flitsen Financieel beleid vormt de ruggegraat van onderneming Ir. H. Glazenburg opende AH-opleiding tot vakman levensmiddelenindustrie De heer D. Veihaak, lid Raad van Bestuur: BB Personeelsorgaan Albert Heijn N.V. (Bijzonderheden Eerste AH SuperMart in Zeeland werd op 4 april in Goes geopend J Publicatie j {dividend en rente spaarfonds Landelijk apnl 1967 mruisen Landelijk apnl 1967 24e jaargang no 4 april 67 ^oals door onze onderneming dagelijks een goederen stroom gaat van producent naar consument, zo vloeit ook een geldstroom zij het minder zichtbaar door onze onderneming. Met het geld, dat van de kapitaalver schaffers verkregen is, worden grondstoffen en producten gekocht, worden investeringen gedaan, worden lonen be taald, etc. De producten worden in de filialen weer in geld omgezet, waarna de kringloop zich weer herhaalt. Het in evenwicht houden van deze stroom op een zodanige wijze dat onze onderneming kan blijven voortbestaan en verder groeien, is in eerste instantie mede de taak van de heer D. Vethaak, Juiste besteding Terwijl de heer G. J. Heijn - - - zich in het bijzonder belast met de zorg voor het binnen brengen van geld in de onder neming door de omzet in filia len en restaurants te beharti gen, heeft de heer Vethaak bin nen de Raad van Bestuur de Op 8 maart 's middags om half 2 was het dan zover, dat door Ir. H. Glazenburg de officiële opening werd verricht van de „A.H.-opleiding tot vakman levensmiddelenindustrie". De Heer Glazenburg voelde zich voor de groep al gauw op zijn gemak. Hij meende de oorzaak hiervan te moeten zoeken in het feit, dat zijn vader ook leraar was geweest, een zeer strenge zelfs, die echter toch op zijn tijd wel voor een lolletje te vinden was. Goede basis De cursus, die nu start, is hoewel er best gelachen mag worden zeker niet be doeld om lol te trappen, maar wil een basis leggen waaraan je later veel plezier kunt be leven, doordat je het werk dat je dan doet, beheerst. Iedereen is vrij om aan deze cursus mee te doen, men moét niet, men mag. De heer Glazenburg vervolg de: ,,Wij voelen ors ver antwoordelijk voor de tijd dat jullie bij A.H. aanwezig zijn. Daarvoor zijn naast goede ma chines, goed gereedschap en goede verhoudingergoede in structies nodig. Zijn de in structies niet goed, dan bete kent dit. dat we met alles weer bij Adam en Eva zouden moe ten beginnen en dat kan op deze cursus natuurlijk niet. Plezier in het werk Een groot voordeel is, dat wij niet meer alles behoeven uit te vinden, omdat veel al is uiige- vonden. Het is echter wel belang rijk om het hoe, het waarom en het waarvoor te weten. Hierbij komt nog, dat niets zo belangrijk is als plezier in het werk. Iemand die dit niet heeft, kan niet goed werken. Alle leraren, die aan deze cursus meewerken, zullen veel vertellen, veel laten zien en veel vragen. Ook jullie moeten veel vragen, vooral als je iets niet begrijpt, al is het natuurlijk wel de bedoeling om eerst te luisteren en dan pas te vragen. Mogelijkheden Dit is geen gewone school, waar je van alles moét doen. Je mag hier meedoen. Wij verwachten wel van jullie, dat je begrijpt waarom het gaat en dat jullie zelfstandige mensen willen worden. In ons bedrijf zijn op verschillende af delingen vele mogelijkheden aanwezig. Mochten jullie voor het één of ander meer belang stelling hebben, dan is overleg altijd mogelijk. Begin TAit begin moet nu niet di- reet als liefde-werk gezien worden, want het is thans zo, dat er te weinig jonge krach ten zijn, die straks de ouderen kunnen opvolgen. Daarom is het o.a. nodig kennis van ma chines te verzamelen, met elkaar te leren overleggen, te weten waarom en waarvoor iets moet gebeuren, maar ook situaties te leren waarnemen. Het leren lezen en praten is hierbij ook zeer belangrijk, om dat het van groot belang is anderen iets duidelijk te kun nen maken. Als men naar een dokter gaat is het gebruikelijk om hem te zeggen wat eraan hapert, daarna kan hij pas vaststellen wat nodig is om weer te genezen. Verbeteringen Ook in ons bedrijf hoewel kerngezond is het nood zakelijk om duidelijk te stellen wat nog verbeterd kan worden. Door hierover te praten en vooral hier samen aan te wer ken, kan het produktie-proces nog beter gaan verlopen." Leeftijdsopbouw y^jij hopen", aldus de Heer Glazenburg, „dat mede als resultaat van dit soort cursussen de leeftijdsopbouw in het bedrijf beter wordt en wij in de toekomst op jonge, goed geschoolde vak lieden kunnen rekenen." Het is, zoals reeds gezegd, een begin en er zullen heus nog wel eens wijzigingen komen, maar zeker is, dat wij met elkaar rekenen op het succes van deze opleiding en daarvan zijn jullie de pioniers". Vergelijking T"^e Heer Van Gorcom, die de algehele leiding van de cursus heeft, vergeleek deze opening met een startschot. „Velen zullen de laatste weken de schaatswedstrijden hebben gezien en daarbij hebben ont dekt, dat naarmate de afstand kleiner was er vanaf het begin een grotere snelheid werd in gezet. Aangezien het de bedoe ling is, dat deze cursus 2 jaar duurt, is een regelmatige snel heid voor deze opleiding het best". Spontaan De Heer Van Gorcom waar deerde het, dat bijna alle leerlingen spontaan gekomen waren en hij rekende erop, dat degenen, die een duwtje nodig hebben gehad om over de drempel te komen toch hun best zullen doen. Hij weet, dat de docenten hen in vele dingen tegemoet kunnen en zullen ko- Nog enkele bijzonderheden omtrent de cursus: Het programma, dat 2 jaar duurt is wekelijks in 3 delen gesplitst. Van 13.3015.30 uur: Alg mene ontwikkeling, te g ven door de Heer Doelman, i Dit onderdeel leidt op voor het Sleuteldiploma, een door het Rijk erkend diploma. I Het omvat de vakken Prak- tisch Taalgebruik, Sociaal rekenen en Kennis van ons land. Het geheel is volledig j op de praktijk gericht, zo- dat alle schoolsheid vreemd aan is. Van 15.3016.30 uur: Vak theorie, te geven door één van de heren hoofdchefs. Van 16.30—17.30 uur: „A.H.". In dit onderdeel zullen speciale onderwerpen door verschillende docenten worden behandeld. T~\e gehele week voor ver natuurlijk niet op de cursus staan de leerlingen rechtstreeks onder toezicht van j mentoren, die hun de praktijk van het werk zullen leren. Dit onderdeel is zeer belangrijk. De voor dit doel ontworpen werkboekjes zullen precies l aangeven, hoever de vorderin gen per week per leerling zijn, Aan het eind van de twee jaar zal een examen worden afge nomen; bij goed resultaat wordt een getuigschrift uitge reikt. daarvoor zijn naast goede machines, goed gereedschap t verhoudingen GOEDE 1NSTRUKTIES nodig. goede Samen oplossen J^^isschien kijk je nu nog wat schichtig naar ons en de reden hiervan is misschien dat het vroeger op de school niet zo ver schrikkelijk goed ging, of omdat je leraren toch maar een raar soort mensen vindt. Deze cursus is van een geheel andere opzet en het ligt in de bedoeling om alle moei lijkheden samen te bekijken, om de eenvoudige reden dat je samen altijd beter een oplossing vindt." Positieve hulp chterom ziende memoreer de hij, dat vorig jaar sep tember het eigenlijke start schot was gevallen voor deze opleiding. Het programma is door velen kritisch bekeken en van aantekeningen voorzien. Goed contact De Heer Van Gorcom dankt allen voor deze positieve hulp. Hij weet, dat tussen de heren hoofdchefs en hem regelmatig een goed contact is, waardoor men tot een programma is ge komen, dat door de leerlingen naar zijn overtuiging prettig beleefd zal worden. Thuis voelen Tn het bijzonder verwelkomde de Heer Van Gorcom de Heer Doelman, die misschien, omdat hij geen A.H.-er is, als een vreemde gezien zou kun nen worden. Hij vertrouwde erop, dat de Heer Doelman zich spoedig bij A.H. thuis zal voelen en als de voortekenen niet bedriegen, zal dit weinig moeite kosten. Na deze offi ciële opening verdwenen alle genodigden en kon er werke lijk met de A.H.-opleiding tot vakman levensmiddelenindus trie worden begonnen. De heer D. Vethaak. specifieke zorg voor de finan ciën. Verantwoordelijkheid "Er zou niets te beheren val- len als er door de prijsstel ling van onze artikelen geen marge (ruimte) zou zijn in de vorm van bruto winst, die het mogelijk maakt de hierboven genoemde uitgaven te dekken d.w.z. bijvoorbeeld vervangings investeringen te doen en lonen te betalen, etc. en tevens een redelijke vergoeding te bieden aan de kapitaalverschaffers. En als het kan ook nog iets te kunnen reserveren ter ver sterking van de onderneming. Derhalve draagt de heer Vet haak, evenals de overige leden van de Raad van Bestuur, ten aanzien van deze prijsstelling, een bijzonder zware verant woordelijkheid voor het wel zijn van allen, wier bestaan afhankelijk is van het econo misch gezondhouden van onze onderneming. Investeren ]\yfet het investeren van een iTXvermogen begint elke on derneming, maar als dit geen voldoende rendement oplevert is het met de onderneming spoe dig gedaan. Omgekeerd is het zo, dat de onderneming, die erin slaagt dankzij het door de op richters geïnvesteerde vermo gen geld te verdienen, kan groeien en steeds meer vermo gen kan verwerven en ook no dig heeft als deze groei zich in hoog tempo voortzet. Naast het oprichterskapitaal ontstaat dan de behoefte aan nieuw kapitaal, dat ver kregen wordt door efficiency en de uitgifte van aandelen en obligaties, het aangaan van le ningen enzovoorts. Ondermeer door de uitgifte van klanten obligaties heeft Albert Heijn haar financiële middelen sterk uitgebreid. Ook het geld, dat beschikbaar komt door de aan koop van zegels is totdat dit wordt terugbetaald werkkapitaal dat echter direkt opeisbaar is, zodat hieruit in Datum: dinsdag 4 april 1967 -10 uur v.m. Plaats van handeling: Goes Grote Markt 24. Onderwerp: Opening eerste Albert Heijn SuperMart in Zeeland. Weerbericht: regen en windstoten. Stemming: zóóó met de bekende duim omhoog. Toen nevenstaande foto Batkaarten aan ontelbare werd genomen van be- kinderen en... volwassenen. driifsleider L. J. Jonker en - zijn enthousiaste ploeg was p 1 wf;s op het kwart voor tien. Direkt aPri1 een sezelhge en hierop sprak de heer Jans sen van Pre-opening een kort inspirerend openings woord en overhandigde hij de heer Jonker de juist ont vangen sleutel aan oud-be drijfsleider de heer S. Ver sprille, die vóór zijn pen sioen, voor Albert Heijn in Goes een enorme goodwill heeft gekweekt en daarom de eer werd gegund om klok slag tien uur de nieuwe Su- perMai't te openen. Het publiek dromde bin nen en we mogen wel zeggen dat we de gehele dag tevreden gezichten hebben gezien. De volgende dag was de jeugd aan de beurt, die enthousiast toekeek hoe Batman (geholpen door Ro bin) op het dak van de bio scoop, de Raadselman over meesterde en aan het poli tiebureau afleverde. Dit kar wei bleek voor Batman min der moeilijk dan het uitde len van Batballonnen en Het enthousiaste team van Goes. een zeer druk bezochte re ceptie vooraf gegaan, waar op onze president, de heer A. Heijn het woord voerde en onthulde dat er na Goes nog een aantal AH- SuperMarts in Zeeland wor den geopend in de nabije toe komst. In ieder geval is de eerste AH SuperMart in Zeeland letterlijk en figuur lijk met gejuich begroet. principe geen blijvende investe ringen bekostigd kunnen wor den. Even huiveren |h ind 1966 bedroeg het totaal aldus beschikbare vermogen meer dan f 200 miljoen en het be heren van een dergelijk kapitaal doet een leek zoals uw inter viewer wel even huiveren. TLJet is overigens ook niet zo, 1 dat de heer Vethaak hier zijn hand niet voor omdraait, want het is andermans geld dat aan de Raad van Bestuur is toevertrouwd en dat mede basis is voor de werkgelegen heid van bijna 8.000 mensen binnen de onderneming en ve- ieh daarbuiten. Niet alleen de gezinnen der personeelsleden maar ook leveranciers, geld schieters en klanten vertrou wen op de bekwaamheid van de topleiding van onze onder neming en in deze tijd weet iedere Nederlander wel wat dat betekent. Beslissingen "Clke dag nu en in de begro- tingstijd in het bijzonder moeten beslissingen worden geno men over de besteding van deze gelden, d.w.z. over een stukje daarvan. Welke machines en wel ke gebouwen moeten er komen: waar moet geld in belegd worden en wat mag besteed worden aan reclame en zogenaamde overhead kosten? lender dit laatste wordt o.a. verstaan het geld dat uit gegeven kan worden aan on derzoek en ontwikkeling, aan opleiding en aan beheerskos ten. Wat is wel en wat is net niet meer verantwoord en (Vervolg op pagina 2) 2^oals u reeds gelezen f zult hebben heeft het? Bestuur van Albert Heijn 4 'N.V. de mededeling ge-f daan dat aan de algemene? vergadering van aandeel-? houders zal worden voor-i gesteld het dividend over? het boekjaar 1966 vast te? stellen op 18% (vorig jaar? 16%) waarvan, evenals? vorig jaar, naar keuze 10% in aa ndelen. f rente op de winst-? delende klantenobli- gaties zal, als de voorstel-i len worden aanvaard,f 11% bedragen. Dit zou in? principe 101/2% moeten i zijn maar is i.v.m. het? stockdividend met een? Vl% extra verhoogd. Op? grond van de uitkering? in aandelen is dit jaar? ook de rentetoeslag aan? spaarders bij het spaar fonds extra verhoogden? op 280% gebracht. Dit betekent dat naast dei normale rente a 3,9% een extra toeslag uitbetaald zal worden van 10,92% (2,8 x 3,9) echter met een maxi mum van 500,

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 1