Jack Niekerk (slager SM Katwijk) is enthousiast parachutespringer „Over belevenissen zou ik een boek kunnen schrijven" Veel gegeten gerech t was Birma-spek Zwevend lussen hemel en aarde Oud-matroos E. C. Bodenstaff: Het D.C. op ziekenbezoek Bartelson bezoekt Bij de op 27 mei in het Scheveningse Kurhaus gehouden reünie van „Birmagangers" één van de 1750 gasten de heer E. C. Bodenstaff, werkzaam in het administratie gebouw te Zaandam. Zijn belevenissen in Birma hebben wij in het onderstaan de artikel opgenomen. De tekst bij nevenstaande foto zou als volgt kunnen luiden: Jan: We hebben handen tekort in de slagerij. Piet: Tja .goeie slagers komen niet uit de lucht vallen. Jan: O nee Kijk dan maar effe omhoog Maar alle gekheid op een os- sestaart. Deze truck-foto (gemaakt in Voorburg) von den wij een leuke aanloop voor het gesprek dat wij hadden met de heer Jack Niekerk, momenteel werkzaam in de slagerij van de nieuwe Super- Mart in Katwijk. De heer Niekerk heeft namelijk een bijzondere hobby. Niet iedere AH-er zegt op zijn vrije mid dag; waar is mijn chute, ik ga effe springen. De heer Nie kerk wel. Hij was 18 jaar toen hij in Frankrijk zijn eerste sprong maakte en is nu sekre- taris, jurylid en instructeur van Skidiving Club ,,The Fly ing Dutchmen" (bekend als cie rebellenclub en voor geïn teresseerden: inlichtingen „Leeuwendaallaan 8. Rijs wijk"). Hij is er byzonder trots op dat zijn club, tijdens de Nederlandse kampioenschap pen op 8 en 9 april; vijf van de zeven ereplaatsen opeiste waaronder de Kampioen van Nederland. Hij verwacht vol gend jaar als jurylid bij de wereldkampioenschappen te zijn en hoopt dat zijn club de nieuwe wereldkampioen in hun midden zal krijgen. Wij vroegen zijn bevindingen bij de eerste sprong en kregen het volgende ant woord: „Het wonderlijke is, „Stel nu eens dat je parachute weigert", vroe gen wij hem. dat niet de eerste sprong het moeilijkste is, maar de derde of de vierde sprong. Dat komt omdat je dan pas bewust springt en alles ziet en hoort. De eerste keer val je eigenlijk een beetje verdwaasd en sta je al op de grond voor je er erg in hebt. Merkwaardig is, dat hoewel je bijvoorbeeld bij een vrije val met een snelheid van 200 tot 380 km per uur valt, niet alleen geen adem- moeilijkheden kent (alleen bo ven 4% km. gebruik je een zuurstofmasker) maar je hebt /"Vver mijn belevenissen in Japanse krijgsgevangenschap zou ik een boek kunnen schrijven", zo begint de lieer E. C. Bo denstaff (47) het relaas over het bovengenoemde tijdperk in zijn leven. De heer Bodenstaff is gebo ren in Semarang op Java, in januari 1939 werd hij dienst plichtig matroos in Soerabaya, en in september 1940 was hij beroepsmilitair in het K.N.I.L. In december 1941 brak de Pa- cific-oorlog uit. Hij was toen geplaatst op een batterij van Wij gaan onze lijst beginnen met het vermelden van enkele jubilea. Hr Poulain (emb) was 25 jaar getrouwd, Hr Franken (emb) 12% jaar en Hr Cuijpers (ontv) vierde zijn 12% jarig zakenjubileum. Zij zeggen personeel en perso- neelfonds dank voor de be langstelling die zij hebben ondervonden. Ook wij wensen hun van harte het beste toe in hun verdere levensjaren. Bij heer Visser (ontv) werd op 18 april een zoon geboren en bij Hr Visser (kaas) werd op 25 april een dochter geboren. Namens ons allen van harte gefeliciteerd. Hr v. d. Heijden is op 27 april in het huwelijk getreden. Ook hem van harte geluk gewenst met deze dag en nog vele jaren in gezondheid. Nu krijgen wij weer de zieken. Hr Visser (kaas) is nog steeds ziek thuis. Ook is het zo met Hr Visser (ontv) die nog steeds niet zien kan. Wjj wensen hen beiden van harte het aller beste toe en hopen dat ze toch weer vlug mogen opknap pen. Hr v. Tiel (kaas) is weer thuis uit het ziekenhuis, om verder op te knappen. Ook het beste door ons toegewenst voor zijn spoedig herstel. Hr Barteling (grootverb) is nu op genomen in het ziekenhuis ter observatie. Wij wensen voor hem dat de uitslag goed mag zfln en dat hij weer spoedig herstellen mag. Hr Konings (mag. div)is ook nog steeds ziek thuis hij heeft een operatie ondergaan. Het zal nog wel even duren voor dat hij weer geheel hersteld zal zijn. We wensen hem dan ook van harte beter schap toe. Nogmaals alle zie ken het beste toegewenst. de kustartilierie, kwam in ak- tie tijdens de bombardementen op Soerabaya en heeft het ge allieerde eskader uit zien va ren, dat zijn ondergang tege moet ging tegen de overmach tige Japanse vloot tijdens de slag in de Javazee. Op 11 maart 1942 kwam de overgave, werd zijn legeronder deel ontwapend en krijgsgevan gen gemaakt door Japanse stoottroepen; dit was op het eiland Madoera. Op transport Het tweede kamp voor de heer Bodenstaff was een loods op het Jaarmarktterrein in Soerabaya. Na een verblijf van 3 maanden in dit kamp werden zij in volgepakte trei nen naar het vroegere Batavia getransporteerd. Hij verbleef I daar 1 week in een kazerne, waarna zij naar de haven moes ten marcheren. Daar werden zij, met een paar duizend man in een Japanse vrachtboot ge stouwd. Naderhand werd be kend gemaakt, dat de bestem ming Singapore zou zijn. Lopend, ging het transport, dwars door de stad naar het krijgsgevangenkamp „Changi- Hill". Hier verbleef de heer Bodenstaff 4 maanden en was er het eerste kontakt met krijgsgevangen Engelsen, Ame rikanen, Schotten, Australiërs en Nieuw-Zeelanders. Hij heeft daar een vrij behoorlijke tijd gehad, dank zij de Engelse le- gervoorraden. Het was daar een gegons van steeds terugkomende geruch ten, dat zij naar Japan of Bir ma verscheept zouden worden. Tijdens een appèl van een paar duizend krijgsgevangenen wer den zij gekeurd en werden er aan sommigen rode lintjes uit gereikt, t.w. aan specialisten, die naar Japan vervoerd wer den, de rest zou naar Birma verscheept worden. Bombardement TTef ging weer te voet naar de haven, weer in een overvolle vrachtboot, dit gebeurde op 13 januari 1943 en toen werd het doel van de reis bekend. In dezelfde schuit werden ook rails en brug- segmenten vervoerd, bestemd voor de beruchte Birma-spoorweg. De boot heette J^Iitimey-MaruNa 2 dagen werd het konvooi, be staande uit 2 vrachtschepen en een korvet door Amerikaanse vlieg- De heer Bodenstaff (op de foto tweede van rechts) gefotografeerd samen met enkele mede-krijgsgevangenen. tuigen zwaar gebombardeerd. De schuit, waarop de heer Bodenstaff verbleef zonk en de tweede werd zwaar beschadigd, maar voer door met slagzij. Hij kwam in zee te recht. wist zich op wrakhout drij vende te houden en werd aan boord van de tweede schuit ge nomen. Bar slecht De tocht heeft lang geduurd en de toestanden aan boord waren bar slecht, o.a. moest warme pap uit de blote handen gegeten worden. Zijn eerste kamp in Birma was kamp 18 bij Thambyuzayat. De gevan genen konden daar hun bad in een olifantenpoel nemen, na hun vertrek uit Singapore en de heer Bodenstaff heeft na dat bad nog nooit zo lekker geslapen. Ook kregen zij daar de laatste gift van het Inter nationale Rode Kruis, nl. sport- kleding en een klamboe. Acht kampen Hij heeft in 8 kampen in Birma vertoefd; kamp no. 80 was volgens hem het beste, er waren weinig zieken en ge noeg eten en drinken. Een veel gegeten gerecht in die tijd was „Birma-spek" en dit bestond uit watermeloen gekookt in water! Geruchten T\e geruchten, die in Nederland ook steeds weer opdoken, hadden hetzelfde effect onder de krijgsgevangenen in Birma en Siam. Op 15 augustus 1945 kwa men de eerste geruchten binnen, dat Japan gekapituleerd had en op 18 augustus werd dit door de eigen officieren bevestigd. De Bir- ma-spoorlijn was toen reeds klaar. Nieuw-Guinea De heer Bodenstaff heeft na de bevrijding 3 weken rust gehad, maar werd toen weer opgeroepen, om dienst te nemen in het K.N.I.L.op Java. In december 1949 is hij naar Nieuw-Guinea vertrokken, heeft zijn vrouw daar ontmoet en kwam in december 1953 naar Nederland. Tot 30 juni 1957 is hij nog in militaire dienst geweest. ook niet het gevoel dat je valt. Het is meer een zweefgevoel door het luchtkussen dat je omringt. Stel nu eens dat je parachute weigert vroegen wij hem. Rustig antwoordt de heer Nie kerk: Dan is er letterlijk wel een man overboord, maar niet zoals u bedoelt. Want wij heb ben altijd nog de reservepara chute, die bij weigering na 3 seconden opengetrokken kan worden. Nee, ongelukken ge beuren er bijna nooit. De kunst is om in de lucht met behulp van het li chaam zo te sturen dat je op of dicht bij het doel komt. De nieuwe Nederlandse kampioen kwam bijv. slechts 1 meter zeventig naast het doel op de grond. Dat is fantastisch want mijn beste sprong was 4 me ter en 11 centimeter van het doel, en daar ben ik nog trots op ook. De gekste ervaring heb ik opgedaan in Frankrijk tijdens een avondsprong. Stel je voor; een enorm groot vliegveld met slechts één windzak en uitgerekend ik landde in de duisternis precies op de paal. Wanneer je dat zou willen, zou je het nooit lukken natuurlijk. Op onze vraag of de hobby duur was zei hij ja en nee. Iemand met interesse zal door de kos ten niet afgeschrikt worden, maar in vergelijking met bijv. Amerika en Frankrijk zijn de kosten per sprong aanzienlijk hoger. Door reclameteksten op onze parachutes proberen wij die kosten belangrijk te druk ken. Ook voor optreden in re- klamefilms en T.V.-spots zijn wij direkt bereid. heer Niekerk sloot het ge- U sprek af met de opmerking: Komt u eens kijken in de weekends op vliegveld Zestienhoven bij Rot terdam. Daar springen wij 's mor gens tot half elf. We hebben altijd veel bekijks ennewie weet is het wat voor u Beste lezers, als uw verslaggever het plafond moet witten krijgt hij al duizelingen, maar u zult begrijpen, dat hij te laf was om dat aan AH-medewerker parachutist Jack Niekerk te be kennen. Hr. G J. Logtenbcrg (PB Wijhe) Hr, L. M. de Haas (DL) Mej. J. P. W. Nuy (5787) Mevr. J. Polders-Lange weg (5644) Hr. G. B. van Hees (5638) Mej. A. J. M. Bekkers (5653) Mej. C. M. F. Herecheit (1002) Mej M. A. v. Santé (AG) Mej. M. W. Assink (5627) Mevr. A. Bierens-Busch (PB/CF) Hr. W. de Graaft (5549) Hr. L. J. Hermans (5697) Hr. H. J. Sanders (PB Wijhe) Hr. J. v. Zanten (HK) Mej. H. R. M. Langezaal (5635) Mevr. S. J. Hogervorst-Germen (Vami lr.) Hr. C. Slegt (1020) Mevr. S. A. Hoekstra-Noppens (4409) Hr. W. Brokken (formosa Den Haag) Mevr. B. Weening-Heinkens (PB/CF) Mej. F. Detmcrs (1009) Hr. A. Claassen (HK) Hr. L. C. J. Casteljjn (5730) Hr. C. F. Ooteman (5688) Hr. D. Waal (DC/VC Rotterdam) Dhr. C. J. v. Dongen (Sterovita) Hr. S. S. van Rookhuizen (PB/KB) Mej. C. Bartels (4413) Mej. J. Scholtanus (5671) Mej. G. H. C. Fonteijn (5585) Hr A. van Essen (PB Wijhe) Ifr R. A. Huisman (PB) Hr. W. J. Jans (AC A'veen) Z zaken H huwelijk Datum in- Jubi- Z H huwelijk 1967 1-12-54 1- 6 12% 2- 6-42 2- 6 25 2- 6-62 2- 6 5 2- 6-42 2- 6 25 3- 6-42 3- 6 25 4- 6-62 4- 6 5 4- 6-62 4- 6 5 4- 6-62 4- 6 5 5- 6-62 5- 6 5 6- 6-62 6- 6 5 6-12-54 6- 6 12% 6-12-54 6- 6 12% 6-12-54 6- 6 12% 11- 6-42 11- 6 25 12- 6-62 12- 6 5 12- 6-62 12- 6 5 13-12-54 13- 6 12% 13-12-54 13- 6 12% 14- 6-27 14- 6 40 16- 6-42 16- 6 25 18- 6-62 18- 6 5 19- 6-42 19- 6 25 20-12-54 20- 6 12% 20-12-54 20- 6 12% 23-12-54 23- 6 12% 23-12-54 23- 6 12% 24-12-54 24- 6 12% 25- 6-62 25- 6 5 26- 6-62 26- 6 5 28- 6-62 28- 6 5 27- 6-54 27- 6 12% 28-12-54 28- 6 12% 30- 6-42 30- 6 25 i Zoals ik in mijn vorig verhaal al vertelde, vierde het echtpaar De Jong het 60-jarig huwelijks feest. Dat is temidden van de kinderen en familie een gran dioos feest geweest. De heer D. Bakker postloper heeft op 28 april van ons af scheid genomen i.v.m. zijn 65e verjaardag. Wij wensen hem i nog vele gezonde jaren toe met zijn vrouw en kinderen. Wij hebben nog meer blijde be richten. De heer D. Homan is op 11 mei getrouwd met mej. Hennie Mellegers. De heer L. Passenier is op 20 april ge trouwd met mej. T. Klooster man. Wij wensen deze paren een goed en gezond huwelijk Bij de [am. K. Jager is een zoon Edwin Marco geboren. Wij fe liciteren deze ouders en hopen, dat Marco in goede gezondheid mag opgroeien. De heer P. Tolstra wil langs deze weg bedanken voor de be langstelling tijdens zijn ziekte. Ook de fam. Poetsma bedankt voor alles ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest. Ook de fam. Brinkkemper zegt dank voor de grote belangstel ling bij zijn 25-jarig zaken- jubileum. Zijn huiskamer was gelijk een bloementuin. Mej. Verbeek (KB-afd.) is op 12 mei in de huwelijksboot ge stapt. Wij wensen u beiden veel gezondheid toe in uw hu welijk. De heer en mevr. Jorgeluis waren op 27 april 12Yj jaar ge trouwd, maar zijn vrouw ver toeft nog in Spanje. Onze feli citaties! Op 7 mei was mevr. Hagen beek 5 jaar in dienst en de heer A. de Jong was jaar in dienst op 8 mei. Ook de heer Mulder (VF-afd.) mocht zijn I2l/2~jarig jubileum op 8 mei vieren. De heer J. van 't Kaar was op 15 mei 25 jaar gehuwd. Onze felicitatie! De heer W. Zaal IVA i vier de op 19 mei zijn 12\-2-jarig huwelijksfeest De heer en mevr. R. Korver vierden op 22 mei hun 25-jarig huwelijksfeest. Al deze feestgangers onze feli citatie en nog vele jaren toe gewenst. Zo be-loten wij dan deze mooie meimaand. Over ons tiende uitstapje met de gepenezsioneerden leest u in de volgende Flitsen van juni. Bij de heer en mevr. Hooijveld (lab.) is een dochter geboren. Wij hopen, dat ze in de beste gezondheid mag opgroeien tot vreugde van haar ouders. Onze ziekenlijst is gelukkig de ze maand niet zo groot. Met mej. J. Oosting gaat het gelukkig goed. al werkt ze dan nog maar halve dagen. De heer J. Kruiver moet enige weken rusten. De heer J. Daub is weer zover hersteld, dat hij voor halve dagen het werk heeft hervat. De heer J. Lokkerbol wensen wij het allerbeste toe. Wij ho pen voor hem en zijn gezin, dat de gezondheid weer terug mag keren. Mevr. de Koning (KB) moet enige weken rust houden. De lieer Hoekstra (CF) moet rust nemen, maar hij wordt goed verzorgd door zijn zuster. De heer de Heer-Kloots (CF) is al een paar weken thuis voor zijn arm. De heer Pasma. die door ziekte thuis is, wensen wij beterschap- De heer P. Schetselaar moet enkele weken rust houden, maar laten wij hopen, dat alles een goede afloop mag hebben. Ook de heren A. de Boer, J Brehler. J. Mooij. F. Konings en M. Bergh onze beste wensen. Tot slot wensen wij degenen, die met vakantie gaan. veel ge noegen en mooi weer en niet te vergeten behouden thuis komst. Aan de direktie en collega's: voor medeleven na over lijden van haar echtgenoot, Me vrouw W. Kleve-Spoelstra, Assen. Voor belangstelling en attentie tijdens haar ziekte: Mej. J. Oostingh (VA-PB) Voor belangstelling en attenties bij 12% jarig zakenjubileum: de heer J. Ph. IJpma (CPD). Voor belangstelling en attentie bij 25 jarig zakenjubileum. de heer P. H. Brinkkemper (AG) Voor hartelijke belangstelling en fraaie cadeaux bij zijn af scheid: de heer D. Bakker (PB Zaandam).

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 6