Wij stellen voor: De heer E. J. de Leeuwbedrijfsleider Sterovita Dordrecht Via motor, auto en kleine zeilboot naar lievelingswens een motorboot Met pensioen De heer R. Dop verlaat na 43 dienstjaren AH "M0, Corrie Koster Tekenen en schilderen favoriete hobbies M ejuffrouw Corrie Kos- ster, die werkzaam is op de afdeling „Faktuur- kontrolle" van het Admini stratie Gebouw te Zaan dam beoefent als liefheb berij het tekenen en schil deren van indrukken, die zij ergens opgedaan heeft. iSIC-kU* Bartelson bezoekt Tn het kader van deze rubriek willen wij deze keer de Heer De Leeuw, bedrijfslijder van onze melkexport- fabriek te Dordrecht aan U voorstellen. Inderdaad U leest het goed, deze fabriek van Sterovita te Dordrecht behoort nog steeds tot he A.H.-bedrijf en iedere dag rollen van deze fabriek de treinen en trailers naar alle delen van Europa om de Amerikanen van lek kere Hollandse melk te voorzien. foet ik nu in de Flit sen? U kunt beter een ander nemen, ik treed De heer R. Dop bewondert het ontvangen afscheidscadeau. Naast hem zijn echtgenote en de heer J. Hogendijk. ^rijdag 3 maart hebben wij alscheid genomen van de heer R Dop, chef limonadefabriek. De heer Dop be gon zijn loopbaan op het eilanc Texel in de landbouw. Op 23 jarige leeftijd solliciteerde hij bij Albert He-jn alwaar hij in dienst trad als algemene hulp voer do produktiebedrijven in Zaandam. Zo werkte hij oa. in de KB, Smederij, VA en de exped tie, terwijl hij tevens hulpchauffeur was. Met de hand In 1929 kreeg hij een vaste plaats in onze toenmalige blik wasserij. Het wassen van de koekblikken gebeurde toen nog met de hand! De blikken gingen in ijzeren bakken gevuld met heet water om te weken, waar na ze geboend, gewassen en ge- drdbgd werden. In 1934 arri veerde de blikwasmachine, waarmee sneller en prettiger gewerkt kon worden. Verandering TVoor de entree van de lucht- en vochtdichte verpak kingen kwam de blikwasserij op non-aktief te staan en werd deze afdeling opgeheven. De heer Do>p werd aangesteld als chef -van de limonadefabriek, waarin hij tot heden heeft ge werkt. Het was voor hem wel een grote verandering doch hij heeft zich er goed doorheen ge slagen. Wij kennen de heer Dop als een prettige serieuze wer ker, die met personeel en col lega's bijzonder goed kon op schieten. Wij wensen hem een lang leven toe en hopen dat hij van zijn pensioen nog veel mag genie ten. Fototoestel Namens de direktie sprak de heer P. Vink de heer Dop toe en dankte hem voor het vele werk, dat hij in de 43 ja ren verzet heeft. Omdat de heer Dop een fotohobbyist is, ont ving hij een mooi fototoestel alsmede een enveloppe met in houd. Namens chefs en perso neel werd hij toegesproken door de heer J. Hogendijk, de heer J. Kerkhoven, de heer J. de Groot en de heer A. Castelein. Zij doet dit al 12 jaar, ech ter zonder enige oplei ding. Indien zij met een of ander onderwerp bezig is, rust zij niet, voor het naar haar idee klaar is. Op de foto legt zij de laatste hand aan een schilderijtje, waarvoor zij de laatste va kantie als onderwerp nam en haar fantasie laat zij dan vrij spel. niet graag op de voorgrond", zegt de Heer De Leeuw te gen ons, terwijl wij naar bo ven staren, want de Heer De Leeuw, 51 jaar oud, is bijna 2 meter lang. Inderdaad de Heer De Leeuw is niet een figuur, die direct zijn wil dwingend aan een ander oplegt of door luid spreken het gelijk aan zijn kant tracht te krijgen. On willekeurig vragen wij ons af wat de geboorteplaats van de Heer De Leeuw is. De meeste zuivelmensen ko men immers van de zuivel- school te Bolsward en meestal komen zij dan ook uit Friesland. Dit blijkt bij de Heer De Leeuw niet het geval te zijn. Hij is geboren en getogen in Oldenbroek op de zandgronden, waar zijn vader een boerderijtje had, dat uit totaal 12 ha. grond bestond; een gemengd be drijfje met zowel veeteelt als landbouw. Grond bijkopen Toen de kinderen wat gro ter werden, vond vader dat hij wel wat grond kon bijkopen. Als alle kinderen dan een handje meehielpen zou het wel gaan. De oudste zoon (4 jaar ouder dan de Heer De Leeuw) was voor bestemd om vader op te volgen op de boerderij, maar deze had het al gauw be keken en vond het slagers vak heel wat aantrekkelij ker. Het was nog in de tijd, dat vader en moeder beslis ten wat je eigenlijk moest worden en aangezien de op volging toch geregeld diende te worden, moest de andere zoon vader dan maar op volgen. Het hoofd van de school vond dit echter min der juist en er is heel wat afgepraat in die dagen, want het was toch maar gek dat een boerenzoon naar de Mulo ging. Wat het stude ren betreft, dit ging alle maal niet zo gemakkelijk. Er moest in de kamer wor den gestudeerd; deze kamer werd verlicht door een pe troleumlamp. Ook had de boerderij geen slaapkamers; ieder sliep in de bedstee. Verder moest er worden meegeholpen bij de verzor ging van het vee en het be werken van het land. Om 5 uur/half zes het bed uit, ook de zusters, om te mel ken. Verschrikkelijk Na de Mulo-tijd hield de Heer De Leeuw het een half jaar uit op de boerderij, toen dacht hij: „Ik ga weg, want dit lijkt me verschrik kelijk". Hij probeerde een betrekking te krijgen bij de plaatselijke melkfabriek in Oldenbroek en dat zou waarschijnlijk wel lukken, men zou er in ieder geval eens over denken. Na 2 U maanden kon hij in dienst komen als jongste bediende op kantoor. De werkzaam heden bestonden uit ver schillende bezigheden, 's Mor gens vroeg op de fiets de boer op om melkmonsters te gaan nemen en deze naar het laboratorium brengen, daarna helpen bij het bussen storten bij de melkontvangst en dan de zgn. melklijsten tellen op het kantoor. Het was een goede betrek king, waarmee hij ƒ3,per week verdiende en f 0,80 voor het ophalen van de melkmonsters 's morgens en 's avonds. Dit betekende, dat hij 's morgens om 4 uur op pad ging en 's avonds om een uur of 6 a 7 weer thuis kwam. Het ophalen van de mon sters kon de Heer De Leeuw later niet meer doen, omdat hij in Zwolle een cursus boekhouden en botermaken ging volgen. Later volgde hij aan dezelf de school de cursus kaas maken en behaalde er het diploma assistent-directeur. Er wordt tegenwoordig wel eens geklaagd, maar U ziet, dat er vroeger ook wel het één en ander gedaan moest worden wilde men vooruit komen. Daarna volgde de Heer De Leeuw nog een cursus Engels en Duits en begon aan een cursus S.P.D., die echter in het ge drang kwam toen hij naar Heerde verhuisde. Deze verandering betekende een hele verbetering; het was nog voor de oorlog en de Heer De Leeuw voelde zich toen reuze gelukkig met de 22,per week die hij verdiende. Deze rijkdom zette hij om in een pracht van een mo tor, een Hercules 125 cc.; dat kon er immers best op overschieten, 22,per week, waarvan maar 6, kostgeld afging. Er bleef dus heel wat over! Motorfietsen Motorfietsen hadden zijn hart gestolen. Er zat wel eens een slechte ruil tussen, maar uiteindelijk kwam er een prima motor uit de bus, n.l. een A.J.S. Deze motor is familie van de Norton, die vlak voor de oorlog één van de mooiste motoren was. Van Heerde ging de sprong naar Nieuw- leusen, een groter bedrijf met een eigen kaasmakerij en melkinrichting. Het was toen al oorlog. Van Nieuw- leusengingdeheerDe Leeuw naar Hengelo als assistent directeur waar hij tot 1948 werkte. De Heer De Leeuw voelde zich daar bijzonder gelukkig. Hij had er een goede betrekking met een prima salaris, n.l. f 65, per week. Door verschillen de omstandigheden kwam de Heer De Leeuw echter in gesprek met de Heer Tals- ma, bij wie hij gesolliciteerd had naar een functie in Dordrecht. Het was een bij zonder leuk gesprek, dat nog steeds in de herinnering voortleeft, maar wat vooral de Heer en Mevrouw de Leeuw aansprak was al dat water, want het water heeft hun hart gestolen. En dat gaf uiteindelijk de doorslag, want het bedrijf was iets kleiner, hoewel het salaris aantrekkelijker was. Interessant Cr volgde een enorm inte- ressante tijd en later volgde de Heer De Leeuw de Heer Elzinga op als bedrijfs leider. In 1951 werd het roer omgegooid en werd een contract getekend met de Amerikanen om melk in pa pieren flessen te leveren voor verschillende Europese onderdelen van het leger. De eerste hoeveelheid was 79.000 flessen per week en zij voelden zich toen al hele pieten. De eerste week was het gewoon een wanhoop, om over de eerste dag maar niet te spreken. De machine monteur heeft 2 dagen en 2 nachten achter elkaar bij de strekte zich over de zee uit. Nee, de boot zou hij niet graag missen want het is een enorme ontspanning, ook al zijn er wel eens mo menten, waarbij men het hoofd koel moet houden. Slechts 1 maal zijn zy in een enorme branding verzeild geraakt onder de Engelse kust toen de Heer De Leeuw als navigator de koers iets te krap had uitgezet. Het is altijd prettig op een gelukkige en voorspoedige tijd te kunnen terug zien. Iedereen maakt fouten en één van de fouten, die de Heer De Leeuw heeft ge maakt vindt hij, is dat hij geen eigen huis heeft ge kocht. Eigen huis Maar aangezien er erger dingen in de wereld zijn zal hij ook dit wel te boven ko men en wie weet doet zich nog wel eens een gelegen heid voor om tot koop van een huis over te gaan. een enorme waterliefhebber en heeft dan ook een motor boot, waarmee hij verschillende reizen, zelfs over zee. heeft ondernomen machine gestaan om deze op gang te houden. Naast de machine lag een berg pa pieren flessen, die haast niet te overzien viel. Later kun je er om lachen, want wat is eigenlijk 79.000 flessen per week, ten opzichte van de 1.200.000 flessen per week welke in 1960 afgele verd moesten worden. Deze produktie is echter thans weer sterk verminderd, doordat een gehee 1 nieuw systeem is ingevoerd, n.l. de zgn. polygal. Dit zijn kar tonnen dozen, waarin een polyasthyleen zak met een plastic tuit zit, welke wordt gevuld met melk. 23 li ter). Deze dozen kunnen zo in de verschillende kantines worden geplaatst en het af tappen van de melk kan direct uit de plastic zak ge schieden. TFoals wij reeds vertelden was het vele water van doorslaggevende betekenis voor de komst van de Heer De Leeuw naar deze plaats. Hij is n.l. een enorm water liefhebber en heeft danook een motorboot, waarmee hij verschillende reizen, zelfs over zee, heeft ondernomen. Wat dat betreft is de tijd toch wel veranderd, vindt de Heer De Leeuw. Het is van een motor een auto geworden en van een kleine zeilboot een motor boot. Een motorboot op zee is echter altijd nog maar een notedopje op die enorme waterspiegel. Daarom heeft hij nog niet zo lang geleden 2 masten op zijn boot ge maakt, zodat ook zeilen mo gelijk is als de motor het op een ongewenst moment laat afweten. „Is Uw jacht eigen lijk zeewaardig?", vroegen wij de Heer De Leeuw. Dit bleek een bijzonder moeilijke vraag te zijn, omdat hier over geen vaste maatstaven te geven zijn. „Veronderstel, dat een enorme vloedgolf de ruiten van de stuurhut doet breken", zo werpen wij op. Voorziening Maar hierin schijnt te zijn voorzien. Het water loopt er dan weer uit en het is dus niet zo, dat het voor- en achteronder vol lopen. De boot heeft al heel wat reizen gemaakt, 3 maal Helgo land, 1 maal de Engelse zuidkust. Er wordt door de hele fa milie op zee gevist. Het leuke is, dat veelal de dochter des huizes de groot ste vis vangt met het ge brekkigste tuigje, dat door haar vader en broers is af gedankt. Je bent bij zulke reizen natuurlijk wel geheel aan jezelf overgeleverd. Zo had onze zegsman wel eens geconstateerd, dat de uit laatpijp begon aan te groei en. Door informatie bij een expert werd hij geheel ge rust gesteld. Deze vertelde hem n.l., dat dit altijd het geval was en de pijp wel eens een keer in brand zou vliegen en daarna dan weer geheel schoon gebrand zou zijn. Wie kan echter de angst en schrik van de fa milie beschrijven toen dit inderdaad op een reis tussen Frankrijk en Engeland, en midden in de nacht, ge beurde. De Heer De Leeuw had heel wat overtuigings kracht nodig om het gezin te vertellen, dat het vanzelf weer zou overgaan. Het was een militaire oefening ge lijk, een enorm rookgordijn y° zijn wij als deze derde Flitsen verschijnt, alweer op weg naar de paasdagen. Maar eerst wil ik een dank betuiging vermelden. De heer en mevrouw Hollan der brengen ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijks feest dank aan directie en per soneel voor de vele blijken van belangstelling. De heer Korvec (BB afd.) is na vete weken ziek thuis te zijn geweest weer aan het werk en wil allen bedanken voor de at tenties, ondervonden geduren de zijn ziekte. Ook mevrouw S. de Graaf uit Landsmeer stuurde ons een dankbrief voor de goede ver zorging tijdens haar ziekte. Over enkele weken hopen de heer en mevrouw J. de Jong in huize „Groenland" hun 60- jarig huwelijksfeest te vieren. Dit is wel een bijzondere dag die 11c april. Wij hopen dat dit bruidspaar deze dag in goede gezondheid mag vieren met hun familie. Een overzicht van onze zieken over de afgelopen maanden is als volgt. De heer C. Smit van de CTD moest vele weken cust-houden tengevolge van hernia. Mejuffrouw J. Oosting moest tien dagen opgenomen worden voor een controle onderzoek in het ziekenhuis Buitenveldert. Wij hopen voor Jans dat 't een goede uitslag wordt. De heer Lokkerbol (VF) is wegens ziekte nog thuis. Wij wensen hem spoedige beter schap toe. De heer v. d. Pal (VA) moest enige weken rusthouden, maar alles wijst erop, dat naar wij hopen, misschien het werk weer spoedig hervat kan wor den. De heer J. Pasma, die al vele weken door ziekte zijn werk niet kon doen, is weer voor halve dagen aan de slag. Wij wensen hem spoedige be terschap toe. Met Martin Hartog gaat het de goede kant op. Zijn oog ge neest behoorlijk. Hij werkt reeds weer halve dagen. De heer S. Mookhuizen mag nu weer halve dagen werken, dus een goed teken. De heer Hartland is na zijn operatie weer aan 't opknap pen. Hij heeft inmiddels zijn werk hervat. De heer S. Bakker (C.F.) is na zijn operatie weer goed aan het herstellen. De heer C. Piet (KB) zal wel weer vlug aan het werk kun nen. De heer J. Daub ODis we gens ziekte thuis. Wij hopen voor de heer Daub, die altijd voor een ieder in de bres springt, dat de gezondheid weer spoedig terug mag ko men. De heer Beekman, die lange tijd ziek geweest is, mag nu weer zijn werk hervatten. Mevrouw Zoet van de CF is al geruime tijd ziek. Wij wen sen haar beterschap toe. Mevrouw Cortes-Cosio CF) moest opgenomen worden in het St. Jan Ziekenhuis. Wij hopen voor haar dat ze weer spoedig op haar afdeling kan werken. Dan wensen wij 't allerbeste de heren J. Brehler. De Boer (KB), J. Mooij en M. Bergh. Deze heren zijn al geruime tijd ziek. En dan tot slot van mijn ver slag wens ik u allen prettige paasdagen.

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 5