mmmmm AC serveerster ondanks 69 jaar nog uiterst kwiek Met het ss „Maasdam" in 87 dagen uit en thuis MEJUFFROUW A. DRAPAL VIERDE HAAR VEERTIGJARIG JUBILEUM Eindredacteur ging de wereld rond Jaarvergadering en feestavond van P.B. Wijhe fcn vader voltrok het huwelijk De meesten van ons zullen wel het legendarische boek van Jules Verne, „De reis om de wereld in 80 dagen" gelezen hebben en na het uitlezen hiervan, verzucht hebben „he, voor mij ook eens een wereldreis". Wel onze eind redacteur heeft deze kans, wegens ziekteverlof, gekregen en waargemaakt. De Negen AH-ers vergezellen Ard en Keessie Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 24e jaargang no. 3 Maart 1967 Verantwoordelijk eindredakteur: H. K. Engel Plv. verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. IJpma Redaktiesecretaris: J. Breeschoten (toestel 226) Lay-out: P.R.-Adviesbureau G. J. van Hulzen Druk: Ramshorst N.V., Wormerveer Aan dit nummer werkten mee: de dames N. v. d. Berg en C. Bunts- ma en de heren J. Ph. Bartelson, T. Fennis, W. Haeser, J. Hartog, J. Hodemaekers, C. Kortleve, W. Lieuwen, J. Metz, S. Monsma, H. v. Petten, K. Romp, G. A. van Rooyen, P. Schipper, D. Stap en vele anderen. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Op 1 maart 1967 was in het hoofdkantoor een byzondere jubila- resse de gast van de directie. Mej. A. Drapal herinnerde zich vooral de dag, dat zy 40 jaar geleden in dienst trad bij de Ameri can Lunchroom, Kalverstraat, Amsterdam. Ais 22-jarige Oosten rijkse is zij als begeleidster van grote groepen Oostenrijkse kin deren naar Nederland gekomen. De levensomstandigheden waren rondom 1920 zodanig dat veel families hun kinderen graag naar „Holland" lieten gaan, alwaar zij door gezinnen werden opge nomen. Ook zijzelf kwam daarmee voor het eerst in Neder land. In Wenen, doch ook in Salzburg, had zij reeds in ho- tels gewerkt, het lag dus voor de hand dat zij in hetzelfde vak hier aan de slag wilde. Na de nodige omzwervingen lukte dat Hij heeft met de „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn, zo'n reis om de wereld gemaakt in 87 dagen. Het is een schip van 17.000 ton en had 850 personen aan boord. De reis begon natuurlijk in de grootste haven ter we reld en bij terugkomst konden hij en zijn medepassagiers, na het zien van vele andere ha vens, het beamen, dat Rotter dam de eerste haven ter wereld is. Het was er geweldig „droistig", volgens de oud- Zaankanter. De volgende havens werden aangedaan: Southampton, Port Said, Suez, Colombo, Freeman- tle, Melbourne, Sydney, Wel lington, Papeete, Los Angeles, Acapulco, Bilbao, Kingston, Lissabon en weer Southampton. Lezers zoekt U al deze steden eens in Uw atlas of globe op en U zult bemerken, dat het echt een reis om de wereld geweest Op deze reis was hij alleen vergezeld door zijn kof fers, maar later hoopt hij, zo'n reis nog eens „dunnetjes" over te doen op vrachtschepen, maar dan vergezeld van zijn echtgenote. Als de boot in deze havens lag was het mogelijk, om excursies naar de beziens waardigheden van het land te maken. Zo'n uitstapje van 2 dagen vond o.a. plaats vanuit Port Said en hij zag per kameel de Sphinxen en Pyramiden. Hij vond deze bouwwerken niet overweldigend, als men weet, dat er duizenden en duizenden slaven aan gewerkt hebben en gekrepeerd zijn. Egypte vond De gecombineerde jaarverga dering/feestavond van de personeelsver. P.B. Wijhe kan als geslaagd worden aange merkt. Ondanks het feit, dat „maar" een film werd vertoond viel de belangstelling erg mee. Onder leiding van voorzitter Stap werd de agenda bijzonder vlug afgewerkt. Deze memo reerde in zijn openingswoord het overgaan naar het A.H. Concern, terwijl hij een speciaal woord van welkom richtte tot de heren Nijman en Meester en de heer G. Nijman en echtge note. De heer de Groot bracht de jaarverslagen uit, de heer Stap gaf een overzicht van de activiteiten der O.R. Besloten werd een aparte reisvereniging te stichten en deze onder te brengen in de personeelsvereni ging. Nadat de heer H. de Groot als secretaris was her kozen, werd de zaak afgedaan met een korte rondvraag. Nadien koffiedrinken en ver toning van de wel wat oude, doch bijzonder boeiende film „The Bridge on the River Kwai". Nog later een lang durig en zeer gezellig bal met muziek van Sluizeman's kwar tet uit Deventer. Al met al een heel leuke avond. Rest ons nog te melden, dat het bestuur drie reizen zal uitstippelen, waar over de leden schriftelijk kun nen stemmen. Dit maal niet Jelle zal wel zien, maar de leden zullen wel zien. hij arm, maar vooruitgegaan: Nasser, de regeringsleider is in zijn land geweldig populair en woont nog steeds in hetzelfde huis, als waarin hij woonde, toen hij nog gewoon officier was! Het leven aan boord was zeer wel uit te houden en er werden allerlei spelletjes geor ganiseerd, om de passagiers te vermaken. In Colombo rook hij weer de oude, vertrouwde kampong geurtjes, die hem sterk herin nerden aan zijn verblijf in het vroegere Nederlandsch-Indië. De familie Engel woonde toen op Sumatra, bij de Piek van Kerintji, vlak bij de evenaar. De kinderen waren tehNoordenvan de evenaar op 'n internaatschool maar de ouders woonden ten Zuiden daarvan, zodat bij het halen en brengen van de kin deren, 74 maal de evenaar ge passeerd werd. Neptunusfeest Gebeurt dit echter op een schip, dan wordt er een groot Nep tunusfeest georganiseerd en wor den de passagiers, die dit voor de eerste keer doen, op een speciale manier gedoopt met behulp van gekleurd schuim of andere doop sels. Ontmoeting In de Engels aandoende stad Melbourne was hij op fami liebezoek en ontmoette daar ook nog Dr. Dunlop, een vroe gere lotgenoot, die samen met hem aan de beruchte Birma- spoorweg tijdens Japanse krijgs gevangenschap gewerkt heeft. Deze had echter zijn arm in Vietnam gebroken, waar hij op regeringsmissie was. Sydney maakte op hem een Amerikaanse indruk. De hoofd stad van Nieuw Zeeland, Wel lington vond hij landelijk, o.a. heeft hij daar, de oorspronke lijke bevolking van dat land, de Maoris, hun dansen zien op voeren. Dit reisverhaal werd geïllu streerd met zelfgemaakte kleu renfoto's en -prentbriefkaarten, chronologisch gerangschikt in drie logboeken. Tahiti Tahiti is een prachtig palmen- eiland en de hoofdstad De rotsen in Acapulco, waar vanaf duikers een sprong naar de 31 meter lager gelegen baai durven te nemen. Papeete bestaat voor 2/3 uit palmen. Er was daar o.a. een speciale picknick, de hoofd schotel hiervan was vlees en wel bestaande uit een schoon gemaakt varken, dat opgevuld en omgeven door allerlei soor ten kruiden en groenten, in een kuil met gloeiende stenen en houtskool gesmoord werd. In 7 uur is zo'n varkentje dan ge roosterd. Hij heeft ervan ge proefd en het smaakte heerlijk. Bij deze maaltijd werd de na tionale drank geserveerd, be staande uit ananassap en rum. Tijdens zo'n maaltijd dansen de Tahitiaanse meisjes de „hoela- hoela"; gevraagd of dit nu wer kelijk zulke mooie vrouwen wa ren zei hij „Geef mij de Neder landse meisjes maar!" In Papeete werd ook nog het Gauguin-museum bezocht, een van de Franse impressionisten. Telegram Tahitiaanse meisjes roosteren een varken in allerlei kruiden en groenten. Tot zijn verrassing ontving hij tijdens de jaarwisse ling een telegram met de beste wensen voor 1967 van de C.P.D.'ers. (Centrale Perso neels Dienst). In de U.S.A. werden Los Angeles, Hollywood, Bever ley Hills en Disney-land beke ken. Hollywood bestaat hoofd zakelijk uit decors, Beverley Hills was echter prachtig, daar wonen alle grote sterren, er mag daar in de straten niet ge stopt worden! Aan Disney-land vond hij geen klap aan. Net een groot Amerikaanse Efteling, alles namaak! De gedresseerde walvissen en „Flippers" in Marineland lagen echter in een mooiere omgeving. Tijdens al deze uitstapjes heeft 1 hij niet alleen de toeristische kant willen zien, maar is ook „achter de schermen" gaan kij ken en met de bevolking zelf gaan praten wanneer hij de kans kreeg. Duikers capulco is een van de bad- plaatsen van de Amerikaan se miljonairs, in 196S zullen hier de Olympische zeilwedstrijden ge houden worden. De duikers ver tonen daar hun kunsten. Vanaf een tribune, waarvoor men moet betalen, kan men dit schouwspel zien. Voor zij duiken vanaf een hoogte van 31 meter, worden zij gewaarschuwd, wanneer er vol doende water in de kloof staat. Dan slaan zij een kruis en duiken de diepte in. ,e boot moest het Panama kanaal door, om weer thuis te komen. Dit was om 8 uur 's morgens en om 4 uur 's mid dags voer het schip de Caraïbi- sche Zee op. Een Nederlandse gids kwam aan boord, om toe lichting bij het schutten in de 4 sluizen te geven. In dit ka naal wordt een hoogteverschil van 28 meter overwonnen. Onze reiziger kwam zeer onder de indruk van het technisch vernuft en doelmatigheid van de organisatie. Het schip vaart in de sluizen niet op eigen kracht, maar wordt door 2 lo comotieven voor de boeg ge trokken en door 2 andere van achteren in het midden van het kanaal gehouden. De hoofdstad van de negerrepubliek Jamaica, Kingston met zijn plezierige bevolking werd aangedaan. Men naderde Europa en Lissa bon. De hoofdstad van Portugal werd bezocht, verder nog Esto- ril, de verblijfplaats van ver scheidene verbannen vorsten en Cascais, waar in het veilingge bouw grote „zilveren" zeepalin gen verhandeld werden. Tijdens deze wereldreis vond hij het steeds weer hart verwarmend, om te ervaren hoe goed de Nederlanders in het buitenland ontvangen worden en hoe welkom ze zijn. Volgens hem komt dit, omdat wij een klein land zijn, voor niemand een bedreiging vormen en meerdere talen spreken. Vele bijzondere dieren heeft hij tijdens deze reis gezien, o.a. potvissen en walvissen. Vanaf de brug van het schip, waarop hij veel vertoefde had men een prachtig gezicht op deze kolos sale dieren. Naar de wereld kampioenschappen in „Het Groot Badhuis", in Zandvoort alwaar zij in 1927 de echtgenote van American Lunchroom's eigenaar leerde kennen. Per 1 maart volgde de overstap naar het deftige restaurant in de Kalverstraat. Zij vond er kost en inwoning en een salaris van 35,per maand. Het was strikt verboden fooien aan te nemen, een verbod dat overging in „oogluikend toegestaan" en later officieel in een percentage werd uitgedrukt. Dertig jaar Een 30-tal jaren heeft zij als serveerster de American Lunchroom gediend. Een res taurant met een vaste kern gasten waarin vooral „de pers" een aparte plaats innam. Nog herinnert zij zich de pret tige klanten als Henri Knap, Simon Carmiggelt en anderen. De rustieke sfeer in schemer licht, het pluche, de tapijten en de grote fauteuils vormden, te meer daar zij intern was, haar eigen omgeving. Het gaf haar steeds het gevoel „thuis te zijn", als zij na haar jaarlijkse bezoeken aan familie in Wenen weer binnenstapte in Ameri can. Ook de grote steun, welke zij als buitenlands meisje on dervonden heeft van de eige naar en de bedrijfsleider van American, droeg daartoe bij. In 1959 kwam de sloper in huis! American werd Albert Heijn en daarmee werd de lunchroom veranderd. Het werd een totale gedaantewisseling. Voor mej. Drapal, die tijdens de verbouwing 8 maanden Formosa-dienst had meege maakt, was het uiteraard alsof ze weer in een ander restau rant in dienst trad. Nieuwe lei ding, nieuwe collega's en vooral ander publiek. De klant die vlug geholpen wilde worden en snel wilde afrekenen. Als 60- jarige kwieke serveerster deed zij haar best en keek de Ame rikaan, die opmerkte, dat het hier allemaal zo langzaam ging, ongelovig aan. Maar ze hield vol en was voor menig jong serveerster een voorbeeld van plichtbetrachting en dienstbaarheid. Grote hulp Die dienstbaarheid bewees ze ook door haar familie in Wenen's donkere jaren na de oorlog levensmiddelenpakket ten en kleding te sturen. In een grote christelijke overtuiging was ze steeds weer dolblij als ze haar familie kon helpen. Na haai- jubileum gaat de nu 69- jarige naar Wenen, mogelijk wel voor goed. Een zieke broer wacht aldaar op haar goede zorgen. De Nederlandse periode in haar leven wordt daarmee afgesloten, waarbij het Albert Heijn bedrijf afscheid neemt van een zeer bekwame serveer ster, met een lange staat van dienst. „Ik heb het goed ge troffen ik heb, doordat ik hier werkte veel goeds kunnen doen voor mijn familie in Oos tenrijk ja, en straks het af scheid, het zal moeilijk zijn sagt beim Abschied, leise Ser- vus". r I De heer F. v. d. Stigchel, ma- I nager van de Alberts Corner Kalverstraat, onderscheidt mej. A. Drapal met de gouden Ho reca medaille. Dr. B. J. T Moussault (PB Mod. D.) Mevr. M. M. van Deelen-Vanimans (560 Mej. N. W. van Houten (1038) Dhr. D. L. v. Slooten (Sterovita) Hr. W. G. v. d. Bijl (DG mag.) Mej. J. C. M. Balvert (5766) Mevr. B. J. v. d. Holst-de Vries (PB/KB) Hr. A. Bruinink (PB/VA) Hr. H. Roovcrs (Sterovita) Hr. J. de Jong (gepens.) Hr. F. Barbiers (PB/Zwanenburg) Hr. H. Leyenaar (5539) Mevr. M. de Vries-Selgert (PB/KB) Mej. W. W. M. Oldenhof (1006) Hr. J. Oldcnburger (Sterovita) Mej. E. H. M. Rotering (5742) Hr. P. H. Brinkkemp er (AG/boekh.) Hr. F. G. van Citteren (DC/VC Rotterdam) Hr. A. H. Pilger (HK/CPD) Hr. A. N. Poetsma (PB/CF) Hr. F. Brinkkemper (PB/KB) Mevr. C Willemsen-Dergerink (PB/CF) Hr. G. Haar (Sterovita) Hr. J. Franken (DC emb.) Hr. M. Meyer (Etaleur) Hr. R. Hengst (5558) Hr. F. Jorge-Luis (PB/CF) Hr. C. Keyzer (5738) Mej. A. van Santbergen (5728) Hr. D. Koster (AG/PMC) Nog niet vermelde jubilea in 1967 Dhr. J. P. Korzilius (AG balansmaker) 13- 5-27 Dhr. J. Kerkhoven (Prod. Bedr. LF) 21- 5-42 Dhr. C. J. v. Dongen (Sterovita) 23-12-54 Mej. S. Viola (DC/VC R'dam) 6- S-62 Mej. W. L. Pieterse (DC/VC R'dam) 27- 8-62 Mevr. C. E. Meier-Me(jer (4411) 24- 9-42 Dhr. J. J. Ruijs (Div. Arnhem) 21-10-17 Mej. P. A. Boekee (DC/VC R'dam) 15-11-62 Mw. A. J. Boekestijn-v. d. Moolen (1047) 23- 5-55 Mw. M. J. Wouters (DC/VC R'dam) 26-11-42 Datum in- Jubi- dienittr./ Z H huwelijk 1967 1-10-54 1- 4 12% 1) 2- 4-62 2- 4 5 2-4-62 2- 4 5 4-11-54 4- 4 12% 6-10-54 6- 4 12% 8- 4-62 8- 4 5 9- 4-62 9- 4 5 11-10-54 11- 4 12% 11-10-54 11- 4 12% 11- 4-1907 11- 4 60 12-10-54 12- 4 12% 14-10-54 14- 4 12% 14-10-54 14- 4 12% 16- 4-62 16- 4 5 18-10-54 18- 4 12% 19- 4-62 19- 4 5 20- 4-42 20- 4 25 21-10-54 21- 4 12% 21- 4-27 21- 4 40 22- 4-42 22- 4 25 23- 4-42 23- 4 25 25- 4-42 25- 4 25 25- 4-G2 25- 4 25 26-10-54 26- 4 12% 26-10-54 26- 4 12% 27- 4-42 27- 4 25 27-10-54 27- 4 12% 27- 4-42 27- 4 25 30- 4-62 30- 4 5 30- 4-42 30- 4 25 enige weken tevoren door de Rechtbank te Zutphen te zijn beëdigd als ambtenaar van de burgerlijke stand trok de secretaris van de O R (P. B Wijhe) de heer Stap op 3 februari j.l. voor het eerst zijn toga aan om zijn eerste huwelijk te voltrekken. Bijzonder |T''f was voor hem een bij- zondere gebeurtenis, want hij voltrok die dag op het Ge meentehuis te Wijhe het hu welijk tussen zijn dochter AU Stap en de heer J. v. Diepen 23- 6 6- 8 27- 8 24- 9 21-10 15-11 23-11 26-11 Een vijftal medewerkers van P.B. Wijhe, die reeds vo rig jaar de wereldkampioen schappen schaatsen te Goten- burg (Zweden) meemaakten, trokken deze keer naar Oslo om als vurige supporters van Ard, Keessie en de anderen te fungeren. De tocht werd per chartervliegtuigen gemaakt vanaf Rotterdam. H. Baerends, E. Meyboom, G. Nienhuis, K. Stap en W. Stege- man zullen volgend jaar zeker weer present zijn, waar de we reldkampioenschappen schaat sen ook gehouden worden. Vier medewerkers van de af deling van het Admini stratiegebouw te Zaandam be zochten de schaatskampioen schappen te Oslo. V.l.n.r. de heer H. Lappers, J. Kuyper en de dames C. Koster, A. Temper.

Personeelsbladen | 1967 | | pagina 2