UIT AH's HISTORIE 1887=1967 Toeslag op rente belastingvrij bij storting op geblokkeerde spaarrekening Fee si in Amersfoort De heer R. Hengst vierde zijn 25-jarig jubileum T Kassen mei een oppervlakte van 15 voetbalvelden Miljoenen kroppen sla, komkommers en tomaten van tuinder Valk vinden hun weg naar AH Da' Albert Heijn streeft naar een prima kwaliteit is alom bekend in het bedrijf en de filialen, maar zeker bij de klanten, zij rekenen er als het ware op. Er zijn echter artike len, waarvan de kwaliteit moeilijk in de hand gehouden kan worden, omdat het zgn. „natuurprodukten" zijn. Door de lange weg, die het produkt soms moet afleggen, gaat de kwaliteit achteruit. Dit is natuurlijk bijzonder jammer en daarom streeft Albert Heijn er naar om een snelle en korte weg voor alle produkten van producent naar verbruiker te vinden. Dit geldt uiteraard ook voor groente en fruit. He was bij groente en fruit gebruikelijk, dat alles over de veiling liep. Door alle transport, op- en afstapelen etc. waren alle produkten een dag langer onderweg dan strikt noodzakelijk zou zijn, Daarbij komt ook nog, dat men maar moet afwachten wat er aangevoerd wordt en hoe duur iets zal zijn. Het zal velen wel bekend zijn, dat op de veiling de prijs wordt vastgesteld door vraag en aanbod. Is er van een produkt veel aanvoer dan daalt de prijs. Soms zoveel, dat het niet eens verkocht wordt, omdat het niet de kosten goedmaakt, die de tuinder met al zijn mensen en gebouwen hieraan moeten besteden, Deze situatie maakt het voor de tuinder bijzonder moeilijk, omdat hij zich uiteindelijk op alle slechte situaties moet gaan dekken of anders op den duur het gelag moet betalen. De heer H. P. G. van Rijsingen vierde zilveren zakenjubileum en bronzen huwelijksfeest Financiële mutaties personeelsfonds Fasen /~Vok bij de heer Valk moet gepland worden om steeds op tijd de AH klanten op hun wenken te kunnen bedienen. Daarom ziet men ook aan het ene eind van de kas gewassen inzetten, terwijl er even verder staan, die al aardig beginnen te groeien. De fasen in het groei-proces gaan steeds ver der; tenslotte wordt de oogst binnengehaald, zowel van sla, als van komkommers en to maten. Benutten Om de grond zoveel mogelijk te benutten zijn reeds zaadjes in een veenkluit tot ontkieming gebracht. Na het oogsten wordt de grond direkt weer bewerkt en de voorgekiemde plantjes er weer ingeplant, waardoor alweer een nieuwe oogst in aantocht is. In het be drijf is ook een begin gemaakt met het direkt verpakken en TTet is dus in dit bedrijf net -1-*- als bij alle andere: op de kleintjes letten. Zowel nu als in de toekomst moet een goed produkt worden geleverd aan de klanten. De heer J. Meer (l.) en de heer Valk beoordelen een kasprodukt. T^e mijlpaal ,,25 jaar bij A.H." is niet nieuw. De te volgen procedure is voor iedere jubilaris dezelfde. De jubilaris, nu de heer R. Hengst, BL filiaal Euterpeplein te Amersfoort, bepaald echter de sfeer van het feest. deze sfeer was in Amers foort erg gezellig. Eerst over-en-weer-plagerijtjes, bij voorbeeld: de heer Hengst krijgt het, nu Amersfoort, een supermart heeft veel drukkei met lege flessen! Plezier rpijdens de huldiging bracht de heer J. van Meer in zijn toespraak de belangrijkheid van deze jubileumdag, 26 mei 1967 naar voren. Belangrijk om drie redenen: ten eerste 25 jaar gewoon met plezier je werk te doen. Alleen de OPW-winnaar heeft AH niet groot gemaakt, maar allen die 52 weken per jaar met plezier werken aan de omzet. Dit heeft bepaald bij deze jubilaris de boventoon gevoerd. J^oor de Raad van Bestuur van ons concern wordt jaarlijks uit de winst een toeslag gegeven op de rente die men per 31 december van het voorgaande jaar ontvangen heeft. Deze toeslag bedraagt 20 van elk heel procent dividend dat op de gewone aandelen van Albert Heijn boven de 5 wordt uitgekeerd. B.v. dividend is 10%, toeslag wordt dan (10% 5%) x 20% 100%. In juli wordt deze toeslag uitgekeerd en, omdat het een winstuitkering is, onder inhouding van loonbelasing, A.O.W en premie soc. wetten, bijgeschreven op de gewone spaar rekening. Sinds 1962 is echter de moge lijkheid geschapen om deze rente-toeslag vrij van belas ting enz. te laten storten op een z.g. geblokkeerde spaar rekening. Men heeft bij deze geblokkeerde rekening dezelf de faciliteiten als bij een ge wone, dus ook rente en rente toeslag over het geblokkeerde bedrag. Voorwaarden Er zijn echter bepaalde voorwaar den waaraan men moet voldoen, te. Voor ten minste 5 jaar moet de spaarder zich verbinden om ge durende deze periode de hem toe komende rente-toeslag winstuit kering) geheel of gedeeltelijk op een geblokkeerde spaarrekening te laten bijschrijven. Deze keus is onherroepelijk, bin nen dit tijdvak van 5 jaar kan men niet van gedachten verande- Deze toeslag blijft gedurende 4 vol le kalenderjaren geblokkeerd, eerst daarna mag de werknemer over het bedrag dat 4 jaar heeft uit gestaan beschikken, maar hij heeft dan ook geen loonbelasting te be talen. Speciaal voor die personeelsleden, die binnenkort in 't huwelijk treden of zij die een hypothecaire lening hebben, bestaat de mogelijkheid om in afwijking van het voorgaande wel tussentijds over de geblokkeer de rekening te beschikken. De wet, waar deze winstde- Voorbeeld T\e tweede reden was volgens de heer van Meer de aanwezig heid van de ouders van de heer Hengst. De heer Hengst sr., 40 jaar in dienst geweest bij AH heeft in belangrijke mate bijge dragen tot het succes van zijn lenslotte vond de heer van Meer de drie generaties terug in de groei van AH. De heer Hengst sr.: BZ, de jubi laris: ZB en zijn zonen t.z.t.: SM. De heer W. de Jong overhandig de de jubilaris het diploma en de eremedaille van de maat schappij voor Nijverheid en Han del. De heer de Roode overhan digde namens de divisie Arnhem aan mevrouw Hengst een wel gekozen cadeau. De jubilaris dankte allen voor de belangstelling en de cadeaux en constateerde dat hij na deze feestdag weer graag door wilde gaan „ge woon met mijn werk en met plezier!" lingsspaarregeling onder valt, staat in 6 gevallen toe dit ge blokkeerde geld op te nemen, t.w. Ie Indien het geld besteed wordt voor: a. aflossing van hypothecaire lening b. uitgaven gedaan in een pe riode van 3 maanden na het sluiten van het huwelijk c. verwerving van onroerende goederen d. verbetering van huis, in- inöien de kosten daarvan tenminste 500,bedra gen e. premies van levensverzeke ring. 2e Bij overlijden of emigratie. Wil men, doordat er aan één van bovengenoemde punten wordt voldaan, geld opnemen van de geblokkeerde rekening dan moet eerst aan de af deling spaarfonds toestel 498, een z.g. deblokkerings formulier worden aange vraagd. Na ondertekening van dit for mulier en overlegging van de rekeningen, die betrekking hebben op de gedane uitgaven, kan de spaarder over het ge blokkeerde geld beschikken. Zoals U uit bovenstaande uit eenzetting zult begrijpen, is deze regeling voor onze per soneelsleden zeer interessant, en daarom zeker de moeite waard nog eens te overwegen hieraan mee te doen. Deelnemingsformulieren zijn te verkrijgen bij de afd. spaar fonds toestel 498, maar gaarne voor juni, daar er dan weer aan de toeslag wordt gewerkt. Bovenstaande foto van de jubilaris, echtgenote de jubileumdag gemaakt. kinderen werd op KEITJES TARREN Toen de heer D. A. ter Wee ons vertelde over keitjes tarren, wisten wij zelf niet goed wat we van deze uit drukking moesten denken. Waar sloeg dit eigenlijk op en wat betekende het in vroeger dagen? De heer Ter Wee hielp ons uit de brand ,,ln vroeger dagen" zo vertelde hij waren alle artikelen natuur lijk nog niet zo verpakt als tegenwoordig. Voor heel wat artikelen was eenvoudig geen verpakking. Groene zeep bijvoorbeeld en ook stroop waren veel gebruikte artike len en werden los verkocht. Het was dan ook de gewoonte dat iedere klant haar eigen zeepkop of strooppot meenam naar de winkel om deze te laten vullen. De kruidenier vulde dan vanuit het vat. Van tevoren diende hij echter het leeggewicht van de zeepkop vast te stellen. Hij bracht zijn weegschaal dan in balans door er aan de ene kant de lege kop op te zetten en aan de andere kant een aantal gewone kiezel stenen op te leggen totdat de schaal in balans was. Dus zogenaamd tarren. De Zaanse uitdrukking was destijds verbasterd tot keitjes tarren". Vandaar dat iedere kruide nier een bakje met kiezelstenen op zijn toonbank had staan. kg tomaten uit deze kassen zullen komen. Ook heeft de heer Valk nog de mogelijkheid om te kweken op de z.g. koude grond. Ook hier voor bestaan reeds plannen. Ge dacht is aan andijvie en natuurlijk zijn er nog meerdere mogelijkhe den. Op kommando TTet is een heel ander bedrijf -1"1- dan velen van U gewend zijn. In deze kassen kan het op commando regenen. De tem peratuur kan geregeld worden d.m.v. verwarming of het ope nen en sluiten van ramen; dit natuurlijk al naar gelang de temperatuur buiten. Verder is er apparatuur om voldoende COo in de lucht te houden; dit alles om het groeien te bevor deren en om een plan te kun nen maken om op regelmatige tijden te oogsten. beprijzen en wij hopen dat over niet al te lange tijd het in dit bedrijf zal gaan van zaadje tot verpakt produkt. Vakmanschap Laten wij echter niet denken, dat alles zo eenvoudig is. Vakmanschap en organisatie zijn nodig om tot een goede op brengst per raam te komen. Deze „opbrengst per raam" is een tuindersterm om verge lijking te kunnen maken tus sen de verschillende mogelijk heden. Als b.v.'n produkt steeds op dezelfde grond moet groei en loopt de kwaliteit terug. Om nu te weten dat de kwa liteit en opbrengst zo efficient mogelijk zijn, telt men de op brengst van de produkten aan het eind van het jaar bijelkaar en rekent men uit wat onder één raam gegroeid is, of beter gezegd wat dit raam opge bracht heeft aan verkoop waarde. Beter is het daarom reeds van te voren goed overleg te plegen en samen (producent en distributeur) het totale plan op te maken én te zorgen dat aan de vraag kan worden voldaan. Het is dan ook be grijpelijk, dat de heren Van Meer, De Jong, Velema en de inkopers de gehele situatie met lede ogen aanzagen. Op het land en in de kassen prachtige produkten, die naar de veiling getransporteerd worden en daar pas door hen gekocht konden worden af hankelijk van aanvoer en prijs) Hierbij komt nog, dat juist de teerste soorten het snelst verarmen, waardoor het produkt er al spoedig minder mooi uitziet. Toen dan ook de mogelijk heid aanwezig was om een kontrakt af te sluiten met een goede en van modere inzichten getuigende tuinder, zijn zij di rekt met hem in zee gegaan. De heer Valk, tuinder in Dub beldam heeft niet alleen land, maar op dit land heeft hij kas sen laten bouwen. 15 voetbalvelden Als men op de dijk staat, en deze dijk is in Dubbeldam zeer hoog, zodat men aan beide zijden een enorm uitzicht heeft, ziet men zowel binnen- als buitendijks de enorme glas paleizen van de heer Valk. Bij na 9 ha glas, dat is voor „niet-tuinders" die liever in vierkante meters denken: 87.000 m.2. Een oppervlakte van 14 15 voetbalvelden van Olympische afmetingen. Om nog een indruk te geven: het bedrijf is verzekerd voor 3.000.000,—. Koude grond TN deze kassen worden komkom- mers, sla en tomaten gekweekt. Er wordt al op gerekend, dai dit jaar 2.500.000 kroppen sla, 1.600.000 komkommers en 550.000 J^e maand maart 1967 zal de heer H. P, G. van Rijsingen lang in herinnering blijven, want op 2 maart vierde hij zijn 25-jarig zakenjubileum en op 25 maart het 12% jarig huwelijksjubileum. De heer J. van Meer sprak de jubilaris als eerste toe en speldde /"Vmdat dit nu eenmaal een goede gewoonte is, wil ook het personeelsfonds Zaan dam u een inzicht geven in de financiële mutaties over de af gelopen twee jaar. 1966 1965 ontvangsten inzake periodieke inhoudingen op lonen en salarissen 20.938,45 18.196,69 ontvangen rente 400,38 226,64 21.338,83 18.423,33 uitgaven volgens onderstaande specificatie 16.437,07 14.888,86 mutatie boekjaar 4.901,76 3.534,47 Specificatie uitgaven afgerond: 1966 bedrag ziekte 3.260,20 geboorte 940,6 huwelijken 4.760,29 pensionering 820,5 overlijden 220,1 zaken- jubilea 3,590, huwelijks jubilea 2.630, diversen 220, 1965 bedrag 2.420,— 16 1.090,— 7 4.090,— 27 1.650,— 11 120,— 1 22 2..500,— 16 2.440,— 1 580- 16.440,— 100 14.890,— hem het AH-speldje in goud op. De G.L. de heer J. Ruijs memo reerde de prettige samenwerking tussen de jubilaris en hem. „Wat mij altijd is opgevallen", aldus de heer Ruijs, „en bijzonder op prijs werd gesteld is, dat uw echtge note ondanks haar huiselijke bezig heden altijd even gelegenheid kon vinden om aan onze besprekingen deel te nemen." De heer Ruijs overhandigde de jubilaris het diploma en de medaille van de maatschappij van Handel en Nijverheid. Kameel Eveneens waren aanwezig de divisieleider de heer H. de Roode en de heer F. Brands- ma, hoofd personeelsbeheer, die zich bij: de gelukwensen van de heren Van Meer en Ruijs aansloten. 's-Avonds werd de jubilaris gehuldigd door de bedrijfsleiders uit Eindhoven en ontving hij een prachtige rookstandaard. Za terdag werd het feest voort gezet met het personeel. On danks het feit, dat de heer van Rijsingen geen kameel bezit, werd hem door het personeel een prachtig kameelzadel ge schonken.

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 3