flitsen b Albert Heijn organiseerde een verkoop-expositie van hedendaagse beeldende kunst Personeelsorgaan Albert Heijn N.V. Bij vijfjarig bestaan van PMC liliwilllllïl en antiek kruidenierswinkeltje in Zaanse Schans RESULTAAT VAN JARENLANGE SPEURTOCHT Mr. Dr. Bomli officier in de orde van Oranje Nassau Kinderboerderij in Zaandam geopend Klantenkring SIVI In de Bogaard uitgebreid met dames uit rimboe Kruideniersprimeur voor Nederland Zaans wethouder D. Metselaar opende museum 24e jaargang no 5 mei 67 SAH002000284 Flilson Landelijk mei 1967 rJ,er gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van haar Premie- van-de-maand Club organiseert Albert Heijn N.V. een verkoop-expositie van hedendaagse beeldende kunst. Op deze tentoonstelling kunnen de PM.C,-leden tegen aan zienlijk gereduceerde prijzen kunstwerken kopen, Opening Deze expositie, die geopend werd door Pierre Janssen op vrijdag 26 mei jl. vindt plaats in galerie Pribaut (Weesperstraat, hoek Ring dijk, tegenover de banket- bakkersschool) te Amsterdam. Er zullen van 27 mei tot en met 25 juni ca. 150 schilderij en, gouaches, aquarellen, te keningen, litho's, etsen, hout sneden etc. worden tentoon gesteld. Vele artisten Aan de expositie nemen o.a. de volgende kunstenaars deel: Peter Alma, Karei Appel, Constant, Corneille, Jef Die deren, Martin Engelman, Frits Gramberg, Anton Hey- boer, Jaap Hillenius, Friso ten Holt, Metten Koornstra, Rei- nier Lucassen, Lucebert, Wil lem van Malsen, Han Mes, Frans Meyers, Sam Middleton, Jan Montijn, Marjan Plus, Hannes Postma, Joost Roe- lofsz, Guillaume le Roy, Pierre van Soest. TTun werken zijn voor leden van de P.M.C. verkrijg baar tegen aanzienlijk geredu ceerde prijzen. Het doel van deze verkoop-aktie is een pu bliek dat nog onbekend is met de aankoop-mogelijkheden van hedendaagse kunst, in de ge legenheid te stellen zich in de ze materie te oriënteren en de mogelijkheid te bieden met het vormen van een eigen kunst bezit te begimnen. De wijze van aankoop zal op dezelfde wijze geschieden als in een SuperMart; men haalt het stuk van zijn keuze van de wand, loopt er mee naar de kassa, betaalt en neemt het kunstwerk mee naar huis. "ifoor de uitvoering van deze aktie werd door Albert Heijn de medewerking inge roepen van de kunsthistoricus Dr. L. Gans. Deze is tevens voorzitter van een werkcomité dat de expositie samenstelt. Hierin hebben voorts zitting: J. Legerstee, direkteur van Albert Heijn en P. Mertz, di rekteur van Galerie Pribaut. de oostzijde in Zaandam stond, weg gedrukt tussen hoge panden en fabrieks gebouwen een half vervallen maar mooi geproportioneerd Zaans huis. Nu staat het, geheel hersteld in oude glorie en een waar juweel van restauratiekunde aan de Zaanse Schans, waar het authentieke Zaanse dorpje al duidelijke vormen krijgt. De helft van het veertigtal echte Zaanse woningen dat er in totaal zal verrijzen staat glanzend van de verf veel groen!) langs de Zaan alsof het altijd zo is geweest. En dat is nu niet het geval! De Zaanse Schans was enkele jaren geleden nog zogoed als ongerept polderland De Zaanstreek was eens in de dagen dat de Span jaarden ons land probeerden te 1 bezetten een soort nie- I mandsland in de strijd om Noord-Holland. De Schans nu ontleent zijn naam aan een oude aarden afweervesting die er in die dagen werd aangelegd ter bescherming van Zaandam Het mocht overigens niet baten want er werd veel vernield: de toen staande houten huizen gingen in vlammen op en wal nu de Zaanstreek siert, ont stond daarna. De oudste wo ning die nog bestaat, stamt uit 1660. Ook oud is het huis waar in de museum-kruidenierswin kel van Albert Heijn is ge vestigd; het interieur is een re constructie van een kruide nierswinkel uit de vorige eeuw zoals die waarin de stichter van het bedrijf in Oostzaan zijn opzienbarende carrière als „grootwinkelier" begon. De restaurateurs van het oude pand verwonderen zich over de grootte van de vertrekken in deze uiterlijk toch maar klein- aandoende woningen. De voorkamer bijvoorbeeld meet liefst 6 bij 6 meter en is dus, met zijn 36 vierkante me ters, een groot vertrek. Daar dan ook is het oude winkeltje ingericht; het is wellicht van eenzelfde afmeting als dat waarin, in 1887, Albert Heijn zijn handel begon; de oude hui zen hadden immers vaak een soortgelijke indeling. Achter de winkel is een kamer die onge veer 34 vierkante meter meet; dat is nu de woonkamer met uitzicht op de Zaan en uitzicht op de brug erover. Zoals alle woningen die aan de Zaanse Schans werden opgericht, is ook de kruidenierswinkel (al is die zelf niet in bedrijf!) be woond door „gewone" burgers; het woonvolume van de Schans komt normaal ter beschikking van woningzoekenden en wie in aanmerking komt, mag er zich vestigen,. Met natuurlijk in de toekomst, vele toeristen in de kleine straatjes en op de kleine bruggetjes. met sloten en watergangen en kenmerkend voor de westelijke oevers van de rivier. Sindsdien echter is er het Museum-dorp ver rezen dat nu al, half gereed, het oog ver blijdt. Wanneer het gereed zal zijn zal ons land er een unieke en bijzonder waardevolle aanwinst op het terrein van de historische woningbouw uit de Zaanstreek bij hebben Vooral omdat alles wat er staat en nog ge bouwd wordt volledig echt is. Tot in de kleinste details. Dat geldt ook voor het kleine kruidenierswinkelje dat Albert Heijn heeft doen samenstellen in het pand dat eens aan de oostzijde stond. Juist de bewoondheid van de Schans maakt het geheel zc Qp 23 mei om 14.30 uur heeft de heer D. Metselaar, wethouder van Openbare Werken van Zaandam en tevens voor- zitter van de Stichting Zaanse Schans, de offi- ciële opening verricht van 1 het museum in de Zaanse Schans. Het betreft hier I (een reconstructie van het) eerste kruidenierswinkel- 1 tje van Albert Heijn, zoals dat tachtig jaar geleden te vinden was in Oost- l zaan. Met dit museum be- schikt de Zaanse Schans f over de eerste recon- 1 structie van een antieke kruidenierswinkel in Ne- derland. levendig en echt; de tekenen van menselijke aanwezigheid (bloemen voor de ramen, scho ne gordijnen, een openstaand venster, geluiden, zingen, flui ten; goedverzorgde tuintjes j Foto van het exterieur van AeiTj museum in de Zaanse Schans. etc., etc.) verlenen het geheel een grote aantrekkelijkheid Natuurlijk staan er molens aan de Schans; het zijn er een drie tal waarvan vooral het kleine, speelgoed-lieve specerijmolen tje „De Huisman", een waar juweeltje is. Het kruideniers museum zetelt in een huis met stevige basis: het is opgebouwd op 80 palen die tot twintig me ter diep zijn ingeheid en nu rusten op een keiharde diluvie- le laag. De heer D. A. ter Wee, ge pensioneerd onderdirecteur van Albert Heijn N.V. heeft geduldig en hardnekkig, links en rechts en waar hij ook maar iets tegenkwam, de oude inte rieurstukken van een kruide nierswinkel uit de vorige eeuw bijeengezocht. Het is een speur tocht van jaren geweest die overigens nog steeds voort duurt. Relaties, veilingen, an tiquairs, opheffingen van oude winkels en wat verder al niet waren de bronnen van alles wat hij vergaarde. Nu, in het jaar dat Albert Heijn tachtig jaar bestaat, is het winkeltje vol tooid (al blijft er altijd nog wat te wensen): het toont met zijn helblauwe (kogeltjesblauw interieur, een zuivere afspie geling van wat eens was. De (Vervolg op pagina 2) Mr. Dr. P E. J. Bomli, direc teur van Albert Heijn n.v., is bij monde van de burge meester van Blaricum be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De benoeming vond plaats op 28 april 's morgens 9 uur ten huize van heer Bomli te Blaricum, in aanwezigheid van de heren A Heijn G. J Heijn, J. Legerstee en P Ligtenstein. Mr. Dr. Bomli is reeds vele jaren vice-voorzitter van het hoofdbedrijfschap detailhan del. Tevens is hij thesaurier-ge neraal van het Nederlands Genootschap tot reclasse ring, vice-voorzitter van de Raad van het Grootwinkel bedrijf te Zaandam en kanton rechten-plaatsvervangend. Dinsdagmiddag 16 mei klokslag 3 uur opende Albert, de elf jarige zoon van de heer Albert Heijn de kinderboerderij in Zaandam. Onder het doek, dat van de duiventil moest worden verwijderd, kwamende woorden te voorschijn„Op 27 mei 1962 bestond de zaak waar mijn va der werkt 75 jaar en daarom is deze kinderboerderij aan de Zaanse jeugd gegeven". Petra, het 4-jarig dochtertje van burgemeester Baart van Zaandam, hielp dapper mee en daarna trok een lange rij van 700 verklede schoolkinderen het terrein op, waar het feest tot laat in de middag duurde. Albert Heijn had de jeugd van de Zaanstreek geen groter ge noegen kunnen doen, dan met deze boerderij, waar zij hun hart in ieder opzicht kunnen ophalen. De onderhandelingen over de melk leverantie aan het Amerikaanse en Canadese leger in Europa zijn ook dit jaar weer langdurig en inspan nend geweest maar opnieuw succes vol verlopen. Er is zelfs weer een stijging van de omzet bereikt van 40,000 - 50.000 liter, waardoor er elke week totaal 850.000 liter moet worden verwerkt in ons bedrijf in Dordrecht. Dat dit resultaat tot stand is gekomen, ondanks het feit dat de N A V O. troepen in het af gelopen jaar Frankrijk hebben ver laten, geeft aanleiding tot grote vol doening Mevrouw Oli-Fant en enkele van haar ge zinsleden keken hun ogen uit bij een bezoek dat zij brachten aan het winkelcentrum ,,ln de Boogaard'' te Rijswijk, ter gelegenheid van de opening van een nieuwe passage. Zelfs grote dames moeten op ..de kleintjes" passen reden waarom zij zich zo thuis voelden voor de AH supermart. Volgens toeziend „voogd", de heer Boltini, wensten de dames geen PMC zegels omdat naar hun mening de afmetingen van de PMC bungalowtent voor hen toch te krap I zijn gehouden. Steroviia levert 850.000 liter melk per week

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 1