Antiek kruidenierswinkeltje en museum geopend in Zaanse Schans m-4 Élllllft Produktiebedrijven Zaandam produceerden vijt nieuwe artikelen Uit het ziekenboek van AGenHK m O.P.W. koorts bij winnaar'66 en zijn team D De heer en mevrouw De Jong gaven elkaar 60 jaar geleden hei ja-woord De heer P. Brinkkemper vierde 25-jarig jubileum Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 24e jaargang no. 5 Mei 1967 Verantwoordelijk eindredakteur: H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. IJpma RedaktiesecretarisJ. Brecschoten (toestel 226) Lay-out: P.R.-Adviesbureau G. J. van Hulzen Druk: Ramshorst N.V., Wormerveer Aan dit nummer werkten mee: De dames N. v. d. Berg en E. Heres, en de heren J. Ph. Bartelson, A. J. M. Fennis, W. Haeser, J. Hartog, C. Jenster, C. Kortleve. D. Kwakkel, J. Metz, H. van Petten, K. Romp, G. A. van Rooyen, P. Schipper, P. Schotsman, L. J. Stap, A. M. Straaier en vele anderen. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. f li Men zou van deze aflevering kunnen zeggen: een nieuwe lente, een nieuwe serie artikelen. Het PB-Zaandam komt namelijk in deze periode, maar liefst met vijf nieuwe produkten uit. Rozijnencakejes Een luchtig cake-gebak, waarin hele rozijnen zijn verwerkt en per vijf stuks verpakt in een polytheen- zak. De kreet „Ideaal voor strand, bos en heide" is op dit artikel beslist van toe passing. Spijscakes Een soortgelijk produkt, maar iets luxer dan de ro zijnencakejes zijn de spijs cakes. Hier zijn cake en spijs, twee geliefde bak kerijgrondstoffen op een gelukkige wijze bij elkaar gebracht. Bij de ontwikke ling van de spijscakes heb ben we ons gerealiseerd, dat spijs aan een produkt een te voedzaam karakter kan geven. Dit is bij dit ar tikel op een bijzondere wijze opgelost. (Vervolg oude winkels waren meestal in de vorm van een „U" inge deeld. De open zijde van de „U" was naar de deur gewend; m.a.w. de toonbanken waren zo opgesteld dat zij voor elke wand van het vertrek stonden met erachter de schappen te gen de wanden bevestigd. Zij droegen de talrijke bussen die eens het interieur van een kruidenierswinkel kenmerkten. pagina 1I werd gebruik gemaakt van tar- kiezels. Dat waren schoonge wassen kiezels die dienden om het tarra van de potten en kannen, waarin de huisvrouw haar stroop en zeep en wat al niet meer haalde, op te heffen Dus: op de ene schaal van de weegschaal werd de kan ge zet, op de andere werd dan het evenwicht hersteld doorzovee' kiezels op te leggen als no dig was; dan pas kon men eer lijk gaan afwegen. Het waren bussen in allerlei vorm en allerlei kleur; vaak waren ze in een imitatiehout nerf geschilderd en droegen ook cijfers. En dan was er de oude koffiemolen (vaak een Ameri kaans of Frans model: Peu geot!) Die had een prachtig- gekruld wiel met houten hand vat, dat met de hand gedraaid moest worden en was gedekt met een koffiereservoir van ko per; het waren mooie dingen. En dan was er het zakkenrek. Boven de werktoonbank, die zich bevond rechts bij het bin nenkomen, hing een langwer pig rek, waaraan de koperen weegschalen bengelden met de verschillende soorten zakken die toen gebruikt werden want voorverpakte goederen beston den nog vrijwel niet). Ook hingen hier de waskaarsen, die moeder-de-vrouw gebruikte om haar op de kachel verwarmde strijkijzer glad te houden. Er bevond zich, zoals spreekt, een rol touw aan een rek en er hin gen wat maatjes aan; dat wa ren de droge maten waarmee peulvruchten worden afgeme ten. In die dagen gebruikte de kruidenier nog een strijkstok' het was zoiets als dat wat de caféhouder gebruikt als hij het bier afstrijkt. Deze strijkstok diende om de juiste maat te geven; als er „wat aan de strijkstok bleef hangen" was dat niet best! Wie binnenkwam als de deur gesloten was (alleen des win ters als het héél koud was; verder stond hij altijd open) zag, rechts van zich, op de toonbank, het tochtscherm staan; een met ruitjes voorzien geval dat de binnenwaaiende wind tegenhield. Links van de binnenkomende verhief zich een klein elegant hekje op het uit einde van de toonbank, daarachter zat de kruidenier zijn boeken bij te houden op stillere ogenblikken en van daar kon hij goed oog houder op de werktoonbank aan de overkant, waar de knechten be zig waren. En die waren be zig. Ze moesten afwegen en ze moesten zakjes vouwen (op verschillende manieren) en ze moesten, wat heel lastig was, de stroop wegen. Daarbij en bij andere waren als deze De heer Th. Moes, filialen- administratie, voelt zich aardig goed; wel heeft hij veel moeite bij het lopen en voortdurend hinder van de door de dokter I geplaatste pen, welke waar- schijnlijk in juni verwijderd zal worden. Mej. M. van Bethlehem, fak- turenafdelingligt nu ongeveer 6 weken ter observatie in het l Sint Janziekenhuis. Tijdens ons bezoek aan haar was de uit- slag van de foto's nog niet be-1 kend. Mevr. Smits-Dekker van de huishoudelijke dienst, is plm. 2 I weken thuis. Gelukkig is het niet ernstig en zal zij binnen- kort haar werkzaamheden op l het A.G. weer kunnen hervat- ten. Het interieur van een kruide nierswinkel uit die dagen (het bleef trouwens hier en daar nog lang gehandhaafd!) was heel gezellig en het rook er heerlijk. Alle waren (het wa ren er niet zo héél veel!) wer den in bussen, zakken of bak ken bewaard en, alles bjj el kaar, kwam dat neer op zo'n 150 bakken etc. in totaal. De hammen hingen aan de zolde ring of lagen in de vliegen kast en zo was dat ook met de zijden spek. En de vloer? Die was van hout; er werd zand opgestrooid. Er is nog een tijd geweest dat de huisvrouwen haar eigen linnen stukkezakjes meebrachten om te laten vul len met meel of met grutters waren; en aan haar arm had zij dan een mandje! Pas in 1914 kwamen de kaasschaaf machines in gebruik en veel later de snelwegers van nu. Natuurlijk had ook de verlich ting iets te maken met de knusheid van de oude winkel: eerst ging het met de olie lamp, toen met de suizende gaslamp en daarna pas met de elektrische lamp. De kruide nierswinkel in ons land heeft er heel lang uitgezien zoals die in het huis op de Zaanse Schans. eenmaal de moderne I tijd alles versnelde en ook de verpakte artikelen hun in trede deden, toen moest men zich snel aanpassen aan de nieuwe eisen van een steeds groter assortiment. Toen ver anderde er voortdurend iets. Veel moois en aardigs en vriendelijks verdween. Dat was noodzakelijk. Daarom is het in teressant en een beetje ontroe rend ook, het winkeltje te be kijken dat Albert Heijn heeft ingericht op de Zaanse Schans; het hoort er zo echt bij! Het museum is alleen te bezoeken (dit voor diegenen die er met een maar eens op af zouden willen!) op aanvraag. Het kan n.l. (ook al omdat het inge richt is in een particuliere wo ning en maar weinig bezoe kers tegelijk kan bevatten) niet zomaar opengesteld wor den voor wie maar wil kijken. Maar het is de moeite waard! Pastilles U zult gemerkt hebben, dat aan de serie gevulde pas tilles van .Albert Heijn re gelmatig een nieuwe smaak wordt toegevoegd. Dit keer wordt de bestaande serie uitgebreid met kokospas- tille en de arak-gemberpas- tille. De kokospastille be vat fijngemalen kokosnoot. Van oudsher zijn artikelen, waarin kokos is verwerkt zeer in trek bij de consu ment. Dit ligt ten dele aan het kauweffect, dat kokos aan het produkt geeft maar vooral ook door het in de kokos aanwezige kokosvet. Dit vet heeft namelijk een laag smeltpunt. In de mond smelt dit vet vrij snel weg. Voor dit smelten is warmte nodig, welke onttrokken wordt aan zijn omgeving, in dit geval de mondholte. Produkten, waarin kokos in voldoende mate is ver werkt, geven bij het con sumeren een verkoelende werking. Van dit effect hebben we gebruik ge maakt bij de ontwikkeling van de kokospastille. Arak-gember Tegelijk met deze pastille komt de arak-gemberpas- tille uit. Een kombinatie van twee smaken. De gem ber kent u ongetwijfeld maar arak klinkt u minder bekend in de oren. Arak is een alkoholische drank, die gedronken wordt in de Oostelijke landen, zoals Ceylon, Ze heeft een vrij zachte, zoetige smaak. Vandaar dat we er de pit tige smaak van gember mee gekombineerd hebben. De gember wordt verwerkt in de vorm van fijn gema len stemgember. De sma ken zijn nauwelijks af zonderlijk waarneembaar maar de kombinatie is in elk geval zeer apart. Instant cacaopoeder Instantartikelen zoals in- stantpuddingpoeder en in- stantaardappelpuree ver heugen zich in een steeds stijgende populariteit. Het vinden van nieuwe toepas singen in deze sektor is dan ook voor ons van groot be lang. Ons artikel instants cacaopoeder is een van deze nieuwe toepassingen. Dit cacaopoeder kunt u een voudig aan warme-of koude melk toevoegen, even flink roeren en Uw chocolade is gereed. Produkttechnisch waren er bij de ontwikke ling van dit artikel nogal wat problemen te overwin nen. Wij stelden ons tot doel met de op de PB aan wezige apparatuur suiker korrels met een dun laagje cacaopoeder te omhullen. Bij het mengen met melk zal de suiker oplossen. Daardoor laat de cacao poeder los en verdeelt zich gelijkmatig door de vloei stof heen. Het klinkt alle maal zeer simpel en lo gisch maar we hebben veel proefcharges moeten maken voordat een aan vaardbaar produkt bereikt werd. Beker Een interessante bijzonder heid voor U is, dat de in- stantcacao voorlopig ver pakt wordt in een ekcoware beker, die hermetisch af gesloten is met een buig- 1 zaam plastic deksel. Het 1 aldus afgesloten bekertje kan uitstekend dienst doen voor het meenemen van dranken of het bewaren van i etenswaren in de koelkast, i ren trie het diamanten bruidspaar de Jong. y^e kampioen van 1966 is stellig van plan om ook dit jaar weer van zich te laten horen in de OJP.W. wedstrijd. Op 6 maart jl. kwam dit wel zeer duidelijk tot uiting. Toen wenl er tijdens een gezellige bijeenkomst, de plannen en „strategie" besproken voor dit jaar. Concurrentie ,e beker, nu in hun bezit, willen ze graag blijven be houden. Men is er echter zeker van dat de concurrentie mis schien nog groter is dan vorig jaar. Dat ze in de prijzen val len staat echter in Hengelo reeds vast. Enthousiasme Dankzij een zeer goede team geest zal er weer met veel enthousiasme worden gewerkt. Dit werd nog eens onderstreept door het oprichten van een per soneelsvereniging, waar nie mand ook maar enig bezwaar tegen opperde. Dit initiatief verdient misschien hier of daar wel navolging. Inspanning U merkt dus dat ze in SM 1051, thans onder leiding van bedrijfsleider is. H. A. Heshu- sius, zich tot het uiterste zul len inspannen om de beker in Hengelo te houden. Jn de versierde ontspanningszaal van het pension-tehuis „Groenland', vierden de heer en mevrouw de Jong te midden van vele genodigden op 1 april het feit dat ze 60 jaar geleden elkaar het ja-woord gaven JJe heer de Jong werkte van 1921 tot 1947 bij Albert Heijn; 24 jaar in de bakkerij waar hij veel verbeteringen meemaakte, de laatste twee jaar in het magazijn van deze afdeling. Herinneringen Nu is hij 20 jaar gepensioneerd maar hij heeft nog steeds de beste herinneringen aan de pe riode dat hij werkte. Over Albert Hejjn zegt hij: „Alle maal zeldzaam lieve mensen". Biljarten A ktief is de heer de Jong nog zeker. Hij verzorgt de „krantenwijk" in „Groenland" en biljart veel. Met de heer van de Brink, ook een gepen sioneerde van Albert Heijn, worden er nog vele partijtjes gespeeld. Het echtpaar de Jong heeft 5 kinderen. 22 kleinkinderen en 11 achter kleinkinderen. Verschillende van hen wonen elders in de wereld en de heer de Jong zou, „als zijn motor beter was" ze nog wel willen opzoeken. Voor het vliegen is hij niet bang want hij heeft met zijn vronw vlak na de oorlog van Amster dam naar Leeuwarden gevlo gen wat hem goed bevallen is. De heer P. Ruitenberg (r.) overhandigt de jubilaris, de heer P. Brinkkemper, het ge tuigschrift en de eremedaille van de maatschappij voor nij verheid en handel Moedig en accuraaf man" Jn april 1942, dus in het midden van de tweede wereld oorlog kwam de heer P. Brinkkemper, werkzaam op de afdeling Boekhouding van het Administratie Gebouw te Zaandam, in dienst van Albert Heijn. Hij ging indertijd bij A.H werken, want als je op een levensmidelenbedrijf werkzaam was, kon dit wel helpen, om niet in Duitsland te werk gesteld te worden. Dit was zijn tweede betreking, na dat hij bij de Artillerie Inrichtingen weggegaan was, om zich van de verplichte arbeid in Duitsland te vrijwaren. TA/7' voorval memoreerde de heer C. Brevoord in zijn toespraak tot de jubilaris op 20 april j.l. Verder noemde hij de heer Brink kemper een moedig en akkuraat mens, die altijd opgewekt door het leven gaat. Tot slot van zijn rede overhandigde hij de jubilaris, na mens de R.v.B., een filmapparaat en een gouden horloge met inskrip- sie. Daarvoor had de heer Bre- woord hem het 25-jaar-insigne op gespeld. Op den duur ontkwam de heer Brinkkemper toch niet aan de verplichte arbeid in Duitsland. Hij heeft daar twee jaar gewerkt. Op het eind van deze oorlog heeft hij gepro beerd met nog drie Neder landers, o.a. de heer P. Gruijs van de afdeling grootverbruik, door de gevechtslinies heen te komen en dan terug naar Ne derland te gaan. Dit was een barre en boze tocht, met bom bardementen, beschietingen en meer van deze „fijne" dingen. Slapen moest vaak in de open lucht gebeuren en dat in de maanden februari en maart! Na nog vele omzwervingen be reikte hij toch veilig en wel Zaandam. In 1945 kwam de heer Brink kemper weer in dienst van Albert Heijn. Op verscheidene afdelingen van de administra tie heeft hij gewerkt, o.a. op het toen zo geheten Centraal Magazijn, waar hij ook begon nen is. Verder was hij nog werkzaam op de Retour-afde ling, Bestellingen, Hollerith en Formosa-boekhouding. Sedert 1954 beheert hij de Fabrieks- boekhouding. TA/7' beheren en het bijbehorende voorraadopnemen doet hij erg sekuur. Een staaltje hiervan ver telde de heer Huisman, kollega van hem; als iemand ander de wijn- voorraad moest opnemen, „denk erom, als die en die de meetlat scheef houdt, moet je er 2 cm af trekken"! De volgende heren hielden nog een korte toespraak: de heer P. Ruitenberg noemde hem een goed boekhouder en overhandigde hem de penning en getuigschrift van de Maat schappij voor handel en nijver heid. Namens de afdeling sprak de heer E. de Haan en bood hem een zilveren siga rettendoos aan. P. Goudriaan sprak namens enkele oud-kol legaas en gaf als aandenken, een opname-bandje. W. van Unen, namens de magazijn- chefs van de P.B. en enkele oud-kollega's, werkzaam op het Bedrijfsbureau deed zijn woorden vergezeld gaan van een boek van Wim Homman. De heer J. Breeschoten, per soneelschef van het A.G. bood mevrouw Brinkkemper een album aan voor de fotorepor tage, met als eerste foto een opname van haar man, tijdens zijn werk genomen. Mejuf frouw Nel van den Berg bood, namens het personeel, me vrouw Brinkkemper bloemen en de jubilaris een „enveloppe" aan. Tot slot sprak de heer Brink kemper zelf enkele woorden en bedankte voor de mooie woorden en fraaie cadeaux. Eerder had hij al gezegd: Deze 25 jaar heb ik altijd met ple zier gewerkt, ik ga met zin naar m'n werk en hoop mijn 40-jarig jubileum te halen. De familie Brinkkemper is een echte A.H.-familie, want de echtgenote van de jubilaris werkt al 3 jaar, gedurende de middagen opafd. Grootverbruik.

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 2