneringen. Aan het ves tigen van een nieuwe zaak gaat een geweldig speurwerk vooraf. Maar wij menen, zoals ik zei, te weten wat de klant wil. Die klant heeft, om eens iets te noemen, veelal een auto. Dan wil hij of zij die auto ook gebruiken en dan moet er ook geparkeerd kunnen worden. Want wanneer een vrouw voor een gezin van laten we zeg gen vier personen boodschap pen doet, dan valt er heel wat te „slepen". Daar zijn de aard appels, de flesjes bier, de groenten, alle gewone kruide nierswaren dat is nogal wat bij elkaar. Als je dan een auto hebt, dan wil je die dus zo dicht mogelijk in de buurt heb ben. Daar houden wij dus re kening mee. Daarom vindt men bijvoorbeeld vlak naast onze supermart in Geleen een groot parkeerterrein. Daarom hebben we in Huizen weer iets anders gedaan. Er was daar voor onze zaak geen parkeermo- gelijkheid te vinden. Toen hebben we een grote garage in de kelder, onder de supermart, gemaakt. Even denk je dan: zou men dat donkere gat onder de grond in duiken, maar iedereen was er ken nelijk erg blij mee en men parkeert er volop en heeft zijn voertuig bij de hand. En samen met onze ar chitecten zijn we eigenlijk zo'n beetje onze eigen planologen." Koopman De heer A. Heijn in wiens paspoort „president-direkteur" ener n.v. staat, die bezwaar maakt tegen het woord „indu- strieël en die zichzelf „koop man" noemt stapt regelma tig een van de meer dan vier honderd AH-zaken binnen. Hij wil dan weten hoe alles gaat. Hij wil zien hoe de produkten zijn uitgestald, hij wil zien of er ergens verbeteringen zijn aan te brengen of dat alles naar wens draait. „Ik doe het eigenlijk te weinig naar mijn zin", zegt hij, „ik zou er meer tijd voor moeten nemen". Thuis in Bloemendaal, wordt hij geregeld gebeld door klan ten die iets vragen of iets te zeggen hebben. Vervelend? „Helemaal niet", zegt hij. „Wanneer iemand mij belt, dan blijkt, dat de man of de vrouw een hoop moeite heeft gedaan, alleen al om uit te vin den waar ik zit. En ik pro beer iedereen zo volledig mo gelijk te antwoorden. Mocht dat een keer niet kunnen, dan komt het antwoord per brief zo vlug mogelijk". Vertrouwen Het opbouwen van een reputatie in de richting van vertrouwen en betrouwbaarheid, dat is één van de belangrijkste zaken. „Neem nu die koelkasten", zegt hij. „We hadden een naam wat de levens middelen betreft, maar vijf jaar ge leden zijn we pas begonnen met de koelkasten. Wat heeft de klant gezegd? Als „hij" het zegt, dan zal het wel goed zijn. Dan heeft men vertrouwen in je. „Ik ge loof", besluit de heer Albert Heijn, „dat wij de klant begrepen heb ben en dat de klant ons vertrouwt. Het is een wisselwerking." In het optimistisch klinkende jaarverslag van Albert Heijn N.V. valt toch ook een enkele bedenkelijke toon te beluiste ren. Doordat de vrijdag en zaterdag voor verreweg de meeste huisvrouwen nog steeds de aangewezen dag voor het doen van inkopen blijken te zijn, kunnen verschillende filialen de toenemende klantenstroom bijna niet meer de baas. Ook rijzen er grote moeilijkheden bij het parkeren van de auto, die steeds meer voor het halen van boodschap pen wordt ingeschakeld. Albert Heijn pleit er daarom voor, dat het in meer Neder landse gemeenten zal worden toegestaan ook op vrijdag avond de winkels te openen. In die plaatsen waar deze re geling al is ingevoerd, blijkt dit door de klanten zeer op prijs te worden gesteld. De in de filialen behaalde om zetten zijn met ongeveer 28 gestegen Dit is echter voorna melijk te danken aan de super marts, want vele zelfbedie ningswinkels zijn zo dicht de grens van de capaciteit gena derd dat er nauwelijks meer een vergroting van de omzet mogelijk is. Vernieuwingen Dit laatste zal ertoe leiden, dat er verbouwingen zullen moe ten plaatsvinden om de be staande filialen te vergroten, of anders zal er naar een an dere huisvesting voor hen moe ten worden uitgezien. In de komende jaren zullen grote be dragen nodig zijn voor de bouw van nieuwe filialen en restau rants, een nieuw distributie- De heer A. Heijn, na de onthulling van de gedenkplaat, i feliciteert manager Francken met zijn gemoderniseerde bedrijf. In den Haag is op maandag 5 juni jl. de twaalfde Albert's Corner officieël geopend. Dit geschiedde door een sym bolische uitwisseling van sleutels tussen de verhuurder van het pand, de sociëteit „Besogne Kamer" en de huurder: de N.V. Formosa. Het ruime interieur van de nieuwe Albert Corner op het Buitenhof in Den Haag. Na zijn openingstoespraak overhandigde de heer G. J. Heijn een grote kar tonnen sleutel van oud mo del aan de voorzitter van de sociëteit, Mr. J. A. van Bos- se. Deze sleutel symboli seerde die van het voor malige Formosa, dat op de zelfde plaats aan het Haag se Buitenhof gevestigd was en dat nu in een moderne Albert's Corner is getrans formeerd. Uit handen van Mr. van Bosse ontving de heer Heijn op zijn beurt een even grote sleutel van een heel wat moderner mo del, die uiteraard een sym bool voor het nieuwe res taurant vormde. De nieuwe Albert's Cor ner, die zoals de heer Heijn in zijn toespraak zei, voor iedereen: de tiener, het kamerlid, de winkelende da me en ook de haastige za kenman, geschikt is, is spe ciaal aan de „Haagse sfeer" aangepast. De AC is iets luxer en warmer ingericht dan de andere Albert's Cor ners en men heeft de zaak in vier uiteenlopende ruim ten ingedeeld: een tearoom (38 zitplaatsen), een coun tercorner (46 plaatsen), een familyroom (48 plaatsen) en een „kleine besogneka mer (38 plaatsen). De laat ste ruimte is een speciale hoek, waar rustig kan wor den gegeten. Namens het personeel bood manager J. M. B. Francken aan de direktie een plaquette aan, die is aangebracht bij de ingang aan de kant van de Cineac. In de nieuwe AC werkt men met vrijwel dezelfde ploeg personeel als die van het voormalige Formosa. centrum bij Rotterdam en voor de uitbreiding van de produk- tiebedrijven in Zwanenburg en Zaandam. Plannen ln het lopende boekjaar zullen ten minste 15 supermarts en 5 zelfbe dieningszaken worden geopend. Kort geleden is een wegrestaurant bij Amersfoort Oud-Leusden overgenomen, terwijl binnenkort bij Leiderdorp en Reeuwijk met de bouw van bedrijven van het zelfde genre zal worden begonnen- In Heerlen zal een Wimpy wor den gevestigd. Hoewel de resultaten van ons bedrijf in Dordrecht, Melkex- port Sterovita N.V., nog wel bevredigend konden worden genoemd, zijn zij toch iets te ruggelopen. De omzet in liters lag ongeveer 15 lage»- dan in het vorige verslagjaar. De oorzaak hiervan is dat de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa waarvan de afzet nagenoeg ge heel afhankelijk is, aanzienlijk is verminderd. Aanpassing assortiment Het assortiment kruideniers waren wijzigt zich voortdurend en is zo omvangrijk, dat er een keuze moet worden gemaakt. Alle bedrijven hebben een uni forme basis-sortering, die bij een aantal filialen, die een gro ter verkoopoppervlak en een hogere omzet hebben, nog wat is aangevuld. De beperkt houdbare artikelen als groenten en fruit, vlees waren en vers vlees, brood en melkprodukten nemen een steeds groter aandeel (afgelo pen jaar 25 van de totaal omzet in, vooral als gevolg van het toenemende aantal super marts dat er, in tegenstelling tot de kleinere winkels, ruim te voor heeft. De bevoorrading van de fili alen met deze aan bederf on derhevige artikelen dient in het algemeen dagelijks te ge schieden, zodat een efficiënt werkend verdeel- en vervoer systeem één der grote zorgen van Albert Heijn N.V. is. In twintig grotere supermarts is bovendien een uitgebreid as sortiment z.g. non-food arti kelen verkrijgbaar: textiel, huishoudelijke artikelen, pock et-books en snijbloemen. De Premie van de Maand Club boekte wederom een groot succes. Haar omzet lag 40 procent hoger dan in het vorige verslagjaar. Op nieuw heeft de PMC. die niet wordt gesubsidieerd door het vaststellen van hogere prijzen op het normale assortiment, haar eigen kosten geheel kunnen dra gen.

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 1