flitsen Premiespaarplan voor hen, die een hypotheek hebben Financieel beleid vormt de ruggegraat van onderneming Spannende Paasschietwedstrijden j De heer H. H. Weezeman vierde zijn 40-jarig jubileum Spaarpremie is belastingvrij v° D De heer D. Vethaak: Na De H W" Th. Bosch na 20 jaar uit Ondern. Raad P.B. Wijhe D" F1 tr zijn nog zomerhuisjes !Na, Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 24e jaargang no. 4 April 1967 Verantwoordelijk eindredakteur: H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. IJpma Redaktiesecretaris: J. Breeschoten (toestel 226) Lay-out: P.R.-Adviesbureau G. J. van Hulzen Druk: Ramshorst N.V., Wormerveer Aan dit nummer werkten mee: Mej. C. Buntsma en de heren J. Ph. Bartelson, W. Haeser. C. Kraaij, C. de Ligt, S. Monsma, H. van Petten, K. Romp, G. A. v. Rooyen, L. J. Stap, A. M. Straaier, H. van Urk en vele anderen. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Torig jaar is de premiespaarwet in werking getreden, welke evenals de reeds bestaande spaarregelingen, ten doel heeft de spaarzin te stimuleren door een aantrekkelijke premie in het vooruitzicht te stellen. Overheid deelnemer aan het pre miespaarplan, zoals deze nieuwe spaarregeling wordt genoemd, kan over het gespaar- (Vervolg van pagina 1) hoe moeten de verschillende belangen worden afgewogen Het zijn steeds terugkerende vragen. Op het juiste ant woord komt het aan, en naast visie en durf is een grote mate van zelfbeheersing nodig. Juiste antwoord Hoe vindt nu de Raad van Bestuur het juiste ant woord op deze vragen. De heer Vethaak wijst ons de weg, die AH in deze bewandelt en die in grote lijnen in elke onder neming bewandeld wordt. In de eerste plaats is het noodzakelijk, dat uitgegaan kan worden van duidelijke plannen op korte en langere termijn. In de tweede plaats is noodzakelijk, dat de vinger voortdurend op de pols wordt gehouden zodat snel bijge stuurd kan worden. Gereedschap ^^eld is niet meer maar ook niet minder dan gereedschap, waar je mits je het goed gebruikt veel plezier van kunt hebben. Teamwork Ingaande op het eerste punt: het uitgaan van duidelijke en uiteraard economisch ge zonde plannen, legt de heer Vethaak ons uit dat het maken van deze plannen teamwork is, waarin o.a. de volgende afde lingen een rol spelen. a. de afdeling marktonder zoek, o.l.v. de heer drs. H. v. d. Wees, die nauwkeurig volgt hoe de koopgewoon ten zich ontwikkelen in het gebied dat AH bestrijkt; b. de afdeling planning, o.l.v. de heer M. J. H. Grooten, die deze gegevens toespitst op het eigen bedrijf; c. de afdeling vestigingsplaats onderzoek, o.l.v. de heer D. P. Zwart, die nagaat waar de vestiging van een filiaal of restaurant rendabel zou kunnen zijn. d. de merchandisers, die ver antwoordelijk zijn voor ar- tikelengroepen en zich con creet moeten uitspreken over de in het komende jaar of de komende jaren te ver wachten omzet (ten); e. de leiders van de bedrijfs onderdelen, die ondermeer moeten nagaan, welke in vesteringen etc. noodzake lijk zijn bij de geplande ont wikkeling, welke perso neelsbezetting etc., etc. Uiteraard is dit overzicht niet volledig maar uw interviewer had nog veel meer te vragen en ging derhalve over op het volgende punt. Hoe wordt de vinger op de pols gehouden? Dit gebeurt grotendeels door middel van het administratie ve informatiesysteem, waarbij de administratie en de as sistent-controllers een belang rijke rol spelen. Computer grote hulp Hierbij valt aan de admini stratie onder leiding van drs. C. Brevoord de taak toe alle gegevens over uitgaven en bestedingen te registreren in het financiële vlak maar daar naast ook bijvoorbeeld de ge hele voorraadbeheersing mo gelijk te maken. Dankzij de computer kon het proces van gegevens-verstrekking in hoge mate versneld en verfijnd wor den. De zogenaamde informatie verwerking, d.w.z. het ver talen van alle binnenkomende cijfermatige détailgegevens in voor elke leidinggevende be grijpelijke taal maakt snelle vergelijking tussen verwach ting (begroting) en werkelijk heid (periode-overzichten) mogelijk. Hierdoor kan snel gecorrigeerd en bijgestuurd worden, daar waar dit gewenst Integrale verwerking Daarbij komt nog dat de computer de integrale ver werking van de binnenkomen de gegevens mogelijk maakt, d.w.z. dat op basis van de be stellingen uit de filialen gelijk tijdig facturen, voorraadgege- vens en bestellingen aan leve ranciers uit de machine komen in één handeling en zo zijn er een ongekend aantal mogelijk heden ontstaan. Wij schreven hierover reeds eerder en bij de aanschaf van de nieuwe com puter eind 1967 komen we hier natuurlijk weer op terug. 'aast deze administratieve beheers- en informatie taak schreven we over assi stent-controllers; een functie, die na de oorlog is ontstaan en waarover we te zijner tijd wel licht nog eens meer schrijven. Voorlopig zouden we willen volstaan met op te merken, dat de assistent-controllers, de heren G. Hoorn en drs. R. J. Stoelenga, steunfunctionarissen zijn, die de hoofden van dienst, senior-merchandisers en direc teuren helpen bij het opstellen van hun begrotingen, met de nadruk op de bedrijfseconomi sche aspecten en aan de hand van de periode-overzich ten de oorzaken van afwij kingen helpen uitzoeken, zodat ongewenste afwijkingen wor den voorkomen of bestreden. Grote opgave Vooral het opstellen van begrotingen volgens de door de Raad van Bestuur aan gegeven richtlijnen is een grote opgave omdat de verwevenheid in onze onderneming nauwe af stemming tussen alle onderne mingsonderdelen noodzakelijk maakt. Imago belangrijk JLJefeten we onze blik in het bo venstaande vooral intern ge richt, voor de buitenstaander is AH de onderneming die bijzonder hoog genoteerd staat op de beurs. De notering, die op het moment dat we dit artikel schreven lag om de 900°staat in een wat wonderlijke verhouding tot het di vidend en deze koerswaarde wordt dan ook meer bepaald door ande re factoren. Dit hangt dan weer samen met de winstgeschiedenis, de verwachte groeimogelijkheden, vertrouwen in de ondernemings leiding en in het algemeen het „imago" van onze onderneming. Ontwikkeling maatschappelijke beteke nis van de onderneming brengt konsekwenties met zich ten aanzien van de ver slaggeving over de gang van zaken. Naast het gebruikelijke jaar verslag, worden de laatste jaren tussentijdse mededelin gen in de pers gepubliceerd, De kranten wijden veel meer aandacht aan deze materie en aan de ondernemingsraad vindt bijvoorbeeld informatie plaats. Als alles goed gaat hoor je er niet zoveel over", al dus de heer Vethaak, „maar als de zaken in een onderne ming minder goed floreren loopt de aandeelhoudersverga dering vol en is iedereen er als de kippen bij". Wij kunnen ons inleven in de gevoelens van de heer Vethaak, al zegt hij er direct bij dat het maar goed is dat hij zo weinig commentaar hoort. Apart verhaal 'et is allemaal teveel om in één interview te verwer ken en daarom willen we u een verhaal over fiscale proble men, waarin de heer J. C. van Ooyen een grote rol speelt en overheidsbemoeiing in de vorm van faciliteiten ten aanzien van vervroegde afschrijvingen en investeringsaftrek besparen; dit zou weer een verhaal apart worden en we dachten dat het voor deze keer genoeg geweest is. Afwegen Nog onder de indruk van de woorden van de heer Vet haak zijn we aan het schrijven gegaan, daarbij bedenkende, dat ook bij het geven van voor lichting en de verzorging van onze flitsen, de kosten en de baten goed afgewogen moeten worden ten bate van ons aller welzijn rN Staande van l. naar r.: de he- j ren Schneider, de Haas, van Meer en Brandsma. Zittend v.l.rur.: de heer en mevrouw Weezeman en de heer G. J. Heijn. Kinderschoenen Overigens kan in Nederland nog veel aan de verslagge- verij verbeterd worden, te den ken is hierbij aan wat in de verlanglijstjes van de brochu res over open ondernemerschap en in het rapport van de com missie Verdam. Publiciteit ^^oA: zonder deze toekomstver wachtingen. veelal uit de po litieke hoek, heeft zich in de af gelopen jaren een ontwikkeling afgetekend in het vlak van de pu bliciteit, die er niet om liegt. Cij fers over de grootte van de om zet, meer gedetailleerde uitgaven enz., vond men 10 jaar geleden nog niet in de jaarverslagen, maar nu zijn steeds meer ondernemin gen hier niet geheimzinnig meer mee. Ook bij .Albert Heijn is de ontwikkeling deze rich ting opgegaan en bevat het jaarverslag talrijke informaties, die voor het maatschappelijk verkeer dienstig zijn. Geheimzinnig is de heer Vet haak niet als wij hem vragen, hoe het nu zit met de verschil lende afzonderlijke N.V.'s. Om het verhaal kort te houden slechts enige voorbeelden: de N.V. Motorboot waarin het eigen vervoer is onder gebracht en de N.V. Elf Provinciën, die als N.V. een aantal filialen bezit, die zij aan AH ver huurt. de bedrag na verloop van tijd een premie van 20 ontvan gen van de overheid. Dat bete kent een vijfde deel van het ge spaarde bedrag extra en bo vendien belastingvrij. Per deelnemer aan het pre miespaarplan geldt een maximum spaarbedrag van 250,per jaar. Als het spaarbedrag voor volle kalen derjaren wordt aangehouden, verkrijgt men recht op de pre mie van 20 of 50,Voor echtparen bestaat de mogelijk heid om gezamenlijk deel te nemen, zodat man en vrouw samen maximaal 500,per jaar kunnen sparen. In dit ge val bedraagt de premie 100,-. Profijt In het kader van deze premie spaarwet kunnen degenen, die een hypothecaire schuld bij de N.V. Pensioenfonds Albert Heijn hebben, hiervan ook pro fiteren. Aflossingen op hypo thecaire leningen worden na melijk eveneens aangemerkt als spaar bedragen. Ons pen sioenfonds is op zijn verzoek door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan gewezen als een instelling, waarbij dit mogelijk is. Voorwaarden Wie komen nu in aanmer king? Zij, die voldoen aan de volgende voorwaarden: 1. Ingezetenen van Nederland van 21 jaar of ouder en nog geen 60 jaar zijn. 2. Geen deelnemer zijn aan het spaarplan „De Zilver vloot". In het jaar, voorafgaande aan het jaar, waarin de af lossingen worden gedaan, gezamenlijk met echtge note een belastbaar inkomen hadden, dat niet meer was dan 15.000,—. De aflossing tenminste 25,— per jaar bedraagt. Aanvragen ranneer kan de premie worden aangevraagd De premie ontvangt u via het pen sioenfonds, bij wie de aanvraag moet worden ingediend. Dit moet geschieden in het vijfde jaar na het jaar, waarin de af lossing is betaald. Dat bete kent, dat de aflossing in 1966 betaald, in 1971 premie ople vert, die van 1967 in 1972 enz. Bij overlijden en bij het af lopen van de lening be staat de mogelijkheid om de resterende premie in eenmaal uitgekeerd te krijgen. Als spaarbedragen worden uitslui tend de aflossingen op hypo thecaire leningen beschouwd en niet de rente, welke in de betalingen zijn begrepen. De spaarpremie, die men als deel nemer aan het premiespaar plan ontvangt, is belastingvrij. Inkomstenbelasting is hiervan niet verschuldigd, evenmin als de sociale verzekeringspremies (AOW enz.). is nog een andere wijze om in het bezit te komen van de spaarpremies nl. door het kopen van spaarbewijzen. Het is raadzaam u dan te wen den tot een algemene spaar bank. De Stichting Spaarfonds Albert Heijn is geen instelling, waarbij dit mogelijk is. A—* O.R. van het P.B. kwam woensdag 5 april bijeen voor het afscheid van de aftre dende leden, waarna de nieuwe O.R. werd geïnstalleerd. De voorzitter de heer J. Nijman Sr. bracht de aftredende leden te weten de heren T. v. Aefst, Th. Bredewoud, Th. Bosch, H. Westerop en G. Bouwmeester hartelijk dank voor het werk dat zij voor de O.R. van het be drijf deden. Hij richtte zich in het bijzonder tot de heer Th. Bosch, die twintig jaar lid van de O.R. was. In 1946 werd bij Meester een z.g. Kern opge richt, waarin de heer Bosch reeds in 1947 zitting kreeg. In 1952 werd de Kern omgezet in een Ondernemingsraad en steeds werd de heer Bosch her kozen. Gesteld kan worden dat hij één der pioniers van het ge organiseerd overleg in het be drijf te Wijhe is. Hij vertegen woordigde alle Katholieke werknemers in de O.R. maar genoot ook het volle vertrou wen van de anderen, wat tot uiting kwam in het grote aan tal stemmen dat hij steeds kreeg. De heer Bosch heeft zijn plaats aan een jongere af gestaan. Het zal de eerste tijd vreemd zijn hem niet meer in de O.R. vergadering te zien. Na dien werden de nieuwe leden welkom geheten te weten G. Jansen, H. Esbach, J. W. v. d. Sluis, W. Meyboom en J. Half- werk. De heer Nijman hoopte op een goede samenwerking, waarbij de belangen van het be drijf en van het personeel in het oog zullen worden gehou den. Op 27 april a.s. wordt opnieuw vergaderd, waarbij o.a. de se cretaris wordt gekozen en een aantal commissies moet wor den aangevuld. Korpswedstrijd hoofdschotel j^aterdag 18 maart wer den in het O.G. de bekende jaarlijkse Paas schietwedstrijden gehou den. Het geheel had een uitermate spannend en sportief verloop en vele genodigden kwamen hun kaartje schieten. Hoewel de gewonnen eitjes prettig waren om mee te nemen was het aantal geschoten punten toch het belang rijkste, hetgeen bleek uit de discussies onderling. Ir. H. Glazenburg complimenteert de heer H. v. Urk met zijn persoonlijke prestatie in het schietconcours. /~\p vrydag 3 maart jl. vierde de Heer Weezeman zijn 40-jarig jubileum bij onze onderneming, in aanwezigheid van de burgemeester van Haarlem, Mr. O. P. F. M. Cremers, de heren G. J. Heijn, J. van Meer, F. Brandsma, L. M. de Haas en L. A. M. Schneider. Orde van Oranje-Nassau T"\c burgemeester speldde de Heer Weezeman na zijn speech de versierselen op, beho rende bij de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oran je Nassau. Loopbaan Daarna schetste de Heer G. J. Heijn in zijn toespraak de loopbaan van de jubilaris en besloot deze met de gelukwen sen over te brengen namens de Raad van Bestuur. De Heer Heijn overhan digde daarna de heer Wee zeman de enveloppe met in houd, de felicitatiebrief en het draaginsigne voor 40-jarig dienstverband. Getuigschrift en legpenning Het officiële gedeelte werd besloten met een korte speech van de groepsleider, de Heer Schneider, die tevens het getuigschrift van de Maat schappij van Nijverheid en Handel en de daarbij behoren de legpenning aan de jubilaris overhandigde. Hierna was men onder het genot van een kopje koffie en een glaasje nog enige tijd gezellig bijeen. Voor gepensioneerden en bijzondere gevallen (ziekte enz) zijn in de periode van 13-5-9-9 nog zomerhuisjes van de Stichting Vacjntie- vreugd beschikbaar. Inl. mej G Meijn, tel 239. %e hoofdschotel was toch f wel de korps wedstrijd f waarvoor 6 ploegen van 5 f f schutters een reserve- I schutter in het strijdperk traden. Het totaal te beha- len aantal punten per ploeg was driehonderd. De wisselprijs, een zilveren weegschaal, beschikbaar ge- steld door de heer A. Heijn en een beker ging na een f hevige strijd naar de Res. f politie met een behaald pun- f tenaantal van 285; eenf prachtig resultaat. f 2e prijs AH met 283 punten 4 3e prijs AH met 276 punten r no. 4 Gem. Politie 272 pnt f no. 5 Sterwech. 267 pnt no. 6 PTT 263 pnt 4 4 Niet onvermeld mag blijven 4 f dat de Burgerploeg A I 278 4 4 punten behaalde, echter bui- 4 r ten mededinging, waaruit 4 4 ook weer blijkt dat de ama- 4 teurs de profs dicht op de 4 hielen zaten. Ook was er 4 een bekertje beschikbaar 4 f voor de korpsschutter met 4 het hoogst aantal geschoten f 4 punten. Hiervoor waren 3 4 4 gegadigden met maar liefst 4 4 59 punten na het kamp- 4 schieten bleek het AH lid 4 4 H. v. Urk over de sterkste r zenuwen te beschikken en 4 4 won welverdiend de prijs. 4 4 Bij de genodigden was de ge- 4 (1 lukkige de heer T. H. Bon 4 1 met 50 punten. Tot volgend jaar afloop van de strijd 4 reikte de heer Ir. H. Gla- 4 zenburg met een toepasse- lijk woord de prijzen uit en na nog een kopje koffie ge- a 4 dronken te hebben ging ie- j f der huiswaarts met het vaste A f voornemen het de volgende i f keer nog beter te doen. i

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 2