Koffie-expert G. IJskes bezocht Kenya met collega's van acht nationaliteiten Winnaars diepvrieswedstrijd brachten bezoek aan Londen Excursie voor kojfie-inkopers Onvergetelijke reis 1887=1967 UIT AH's HISTORIE De heer D. A. ter Wee vertelt over pand aan Oostzijde 81 brengen één van de grote troosters in ons leven en één van de voornaamste artikelen van Albert Heijn vereist een geweldig grote voorbereiding voor we dit Jevens-elixer" in ons kopje hebben. Voor de schrijver van dit artikeltje smaakt de koffie het best, door de week 's morgens op het werk en op zondagmorgen, als het hele huis geurt naar dit heerlijke vocht. Allereerst moet er natuurlijk ingekocht worden en dit doet koffie-expert G. IJskes (34 jaar). Charmant transport van de koffiebessen. Koffie komt uit vele tropiese landen, o.a. Kenya, Tan zania en Uganda in Afrika. De regeringen van deze landen hadden nu een geweldige ex cursie georganiseerd voor kof- fie-inkopers van acht nationa liteiten. De groep bestond uit 33 man, waarvan o.a. de heer IJskes een uitnodiging voor Nederland ontvangen had. De reis begon op 21 januari j.l. in Londen, waar hij verschillende Britse koffie-importeurs ont moette. Op 23 januari landde deze bij zonder interessante groep kof- fie-inkopers, op het „vliegveld" Als een onafzienbare sneeuwvlakte, blinkend wit beschenen door de zon, lag het wolkendek beneden ons. De wind trok er vreemde „karresporen" in en het uitzicht was welhaast symbolisch voor het begin van een reis, die de winnaars van een „diepvries" wedstrijd zojuist begonnen waren. Vergeten was de donkere Hol lands lucht en het oponthoud op Schiphol, waar de 9 echtparen- deelnemers zojuist ontvangen waren door de Heren reisleiders ALKEMADE en HEYEN van het Unilever reisbureau, de Heer en Mevrouw PIETERS van Albert Heyn N.V. en de Heer en Mevrouw HARMSEN die namens IGLO de tocht meemaakten. Eerste luchtreis Voor de meesten van ons was het de eerste luchtreis en het eerste bezoek aan Londen, een stad die toch wel een bij zondere indruk bij ons zou ach terlaten. In BRIDGE'S HOUSE, een typisch Engelse herberg, waar we onder de lage donkere balken, vol druiventrossen en bij het grote open haardvuur, de eerste lunch gebruikten en waar het eerste kopje Engelse koffie toch wel even heimwee opriep, maakten we kennis met Mr. SAUNDERS, de Engelse reisleider, die ons in zijn land verwelkomde. Indruk Tijdens een korte rondrit, in de eigen bus, kregen we vast een indruk van de stad Londen, zijn woonwijken, niet mooi gebouwd, zijn City, de werkstad met zijn kolossale bankgebouwen, zijn bankbedienden met bolhoed en paraplu, de dubbeldekkers en taxi's, die zo uit een T.V. film geknipt konden zijn. Na de Thames-bruggen overgestoken te zijn, kwamen we in het West end, het stadsgedeelte met de regeringsgebouwen, het be roemde Hyde Park, de waren huizen en het vermaakcentrum. Daar was ook ons hotel, het BONNINGTON-HOTEL. waar wij de volgende ochtenden ge wekt zouden worden door het kamermeisje, die zomaar bin nenstapt: „GOOD MORNING, your tea". Vooral voor onze dames was dit natuurlijk een verrassing, thee op bed te krij genDe eerste avond werd doorgebracht in „CAFE ROY AL", waar een uitstekend diner werd opgediend, en die beslo ten werd met een rondrit, waar bij wij de verlichting konden bewonderen en wij onder één van 's werelds beroemde klok ken, de „Big Ben" stonden toen deze 10 uur sloeg. Geweldig De volgende dag bracht ons naar het hoofdkantoor van „BIRDS EYE", de grootste diepvriesonderneming ter we reld en degenen onder ons, die meenden, dat wij die tijd beter voor iets anders konden gebrui ken, waren later op de dag wei- bekeerd. „BIRDS EYE" is een geweldig bedrijf. Wij bezichtig den de administratiegebouwen, de proefkeuken, waar nieuwe produkten uitgeprobeerd wor den, de kantines, een woord, dat veel te zwak is, de medi sche afdeling en na een bezoek aan de filmzaal, waar wij o.a. een aantal T.V. reklamespots te zien kregen en waar een groepsfoto gemaakt werd, gin gen wij aan de „Self-service" lunch, waar wij onder het ge not van een natje en een droog je nader kennis maakten en ge sprekken hadden met bijzonde re mensen als Mr. MONK en Mr. WEBB, de laatste een soort verkoopdirekteur voor de ge hele wereld, een fascinerende man, die zijn toespraak aan ving met de woorden: „Wij heb ben dezelfde kleren aan en als ik mijn glas ophef, denken wij hetzelfde, maar als wij het zeg gen, zeggen wij het anders, dan is er iets fout in deze wereld (something wrong in this world)" en dan zijn speech op bouwde op het thema: „laten wij toch trachten elkaar te begrijpen" „laten wij langzaam en duide lijk praten". Enfin, de tijd vloog om en na dat de dames verrast wa ren met een origineel WEDGE- WOOD asbakje, de heren on derscheiden met de „BIRDS EYE" das en na het, met En gelse humor doorspekte, dank woord van de Heer Pieters na mens A.H. uitgesproken, zaten wij weer in de bus, die ons af zette in Oxford street, het win kelcentrum van Londen, De eni ge opdracht was om 's avonds om 8 uur bij het hotel weer in de bus te stappen. Ieder op eigen gelegenheid hebben wij de win kels bezocht, de etalages be wonderd, een hapje gegeten, gewandeld over TRAFALGAR SQUARE en PICCADILLY- CIRCUS. Nachtclub Het was heerlijk, we waren echt uit, en dat waren wij ook de tweede avond toen wij, weer ge zamenlijk, een bezoek brachten aan de „TALK OF THE TOWN", Londens grootste nachtclub, waar wty onder het genot van een diner en rode wijn een grote show zagen, een non-stop programma tot half 1, van zang, dans, wisselende ver lichtingen en 3 orkesten, die beurtelings van onder het po dium te voorschijn kwamen of r~ Voor de meesten van ons de eerste luchtreis. achter het toneel verdwenen. De meesten van ons hadden na tuurlijk wel moeite met de Ierse T.V. artist, die een Engelse con ference hield (een soort Toon Hermans misschien). Zijn dia- lekt, zijn woordspelingen, waren voor ons niet te vertalen, maar het moet wel goed zijn geweest want Mr. SAUNDERS, onze flegmatieke, gereserveerde gast heer, lag enkele malen „zowat onderde tafel" van het lachen. Het was wel een latertje, toen we na afloop, na nog een drank je in het hotel, in ons bed kwa men. De derde dag bracht ons, na een bezoek aan de beroemde Westminster Abbey en het was senbeeldenmuseum van Mme. Tussaud, in het restaurant van DERRY en TOMS, waar de laatste lunch op Engels grond gebied uitstekend werd geser veerd. De tocht naar het vliegveld, de formaliteiten daar, de start van de BAC-111, het was allemaal zo gebeurd, we hadden een vlot te overtocht, en voor wij het wisten zagen wij de lichten van Amsterdam, rolden wij over de landingsbaan en zaten wij in Aviorama op Schiphol om bij een laatste diner nog even na te praten. Natuurlijk hebben wij tijdens onze ritten door Londen nog veel meer gezien, de palei zen, de HORSE GUARDS, Scot land Yard en Downingstreet 10, het is werkelijk te veel om te vermelden. Ik wil ook niet nalaten onze beide reisleiders, en niet te ver geten de Engelse chauffeur, die ons door het voor ons zo vreem de verkeer loodste, te bedanken. T aten wij ook even eerlijk zijn ■*-J wij kunnen ons als prijswin naars natuurlijk wel op de borst kloppen en wij hebben het dan ook maar klaargespeeld om erbij te zijn, maar laten wij goed beden ken, dat wij nog zoveel diepvries verkocht konden hebben. Als wij niet de medewerkers wa ren in een bedrijf dat Albert Heijn N.V. heet, een bedrijf, dat voor Iglo interessant genoeg was om samen een dergelijke wedstrijd op touw te zetten dan hadden wij dit niet beleefd. En dit bedrijf A.H. is echt niet door ons alleen zo ge maakt. Ik wil dan ook graag deze reportage opdragen, in de eerste plaats aan de drie echtparen, die door bijzondere omstandigheden niet meekonden en verder aan alle medewerkers van hoog tot laag, die samen ons bedrijf deze „naam" gegeven hebben. Entebbe in Uganda. In de plaats Busoga werd een coöpe ratieve fabriek bezocht, waar de koffiebessen verwerkt wor den, van de koffie die door de bevolking zelf verbouwd is. De arbeiders, die in deze fa brieken werken, leven on der zeer eenvoudige omstandig heden. Hun woningen zijn lemen hutten of hokken met een dak van golfplaten. Het loon van zo'n arbeider is voor een nor male werkweek plm. 12, plus een zakje mais! Dit be drag is echter niet met onze levensstandaard te vergelijken. De heer IJskes kocht bv. van een vrouw 6 trossen versge- plukte bananen voor 30 centen. De bewerking van koffie be staat in grote lijnen uit: schil len, sorteren en eventueel fer menteren en wassen. Dit ge schiedt in grote afvloeiingska nalen. Tenslotte wordt de kof fie gedroogd, in de zon op roos ters of, indien aanwezig, door middel van een machine. De manier van drogen door moe der natuur is echter beter. In dit land werd de groep door de minister van landbouw ontvan gen. De plantages dateren daar van 1900. Er was toen wel reeds bevolkingskoffie. De ex port van Uganda-koffie heeft zich van het begin van de ja ren 60 tot 1967, vervijfvoudigd! Op 27 januari ging de reis verder per Dakota naar Nairobi, de hoofdstad van Ke nya en met een landrover naar Moshi in Tanganyika. Het laatste deel ging door de wildernis over een afstand van 170 mijl. De paspoorten-kontro- le was zeer streng. In dit land werden ook weer vele kontak ten gelegd, fabrieken bezocht en verschillende soorten koffie geproefd. De heer IJskes had De heer Ifskcs toont een grote koffieleester consumentenverpakking uit Uganda. echter opgemerkt, dat Tanga nyika in alle opzichten verder is dan in Uganda. In dit land wordt alles beter en weten schappelijker georganiseerd. Deze geweldige reis was zo bij zonder interessant, omdat hij daar voor het eerst koffie zag groeien en maakte bovendien daar nog kennis met een kof- fiesoort, die de heer IJskes nog niet kende. De koffieplanters, die daar werkten waren over wegend blank, o.a. Nederlan ders, die in Indonesië gewerkt hadden. Verder ontmoette de heer IJskes daar een Zwitserse koffieplanter, een tweede Al- bert Schweitzer. Op zijn planta ge heeft hij o.a. scholen en een medische dienst gesticht. Op 2 februari is men per Fokker-Friendship ver trokken naar Mombassa in Kenya. In dit land werd plm. 300 jaar geleden de eerste Ro- busta koffie geplant. In 1880 echter, werd er door Euro peanen de Arabica koffie ge plant. In deze havenstad lag het schip „Serooskerk" van de Holland-West Afrika lijn, die juist balen koffie innam voor Albert Heijn. Deze partij werd door de heer IJskes geproefd. De Holland-West Afrika Lijn organiseerde een ontvangst aan v.--, In Flitsen willen wy gedu rende het gehele jubi leumjaar in ieder nummer een kleine geschiedenis ver tellen over iets dat in die 80 bedrijfsjaren gebeurde en waarvan het nu nog leuk is om het terug te vertellen. Ditmaal vroegen wij de Heer D. A. ter Wee (adviseur van de directie) naar zijn ervaringen en hij liet ons de maquette zien van zijn ouderlijk huis, het pand dat destijds Oostzijde 81 was. Een foto van de achter zijde ziet U hierbij Het in het midden uit springende gedeelte was de Zaankamer ook wel .luchthuis" genoemd. Het woord lucht is waar schijnlijk afgeleid van ,,licht" omdat men naar alle kanten over de Zaan kon uitkijken en het door de vele ramen zeer licht was. I Aan de linkerzijde ziet U de keuken van de fam. Ter Wee. ,,Een ontzet tend grote keuken," zei j de Heer Ter Wee ons. „Deze keuken werd op een bepaald moment ge huurd door de Heer Al- bert Heijn. Toen ik 16 jaar was speelde ik bijna iedere dag met Gerrit, de zoon van Albert Heijn De Heer Heijn was in de gehuurde keuken begon nen met in een oventje, koekjes te bakken. Ik kan mij herinneren dat ik als jongen vaak zorgde dat één van de ramen niet werd gesloten, 's Zondags na kerktijd slopen Gerrit en ik dan door het raam naar binnen en maakten samen een „degie". In de oven die 's zondags altijd nog warm genoeg was bakten wij dan koekjes. boord voor het gezelschap. Onze koffie-expert ontmoette daar aan boord een passagiere, die uitsluitend A.H.-koffie dronk. Zij had daartoe een hoe veelheid blikken koffie meege nomen en de hofmeester moest hiervan speciaal haar kopje koffie zetten! Of de heer IJs kes, toen even glunderde! In Kenya bezocht het gezelschap een kleine estate van ca. 1 acre. Hierop werkt het gehele gezin mee. Op een acre van zo'n estate groeien plm. 537 strui ken, met een opbrengst van 350 tot 400 kg. In Kenia werd de groep door de minister van Landbouw in het Parlements gebouw ontvangen. Op deze ontvangst vernam de heer IJs kes vele wetenswaardigheden, nl. dat Kenya de 4e koffiepro ducent ter wereld is, thee is iets minder belangrijk. Op 211.000 acres wordt de koffie- struik verbouwd, hiervan is 79.000 acres in handen van Eu ropeanen, terwijl het restant is verdeeld over 250.000 Ke- nyanen. Deze kleine planters zijn lid van plm. 160 coöpera ties. Het internationale gezel schap zag o.a. nog een film over de ontwikkeling van Kenya en een Research Station. De goede kwaliteit van de Kenya- koffie is o.a. het resultaat van de werkwijze van dit R-station. Nederland staat er bijzonder goed op bij de regering van Kenya, omdat er veel Ne derlanders meewerken aan de ontwikkeling van dit land en er verscheidene Kenyanen stu deren aan de tropische land bouwschool te Deventer en onze Landbouw Hogeschool te Wageningen. De indruk van de heer IJskes was, dat deze zeer grote, maar dun bevolkte lan den een goede toekomst tege moet gingen. De bevolking leeft er gelukkig, al zou een eenvoudige arbeiderswoning in Nederland daar een villa zijn! In deze drie landen woont een prettige bevolking, waar de „samenleving" nogal los is en meisjes van 12/13 jaar reeds „getrouwd" en moeder zijn. Maar ook in deze landen gaat de jeugd sneller met de moder ne tijd mee. Een voorbeeld hiervan was, dat de koffiebes sen eerst op de grond gesor teerd werden door vrouwen, die dan ook op de grond zaten. In moderne fabrieken heeft men nu transportbanden en de ar beidsters kunnen op stoelen zitten, wat natuurlijk veel lich ter werkt. De oudere vrouwen blijven dit werk echter op de grond doen! De temperatuur was er voor de heer IJskes wel uit te houden. Tot slot van dit gesprek gaf hij de wens te ken nen, dat hij ook nog eens een kijkje in Zuid-Amerika zou kunnen nemen, om daar de kof fie cultuur te leren kennen. Als dasspeld draagt de heer IJskes een gouden koffieboontje uit Kenia! voor de blijken van belangstelling door direktie en personeel na het overlijden van haar echtgenoot: mevrouw A. Kuyt-Miedema. Voor de attenties en geschenken, ondervonden bij zijn veertigjarig zakenjubileum: de heer J. A. van Leuverden. Voor de grote belangstelling en vele cadeaux bij zijn 25-jarig za kenjubileum: de heer P. Gruys. Zo speelden wij hele middagen in de verlaten bakkerij, niet wetende dat de Heer Gerrit later nog zovele jaren mijn baas zou worden."

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 6